فتق چیست ؛ 11 درمان خانگی فتق با دارو های گیاهی و بدون جراحی

فتق چیست ؛ 11 درمان خانگی فتق با دارو های گیاهی و بدون جراحی فتق شکافی است که بخاطر یک نقطه ضعیف در عضله یا دیواره اطراف بافت، ایجاد می شود. ظاهر فتق به شکل یه توده یا تورم زیر پوست است که اغلب در شکم دیده می شود. درمان فتق با روش های خانگی و داروهای گیاهی در سلام دنیا ببینید.

فتق به یک ارگان برآمده یا بافت چربی که بخاطر نازکی یا ضعف در یک نقطه از غشاء بدن ایجاد شده است گفته می شود. انواع مختلفی از فتق وجود دارد و برخی از آنها متداول تر از بقیه اند. فتق می تواند یک بیماری به شدت دردناک و حتی مرگبار باشد. در حالیکه مراقبت پزشکی در این مورد شدیداً توصیه می شود، در این مقاله از وب سایت سلام دنیا، چند درمان خانگی توسط مواد طبیعی نیز برای کمک به کاهش عوارض فتق ارائه می دهیم. این درمان های خانگی شامل استفاده از کیسه یخ، ریشه زنجبیل، ماساژ، شیرین بیان، آلوئه ورا، پودر فلفل سیاه و روغن کرچک است، همچنین تغییر سبک زندگی مانند کاهش وزن، تغییر رژیم غذایی و ورزش نیز به درمان کمک می کند.

فتق چیست

طبق گفته MedlinePlus، فتق شکافی است که بخاطر یک نقطه ضعیف در عضله یا دیواره اطراف بافت، ایجاد می شود. ظاهر فتق به شکل یه توده یا تورم زیر پوست است که اغلب در شکم دیده می شود، اما همچنین می تواند در بالای ران، اطراف ناف یا کشاله ران نیز اتفاق بیفتد. در حالیکه مراقبت پزشکی برای وقتی که مشکوک به فتق بودید به شدت توصیه می شود، در اینجا برخی از درمان های خانگی که محبوبیت بیشتری در بهبود فتق دارند، به علاوه تغییرات خاص در شیوه زندگی برای شما ارائه شده است که می تواند خطر ابتلا به فتق را کاهش دهد.

درمان فتق

درمان فتق بدون جراحی و با درمان خانگی و داروهای گیاهی

1. روغن کرچک برای درمان فتق

در طول تاریخ، از روغن کرچک برای درمان انواع مختلف مشکلات معده استفاده شده است، زیرا می تواند جدار نازک معده را پوشش بدهد، بنابراین از التهاب جلوگیری می کند و موجب گوارش بهتر می شود. می توانید یک بسته با روغن کرچک تهیه کنید و آن را روی شکم بگذارید تا علائم درد حاصل از فتق را کاهش دهد.


حتما بخوانید: خواص روغن کرچک برای سلامتی


2. درمان فتق با آب آلوئه ورا

به عنوان یک ترکیب طبیعی ضد التهابی و تسکین دهنده، آلوئه ورا اغلب به افرادی که درگیر درد ناشی از فتق هستند توصیه می شود. آلوئه ورا می تواند به شکل آبمیوه هر روز صبح مصرف شود. برای نتیجه بهتر، می توان قبل از هر وعده غذایی آن را بنوشید تا احتمال ابتلا به فتق را کاهش دهید.

3. درمان خانگی فتق با بسته یخ

زمانی که از فتق رنج می برید، اغلب التهاب، قرمزی و درد نیز در شکم یا کشاله ران دیده می شود. در حالی که این احتمالا راحت ترین روش درمان خانگی نیست، اما به کار بردن مستقیم بسته یخ بر روی ناحیه دردناک می تواند موجب کاهش التهاب بدن شود و اغلب درد و نفخ مرتبط با آن را کاهش می دهد.

4. درمان فتق با ریشه زنجبیل 

وقتی صحبت از کاهش درد شکمی و تسکین التهاب می شود، چیزهای کمی به اندازه ریشه زنجبیل موثر خواهد بود. شما می تواند این داروی خانگی را به شکل محلول در آب مصرف کنید یا می توانید زنجبیل خام بخورید تا سلامت معده شما را ارتقاء دهد و دردها را کاهش دهد. زنجبیل قادر است از معده و مری در مقابل افزایش اسید معده که می تواند در صورت ابتلا به فتق اتفاق بیفتد، حفاظت کند. همچنین می توانید از دمنوش ریشه زنجبیل را برای تسکین درد و التهاب مصرف کنید.

5. درمان خانگی فتق با شیرین بیان

فتق می تواند باعث آسیب به پوشش معده و مری شود، و ریشه شیرین بیان به عنوان محرک درمان کننده برای این قسمت های بدن شناخته می شود. مصرف دمنوش شیرین بیان می تواند به سرعت بافت های آسیب دیده را ترمیم کند و درد و التهاب را تسکین دهد و این بخاطر داشتن خاصیت مسکن است.


حتما بخوانید: خواص شیرین بیان برای معده


درمان خانگی فتق

6. کاهش وزن برای کاهش درد فتق

چاقی می تواند یکی از عوامل خطر اصلی برای بیماران مبتلا به فتق است و ممکن است روند بهبود بیمار را به تاخیر بیندازد. اگر وزن خود را کم کنید، بدن شما زیر فشار فیزیکی کمتری خواهد بود و وضعیت شما بهبود می باید و نشانه های بیماری به شکل طبیعی ناپدید می شوند. باید وعده های غذایی خود را کوچکتر کنید، زیرا باعث ایجاد فشار کمتر روی معده و اسفنکتر خواهد شد.

7. جلوگیری و درمان فتق با تغییر رژیم غذایی

اگر می خواهید از ایجاد فتق جلوگیری کنید یا آن را درمان کنید، باید از مصرف غذاهای خاصی اجتناب کنید. اگر مستعد ابتلا به فتق هستید باید از غذاهای تند و اسیدی و خوراکی هایی که هضم آنها دشوار است پرهیز کنید. این غذاها می تواند باعث افزایش التهاب پوشش معده شود و فرآیند درمان را مشکل کند.

8. درمان فتق با فلفل سیاه

پودر فلفل سیاه مفیدتر از این است که فقط به عنوان چاشنی غذا استفاده شود. فلفل سیاه باعث تسکین مشکلات معده و کاهش التهاب روده می شود. همچنین می تواند رفلکس اسید را سرکوب کند و آن قسمت هایی از بدن را که ممکن است وقتی ارگان شروع به فشار به دیواره حفره می کند در معرض خطر باشند را التیام بخشد.

درمان فتق با فلفل سیاه

9. تسکین استرس

یکی از علل بوجود آمدن فتق، استرس و اضطراب است. افزایش هورمون های استرس در بدن می تواند ارگان های بدن را ضعیف کند و به طور کلی فشار بیشتری در سوخت و ساز بدن وارد می کند. مشکلات معده و رفلاکس اسید می تواند تحت تاثیر استرس نیز قرار بگیرد و در نتیجه خطر ابتلا به فتق را افزایش دهد. بهترین فعالیت های کاهنده استرس شامل مدیتیشن، یوگا، طب سوزنی، ماساژ و همچنین استفاده از روغن های ضروری و رایحه درمانی است.


حتما بخوانید: فواید یوگا برای سلامت بدن و ذهن 


10. درمان خانگی فتق با کم کردن تمرینات ورزشی

یکی از دلایل اصلی فتق فشار حاصل از ورزش شدید و یا بلند کردن وزنه های سنگین است. اگر در گذشته تجربه فتق را داشته اید یا به طور معمول وزنه های سنگین بلند می کنید، بهتر است در طول درمان تمرینات خود را آسانتر کنید. فشار ایجاد شده در تمرینات شبیه به فشارهایی است که طی حرکات روده ایجاد می شود، و این می تواند باعث بروز فتق شود، بنابراین اطمینان حاصل کنید که به اندازه لازم مایعات مصرف می کنید و فیبر کافی می خورید.

درمان خانگی باد فتق بیضه

11. ساده ترین و موثرترین درمان فتق با آب سبزیجات

یکی از ساده ترین و موثرترین درمان فتق نوشیدن آب سبزیجات است، به ویژه سبزیجاتی مانند هویج، اسفناج، پیاز، کلم بروکلی و کلم پیچ. مواد مغذی غلیظ و ضد التهابی سبزیجات می تواند علائم سوزش و درد فتق را تسکین دهد. اضافه کردن کمی نمک به آب سبزیجات یک راه عالی برای بهبود اثرات فتق است.

سخن آخر

احتیاط: اگر فتق های جدی با روش های جراحی بموقع درمان نشود، می تواند منجر به عوارض جدی یا حتی مرگ شود. اگر به خودتان فشار می آورید و ناگهان شروع دردهای فتق را حس می کنید، توصیه می شود در سریع ترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کنید. این درمان های خانگی باید به عنوان درمان مکمل و کمک به درمان در مواردی که فتق مشاهده شد در نظر گرفته شوند. امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. می توانید این پست را از طریق شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.


مطالب مرتبط:

فتق در نوزادان: علائم، دلایل، تشخیص و درمان فتق ناف و کشاله ران در کودکان

مصرف فلفل سیاه در دوران بارداری: خواص سلامتی و عوارض جانبی آن
 

از
81
رای