مواد غذایی مفید برای مفاصل + مکمل های غضروف ساز

مواد غذایی مفید برای مفاصل + مکمل های غضروف ساز خوراکی ها و مکمل های سالم می توانند نقطه شروعی برای داشتن مفاصل سالم تر همزمان با بکارگیری سبک زندگی مناسب تر که می تواند تغییرات مثبتی را در رژیم غذایی و سلامت کلی شما به ارمغان آورد، باشد.

ناراحتی مفاصل حدود 15 میلیون آمریکایی را درگیر خود کرده است که تحقیقات نشان داده است که ناراحتی شدید مفاصل در بین افراد مبتلا به این عارضه در حال افزایش می باشد. همه ما می دانیم که مقابله با عامل اصلی این مشکل بسیار کارآمدتر از صرفاً پوشش دادن علائم آن می باشد. اما چه چیزی واقعاً باعث بروز ناراحتی در زانوها یا درد تیز و گزنده در هنگام بالا بردن دستها می شود؟ در اینجا بعضی خوراکی ها و مکمل ها را که به ارتقای سلامت مفاصل کمک کرده و ناراحتی حاصل از این مشکل را تا حدود زیادی برطرف می نمایند، معرفی می نماییم.

6 خوراکی و مکمل که سلامت مفاصل را ارتقاء می بخشند و درد را کاهش می دهد

1. گردو

گردو یک منبع عظیم اسید چرب امگا-3 بوده و مزایای فراوانی را برای مفاصل به همراه دارد. این خوراکی می تواند نشانه های التهاب را کاهش داده و باعث ایجاد آرامش در مفاصل می گردد. دانه های کتان، روغن کانولا نیز دارای همین اسیدهای چرب برای افرادی که نمی توانند از گردو استفاده کنند، می باشند. راشل فاین، پزشک، متخصص تغذیه و مالک The Pointe Nutrition می گوید: "امگا-3 ها پیش نیاز ایکوزانوئیدها می باشند که هورمون هایی مهم و قدرتمند برای سیستم عصبی و ایمنی محسوب می شوند. ایکوزانوئیدهایی که از اسیدهای چراب امگا-3 نشات می گیرند دارای خواص ضد التهابی می باشند."

مزایای گردو در بهبود سلامت مفاصل و اسنخوان

2. سیر

یکی از اعضای قدرتمند خانواده پیاز، یعنی سیر از قدیم به عنوان یکی از خوراکی های مفید و درمانی شناخته می شود. این خوراکی دارای ویتامین ها و مواد معدنی فراوانی بوده و ترکیب مفیدی از سولفور به نام آلیسین در خود دارد که تنها در حالت تازه و خرد شده این خوراکی یافت می شود. دیالیل دی سولفید موجود در سیر تاثیرات التهابی سیتوکین ها را محدود کرده و این خوراکی ضد التهابی ترکیب می نماید که می توانید آن را در هر زمانی از روز مصرف کنید.

3. سبزیجات برگی

اسفناج و کلم پیچ نه تنها زیر بنای هر سالادی می باشند بلکه قهرمانان سلامت مفاصل نیز هستند. این خوراکی ها دارای آنتی اکسیدان ها و مواد مغذی هستند که سلامتی عمومی را بهبود بخشیده و تضمین می نمایند که شما ویتامین های مورد نیاز برای سلامتی مفاصل بدنتان را بدست می آورید. لوییزا ساکاس، پزشک طبیعت درمانی می گوید: "اگر به دنبال بهترین روش برای حفاظت از مفاصل تان می باشید، به سراغ سبزیجات بروید! سبزیجات برگی سبز مانند کلم پیچ، اسفناج مملوء از ویتامین های A ،C و K می باشند که التهاب را کاهش داده و به سلامت مفاصل کمک می کنند. این سبزیجات همچنین منبع بسیار خوبی از کلسیم محسوب می شوند که استخوان ها را تقویت کرده و برای سلامت عمومی بدن مفید می باشد."

سبزیجات برگی مفید برای تقویت استخوان و کاهش درد مفاصل

4. مکمل های با کیفیت گلوکوزامین و چاندرویتین

گلوکوزامین به عنوان یک ماده طبیعی که در غضروف های بدن وجود دارد در تحقیقات ثابت شده است که می تواند سلامت مفاصل را بهبود بخشد. این ماده بویژه همراه با چاندرویتین که ماده طبیعی دیگری است که در غضروف ها یافت می شود، عملکرد مفاصل را بهبود بخشیده و جابجایی آنها را نسبت به حالت طبیعی تسهیل می نماید. به خاطر داشته باشید که تمامی مکمل های گلوکوزامین و چاندرویتین موجود با کیفیت نیستند. در هنگام انتخاب این مکمل ها، حتماً تحقیق کرده و نام تجاری معتبری را که محصولات با کیفیت داشته و از لحاظ تحقیقاتی تایید شده است، انتخاب کنید تا مطمئن شوید که مکمل مذکور از کارآیی لازم برخوردار است.

Cosamin نام تجاری شماره 1 در زمینه تولید مکمل گلوکوزامین یا چاندرویتین، در تلاش است تا از مفاصل شما در سطح سلولی محافظت نماید. Cosamin از لحاظ علمی اثبات شده است که می تواند راحتی مفاصل را با مراقبت از غضروف هایی که مانند بالشتک از مفاصل محافظت می نمایند، ارتقاء بخشد و حرکات آنها را تسهیل کند. مکمل های باکیفیت و تهیه شده توسط داروسازان، به دلیل اینکه مورد تحقیق و آزمایش قرار گرفته اند می توانند شانس مفاصل برای مقابله با ناراحتی ها را بالا ببرند.

مکمل های غضروف ساز زانو، گلوکوزامین و چاندرویتین

5. ماهی، خوراکی که سلامت مفاصل را ارتقاء می بخشد

وقتی در مورد سلامت مفاصل صحبت می کنیم، خوردن ماهی بسیار مفید می باشد اما تمامی ماهی ها یکسان نیستند. در این مورد، شما بهتر است ماهی های چرب آب های سرد مانند سالمون، ساردین و قزل آلا را وارد وعده های غذایی تان نمایید. این ماهی ها سرشار از اسیدهای چرب امگا-3 بوده و دارای خصوصیات ضد التهابی می باشند که آنها را برای هر رژیم غذایی مناسب می سازد. یک نکته احتیاطی: بسیاری از ماهی هایی که از لحاظ چربی های امگاه-3 غنی هستند، جیوه فراوانی نیز دارند. با این وجود متخصصین معتقدند که ساردین، سالمون و قزل آلا جزو ماهی هایی هستند که جیوه کمتری نسبت به سایرین دارند.

ملودی بارونز، پزشک درمان های طبیعی می گوید: "چربی های سالم مانند آنهایی که در ماهی یا روغن کبد ماهی کاد وجود دارند، می توانند از مفاصل به دلیل داشتن خصوصیت ضد التهابی مراقبت نمایند. بدن های ما فرآیندهایی دارند که در آنها از طریق تولید پروستاگلاندین ها سوخت و ساز را انجام می دهد. این پروستاگلاندین ها به طور خاص از چربی هایی ساخته شده اند که ما مصرف می کنیم. اگر رژیم غذایی ما دارای چربی های ضعیفی باشد، پروستاگلاندین هایی را که التهاب را افزایش می دهند، تولید می نماید. وقتی ما یک رژیم غذایی با چربی های طبیعی داشته باشیم، بدن ما تعادل خوبی بین پروستاگلاندین ها ایجاد می نماید.

ماهی، خوراکی که سلامت مفاصل را ارتقاء می بخشد

6. توت ها

این میوه های شیرین را تنها به عنوان دسر در نظر نگیرید! توت ها میوه هایی سرشار از مواد مغذی هستند که سلامت بدن را تضمین می کنند. میوه هایی مانند زغال اخته، تمشک و توت فرنگی سرشار از آنتی اکسیدان هایی هستند که با التهاب مبارزه کرده و به حفظ سطوح قند خون کمک می نمایند. توت ها همچنین منابع بسیار خوبی از ویتامین C محسوب شده و تمشک به تنهایی می تواند 35 درصد نیاز روزانه بدن به ویتامین C را تامین کند.

ساتلین سلف، متخصص تغذیه می گوید: "ویتامین C یک ویتامین ضروری است که در تولید کلاژن در بدن استفاده می شود. کلاژن یکی از ترکیباتی است که به انعطاف پذیری پوست و مفاصل بدن کمک می نماید. شما می توانید از پودر کلاژن نیز برای این منظور استفاده کنید اما مصرف ویتامین C کافی مزایای بیشتری نسبت به مصرف کلاژن دارد. ویتامین C نه تنها تولید کلاژن قدرتمند را افزایش می دهد بلکه تاثیرات ضد التهابی قدرتمندی نیز در کل بدن دارد. در نتیجه، می تواند باعث کاهش التهاب مفاصل و پشتیبانی از تولید کلاژن سالم شود."

خوراکی های ضد التهاب برای مفاصل

نتیجه گیری

پیامی که باید از این مباحث بگیرید این است که این خوراکی ها و مکمل های سالم می توانند نقطه شروعی برای داشتن مفاصل سالم تر همزمان با بکارگیری سبک زندگی مناسب تر که می تواند تغییرات مثبتی را در رژیم غذایی و سلامت کلی شما به ارمغان آورد، باشد. لیزا ریچاردز، متخصص تغذیه و نویسنده کتاب برنامه کاندید رژیم غذایی نهایی می گوید: "رژیم غذایی نقش مهمی در سلامت ما داشته و بر زمینه هایی فراتر از آنچه ما فکر می کنیم، تاثیرگذار بوده و همواره جنبه های جدیدی از آن کشف می شود که سلامت مفاصل یکی از آنهاست. 

از
15
رای