بهترین سوغات یاسوج؛ معروف ترین صنایع دستی و سوغات کهگیلویه و بویراحمد

بهترین سوغات یاسوج؛ معروف ترین صنایع دستی و سوغات کهگیلویه و بویراحمد صنایع دستی و سوغات یاسوج؛ بهترین و معروف ترین سوغات کهگیلویه و بویر احمد، گچساران و دهدشت؛ شیرینی سوغات خوراکی، غذاهای محلی و بهترین مراکز خرید شهر یاسوج با آدرس را در سلام دنیا بخوانید.

یاسوج شهری در جنوب ایران و مرکز استان کهگیلویه و بویر احمد و شهرستان بویراحمد است. یاسوج در دامنه‌های زاگرس و قله دنا و در ارتفاع 1870 متری از سطح دریا قرار گرفته‌است. مردم این شهر لر هستند و به زبان لری صحبت می‌کنند. یاسوج یا یاسیچ به معنای محلی است که گل‌های یاس در آن به صورت فراوان می‌رویند در این مطلب از سلام دنیا، ما به صنایع دستی و سوغات یاسوج؛ بهترین و معروف ترین سوغات کهگیلویه و بویر احمد؛ خوراکی و خوردنی و محلی و بهترین مراکز خرید سوغات و صنایع دستی شهر یاسوج با آدرس پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

یاسوج به چه چیزی معروف است

یاسوج به علت قرار گرفتن در دامنه قله دنا، داشتن دو رودخانه مهم، آبشار، دریاچه سد شاه قاسم، چشمه‌های متعدد، جنگل‌های بلوط و برخورداری از آب و هوای مطبوع در طول چهار فصل، به عنوان پایتخت طبیعت ایران مشهور شده‌است. بیشتر افرادی سوغات خوراکی یاسوج مانند عسل و کره حیوانی را خریداری می‌کنند. کمیاب‌ترین سوغات یاسوج بنه کوهی می باشد.


حتما بخوانید: بهترین سوغات و صنایع دستی مشهد چیست


سوغات کهگیلویه و بویر احمد چیست

 شناخته‌شده‌ترین سوغات استان کهگیلویه و بویراحمد گردو می باشد. از دیگر سوغات های استان کهگیلویه و بویراحمد می‌توان به عسل و انگور نیز اشاره کرد. شما همچنین نیز می توانید به عنوان سوغات یاسوج، برای نزدیکان‌ خود انواع گلیم را هم هدیه بیاورید.

سوغات خوراکی کهگیلویه و بویر احمد

علاوه بر گردو، نان شلشلی و نان بلوط از نان‌های سنتی و دوست‌داشتنی استان کهگیلویه و بویر احمد می باشند. نان شلشلی با آرد گندم پخته می‌شود و مردم محلی با اضافه کردن روغن و عسل آن را می خورند.

گردو

سوغاتی های اصلی یاسوج

1. عسل

این منطقه به خاطر شرایط کوهستانی و داشتن مراتع مناسب جهت دامپروری یک مرکز مناسب برای پرورش زنبورهای عسل است. بنابراین عسل یاسوج را می‌توانیم یکی از با کیفیت‌ترین عسل‌هایی بدانیم که در ایران تولید می‌شود. 

2. جاجیم

جاجیم به صورت دو رو و از جنس پشم یا پنبه و یا ترکیبی از هر دو تهیه می‌شود. بافت جاجیم در بیشتر مناطق غرب و شمال غرب رایج است. جاجیم بدون پرز بوده و نقش و نگار آن از طریق چله‌های رنگی ایجاد می‌شود و معمولا به صورت نوارهای باریک و بلند بافته می‌شود که در انتهای کار چندین نوار مختلف به یکدیگر دوخته می‌شوند.به دلیل ضخامت زیادی که دارد به عنوان روانداز، رویه کرسی و در برخی مناطق، هنگام کوچ عشایر برای بسته‌بندی و جابه‌جایی رختخواب و وسایل استفاده می‌شود. جاجیم یاسوج به صورت افقی و روی زمین بافته می‌شود. در انواع جاجیم‌های یاسوج، در پایان کار، دور تادور آن منگوله‌هایی آویزان می‌کنند. این دستیافته یکی از مهم‌ترین انواع سوغاتی های یاسوح محسوب می‌شود.


حتما بخوانید: بهترین و معروف ترین سوغات و صنایع دستی تهران


3. مشته بافی یاسوج

مشته بافی همان گلیم است، با این تفاوت که برخلاف گلیم از یک رو بافته می‌شود و طرف دیگر طرح مورد نظر ایجاد می‌شود. سمتی که طرح دارد، به علت پرزهایی که در این قسمت قرار دارد، نرم‌تر است و طرف دیگر آن قابل استفاده نیست.

4. چنته یاسوج

آیینه‌دان یا چنته از دیگر صنایع دستی سنتی و محبوب این منطقه است که جهت وسایل شخصی زنان و نگهداری قرآن و آینه کاربرد دارد. بافت چنته و مواد بکار رفته در بافت آن گاهی شبیه به گلیم و گاهی شبیه قالی یا هر دو است. نقوش معمول در چنته همان نقوش فرش‌ها و گلیم‌ها، ولی در ابعاد کوچک‌تر است.

چنته یاسوج

5. گیاهان دارویی

یاسوج در دامنه کوه ها و مناطق کوهستانی واقع گردیده است و تنوع پوشش های گیاهی آن باعث شده است، این منطقه یکی از مناطق اصلی گیاهان دارویی ایران محسوب شود. اکثر پوشش گیاهی یاسوج به عنوان گیاهان دارویی و معطر شناخته می شود. برخی از این گیاهان خواص دارویی داشته و برای درمان بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرند. در این میان، برخی از گیاهان به عنوان دم نوش و برخی دیگر برای معطر کردن غذا مورد استفاده قرار می گیرند. بنشن، بوماردان، گل گاو زبان، گل بابونه و گل لیزک از معروف ترین گیاهان دارویی این استان هستند.

6. انگور

شاید با خود بگویید که انگور را همه جا می‌شود پیدا کرد. اما واقعیت این است که انگورهای یاسوج چیز دیگری هستند. کافی است در سفر به این منطقه، به باغ‌های انگور روستاهای اطراف بروید و یکی از این خوشه‌های ارگانیک را مزه کنید تا باورتان شود که انگورهای یاسوجی را در هیچ جای دنیا نمی‌شود پیدا کرد.


حتما بخوانید: بهترین صنایع دستی و سوغات اصفهان


7. مفرش

ز دیگر دست بافته‌های عشایر یاسوج می‌توان به مفرش اشاره کرد. هنری جذاب که به شکل صندوقچه بافته می‌شود و زنان از آن به عنوان کیف دستی نیز استفاده می‌کنند. استفاده از این کیف زیبا در میان عشایر و هنگام کوچ رواج بسیاری دارد.

8. گبه

اگر از قبل با فرش‌های پرز بلند مواجه شده باشید، احتمالا نام گبه به گوشتان خورده است. فرشی دست‌بافت که از پشم، پنبه و موی بز بافته می‌شود و عشایر لر استان کهگیلویه و بویر احمد در بافت آن بسیار ماهر هستند. این فرش نفیس و گران قیمت که بیشتر به عنوان فرش و تابلو فرش از آن استفاده می‌شود، ریشه در طبیعت زیبای منطقه دارد و رنگ‌های استفاده شده در آن مسحورکننده هستند. این سوغات یاسوج شهرت جهانی دارد و خرید آن به عنوان هدیه، قطعا هر کسی را سر ذوق می‌آورد.

گبه

9. روغن حيوانی

محل زندگی و شرایط اقلیمی یاسوج شرایطی عالی برای پرورش دام فراهم کرده است. پرورش دام و کشاورزی شغل اصلی مردم این منطقه است. روغن حیوانی یکی از این محصولات مرغوب است که سوغات یاسوج هم محسوب می‌شود.

10. خشکبار یاسوج

برخلاف گیاهان دارویی یاسوج که زیاد شناخته ‌شده نیستند، خشکبار یاسوج یکی از شناخته‌شده‌ترین و مرغوب‌ترین خشکبار ایران به حساب می‌آیند. خشکباری که بعضی از آن‌ها به کشورهای دیگر صادر می‌شوند. خودتان که می‌دانید محصولات صادراتی از بهترین محصولات ایران محسوب می‌شوند. 


حتما بخوانید: بهترین و معروف ترین صنایع دستی و سوغات یزد 


11. پسته کوهی یا بنه کوهی

بنه کوهی نوعی پسته است که در برخی مناطق ایران از جمله یاسوج رشد می‌کند. تفاوت این پسته با پسته آجیلی در سخت‌بودن پوسته آن، شکل کروی و خاصیت دارویی است. 

12. بلوط یاسوج

پوشش گیاهی یاسوج بسیار غنی است. درصد چشمگیری از این پوشش را بلوط‌ها تشکیل می‌دهند. میوه بلوط مقداری از فندق بزرگ‌تر است. طعم این میوه‌، دل‌چسب همه نیست و اگر برای اولین‌بار آن را امتحان کنید به احتمال زیاد از طعم آن خوشتان نیاید.

بلوط یاسوج

شیرینی سوغات یاسوج

نان توک و نان بلوط از شیرنی های یاسوج محسوب می شوند.


حتما بخوانید: بهترین سوغات و صنایع دستی مشهد چی بخرم


غذا های یاسوج

 • شله ماسی یا شله دووی
 • شله ماشکی
 • کله جوشک یا کلک سوز
 • شله برنج بادامی
 • شله شیری
 • آش دنگو
 • آش کنگری
 • آش دوغ یاسوج
 • آش کارده
 • تیلیت پیاز
 • پلو لیزکی
 • نان بلوط
 • دمپخت

شله برنج بادامی

سوغات گچساران

از صنایع دستی گچساران می‌توان به تابلوهای معرق، مشبک، کیف، کمربند، مروارید بافی، جاجیم‌بافی، سیاه‌چادر بافی، گلیم‌بافی، قالی‌بافی، سبدبافی و آویزه‌های سنتی اشاره کرد. از سوغاتی‌های گچساران و کهگیلویه و بویر احمد می‌توان به گردو، عسل، انگور اشاره کرد.

سوغات دهدشت چیست

اطلاعاتی از سوغات دهدشت در دست نمی باشد.


حتما بخوانید: جاهای دیدنی شیراز 


بهترین مراکز خرید سوغات یاسوج

1. مرکز تجاری اطلس یاسوج

آدرس: یاسوج، خیابان مطهری، نبش میدان ساعت.

مرکز تجاری اطلس یاسوج

2. بازار جمعه شرف آباد یاسوج

آدرس: یاسوج، روستای شرف آباد.

3. مجتمع تجاری طوس

آدرس: یاسوج، خیابان مطهری، خیابان فردوسی، بین هجرت 1 و 2.

4. پاساژ ملت

آدرس: یاسوج، خیابان طالقانی. 

 پاساژ ملت

5. پاساژ امید 

آدرس: یاسوج، میدان هفت تیر.

6. مرکز خرید گیلاس

آدرس: یاسوج، خیابان طالقانی، روبه‌روی بانک ملت مرکزی، فروشگاه گیلاس.

مرکز خرید گیلاس

بهترین فروشگاه های خرید صنایع دستی یاسوج

از بهترین مراکز خرید یاسوج برای خرید سوغات این شهر می‌توان به بازار جمعه شرف آباد و مرکز خرید گیلاس اشاره کرد. آدرس هریک در مطالب فوق ذکر شده است.

سخن آخر

یاسوج هم مانند تمامی شهرهای ایران سوغات مخصوص خود را دارد. کهگیلویه و بویراحمد علاوه بر سوغات خوراکی سوغات صنایع دستی هم دارد. در این مطلب سوغات خوراکی و صنایع دستی شهر یاسوج را به شما معرفی کردیم تا بتوانید در سفر به کهگیلویه و بویراحمد با سوغات های زیبا و خوشمزه به شهر خود بازگردید.


مقالات مرتبط:

بهترین و معروف ترین سوغات و صنایع دستی اردبیل

جاهای دیدنی کیش؛ 26 مکان لاکچری و دیدنیهای کیش در شب با آدرساز
2
رای