بهترین و معروف ترین سوغات و صنایع دستی تهران + آدرس مراکز خرید

بهترین و معروف ترین سوغات و صنایع دستی تهران + آدرس مراکز خرید صنایع دستی و سوغات تهران؛ بهترین و معروف ترین سوغات تهران خوراکی و خوردنی چیست، معروف ترین صنایع دستی در تهران و آدرس فروشگاه صنایع دستی تهران را در این مطلب سلام دنیا بخوانید.

شاید تعجب کنید و از خودتان بپرسید که تهران شهر پر ترافیک و پر دود آیا سوغات هم دارد؟ باید بگوییم که تهران پایتخت ایران هم سوغاتی های خاص خودش را دارد. سوغات تهران فقط محدود به خوراکی های آن نمیشود بلکه این شهر هم مانند سایر شهرهای ایران صنایع دستی دارد. در ادامه این مطلب سلام دنیا قصد داریم تا صنایع دستی و سوغات تهران؛ بهترین و معروف ترین سوغات تهران خوراکی و خوردنی چیست، معروف ترین صنایع دستی در تهران و آدرس فروشگاه صنایع دستی تهران را به شما معرفی کنیم.

سوغات تهران چیست

تهران هم مانند سایر شهرهای ایران هم سوغات خوردنی دارد و هم صنایع دستی.از مهمترین سوغات خوردنی شهر تهران می توان به سیب دماوند، گردو، عسل، گلاج فیروزکوه، سوهان ری، کشمش و انگور شهریار اشاره کرد. بهترین و زیباترین صنایع دستی تهران هم شامل رودوزی، نقاشی روی چرم، چاپ باتیک، ورنی‌ بافی، جاجیم بافی و... است.

بهترین سوغات تهران

صنایع دستی را می توان بهترین سوغات تهران دانست.زیرا این صنایع دستی قدمت طولانی دارند و از گذشته در این منطقه تولید شده اند. برای مثال صنایع دستی نقاشی روی چرم قدمت ان به دوره قاجار باز می گردد.

سوغات تهران قدیم

در مورد سوغات قدیم شهر تهران اطلاعات دقیقی موجود نیست.


حتما بخوانید: خانه معلم تهران و حومه به همراه آدرس و شماره تلفن


سوغات خوردنی تهران

1. سیب دماوند

سیب گلاب یا سیب دماوند،از جله سوغات خوراکی و مرغوب این استان است که می تواند سوغات خوبی برای شما در سفر به تهران باشد.البته دماوند سوغات خوراکی دیگری مانند گردو و عسل هم دارد که به خوبی شناخته شده است.اقسام دیگر سیب های دماوند در فصل پاییز شامل سیب شمیرانی، گلشاهی، عباسی، دریان و اخلمد خراسان است.

سوغات خوردنی تهران

2. آلوچه و لواشک‌های دربند

دربند، از مناطق ییلاقی و خوش آب‌وهوای استان تهران است،اگر برای تفریح و صرف غذا به دنبال یک منطقه خوش آب و هوا در تهران هستید می توانید سری به دربند بزنید.اما دربند علاوه بر تفریح و گشت و گذار به آلوچه و لواشک‌هایش معروف است. این محصولات خوشمزه‌ یکی از پرطرفدارترین سوغاتی‌های تهران هستند.

سوغات خوردنی تهران

3. دوغ آبعلی

اگرچه دوغ آبعلی را می توانید در هر نقطه ایران پیدا کنید اما باید بدانید که این دوغ یکی از معروف‌ترین نوشیدنی‌های استان تهران است. می‌توانید با عبور از جاده هراز این دوغ خوشمزه را خریداری کنید و به شهر خود ببرید.


حتما بخوانید: بهترین صنایع دستی و سوغات اصفهان


سوغات خوردنی تهران

4. قهوه

بله باید بگوییم که قهوه هم یکی دیگر از سوغات های شهر تهران است.با عبور از خیابان ها و پیاده روهای برخی از مناطق بوی خوش قهوه را میشنوید،که از کیفیت عالی برخوردار هستند،می توانید قهوه ها را برای عزیزانتان که به ان علاقه مند هستند به عنوان سوغات خریداری کنید.

سوغات خوردنی تهران

سوغات تهران خوراکی

5. سوهان ری

اگرچه نام سوهان ما را به سمت شهر قم می برد اما شهر ری که در جنوب استان تهران واقع شده است و حرم شاه عبدالعظیم حسنی در انجا قرار دارد هم سوهان‌های معروفی دارد.این سوهان پختی طبق سلیقه تمامی افراد دارد، و از خوشمزه ترین سوغاتی‌های شهر تهران محسوب می شود.

سوغات تهران خوراکی

6. نان گلاج فیروزکوه

فیروزکوه به دلیل وجود انواع محصولات کشاورزی، انواع میوه‌ها و غلات یکی از معروف ترین شهرهای استان تهران است.با وجود معروف بودن زردآلو، گیلاس، گلابی، آلبالو، گندم و جو فیروزکوه،این شهر یک سوغات معروف دیگر هم به نام گلاج دارد.این نان سنتی به دستان عشایر فیروزکوه تهیه می شود و طعم و عطر بینظیری دارد.در سفر به تهران سری به این شهر خوش آب و هوا بزنید و علاوه بر خرید گلاج به عنوان سوغات از جاهای دیدنی آن هم دیدن کنید.

سوغات تهران خوراکی

7. کشمش شهریار

 شهریار هم یکی از شهرهای خوش آب و هوای تهران است که سوغات خوراکی معروفی مانند کشمش و انگور دارد.درصورتی که در فصل تابستان به تهران سفر کردید حتما کشمش شهریار را خریداری کنید و به عنوان سوغات به شهر خود ببرید.البته شهریار علاوه بر کشمش و انگور محصولات با کیفیت دیگری مانند چغندر، غلات و گوجه‌سبز‌ هم دارد.


حتما بخوانید: بهترین و معروف ترین صنایع دستی و سوغات یزد 


سوغات تهران خوراکی

صنایع دستی تهران

8. چاپ باتیک

چاپ باتیک، که به چاپ اثار هنری روی پارچه گفته می‌شود،یکی از صنایع دستی زیبا و خاص شهر تهران است. در این صنایع دستی با استفاده از رنگ و قالب‌های مخصوص بر روی پارچه طرح و نقش‌های زیبایی خلق می شود.

صنایع دستی تهران:چاپ باتیک

9. نقاشی روی چرم

اگر به دنبال خرید یک صنایع دستی خاص از شهر تهران هستید حتما به دنبال نقاشی روی چرم باشید.نکته جالب در مورد این صنایع دستی زیبا قدمت ان است که از دوره قاجار به یادگار مانده‌ است.

صنایع دستی تهران:نقاشی روی چرم

10. رودوزی

یکی دیگر از سوغات صنایع دستی تهران رودوزی یا هنر دوخت دستی نام دارد. در این صنایع دستی زیبا به کمک سوزن مخصوص روی پارچه نقش‌های زیبا و متنوع خلق می‌شود.رودوزی با کمک سوزن‌هایی مانند بیتوین و منجوق‌دوزی انجام می‌شود.

صنایع دستی تهران:رودوزی

11. سفال

سفال و سفالگری که در ایران قدمت دیرینه ای دارد در استان تهران هم رواج دارد و تولید می شود.شهر تهران به دلیل داشتن خاک رس مرغوب می تواند محصولات بسیار باکیفیتی در این زمینه تولید کند. خرید سفال های زیبا و رنگارنگ هم می توانند یکی از خاص‌ترین سوغاتی‌های شهر تهران باشند.

صنایع دستی تهران:سفال

12. ورنی‌ بافی

ورنی بافی نام زیراندازهای خاصی است که از ترکیب گلیم و فرش تهیه می شوند. این هنر در ابتدا مخصوص شهرستان اهر بود که کم کم به پایتخت هم رسید. ورنی‌ بافی با نقش‌ونگارهای زیبا و جذابش یک سوغات زیبا شهر تهران است که یکی از اصلی‌ترین صنایع دستی پایتخت هم به شمار می آید.


حتما بخوانید: بهترین سوغات و صنایع دستی مشهد چی بخرم


صنایع دستی تهران:ورنی‌ بافی

معروف ترین صنایع دستی تهران

اگر بخواهیم یکی از معروف ترین صنایع دستی شهر تهران را به شما معرفی کنیم باید از قالی بافی و جاجیم‌ بافی فیروزکوه نام ببریم.در این شهر نیز قالی‌های باکیفیت و زیبایی به دستان هنرمندان بافته می‌شود که با طرح های زیبا و چشم نواز هر ببینده ای را جذب خواهند کرد.برای خرید این فرش های زیبا به عنوان سوغات به چهارراه ولیعصر و راسته فرش فروش‌ها سر بزنید.

معروف ترین صنایع دستی تهران

فروشگاه صنایع دستی تهران

1. صنایع دستی ایران (هفت خورشيد)

آدرس: صنایع دستی در سید خندان

توليد و عرضه صنايع دستي ،گليم ،فرش ، تابلو فرش بصورت كلي و جزيي 

2. صنایع دستی ترنج

آدرس: تهران خ طالقانی بین حافظ و نجات الهی پ 267

3. فروشگاه صنایع دستی نصف جهان

آدرس: تهران، بازار تهران، سبزه میدان، بازار کفش ها، تیمچه حاجب الدوله

فروشگاه صنایع دستی تهران

4. فروشگاه صنایع دستی ویلا

آدرس:تهران ، خیابان کریمخان زند ، خیابان استاد نجات الهی (ویلا) ، جنب کلیسای ارامنه دومین فروشگاه پلاک 291

5. هفتا؛ بزرگترین فروشگاه هدیه، صنایع دستی و سوغات ایران

آدرس: تهران، برج میلاد، طبقه اول

سخن پایانی:

تهران پایتخت ایران هم مانند تمامی شهرهای ایران سوغات مخصوص خود را دارد.تهران علاوه بر سوغات خوراکی سوغات صنایع دستی هم دارد. در این مطلب سوغات خوراکی و صنایع دستی شهر تهران را به شما معرفی کردیم تا بتوانید در سفر به تهران با سوغات های زیبا و خوشمزه به شهر خود بازگردید.


مقالات مرتبط:

بهترین و معروف ترین سوغات و صنایع دستی اردبیل

جاهای دیدنی کیش؛ 26 مکان لاکچری و دیدنیهای کیش در شب با آدرساز
2
رای