انشا درباره حافظ شیرازی با مقدمه و نتیجه کوتاه برای همه پایه ها

انشا درباره حافظ شیرازی با مقدمه و نتیجه کوتاه برای همه پایه ها انشا درباره حافظ شیرازی ؛ زندگینامه مختصر و کوتاه حافظ شیرازی ؛ انشا درباره روز بزرگداشت حافظ با مقدمه و نتیجه برای همه پایه ها به زبان ساده، ادبی و زیبا در سلام دنیا بیاموزید.

خواجه شمس الدین محمد شیرازی ملقب به حافظ از غزلسرایان نامی و جهانگیر شعر فارسی است. در این مطلب سلام دنیا به مناسبت بزرگداشت حافظ شاعر بزرگ ایرانی انشایی با موضوع انشا درباره حافظ شیرازی با مقدمه و نتیجه برای همه پایه ها که زندگی نامه مختصر و متن کوتاه درباره حافظ شیرازی است برای شما اماده کرده ایم. این انشا برای تمام پایه های تحصیلی مناسب است. با ما همراه باشید.

انشا درباره حافظ شیرازی با مقدمه و نتیجه برای همه پایه ها

مقدمه انشا درباره حافظ شیرازی

خواجه شمس الدین محمد شیرازی ملقب به حافظ از غزلسرایان نامی و جهانگیر شعر فارسی است که در قرن 7 هجری در شهر شیراز زندگی می کرد. این شاعر بزرگ به دلیل مرد پسند بودن شعرهایش در دل مردم نفوذ بسیار زیادی داشته است. حافظ علاوه بر سرودن شعر و غزل، حافظ کل قران هم بوده است و یکی از دلایل انتخاب این لقب برای او همین موضوع بوده است. از جمله مهمترین آثار او می توان به غزلیات حافظ اشاره کرد. در ایران 4 مهر به عنوان روز بزرگداشت شاعر بزرگ حافظ انتخاب شده است.


حتما بخوانید: آموزش نوشتن مقدمه هایی کوتاه و زیبا برای انشا


بدنه انشا درباره روز بزرگداشت حافظ

خواجه شمس الدین محمد شیرازی ملقب به لسان الغیب یکی از مشهورترین شاعران تاریخ ایران زمین است.حافظ در سال 726 ه.ق در شهر شیراز چشم به جهان گشوده است، پدرش بهاء الدین در دوران سلطنت اتابکان فارس از اصفهان به شهر شیراز مهاجرت کرده و حافظ در این شهر بزرگ شده و به مکتب و مدرسه رفته است.حافظ بعد از اتمام درس معمول خود در کلاس های درس علما و فضلا شرکت کرد و در دوران جوانی تمامی علوم مذهبی و ادبی را فراگرفت و در بیست سالگی یکی از مشاهیر علم و ادب دیار خود شناخته شده بود.

حافظ علاوه بر سرودن شعر، داشتن علم و ادب حافظ قران هم بوده است به همین جهت تخلص حافظ را برای خود انتخاب کرد و در غزلیات خود هم از این تخلص استفاده کرده است.حافظ در جوانی با سرودن غزلیات زیبایش مورد توجه حاکمان آن دوره قرار داشته و  آنها احترام فراوانی به او می گذاشتند. حافظ برخلاف سعدی بیشتر عمر خود را در شیراز سپری کرده و فقط یک سفر کوتاه به بندر هرمز داشته است.حافظ علاوه بر شهرتی که در سراسر ایران به دست آورده بود اشعار زیبایش به مناطقی مثل هند هم رسیده بود.

سرانجام حافظ در سال 792 وفات کرد و در همان شیراز در یک منطقه با صفا و زیبا به نام گلگشت مصلی دفن شد.امروزه مقبره شاعر بزرگ با نام حافظیه در شیراز شناخته می شود.همه ساله گردشگران خارجی و ایرانی و علاقه مندان به شعر و ادب بر سر مزار حافظ حضور پیدا می کنند و به دیوان غزلیات او تفعلی می زنند.از حافظ اثار مختلفی به یادگار مانده است.دیوان حافظ مهمترین اثار او که شامل 500 غزل، چند قصیده، دو مثنوی، چندین قطعه و تعدادی رباعی است، بیشتر از چهارصد بار به شیوه‌های مختلف و به زبان فارسی ترجمه و به چاپ رسیده است.حافظ یکی از شاعران محبوب و مورد توجه مردم ایران و جهان است به همین دلیل روز 20 مهر به عنوان روز بزرگداشت حافظ در ایران انتخاب شده است و به همین مناسبت برنامه های مختلفی در آراگاه او شهر شیراز برگزار می شود.

انشا درباره روز بزرگداشت حافظ با مقدمه و نتیجه برای همه پایه ها


حتما بخوانید: انشا درباره پاییز با مقدمه و نتیجه گیری با زبان ساده و ادبی


نتیجه گیری انشا درباره روز بزرگداشت حافظ

خواجه شمس الدین محمد شیرازی که القاب متعددی مانند حافظ یا لسان الغیب داشته است،علاوه بر تسلط بر علم و ادب حافظ قران هم بوده است.حافظ از زمان جوانی به عنوان مشاهیر علم و ادب دیار خود شناخته شده است و با سرودن اشعار زیبا مورد توجه مردم و حاکمان زمان خود قرار داشته است.از مهمترین آثار حافظ می توان به دیوان حافظ اشاره کرد که به زبان های مختلف ترجمه شده است و در جهان شناخته شده است.امروزه مقبره حافظ شاعر بزرگ در حافظیه شیراز به یکی از مقاصد بزرگ گردشگران و علاقه مندان به ادب و هنر تبدیل شده است.


مطالب مرتبط:

5 انشا درمورد صدای زنگ آخر مدرسه زیبا، ساده و روان

انشا درباره معنی ضرب المثل با یک گل بهار نمیشه، داستان و انگلیسی آناز
130
رای