مزه بد دهان در بارداری، علت و درمان طعم بد دهان در حاملگی

مزه بد دهان در بارداری، علت و درمان طعم بد دهان در حاملگی خوشبختانه تجربه مزه بد دهان در دوران بارداری خطرناک نیست و به خصوص در سه ماهه اول، کاملاً شایع است. سعی کنید دهان خود را با آب پرتقال شستشو دهید یا لیمو بخورید.

در برخی از زنان، بارداری تنها تهوع حاملگی (صبحگاهی)، گرفتگی و درد به همراه نمی آورد. همچنین تعداد انگشت شماری از زنان، تغییر در طعم و بد مزه شدن دهان در بارداری را نیز احساس می کنند. مهم نیست چه چیزی می خورند و می نوشند. مثل وقتی که قرص برای مدت طولانی در دهان شما می ماند، طعم شیمیایی و فلزی در دهان ایجاد می شود. چه عاملی باعث ایجاد طعم بد دهان در دوران بارداری می شود و علت و راه های درمان آن چیست؟ آیا چیزی که می خورید در این پدیده نقش دارد؟ آیا این مسئله طبیعی است یا باید نگران باشید؟ با سلام دنیا همراه باشید تا جواب همه این پرسش ها را بگیرید.

ظاهراً این حالت در بین زنان باردار طبیعی است. این پدیده با نام نارسایی چشایی یا Dysgeusia شناخته می شود و به نظر می رسد مانند سایر علائم بارداری، ناشی از نوسانات طبیعی هورمونی است. در حالیکه ما دقیقاً نمی دانیم علت این نارسایی چشایی چیست، اما فرض بر این است که ناسازگاری غذایی ایجاد می شود تا مادران باردار از مصرف غذاهایی که ممکن است برای کودک مضر باشند، پرهیز کنند. شاید به همین دلیل است که حس بویایی نیز در بارداری بسیار قوی می شود.

مطلب پیشنهادی: علت تلخی دهان در بارداری و رابطه آن با جنسیت جنین

علت و درمان بد مزه شدن دهان و احساس بد در طعم ها در دوران بارداری

علت و درمان بد مزه شدن دهان و احساس بد در طعم ها در دوران بارداری

چرا این طعم خاص بوجود می آید؟ هر زن طعم متفاوتی، چه مزه فلز یا ماده شیمیایی را توصیف می کند. با این حال، این مسئله چیزی غیر طبیعی، بیش از نشانه های بارداری نیست. متاسفانه در بعضی از زنان، وجود این مزه های بد در دهان چه وقتی که با طعم فلز است یا با طعم مواد شیمیایی، باعث بالا آوردن همه غذایی می شود که می خورند.

خوشبختانه این مشکل فقط تا سه ماه اول بارداری طول می کشد و هنگامیکه وارد سه ماهه دوم می شوید از بین می رود. اما در برخی از زنان، در تمام دوران بارداری این روند ادامه خواهد داشت. تحقیقات نشان داده است که طعم فلز در دهان، اغلب تحت تاثیر تغییرات استروژن در سه ماهه دوم، تا حدی کاهش می یابد و مطمئناً با گذشت زمان برطرف می شود.

اگر شما تهوع حاملگی دارید، احتمالاً نارسایی چشایی را نیز تجربه می کنید. البته آنقدر ناراحت کننده نیست که باعث عذاب شما باشد. افرادی که مبتلا به نارسایی چشایی هستند نیز به احتمال زیاد دچار تهوع حاملگی شدید می شوند. وقتی این حقیقت را در نظر بگیرید که هر دو علائم در اثر نوسانات هورمونی ایجاد می شوند، منطقی است که این دو با هم اتفاق بیفتد.

آیا در سه ماهه اول بارداری دچار این عارضه شده اید و نمی توانید آن را تحمل کنید؟ سعی دارید این طعم را با مسواک زدن سفت و سخت برطرف کنید؟ در مورد این مسئله توصیه به مصرف غذاهای ترش، قطره های ویتامین C و شستشوی دهان با آب پرتقال می شود؛ اگرچه مصرف آنها درست بعد از مسواک زدن برای دندان هایتان مناسب نیست.

در حالیکه این پدیده بسیار ناخوشایند است، خوشبختانه تجربه آن در دوران بارداری خطرناک نیست و به خصوص در سه ماهه اول، کاملاً شایع است. در سه ماهه اول سعی کنید دهان خود را با آب پرتقال شستشو دهید و یا لیمو بخورید. امیدوارم که این حالت به سرعت در شما تمام شود و آن را در تمام نه ماه بارداری تجربه نکنید.

همچنین در سلام دنیا بخوانید: علل بروز طعم فلز در دهان در دوران بارداری و روش های برطرف کردن و جلوگیری از آن

منبع: romper

از
27
رای