رژیم لاغری با غذای کودک + فواید و مضرات آن برای بزرگسالان

رژیم لاغری با غذای کودک + فواید و مضرات آن برای بزرگسالان رژیم غذایی کودک در دسته رژیم های غذایی زودگذر قرار دارد. احتمالا بسیاری از رژیم های غذایی زودگذر در کوتاه مدت به کاهش وزن شما کمک می کند، اما معمولا ادامه دادن آنها برای طولانی مدت سخت است و مضرات زیادی دارد.

رژیم غذایی کودک شامل جایگزینی صبحانه، ناهار و میان وعده ها با 14 ظرف غذای کودک می باشد. بعد می توانید شام معمول را در موقع عصر بخورید. رژیم حداقل برای 3 روز است. رژیم غذایی کودک در سال 2020 محبوبیت پیدا کرد. شایع شده است که بازیگر جنیفر انیستون با کمک مربی مشهورش از این رژیم برای کاهش (7 پوند) 3 کیلوگرم در هفته در طی فیلم برداری فیلم “Just Go with It” استفاده کرد. ایده کاهش یک پوند (کیلو) در هر روز می تواند وسوسه انگیز باشد، اما رژیم غذایی کودک در دسته رژیم های غذایی زودگذر قرار دارد. احتمالا بسیاری از رژیم های غذایی زودگذر در کوتاه مدت به کاهش وزن شما کمک می کند، اما معمولا ادامه دادن آنها برای طولانی مدت سخت است. در این مقاله، ما درباره بررسی دقیق تر اینکه رژیم غذایی کودک چیست، و به همان میزان مزایا و مضرات این برنامه غذایی صحبت خواهیم کرد.

چه چیزی می توانید بخورید؟

اساس پشت پرده رژیم غذایی این است که میزان کمی غذای کودک باعث کاهش کالری روزانه شما خواهد شد. طعم بی مزه پوره غذای کودک شما را از پرخوری نیز منصرف می کند. چندین نسخه محدودتر از رژیم غذایی مانند جایگزینی فقط یک وعده غذایی در روز با غذای کودک وجود دارد. در مقایسه با بسیاری از رژیم های غذایی زودگذر رژیم غذایی کودک فاقد راهنمایی است. برای مثال: برنامه غذایی مشخص نمی کند که چه نوع غذایی کودکی را می توانید بخورید. کالری غذاهای کودک می تواند از حدود 20 تا بیشتر از 120 کالری در هر بسته متفاوت باشد. این رژیم محدودیتی برای غذایی که شما برای شام می خورید قرار نمی دهد.

نمونه برنامه غذایی:

در اینجا مثالی از میانگین یک روز که ممکن است مشابه رژیم غذایی کودک باشد، ارائه شده است.

 • صبحانه: 5 شیشه از غذای کودک
 • ناهار: 5 شیشه از غذای کودک
 • میان وعده بعد از ظهر: 2 شیشه از غذای کودک
 • شام: همان غذایی معمولی که مصرف می کنید
 • میان وعده عصرانه: 2 شیشه از غذای کودک

نمونه رژیم غذایی کودک برای کاهش وزن

آیا رژیم غذایی کودک می تواند به کاهش وزن شما کمک کند؟

بیشتر کاهش وزن هایی که از طریق غذای کودک گزارش شدند براساس روایت هستند. بر طبق گفته کسانی که این رژیم را امتحان کرده بودند، این رژیم غذایی می تواند در کوتاه مدت به کاهش وزن کمک کند. با این وجود، در حال حاضر، هیچ شواهد علمی برای پشتیبانی از این ادعاها یا اثبات موثر بودن رژیم غذایی در بلند مدت برای کاهش وزن وجود ندارد. احتمالا جایگزینی غذای معمول شما با غذای کودک میزان کالری که هر روز مصرف می کنید را کاهش خواهد داد، و احتمالا یکی از دلایل اصلی اینکه چرا زمانی که رژیم غذایی کودک می گیرید می تواند باعث کاهش وزن شما شود همین موضوع است. اما تحقیق منبع مورد اعتماد توصیه می کند تنها محدود کردن کالری های مصرفی به ندرت روش موثری برای کاهش وزن بدن می باشد. زمانی که کالری مصرفی تان کاهش می دهید متابولیسم بدن تان نیز کاهش پیدا می کند. اگر به اندازه کافی کالری دریافت نکنید ممکن است شما بیشتر از حد معمول احساس گرسنگی کنید. چون این رژیم غذایی معمولا مصرف فیبر و نمک شما را کاهش می دهد ممکن است وزنی که از دست می  دهید از ذخیره آب و نه از چربی ضروری بدن تان باشد. تحقیق منبع مورد اعتماد نیز نشان می دهد که وزنی که از طریق رژیم غذایی با کالری محدود شده از دست می دهید معمولا زمانی که به عادات غذایی معمول تان بر می گردید دوباره آن وزن را بدست می آورید.

آیا رژیم غذایی کودک می تواند به کاهش وزن شما کمک کند؟

آیا رژیم غذایی کودک سالم است؟

در نظریه، ممکن است بیشتر مواد مغذی ضروری تان را از طریق  این رژیم غذایی کودک بدست بیاورید. بسیاری از غذاهای کودکان از پوره میوه ها و سبزیجات تهیه می شوند. بعضی از غذاهای کودکان نیز با غذاهای حاوی پروتئین زیاد یا غلات سبوس دار تهیه می شوند. پیروی از رژیم غذایی کودک که به مدت 3 روز توصیه شده، احتمالا به شما آسیبی نخواهد رساند. اما در صورتی که کمتر از حد کالری روزانه مورد نیازتان غذا بخورید، پیروی از این رژیم غذایی برای مدت طولانی می تواند منجر به کمبود مواد مغذی شود. با گرفتن رژیم های محدود کننده ای مانند رژیم غذایی کودک به خاطر داشتن خطر افزایش اختلال در غذا خوردن مهم است، در صورتی که پیروی بلند مدت از رژیم غذایی می تواند منجر به اختلال در خوردن شود.

مزایا و مضرات رژیم غذایی کودک

در اینجا بعضی از مزایا و مضرات رژیم غذایی کودک وجود دارد.

مزایا

 • این رژیم غذایی سرشار از میوه ها و سبزیجات می باشد. بیشتر غذاهای کودک از پوره میوه ها و سبزیجات تهیه می شوند.
 • نمک کم. اکثر غذاهای کودکان نمک کمی دارند. کودکان نسبت به بزرگسالان به نمک کمتری نیاز دارند.
 • چربی کم. بیشتر غذاهای کودکان حاوی چربی اشباع شده کمی هستند.
 • بدون هیچ آماده سازی. در کنار وعده غذایی عصرانه تان، هیچ نیازی به آماده سازی غذا نیست.
مضرات
 • محدودیت. رژیم غذایی کودک فاقد کالری ها و مواد مغذی مورد نیاز برای تقویت صحیح بدن شما هستند.
 • سیر کننده نیستند. بیشتر غذاهای کودکان حاوی پروتئین و فیبر کمی هستند. شما می توانید حتی زمانی که کالری های کافی دریافت کردید هم احساس گرسنگی کنید.
 • فیبر کم. شما با مصرف میوه ها، سبزیجات و غلات سبوس دار بیشتر از غذاهایی که به پوره تبدیل شده اند مقدار فیبر بیشتری دریافت خواهید کرد.
 • گران بودن. بیشتر غذاهای کودکان برای هر بار مصرف خیلی گران هستند.
 • اختلاف کالری زیاد بین برندهای غذای کودک. میزان کالری موجود در غذاهای کودکان از حدود 20 تا 120 کالری متفاوت هستند. مصرف 14 محتوی غذای کودک هر روز می تواند برای شما از 280 تا 1680 کالری فراهم کند.

مزایا و مضرات رژیم غذایی کودک برای بزرگسالان

آیا رژیم غذایی برای شما مناسب است؟

پیروی از رژیم غذایی کودک می تواند به کاهش سریع چند پوند (کیلو) از وزن کمک کند، اما بعید است که بتواند باعث کاهش وزن پایداری شود. در عوض، استراتژی سالم تر برای کاهش وزن طولانی مدت این است که:

 • رژیم غذایی متعادل از میوه ها و سبزیجات، غلات سبوس دار، محصولات لبنی کم چرب، پروتئین بدون چربی و چربی های سالم را بخورید.
 • مصرف غذاها و نوشیدنی هایی که حاوی شیرینی های افزودنی زیادی هستند را محدود کنید.
 • بر روی قسمت کنترل تمرکز کنید.
 • مصرف بیش از حد نیاز برای رفع گرسنگی تان را محدود کنید.
 • حداقل 15 دقیقه در هفته بطور منظم ورزش کنید.
 • از خوردن غذا خودداری نکنید.
نتیجه گیری

اگر به دنبال کاهش سریع چند کیلو از وزن تان هستید، رژیم غذایی کودک می تواند برای دستیابی به این نتیجه مفید باشد. اما اگر به دنبال رژیم کاهش وزن پایدار در طولانی مدت هستید، رژیم غذایی کودک از این ایده آل خیلی فاصله دارد. رژیم غذایی کودک در طبقه بندی رژیم های غذایی زودگذر قرار می گیرد. این نوع رژیم های غذایی اغلب قول کاهش وزن سریع می دهند و شامل لیستی از غذاهایی محدود که می توانید و نمی توانید بخورید هستند. محتویات غذای کودک تقریبا کم کالری هستند اما تحقیق نشان داده است محدودیت خیلی زیاد کالری ها می تواند متابولیسم بدن تان را کاهش دهد. یعنی، به محض برگشتن به مصرف غذاهای عادی خودتان احتمالا این وزن را دوباره بدست خواهید آورد. انتخاب بی ضررتر و سالم تر در بلند مدت برای کاهش وزن این است که از یک برنامه رژیم غذایی در حالی که مراقب میزان مصرف تان هستید و شامل تمامی گروهای غذایی باشد و ورزش منظم هم شامل برنامه کاهش وزن تان باشد، پیروی کنید.

منبع: healthline

از
2
رای