علائم و دلایل چسبندگی رحم چیست و چه تأثیری بر بارداری دارد؟

علائم و دلایل چسبندگی رحم چیست و چه تأثیری بر بارداری دارد؟ چسبندگی، بافت غیر طبیعی زخم در بدن است که می تواند مانع از تخمک گذاری و در نتیجه منجر به ناباروری شود. از راه لاپاراسکوپی و پرتو نگاری می توان چسبندگی را تشخیص داد.

چسبندگی چیست؟ چسبندگی، بافت غیر طبیعی زخم در بدن است که اندام هایی را که بر اثر عفونت، بیماری یا سابقه ی جراحی دچار جراحت شده و جدا از هم قرار دارند را به یکدیگر می چسباند.

چسبندگی منجر به ناباروری می شود؛ با ممانعت از برخورد تخمک و اسپرم؛ ممانعت از تخمک گذاری؛ ناتوانی رحم از تشکیل جنین؛ چسبندگی علت لوله های رحمی مسدود است.

بیماری رحمی و لگن خاصره چسبندگی ایجاد می کند که شما را ناتوان از بارداری می سازد.

علائم و نشانه ی چسبندگی رحم

1- سندرم آشرمن یا رحمی زمانی ایجاد می شود که چسبندگی درون رحم شکل بگیرد که باعث ناباروری و سقط جنین مکرر می شود.

2- چسبندگی باعث درد بویژه دل درد شدید در زمان قاعدگی یا حین رابطه ی جنسی می شود.

3- چسبندگی باعث خونریزی غیر طبیعی قاعدگی، عادت ماهیانه ی بسیار کم با خونریزی کم می شود.

با این حال امکان نبود نشانه ی مشخص نیز هست.

دلایل چسبندگی رحم

چسبندگی زمانی رخ می دهد که فرآیند بهبود طبیعی بدن از مسیر خود خارج شود. معمولا سطح رحم، دهانه ی رحم و لوله های رحمی لغزنده هستند که باعث جا به جایی آسان اندام ها می شود.

زمانی که جراحتی به سبب عفونت، سابقه ی جراحی یا کاشت رحم ایجاد شود سطح آن چسبنده می شود و اندام ها به یکدیگر می چسبند. بافت زخم اندام ها را در وضعیتی غیرطبیعی نگه داشته و شبکه ای میان آن ها ایجاد می کند.

چسبندگی می تواند غلیظ و قوی باشد. اندام های شما به طور غیر طبیعی دچار کشیدگی می شوند که منجر به درد بویژه حین آمیزش جنسی یا قاعدگی می شود. در سندرم آشرمن چسبندگی درون رحمی رخ می دهد. در مواردی که چسبندگی زیاد باشد دیواره های رحم کاملا به یکدیگر می چسبند.

چسبندگی درون رحمی مانع تشکیل غشای رحمی سالم و کاشت جنین می شود یا در صورت کاشت جنین خطر سقط جنین افزایش می یابد. به هنگام بیماری لگن خاصره یا عفونت مجرایی، لوله های رحمی ملتهب می شوند. سطح ملتهب شده جای زخم یا چسبندگی لوله ها را توسعه می دهد. این چسبندگی ها مانع از برخورد تخمک و اسپرم می شود.

چسبندگی درون رحمی معمولا در سوراخ لگن رخ می دهد و نزدیک لوله های رحم یا تخمدان هاست. چسبندگی مانع از تخمک گذاری می شود. گاهی اوقات چسبندگی رحمی مانع از حرکت طبیعی لوله ی رحمی می شود.

تخمدان مستقیما به لوله های رحم متصل نیست. طی تخمک گذاری زمانی که تخمک از تخمدان جدا شود مسیرش را درون لوله ی رحم پیدا می کند. اگر چسبندگی مانع حرکت طبیعی لولۀ رحم شود تخمک وارد آن نمی شود و بارداری کاهش می یابد.

دلایل چسبندگی رحم

تشخیص

سه راه برای تشخیص چسبندگی وجود دارد:

1- پرتو نگاری از لوله های رحمی (هیستروسالپینگوگرافی HSG)

HSG نوع خاص اشعه ی ایکس است که درون رحم و لوله های رحمی را به وضوح نشان می دهد. لوله های رحمی مسدود با این دستگاه تشخیص داده می شود.

2- هیستروسکوپی

با هیستروسکوپی یک لوله ی باریک و سبک  به نام هیستروسکوپ وارد دیواره ی پشتی رحم می شود که به پزشک برای مشاهده ی درون سوراخ رحمی و دهانه ی باز رحم کمک می کند. هیستروسکوپی می تواند برای تشخیص مشکلات سوراخ رحم مانند سندرم آشرمن استفاده شود. روش مشابه نیز برای برداشت و درمان چسبندگی به کار می رود.

راه تشخیص چسبندگی- هسیتروسکوپی

3- لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی روشی است که در آن برش کوچکی در ناف شکم ایجاد می کنند سپس یک لوله ی سبک و روشن متصل به دوربین همراه با سایر تجهیزات وارد آن می شود. جراحی لاپاراسکوپی تنها روش تشخیص چسبندگی رحم است.

بسته به خفیف یا شدید بودن میزان چسبندگی، می توانید نتایج طبیعی از HSG و هیستروسکوپی بگیرید.

درحدود 50 درصد از بیماران نابارور، چسبندگی لگن یا رحم پس از لاپاراسکوپی تشخیص داده می شود. ناباروری بدون شرح در صورت چسبندگی غیر قابل تشخیص است. جراحی مشابه می تواند برای تشخیص چسبندگی لگن یا رحم و درمان و برداشت آن صورت گیرد. در این صورت مجددا نیاز به عمل جراحی دیگر ندارید.

قبل از هر اقدامی با پزشک خود مشورت کنید.

درمان باروری

اگر چسبندگی درون لوله های رحم باشد جراحی آن امکان پذیر است. با این حال IVF بهینه ترین و موفقیت آمیزترین درمان است. اگر سندرم آشرمن دلیل ناباروری باشد چسبندگی از طریق هیستروسکوپی برداشته می شود. می توانید پس از آن به طور طبیعی باردار شوید یا اینکه به درمان باروری در کنار جراحی نیاز دارید. در صورت چسبندگی لگن یا رحم، برداشت چسبندگی درد را کاهش داده و سبب موفقیت در بارداری می شود. همچنین بسته به وضعیت، شما به IVF  یا درمان باروری پس از جراحی نیاز دارید.

همیشه با پزشک خود درباره ی همه ی گزینه ها مشورت کرده و بپرسید که پس از جراحی چه کارهایی لازم است؟

از
3
رای