خواص و مضرات گیاه عاقرقرحا برای درمان خار پاشنه، زیبایی و لکنت زبان

خواص و مضرات گیاه عاقرقرحا برای درمان خار پاشنه، زیبایی و لکنت زبان عاقرقرحا چیست و برای چی خوبه ؛ خواص و مضرات گیاه عاقرقرحا برای زنان، درمان خار پاشنه، لکنت زبان، زیبایی، دندان، خواص روغن عاقرقرحا در طب سنتی و طرز مصرف آن در سلام دنیا بخوانید.

یکی از گیاهان داروی با خواص بی نظیر گیاه عاقرقرحا می باشد، در این مطلب از سلام دنیا درباره عاقرقرحا چیست، نام های دیگر عاقرقرحا، خواص عاقرقرحا برای زنان، زیبایی، درمان خار پاشنه، لکنت زبان، درد دندان، مفاصل، مو، خواص عاقرقرحا در طب سنتی، خواص روغن عاقرقرحا، طریقه مصرف آن و مضرات عاقرقرحا صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

عاقرقرحا چیست

عاقرقرحا گیاهی شبیه بابونه است که بلندی ساقه اش نزدیک به 20 سانتی متر می باشد، این گیاه علفی می باشد ریشه ای راست به طول 25–20 سانتی‌متر و به ضخامت یک انگشت و با انشعابات زیاد دارد که البته جای مورد استفاده و پرخاصیتش نیز همان قسمت ریشه است که علاوه بر عطر آن، طعمی تند و ناپسندی دارد. گلهای این گیاه در تابستان و در دو گونه رشد می کند. گیاه عاقرقرحا طبعی گرم و خشک دارد و سرشار از خاصیت می باشد.

نام های دیگر عاقرقرحا

گیاه عاقرقرحا را با نام های دیگری چون تاعندوست، تاغِندست، فوريون، عودالقريح، اصل الطرخون‌جبلي، كزفرخون، الگرا، اككرا، اقرقرا، قوريون، ترخون رومي، آكركره، بيرتر، پور ترون و اكروا نیز می شناسند.

خواص عاقرقرحا برای زنان

این گیاه قاعده آور می باشد و زنان برای این منظور از جوشانده آن می توانند میل می کنند ، همچنین در درمان ناباروری موثر می باشد.


حتما بخوانید: بهترین دمنوش برای پریود شدن سریع


خواص عاقرقرحا برای زیبایی

از خواص عاقرقرحا در زیبایی نیز می توانید بهره بگیرید به این شکل که روزانه یک لیوان از دمنوش عاقرقرحا برای زیبایی و روشن شدن پوستتان بنوشید.

خوص عاقرقرحا برای زیبایی

خواص عاقرقرحا برای درمان خار پاشنه

از اثرات مثبت این گیاه خوردن شربت آن برای رفع خارپاشنه می باشد، کسانی که خارپاشنه دارند از این گیاه برای رفع آن می توانند استفاده کنند.

خواص عاقرقرحا برای درمان لکنت زبان

بهترین دارو برای درمان لکنت زبان عاقرقرحا می باشد ، به این صورت که 25 گرم عاقرقرحا و 100 گرم نبات را با هم آسیاب می کنیم و روزانه یک قاشق چایخوری از آن داخل آب گرم می ریزیم و میل می کنیم. در روشی دیگر 10 گرم عاقرقرحا ، 10 گرم تخم خرفه ، 5 گرم زبان گنجشک را می سابید و سپس با 75 مویز سیاه بدون هسته را به آن اضافه و می کوبید تا به شکل خمیر دربیاید آن را با شکل قرص های کوچک درست کرده و در جای خشک و خنک مانند یخچال می گذارید. از این قرص ها می توانید یک عدد در روز مصرف کنید.

خواص عاقرقرحا برای دندان

عاقرقرحا از پیشرفت پوسیدگی دندان ها جلوگیری و دندان ها را محکم می کند و به مداوای لثه ها می پردازد. به این شکل که آن را به نسبت مساوی با خردل بسابید و به لثه خود مالیده و تا زمان بهبودی این عمل را تکرار کنید. برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ها نیز کوبیده گیاه عاقرقرحا را در سرکه جوشانده و به دندان پوسیده روزی چند بار بمالید.

خواص عاقرقرحا برای درد دندان

خواص عاقرقرحا برای درد مفاصل

افرادی که از دردهای عضلانی شکایت دارند می توانند از خواص روغن عاقرقرحا برای تسکین دردهای عضلانی و بی حسی عضلاتشان بهره بگیرند. ماساژ ناحیه مورد نظر با این روغن بسیار  موثر عمل می کند و خاصیتی درمانی دارد در تمامی فصول مورد استفاده قرار می گیرد.


حتما بخوانید: مواد غذایی مفید برای مفاصل 


خواص عاقرقرحا برای مو

اگر به دنبال روغنی برای تقویت ربشه مو هایتان هستید و برای ریزش مویتان درمانی می خواهید روغن عاقرقرحا می تواند بسیار مناسب باشد و به شما نتیجه مثبت دهد و مو را می رویاند و سیاه می کند.

خواص عاقرقرحا در طب سنتی

در طب سنتی از استفاده گیاه عاقرقرحا بسیار تاکید شده است، این گیاه سرشار از خواص مفید است؛ علاوه بر خواصی که از این گیاه بالاتر عنوان کردیم عاقرقرحا باز کننده گرفتگی ها و پاک کننده فضولات دماغی(مغزی) می باشد و بلغم را از بین می بردتقویت کنند نیروی جنسی افراد سرد مزاج اسهال را در افراد بلغمی مزاج درمان می کند، اگر همراه با مصطکی آن را مصرف کنید مجاری گرفته بینی را باز می کند .اگر آن را با روغن گل در بینی خود بدمید سردردهای شدید بلغمی را رفع می کند .

غرغره آن همراه با سرکه به طور پخته خفگی و سستی زبان حاصل از بلغم را رفع می کند. اگر عاقرقرحا را بر بدن خود بمالید باعث می شود که بدنتان عرق کند. این گیاه سرفه های سرد بلغمی ، سردی و بلغم معده را مداوا می کند. ریشه عاقرقرحا حشرات، بخصوص شپش را نیز دفع می نماید.

خواص عاقرقرحا در طب سنتی

خواص روغن عاقرقرحا

برای داشتن روغن عاقرقرحا مقداری پودر عاقرقرحا در آب ریخته تا بجوشد آنقدر که آب آن به نصف برسد و بعد از صافی رد کنید و با روغن زیتون مخلوط کرده مجدد آت را روی حرارت ملایم گذاشته تا تمام آب آن بخار شود و فقط روغن در ته ظرف بماند ، این روغن خواص فراوانی دارد. از جمله خواص آن به درمان سردرد می توان اشاره کرد به این شکل که کمی از روغن را روی شقیقه تان بمالید، از این روغن در دستگاه بخور هم می توانید بریزید و استشمام کنید. ماساژ این روغن دردهای عضلانی را نیز کاهش می دهد.

طرز مصرف عاقرقرحا

  • برای خاصیت ضد بلغم بودن نيم گرم دم‌كرده به مدت 3 روز ميل کنید.
  • برای خاصیت مدر ، نيم گرم در 200 سي‌سي آب‌جوش دم‌كرده به مدت 3 روز ميل کنید.
  • برای خاصیت زیاد کردن بزاق ريشه اين گياه را بجويد.
  • اگر رفع بی حسی و فلج اعضای بدن ريشه عاقرقرحا را در روغن كنجد جوشانده ماساژ دهيد.
  • برای تقویت نیروی جنسی مقداری از روغن آن را بر آلت ماساژ دهید.

حتما بخوانید: خواص قطره گل سرخ برای افزایش میل جنسی


مضرات عاقرقرحا

گیاه عاقرقرحا با تمام خواصی که دارد ، عوارضی نیز دارد که در اینجا به آن اشاره خواهیم کرد:

  • این گیاه برای ریه مضر می باشد برای رفع عوارض آن حتما با کتیرا و مویز مصرف شود.
  • مصرف بیشتر از 3/18 گرم از شربت آن ممنوع می باشد ‌.
  •  قبل از مصرف روغن آن بهتر است در یک نقطه از پوست خود تست کرده تا قرمزی و خارش و التهاب بر روی پوست ابجاد شد دیگر از آن استفاده نکنید.
  • مصرف این گیاه برای خانم های باردار و کودکان با مشورت پزشک باید همراه باشد.
سخن آخر

گیاه عاقرقرحا با تمامی خواصی که دارد باز هم برای مصرف باید اعتدال و مقدار مصرف دز آن را رعایت شود. شما می توانید برای استفاده از این گیاه با افراد مطلع از گیاهان دارویی راهنمایی بگیرید.


مقالات مرتبط:

خواص و مضرات افتیمون برای رحم، لاغری و بدن

خواص و مضرات کاپاریس [گیاه کبر] برای سلامتیاز
4
رای