بهترین و معروف ترین سوغات و صنایع دستی اردبیل + آدرس مراکز خرید

بهترین و معروف ترین سوغات و صنایع دستی اردبیل + آدرس مراکز خرید بهترین سوغات اردبیل چیست؛ معروف ترین و خوشمزه ترین سوغات اردبیل، حلوای سیاه و سوغات خوردنی و بهترین صنایع دستی اردبیل، بهترین مراکز خرید شهر اردبیل با آدرس آنها را در سلام دنیا آشنا شوید.

اردبیل از استان های زیبا با رشته کوهها و دشت های هموار می باشد که مردمی خونگرم و هنرمند با زبان و گویش زیبا دارد، در این مطلب از سلام دنیا درباره  سوغات اردبیل ، معروفترین سوغات آنجا، سوغات خوردنی، صنایع دستی اردبیل و صنایع دستی سرعین، قیمت سوغات اردبیل و فروشگاه صنایع دستی در اردبیل صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

سوغات اردبیل چیست

استان اردبیل با نعمت های خدادادی و توانایی مردمانش در هنر و تولید صنایع دستی تبحر بالایی دارد، در سفر به این خطه از کشورمان چه در تابستان که هوای خنک مطبوعش لذت بخش خواهد بود و چه در زمستان که مناظر برفی بی نظیری دارد می توانید از خرید سوغاتی لذت ببرید، سوغات اردبیل هم خوراکی است و هم صنایع دستی ، در ادامه بیشتر با آنها آشنا خواهید شد.

معروفترین سوغات اردبیل

1. عسل ؛ معروفترین سوغات اردبیل 

کمتر کسی است که نام عسل سبلان را نشنیده باشد، عسل سبلان با ارزش غذایی و دارویی که دارد از پرطرفدارترین عسل های کشورمان است، دشت های وسیعی استان اردبیل مانند آویشن، پونه، گون، گشنیز عسل هایی باکیفیت و خاصیت را بوجود می آورد، عسل سبلان از معروفترین سوغات استان اردبیل می باشد.

عسل ؛ معروفترین سوغات اردبیل

2. انواع حلوا ؛ معروفترین سوغات اردبیل 

زنان در استان اردبیل از دیرباز حلواهایی با طعم و عطر مختلف تهیه می کردند که برخی از آنها شهرت جهانی پیدا کرده اند و تنها مخصوص استان اردبیل می باشند، حلوای سیاه (قره حلوا)، حلوای سفید (آغ حلوا)، حلوای زنجبیل از معروفترین انواع حلوا در استان اردبیل می باشد که از خواص فراوانی نیز برخوردار می باشند.


حتما بخوانید: بهترین و معروف ترین صنایع دستی و سوغات شیراز


سوغات اردبیل خوردنی

3. از سوغات خوردنی اردبیل؛ لبنیات (سرشیر و کره)

محصولات لبنی پر فروش اردبیل کره و سرشیر هستند که همراه با عسل در وعده صبحانه یک سفره عالی را برای مسافران اردبیل به ارمغان می آورد، سرشیر و کره از شیر پرچرب و طبیعی دام  که گاو و یا گاومیش می باشد گرفته می شود و طرفداران بسیاری دارد. در سفر به اردبیل حتما این سوغات خوردنی را تهیه نمایید که نمونه اش در هیچ کجای دنیا وجود ندارد.

از سوغات خوردنی اردبیل؛ لبنیات (سرشیر و کره)

4. از سوغات خوردنی اردبیل؛ باقلوای اردبیل

باقلوای اردبیل با نوع باقلوای یزد و دیگر استان ها متفاوت می باشد، این باقلوا نیز در خوشمزگی و کیفیت می تواند با دیگر باقلواها رقابت کند، در سفر به اردبیل خوردن باقلوا همراه با چای را از خود دریغ نکنید، باقلوای اردبیل با شیر، تخم مرغ، پودر پسته و گردو تهیه می شود که طرفداران زیادی دارد و از شیرینی های معروف اردبیل می باشد.

از سوغات خوردنی اردبیل؛ باقلوای اردبیل

5. از سوغات خوردنی اردبیل؛ شیرینی قرابیه

شیرینی قرابیه در اردبیل نیز مانند شهرهای استان آذربایجان غربی و شرقی تهیه می شود و به دلیل داشتن سفیده ی تخم مرغ، بادام و شکر از طعم خاص و خوشمزه ای بهره مند است. این نوع شیرینی به کشورهای همسایه نیز کشیده شده و بخاطر ترد بودنش طرفدار زیادی دارد.

6. از سوغات خوردنی اردبیل؛ نان فطیر محلی

فطیر از نان های محلی است که در هر استان طرز پخت و سبک متفاوتی دارد، فطیرها به خاطر داشتن پودر خمیر ترش، شکر و آب از سالم ترین نان ها هستند که جوش شیرین در آن بکار نمی رود، این نوع نان اغلب در وعده صبحانه و یا افطار و همراه با کره ، سرشیر و یا عسل اردبیل  سرو می شود که بسیار مورد توجه قرار دارد. با تهیه این فطیرها به عنوان سوغات محلی ترین هدیه را با عطر ناب روستاهای اردبیل خریداری کرده اید.

سوغات اردبیل حلوای سیاه

7. از سوغات خوردنی اردبیل؛ حلوای سیاه

همانطور که عنوان کردیم حلوا از سوغاتی های خوشمزه استان اردبیل است که انواع مختلف دارد، حلوای سیاه از معروفترین آنها می باشد. حلوای سیاه از جوانه ی گندم، گردو، شیره ی انگور، کنجد و کره ی محلی بیش از یک قرن است که در استان اردبیل تهیه می شود، طعم متفاوت آن بخاطر شیره ی گندم می باشد این نوع حلوا از سوغاتی های بی نظیر و پرطرفدار در اردبیل است. 


حتما بخوانید: طرز تهیه حلوای سیاه [تیره] مجلسی و خوشمزه اردبیلی اصل


سوغات اردبیل حلوای سیاه

خوراکی های اردبیل

8. از سوغات خوردنی اردبیل؛ شکلات رسته ی اردبیل

شکلات رسته از شیر، کره، سرشیر، خامه، کلوکز، کاکائو و مغز گردو در حدود 24 ساعت توسط قنادان و شیرینی پزان اردبیلی تهیه می شود که طعم رویایی و بی نظیری دارد به همین دلیل جزء سوغاتی های پرطرفدار اردبیل قرار گرفته است.

از سوغات خوردنی اردبیل؛ شکلات رسته ی اردبیل

9. از سوغات خوردنی اردبیل؛ تخمه ی آفتابگردان

تخمه های آفتابگردان استان اردبیل نیز مانند استان آذربایجان غربی از طعم خوبی برخوردار می باشد، این تخمه ها از گلهای آفتابگردان برداشت می شود که از خاصیت بالایی نیز دارند و سرشار از ویتامین های E,B می باشند. تخمه های اردبیل عضوی از مجالس و جشن ها در اردبیل می باشد.

صنایع دستی اردبیل

10. از صنایع دستی اردبیل؛ گلیم 

زنان و مردان هنرمند اردبیل نیز مانند دیگر مردم ایران گلیم هایی با رنگ ها ، انواع و مصارف مختلف تهیه می کنند. آنها از گلیم در بین عشایر به منزله ی خورجین، جل اسب، مصارف تزئینی، کیسه، رختخواب پیچ و .... استفاده می کنند.  برخی از انواع گلیم ها نیز بعنوان زیر انداز، سجاده نیز کاربرد دارند.

11. از صنایع دستی اردبیل؛ جاجیم بافی

جاجیم بافی نیز در اردبیل از صنایع دستی به حساب می آید، این هنر با رنگ های متنوع و طرح های لوزی چشم گردشگران را به خود خیره می کند‌.

12. از صنایع دستی اردبیل؛ سازهای سنتی

سازهای سنتی اردبیل از قبیل تنبک، سه تار، سنتور، کمانچه، ساز آذری که بادقت و ظرافت هنرمندان اردبیلی ساخته می شوند از بی نظیرترین هنرهای دستی این استان می باشد، آنها در نواختن این سازها نیز تبحر بالایی دارند و گردشگران را ترغیب به خرید آن ساز می کنند که الحق که سوغاتی بی نظیری خواهند بود.

13. از صنایع دستی اردبیل؛ لباس‌های محلی

لباس های محلی زنان و مردان اردبیلی با ظرافت و دوختی که دارد بر تن عشایر بسیار خودنمایی می کند و گردشگران را ترغیب می نماید که تهیه و با آنها عکس های یادگاری بیندازند. 

صنایع دستی چرمی اردبیل

14. از صنایع دستی اردبیل؛ نقاشی روی چرم

چرم های دباغی شده گوسفندان که توسط هنرمندان اردبیلی نقاشی شده است از خاص ترین سوغاتی های اردبیل می باشد. چرم هایی که برای این منظور استفاده می شود اغلب به رنگ کرم می باشند و بسیار زیبا هستند. نقاشان با رنگهای پیگمنت هنرمندانه روی چرمها تصویر می کشند و با رزین و جلای رنگ آنها را ثابت  می کنند.

از صنایع دستی اردیبل؛ نقاشی روی چرم

صنایع دستی سرعین

15. از صنایع دستی سرعین ؛ ورنی

دست بافتهای شبیه به قالی و گلیم وجود دارد که مانند قالی زیبا و مانند گلیم سبک می باشد، این هنر دستی ورنی نام دارد که توسط هنرمندان سرعینی که زنان عشایر هستند بافته می شود. آنها ورنی هایی با طرح‌ کاروان شتر، نقش آهو، طاووس، سگ، خروس، اسب و گرگ هستند که جزء مشهورترین طرح ها نیز می باشند که در انواع مختلف مانند پبچ بافی یکدست، پیچ بافی مرکب، پیچ بافی معکوس، پیچ بافی دو رنکی، پیچ بافی مرکب عمودی، پیچ بافی اریب و در رنگ‌های متنوع سرمه‌ای، سفید، کرم، نارنجی و آبی روشن در بازارهای محلی و سنتی عرضه می شوند.

16. از صنایع دستی سرعین ؛ نمد

یکی دیگر از صنایع دستی و هنری سرعین که هنری قیمتی نیز می باشد نمد نام دارد که از پشم گوسفند تهیه می شود و بعنوان زیراندازی زیبا مورد استفاده قرار می گیرد که در این سالها از نمد وسایل تزئینی و البسه زیبایی نیز تولید می شود.

17. از صنایع دستی سرعین ؛ مسگری سرعین

ظروف مسی نیز از دیرباز پرطرفدار بوده و جزء صنایع دستی قرار می گرفته و مردم هنرمند سرعین نیز با دستان خود این ظروف را زیباتر از همیشه می کنند، آنها با آن ظروف مسی وسایل تزئینی و ظروف خوراک پزی می سازند و در بازارهای سنتی آنها را عرضه می کنند که مورد توجه بسیاری از گردشگران قرار گرفته است.

18. از صنایع دستی سرعین ؛ جوراب پشمی

با سفر به سرعین در فصل زمستان حتما جوراب های پشمی را در پای پیرمردان و پیرزنان دیده اید، این نوع جوراب ها در این سالها مورد توجه قرار گرفته زیرا که این جوراب ها در فصل سرد پا ها را گرم و در فصل گرما نیز برای جلوگیری از تعرق کم و بوی ناخوشایند پا بسیار مناسب است. جنس این جوراب ها از پشم گوسفند و یا کرک بز می باشند که با آب سرد نیز شسته می شوند تا بیشتر عمر کنند.

قیمت سوغات اردبیل

  • از سوغات اردبیل می توان قیمت حلوا سیاه اردبیل را عنوان کرد که از 100،000 هزار تومان به بالا متغییر می باشد و این تفاوت قیمت در استفاده از مواد تازه تر و بسته بندی اصولی تر است که قیمت را افزایش می دهد.
  • عسل طبیعی سبلان همراه با موم نیز از کیلویی حدود 300 هزار تومان به بالا می باشد.
  • شهد عسل نیز بسته به نوع درجه 1 و 2 آن دارد که قیمت آن از 150 هزار تومان شروع می شود.
  • شکر پنیر با طعم های مختلف از 78 هزار تومن به بالا در بازار موجو می باشد.
  • قیمت رشته آش و پلویی هر کیلو 50 هزار در استان اردبیل است.
  • شیره انگور را نیز از کیلویی 130 هزار تومان به بالا می توانید تهیه کنید.

حتما بخوانید: بهترین و معروف ترین صنایع دستی و سوغات یزد


فروشگاه صنایع دستی در اردبیل

صنایع دستی اردبیل را از چند بازار و مرکز خرید در اردبیل می توانید تهیه کنید که در ادامه به معرفی آنها پرداخته ایم:

1. از بازارهای فروش صنایع دستی اردبیل؛ بازار قیصریه اردبیل

بازار قیصریه یا همان بازار بزرگ که از قدیمی‌ترین بازارها و مراکز خرید اردبیل نیز می باشد با معماری زیبا و سنتی که دارد از تعدادی سرا، تیمچه، بازار، مسجد و حمام تشکیل شده است. این بازار دالان‌های پرپیچ‌وخم، تیمچه‌های فراوان و نمای گنبدی شکلش از نسل ها قبل تاکنون برجا مانده است. از بازارهایی که در انجا وجود دارد می توان به بازار طلافروشان، کفاشان، چاقوسازان، مسگران و ... اشاره کرد.

آدرس بازار قیصریه: اردبیل، چهارراه تازه میدان (تقاطع خیابان امام خمینی با خیابان دکتر بهشتی)

فروشگاه صنایع دستی در اردبیل1

2. از بازارهای فروش صنایع دستی اردبیل؛ بازار طلا فروشان؛

در بازار طلافروشان علاوه بر انواع طلا و جواهرات می توان زیورآلات ساخت دست هنرمندان زرگر را نیز تهیه کنید، این بازار معماری خاص و زیبایی که دارد در سه طبقه با 103 واحد می تواند سلیقه افراد علاقه مند به طلا و جواهر را پاسخ دهد.

آدرس بازار طلا فروشان: خیابان سی متری آیت‌الله مروج

بازار طلا فروشان اردبیل؛ انواع طلاها و جواهرات

3. از بازارهای فروش صنایع دستی اردبیل؛ مرکز خرید پروما

یکی از مراکز خرید اقتصادی اردبیل که اجناس باقیمت مناسب نیز عرضه می شوند مرکز خرید پروما نام دارد، در این مرکز خرید پوشاک، لوازم بهداشتی، اکسسوری و ... به فروش می رسد. در این مرکز خرید مجهز به رستوران و شهربازی نیز می باشد و در نزدیکی مرکز خرید شورا سنتر نیز قرار دارد که که در یک روز می توانید به هر دو مرکز سر بزنید.

آدرس مرکز خرید پروما: اردبیل، خیابان دانشگاه، مقابل دریاچه شورابیل.

مرکز خرید پروما؛ از مراکز خرید اقتصادی اردبیل

4. از بازارهای فروش صنایع دستی اردبیل؛ مجتمع تجاری شاه اسماعیل خطائی

مجتمع تجاری شاه اسماعیل خطائی از مجتمع های تاریخی می باشد که در ضمن خرید از دیدن این بنای تاریخی نیز لذت خواهید برد. این بازار علاوه بر بافت تاریخی که دارد از 3 طبقه تجاری نیز بهره مند می باشد که معماری لوکس و زیبایش آن را خاص کرده، حتما متعجب خواهید شد وقتی بدانید که این مکان پله برقی  و آسانسور نیز دارد و برای پارک خودرو نیز مشکلی نخواهید داشت زیرا که پارکینگ نیز برای خودروی مشتریان آماده می باشد.


حتما بخوانید: بهترین سوغات و صنایع دستی مشهد چی بخرم


هنگام ورود به این بازار مدرن اما با بافتی تاریخی مجسمه ای از شاه اسماعیل خطائی خواهید دید که آنجا را تبدیل به مکانی گردشگری تبدیل کرده که ضمن دیدن از این بازار مسافران سوغاتی های خود را نیز تهیه می کنند سوغاتی هایی از قبیل پوشاک، صنایع دستی، لوازم آرایشی و زیورآلات و ... .

آدرس مجتمع تجاری شاه اسماعیل خطائی: اردبیل، خیابان شیخ صفی‌الدین اردبیلی، شیخ صفی، بین دربندی و ملاهادی

سخن آخر

باتوجه به مواردی که در معرفی سوغاتی های استان اردبیل در این مطلب عنوان شد امیدواریم که در سفر خود به اردبیل بهترین خریدها و هدایا را برای خود و عزیزانتان تهیه کنید و از سفرتان لذت ببرید.


مطالب مرتبط:

بهترین صنایع دستی و سوغات اصفهان و آدرس بهترین بازارهای خرید

جاهای دیدنی کیش؛ 26 مکان لاکچری و دیدنیهای کیشاز
5
رای