6 خاصیت بینظیر سرکه سیب برای سلامتی از جمله مبارزه با دیابت، سرطان، کاهش کلسترول و وزن با پشتوانه علمی

6 خاصیت بینظیر سرکه سیب برای سلامتی از جمله مبارزه با دیابت، سرطان، کاهش کلسترول و وزن با پشتوانه علمی مطالعات انسانی نیز نشان می دهد که سرکه سیب می تواند سطح قند خون را کاهش دهد، حساسیت به انسولین را بهبود بخشد و در مبارزه با دیابت کمک کند. این عوامل باید باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی نیز شود.

سرکه سیب یکی از رایج ترین انواع سرکه بوده و فواید زیادی برای سلامتی دارد. ادعا می شود که سرکه سیب برای رفع تمام مشکلات سلامتی مفید است و بسیاری از این ادعاها نیز توسط علم پشتیبانی می شوند. این فواید سرکه سیب شامل کاهش وزن، کاهش کلسترول، کاهش سطح قند خون و علائم بهبود دیابت است.
سرکه سیب به عنوان یک درمان سنتی بوده و برای اهداف مختلف خانگی و پخت و پز استفاده شده است. در ادامه با 6 مزیت سرکه سیب برای سلامتی که توسط تحقیقات علمی نیز پشتیبانی می شوند، آشنا خواهید شد.

6 مزیت سرکه سیب برای سلامتی که توسط تحقیقات علمی نیز پشتیبانی می شوند


1. سرکه سیب دارای اسید استیک زیاد با اثرات زیستی قوی است

سرکه سیب در فرایند دو مرحله ای تولید می شود که مانند نحوه تولید الکل است. در اولین گام به سیب های خرد شده مخمر اضافه می کنند تا قندها را مصرف کرده و به الکل تبدیل کند.
در مرحله دوم، باکتری هایی به محلول الکلی اضافه می شوند که بیشتر الکل را جذب می کند و آن را به اسید استیک تبدیل می کند که ترکیب اصلی سرکه است.
در زبان فرانسوی، کلمه "سرکه" در واقع "شراب ترش" است. سرکه سیب ارگانیک و تصفیه نشده (مثل Bragg's) حاوی «مادر سرکه»، رشته های پروتئین، آنزیم ها و باکتری هایی است که به محصول ظاهری کدر می دهند.
بعضی افراد معتقدند که "مادر" بیشترین مزایای سلامتی را بر عهده دارد، گرچه در حال حاضر هیچ مطالعه ای برای حمایت از آن وجود ندارد.
سرکه سیب تنها دارای حدود سه کالری در هر قاشق غذاخوری می باشد که کالری بسیار کمی است. مقدار زیادی ویتامین یا مواد معدنی در آن وجود ندارد، اما شامل مقدار کمی پتاسیم است. سرکه سیب با کیفیت نیز حاوی برخی اسید آمینه ها و آنتی اکسیدان ها است.

2. سرکه سیب از بین برنده انواع بسیاری از باکتری های مضر است

سرکه سیب می تواند باعث کشتن پاتوژن ها، از جمله باکتری ها شود و به طور سنتی برای تمیز کردن و ضد عفونی شدن، درمان قارچ ناخن، شپش، زگیل و عفونت گوش استفاده می شود. بقراط، پدر طب مدرن، بیش از دو هزار سال پیش، از سرکه برای تمیز کردن زخم استفاده کرده است. سرکه نیز به عنوان یک نگهدارنده غذا مورد استفاده قرار گرفته است و مطالعات نشان می دهد از رشد باکتری ها (مانند ای کولای E. coli) در غذا جلوگیری می کند. اگر شما به دنبال یک راه طبیعی برای حفظ مواد غذایی خود هستید، سرکه سیب می تواند بسیار مفید باشد.
همچنین گزارش شده است که سرکه سیب رقیق شده در هنگام استفاده روی پوست به درمان آکنه کمک می کند، اما هیچ تحقیقی برای تأیید این امر انجام نشده است.


3. اثر سرکه سیب در کاهش قند خون و مبارزه با دیابت

تا کنون، موفق ترین درمان با سرکه سیب در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 است. دیابت نوع 2 با افزایش سطح قند خون یا به علت مقاومت به انسولین یا عدم توانایی تولید انسولین ایجاد می شود.
با این حال، قند خون بالا نیز می تواند در افرادی که دیابت ندارند، مشکل ایجاد کند. اعتقاد بر این است که علت اصلی پیری و بیماری های مزمن مختلف است. تقریبا همه باید سطح قند خون خود در محدوده طبیعی حفظ کنند و موثرترین و سالم ترین راه برای انجام این کار این است که مصرف کربوهیدرات های تصفیه شده و قند کنترل شود، با این وجود سرکه سیب نیز می تواند اثر قابل توجهی داشته باشد.
نشان داده شده است که سرکه دارای منافع متعددی برای قند خون و سطح انسولین است. بهبود حساسیت به انسولین پس از یک وعده غذایی با 19 الی 34 درصد کربوهیدرات و کاهش قند خون و پاسخ مناسب به انسولین از این مزایا محسوب می شود. بعد از خوردن 50 گرم نان سفید نیز میزان قند خون تا 34 درصد کاهش یافت. 2 قاشق غذاخوری سرکه سیب قبل از خواب می تواند روزانه قند خون را 4 درصد کاهش دهد.
مطالعات متعدد دیگری در مورد انسان نشان می دهد که سرکه می تواند عملکرد انسولین و کاهش قند خون خود را پس از هر وعده غذایی بهبود بخشد. به همین دلیل سرکه سیب می تواند برای افراد مبتلا به دیابت، پیش دیابت یا افرادی که می خواهند به دلایل دیگری سطح قند خون خود را پایین نگه دارند مفید باشد. اگر در حال حاضر داروهای کاهش دهنده قند خون را مصرف می کنید، قبل از افزایش مصرف هر نوع سرکه، با پزشک خود مشورت کنید.

لاغری با سرکه سیب

4. سرکه سیب و لاغری

به طور شگفت انگیز، مطالعات همچنین نشان می دهد که سرکه سیب می تواند به کاهش وزن کمک کند. چندین مطالعه انسانی نشان می دهد که سرکه می تواند سدیم را افزایش دهد و به شما کمک کند تا کالری کمتری دریافت کنید و باعث کاهش وزن واقعی شود.
به عنوان مثال، اگر مردم سرکه را همراه غذا با کربوهیدرات استفاده کنند، احساس سیری را افزایش می دهد و در نهایت 200 تا 275 کالری کمتر مصرف می کنند.
در بررسی 175 نفر مبتلا به چاقی نشان داده شد که مصرف روزانه سرکه سیب سبب کاهش چربی شکم و کاهش وزن می شود:
15 میلی لیتر (1 قاشق غذا خوری): کاهش وزنی برابر با 2/6 کیلوگرم یا 1/2 کیلوگرم.
30 میلی لیتر (2 قاشق غذاخوری): کاهش وزنی برابر با 1/7 کیلوگرم.
با این حال، در نظر داشته باشید که این مطالعه به مدت 3 ماه ادامه داشت و اثرات سرکه سیب بر کاهش وزن به صورت نسبی است.
به گفته این محققان، فقط اضافه کردن یا کم کردن مواد غذایی به رژیم روزانه به ندرت تاثیر قابل توجهی در کاهش وزن دارد.

به طور کلی، به نظر می رسد سرکه سیب، عمدتا با افزایش حس سیری و کاهش سطح قند خون و انسولین، به عنوان یک کاهش دهنده وزن مفید است. اما نباید توقع معجزه داشته باشید.


5. کاهش کلسترول و بهبود سلامت قلب با سرکه سیب

بیماری های قلبی در حال حاضر شایع ترین علت مرگ زودرس در جهان است. چندین عامل بیولوژیکی با کاهش یا افزایش خطر بیماری قلبی مرتبط است. تعدادی از این "عوامل خطر" را می توان با مصرف سرکه کاهش داد. اما بسیاری از مطالعاتی که روی حیوانات انجام شد، نشان می دهد که سرکه سیب می تواند سطح کلسترول و تری گلیسیرید، همراه با چندین فاکتور خطر دیگر برای بیماری های قلبی را کاهش دهد.

همچنین مطالعات متعددی وجود دارد که نشان می دهد سرکه سیب فشار خون را در موش های صحرایی را کاهش می دهد که یک عامل خطر عمده برای بیماری های قلبی و مشکلات کلیوی است.
تنها شاهد انسانی تا کنون یک مطالعه از دانشگاه هاروارد است که نشان می دهد زنانی که سالاد را با سرکه سیبب مصرف کرده اند، خطر ابتلا به بیماری قلبی کمتری در آن ها کاهش یافته. اما این نوع مطالعه تنها می تواند یک ارتباط را نشان دهد و نمی تواند چیزی را ثابت کند.
همانطور که در بالا ذکر شد، مطالعات انسانی نیز نشان می دهد که سرکه سیب می تواند سطح قند خون را کاهش دهد، حساسیت به انسولین را بهبود بخشد و در مبارزه با دیابت کمک کند. این عوامل باید باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی نیز شود.


6. سرکه سیب می تواند اثر محافظتی در برابر سرطان داشته باشد

سرطان بیماری ای است که توسط رشد کنترل نشده سلول ها ایجاد می شود. در واقع مطالعات متعدد نشان داده است که سرکه های مختلف می توانند سلول های سرطانی را کاهش دهند و تومورهای کوچک را از بین ببرند.
با این حال، تمام مطالعات در این مورد در سلول های جدا شده در لوله های آزمایش یا روی موش انجام شده است که هیچ چیز در مورد زندگی انسان زنده به ما نمی گوید. برخی از مطالعات مشاهده شده در انسان نشان داده است که مصرف سرکه سرطان مری را در چین را کاهش داده، اما سرطان مثانه در صربستان را افزایش داده است.

مصرف سرکه سیب ممکن است به جلوگیری از سرطان کمک کند، اما قبل از اینکه هر توصیه ای را داشته باشیم، باید بیشتر تحقیق کرد.
بعضی از مردم نیز دوست دارند آن را در آب رقیق کنند و آن را به عنوان یک نوشیدنی بنوشند. دوزهای رایج از 1 الی 2 قاشق چای خوری (5 الی 10 میلی لیتر) تا 1 الی 2 قاشق غذاخوری (15 الی 30 میلی لیتر) در روز، در یک لیوان آب بزرگ مخلوط می شوند.
بهتر است مصرف از دوزهای کم شروع شود و از مصرف مقادیر زیاد جلوگیری شود زیرا سرکه بیش از حد می تواند عوارض جانبی متعددی را ایجاد کند.

منبع: healthline

از
3
رای