خواص دارویی و مضرات گیاه برباله برای زنان و مردان در طب سنتی

خواص دارویی و مضرات گیاه برباله برای زنان و مردان در طب سنتی گیاه برباله چیست ؛ فواید دارویی و مضرات گیاه برباله برای زنان و مردان، سیاتیک، یرقان، کلیه، انزال زودرس، خواص گیاه برباله در طب سنتی و مشخصات ظاهری برباله در سلام دنیا بخوانید.

برباله گیاهی چند ساله و دارای طبع گرم و خشک است که از گذشته برای درمان بیماری های متعددی مورد استفاده قرار گرفته است. در این مقاله سلام دنیا، خواص دارویی گیاه برباله برای زنان، مردان، سیاتیک، کلیه، یرقان، انزال زودرس، مضرات گیاه برباله در طب سنتی و مشخصات ظاهری برباله را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

گیاه برباله چیست

گیاه برباله که با نام علمی Asarum europaeum شناخته می شود، گیاهی چند ساله است که در تمام طول سال رشد می کند.این گیاه بومی مناطق جنگلی مرطوب در مرکز تا جنوب اروپا، از جنوب فنلاند و شمال روسیه از جنوب تا جنوب فرانسه، ایتالیا و جمهوری مقدونیه است. گیاه برباله گونه ای از زنجبیل وحشی با گل های بنفش مات است که روی زمین رشد پخش می می شود.

همچنین به طور گسترده در خارج از محدوده خود به عنوان یک گیاه زینتی رشد می کند. گاهی اوقات برای استفاده به عنوان ادویه یا طعم دهنده نیز برداشت می شود.گیاه برباله متعلق به خانواده Aristolochiaceae یا از خانواده wortwort است.این گیاه برای دفع حشرات، به عنوان سم موش، رنگ کردن پارچه و در طب سنتی استفاده شده است.

گیاه برباله چیست

نام دیگر گیاه برباله

سایر نام های گیاه برباله شامل آسارون، برباله، ازاروم، تگر، راديکس ازارائي و سرانيون است.

خواص گیاه برباله برای زنان

گیاه برباله دارای خاصیت قاعده آوری است بنابراین می توان از ان برای شروع قاعدگی در زنان و دخترانی که با این مشکل مواجه هستند، استفاده شود.


حتما بخوانید: بهترین دمنوش برای پریود شدن سریع


خواص گیاه برباله برای سیاتیک

گیاه برباله به دلیل داشت ترکیبات موثر در طب سنتی برای درمان سياتيک مورد استفاده قرار گرفته است.این گیاه داروی می تواند در درمان سیاتیک مفید باشد.

خواص گیاه برباله برای سیاتیک

خواص گیاه برباله برای مردان

مصرف گیاه برباله می تواند موجب تقويت نيروی جنسی در مردان شود.برای این منظور هر روز 20 گرم گیاه برباله را و 100 گرم عسل به همراه یک لیوان شیر شتر یا گوسفند میل کنید.

خواص گیاه برباله برای انزال زود رس

گياه برباله دارای خاصیت نعوض آور است،از این رو مصرف ان می تواند به درمان انزال زود رس در مردان کمک کند.


حتما بخوانید: برای درمان زود انزالی چی بخوریم


خواص گیاه برباله برای یرقان

گیاه برباله به دلیل وجود ترکیبات مهم در ان برای درمان بیماری يرقان موثر است.

خواص گیاه برباله برای یرقان

خواص گیاه برباله برای کلیه

در طب سنتی مصرف گیاه برباله برای کلیه مفید عنوان شده است. برای تهیه دم کرده برباله کافی است 2 گرم از این گیاه را به در 150 سی سی آب جوش اضافه کنید و اجازه دهید 20 دقيقه دم بکشد. این دم کرده را روزی 3 فنجان ميل کنید.

خواص گیاه برباله در طب سنتی

 • برگ ها و ساقه های ریشه برباله، معرق، قی آور،، عطسه آور، محرک و مقوی هستند.
 • در درمان بیماری های مغز، چشم، گلو و دهان استفاده می شود.
 • هنگامی که گیاه برباله استنشاق شود، جریان زیادی از مخاط تولید می کند.
 • روغن اساسی اصل این گیاه قی آور و خلط آور است و در درمان مشکلات دستگاه گوارش، سیلیکوزیس(بیماری ریه)،خشکی حلق و خلط پشت حلق و غیره مفید است.
 • از برگ های خشک و پودر شده این گیاه برای درمان عطسه و تسکین سردرد، ضعف چشم و درمان رینیت، ذات الریه، آنژین صدری، میگرن، بیماری های کبدی و یرقان استفاده می شود.
 • ترکیب گیاه برباله با بارهنگ برای حذف مخاط از مجاری تنفسی استفاده می شود.
 • قاعده آور است و موجب سقط جنین می شود.
 • همچنین به عنوان یک درمان برای کم آبی بدن استفاده می شود.
 • برای درمان برونشیت، لارنژیت، آسم، سیلیکوزیس، و سرفه ناشی از سیگار استفاده می شود.

حتما بخوانید: درمان خانگی برونشیت در طب سنتی


 • از ریشه برباله برای موارد مشابه در طب سنتی استفاده می شود.

خواص گیاه برباله در طب سنتی

مقدار مصرف روزانه برباله

متوسط ​​دوز خوراکی روزانه عصاره خشک برباله برای بزرگسالان و کودکان 13 سال و بالاتر 30 میلی گرم است که مربوط به 30 میلی گرم مشتقات فنیل پروپان است و باید در 2 تا 3 دوز در روز قسمت  شود. کودکان 2 سال و بالاتر می توانند عصاره ای معادل 5 میلی گرم مشتقات فنیل پروپانول را 3 بار در روز مصرف کنند. میانگین تک دوز دارو 0.1 گرم است.

دوز مصرف در طب هومیوپاتی 

5 تا 10 قطره، 1 عدد قرص، 5 تا 10 قطره 1 تا 3 بار در روز یا 1 میلی لیتر محلول تزریقی دو بار در هفته. پماد ان 1 تا 2 بار در روز نباید بیش از 1 ماه مصرف شوند.

نحوه نگهداری گیاه برباله

قرص های روکش دار حاوی عصاره خشک خالص یا تنتور ریزوم گیاه برباله را می توان به مدت 28 روز در شرایط دمایی مناسب، با رطوبت و نور کم نگهداری کرد. برای نگهداری ترجیحا در (شیشه قهوه ای، دور از نور) قرار دهید،با این کار آنها را می توان تا 2 سال نگهداری کرد و پس از آن باید سالم بودن گیاه بررسی شود.

حقیایقی درباره گیاه برباله

 • سم گیاه با خشک کردن خنثی می شود.
 • رنگ سبز برای رنگ کردن از گیاه برباله به دست می آید.
 • یک پوشش مفید برای فضای سایه است تا زمانی که خشک نباشد و از طریق ریشه پخش شود.
 • از این گیاهان مقاوم به سایه به عنوان پوشش زمین در باغ ها استفاده می شود.
 • این گیاه خطرناک است و برای کاربردهای پزشکی در چندین کشور ممنوع شده است.
 • Asarum europaeum برای دفع شب پره ها، به عنوان سم موش، رنگ کردن پارچه و در طب سنتی استفاده شده است.

حقیایقی درباره گیاه برباله

مضرات گیاه برباله

 • مصرف مقادیر زیاد گیاه برباله سمی است.
 • در صورت مصرف، این گیاه می تواند باعث سوزش دهان، سوزش سر دل، استفراغ، درد شدید شکم، اسهال و التهاب کلیه شود.
 • گیاه برباله می تواند باعث خونریزی در رحم شود و ممکن است اثر سقط کنندگی داشته باشد. بنابراین هرگز نباید توسط زنان باردار یا شیرده استفاده شود.
 • روغن اساسی آن بسیار سمی است و می تواند باعث آسیب کلیه و نارسایی سیستم تنفسی شود.
 • برای غشاهای مخاطی خورنده است و می تواند پوست را تحریک کند و باعث ایجاد تاول شود.
 • تماس گیاه برباله با دست ممکن است باعث تحریک پوست شود.

حتما بخوانید: برای درمان اسهال چه بخوریم


مشخصات گیاه برباله

برباله یک گیاه چند ساله خزنده، همیشه سبز و دارای ریزوم است که ارتفاع آن حدود 10-15 سانتی متر (4 تا 6 اینچ) است. این گیاه معمولاً در جنگل‌های وسیع و بیشه‌های کنار آب، به‌ویژه در جنگل‌های راش، حاشیه رودخانه، جنگل‌های پهن برگ و دره‌ها رشد می‌کند. گیاه برباله خاکهای هوموسی، کمی اسیدی، آهکی، به طور مداوم مرطوب اما با زهکشی خوب را ترجیح می دهد. ریشه ها خاکستری رنگ، ضخامت 2 یا 3 خط، 4 زاویه، گره دار و خشن هستند. برباله بوی فلفل و طعم گزنده و تندی دارد و پودری به رنگ خاکستر تولید می کند. دارای ریزوم نازک و خزنده ای است که منشعب است و معمولاً دارای 3 تا 4 دانه فلس مانند و سبز مایل به قهوه ای است.

برگ ها

برگها به رنگ سبز تیره، براق، به شکل کلیه و دمبرگ ها به پهنای 10-5 سانتی متر هستند. آنها لبه‌دار، چرمی، سبز تیره براق،روی آنها رنگ پریده و در قسمت زیر مات، مشبک و همیشه سبز و طعم و بوی فلفل مانند دارند.

گل ها

گیاه برباله گل هایی به شکل زنگوله تولید می کند. قسمت آوند گل از کاسبرگهای ترکیب شده تشکیل شده است که با 3 برآمدگی گلبرگ مانند به پایان می رسد که رنگ انتهای آنها قهوه ای و وقتی به مرکز می رسد بنفش تیره است. آنها دمگل کوتاهی هستند که بین جفت برگها ایجاد می شوند. گلدهی معمولاً بین ماه های مه و ژوئن انجام می شود. از آنجایی که گلها معمولاً در زیر برگها قرار دارند، تشخیص آنها دشوار است. بعد از گلدهی کپسول بذری گرد و گوشتی تشکیل می شود.

مشخصات گیاه برباله:گل ها

میوه

میوه‌ها کپسول‌های چند دانه‌ای هستند که با غشاهای کاذب به محفظه‌های زیادی تقسیم می‌شوند. این میوه از چندین دانه بزرگ، بیضی شکل و چروکیده به شکل قایق با یک زائده اسفنجی تشکیل شده است. در قدیم از آن برای استنشاق و همچنین به عنوان داروی قی آور و تهوع آور استفاده می شد. این گیاه کاملاً در برابر سایه مقاوم است و اغلب به عنوان پوشش زمین در باغ هایی استفاده می شود که کمتر رشد می کند. گاهی اوقات برای استفاده به عنوان ادویه یا طعم دهنده برداشت می شود. از آن برای دفع شب پره ها، به عنوان سم موش، رنگ کردن پارچه و در طب سنتی استفاده شده است.

سخن پایانی:

گیاه برباله از گذشته برای درمان بسیاری از بیماری ها مورد استفاده قرار گرفته است. در طب سنتی دم کرده این گیاه برای درمان انزال زودرس، سیاتیک، یرقان، سردرد، آسم و... مفید عنوان شده است. این گیاه قاعده آور است و موجب سقط جنین می شود به همین دلیل خانم های باردار نباید از آن استفاده کنند.


مقالات مرتبط:

خواص و مضرات ریشه انجبار برای پوست و سلامتی

درمان سریع حالت تهوع با 15 ماده غذاییاز
1
رای