علل بروز طعم فلز در دهان در دوران بارداری و روش های برطرف کردن و جلوگیری از آن

علل بروز طعم فلز در دهان در دوران بارداری و روش های برطرف کردن و جلوگیری از آن تغییر چشایی و داشتن احساس طعم فلز در دهان و مزه تلخ از نشانه های شایع دوران بارداری است که در سه ماهه اول بارداری بروز می کند. که برای رفع و جلوگیری از آن راهکارهایی از جمله: خوردن مرکبات، نوشیدن آب زیاد و ... وجود دارد.

بارداری می تواند تغییرات عجیبی در بدن شما ایجاد کند. اگر در دوران بارداری طعم فلز را در دهان احساس می کنید، باید بدانید تنها کسی نیستید که این تجربه را دارید. ممکن است شما در مورد مشکلات شایع تر بارداری مانند بیماری صبحگاهی و سوزش سر دل اطلاعات داشته باشید، اما طعم فلز در دهان ممکن است برای شما چیز جدیدی باشد که به دنبال رفع آن هستید. طعم فلزی که در دوران بارداری تجربه می شود می تواند بسیار ناخوشایند و تلخ و برطرف کردن آن سخت باشد، اما اطمینان داشته باشید که این مسئله نشانه مشکل خاصی نیست. در حقیقت، این یک نشانه شایع دوران بارداری است که می تواند در سه ماهه اول بروز کند.  اما چه عاملی باعث ایجاد طعم بد دهان در دوران بارداری می شود؟

اصطلاح پزشکی برای احساس طعم فلز در دهان " dysgeusia" یا نارسایی چشایی است که موجب تغییر حس چشایی می شود. زنان بارداری که این مسئله را تجربه کرده اند، آن را به صورت طعم فلز در دهان یا جویدن آلومینیوم توصیف می کنند. بسیاری از زنان باردار این طعم فلز را دائم حس می کنند، حتی وقتی غذا نمی خورند. در حالی که ما دقیقاً نمی دانیم علت این نارسایی چشایی چیست، فرض بر این است که ناسازگاری غذایی ایجاد می شود تا مادران باردار از مصرف غذاهایی که ممکن است برای کودک مضر باشند، پرهیز کنند. شاید به همین دلیل است که حس بویایی نیز در بارداری بسیار قوی می شود.

چه چیزی باعث ایجاد طعم فلز حین بارداری می شود؟

هر زن طعم متفاوتی، چه مزه فلز یا ماده شیمیایی را توصیف می کند. با این حال، این مسئله چیزی غیر طبیعی بیش از نشانه های بارداری نیست. متاسفانه در بعضی از زنان وجود این مزه های بد در دهان چه وقتی با طعم فلز است یا مواد شیمیایی، باعث بالا آوردن همه غذایی می شود که می خورند. گمان می رود مانند بسیاری از موارد دیگری که در دوران بارداری اتفاق می افتد، تغییر هورمون ها می تواند دلیل آن باشد. استروژن هورمون حاملگی به کنترل حس چشایی کمک می کند، بنابراین وقتی حس کردید که حس چشایی شما بالا رفته می رود، می تواند نشانه بارداری باشد. در کنار طعم فلز در دهان، ممکن است متوجه بشوید که حس بویایی شما هم تغییر کرده است و این به دلیل نزدیک بودن حس چشایی و بویایی ست.

علل بروز طعم فلز در دوران بارداری

طعم فلز در دهان هنگام بارداری چه مدت ماندگار است؟

خوشبختانه مانند بیماری صبحگاهی حاملگی، احتمال اینکه نارسایی چشایی در سه ماهه دوم که هورمون های حاملگی تثبیت می شود، کم یا کاملاً برطرف بشود وجود دارد. با این وجود گاهی دوباره در دوران بارداری یا حتی بعد از تولد نوزاد برمی گردد. حتی ممکن است در بعضی زنان اصلاً رفع نشود.

برای جلوگیری از ایجاد طعم فلز در دهان می توان چه کاری انجام داد؟

چند مورد وجود دارد که می توانید برای پیشگیری از این مسئله انجام دهید، اگرچه ممکن است برای همه موثر نباشد.

برای کمی آزمون و خطا آماده هستید؟
  • مشخص شده است که در بعضی از زنان مصرف خوراکی های اسیدی می تواند طعم فلز دهان را از بین ببرد. سعی کنید محصولات حاوی سرکه مانند: ترشی، خیارشور و سس ها را مصرف کنید، یا مقداری سرکه به شام خود اضافه کنید.
  • غذاهایی که میزان بزاق تولید شده را افزایش می دهد مانند سیب و سبزیجات نیز ممکن است به رفع طعم فلز در دهان کمک کند.
  • سایر غذاهایی که ممکن است در مقابله با اختلال چشایی بارداری موثر باشد، مرکبات مانند: لیمو، لیمو ترش، گریپ فروت، آناناس و کیوی هستند که ویتامین بالایی نیز دارند.

روش جلوگیری از ایجاد طعم فلز در دهان در بارداری

  • سعی کنید به میزان کافی آب مصرف کنید. نوشیدن آب زیاد به شما کمک می کند تا طعم عجیب و تازه ایجاد شده در دهان را کنترل کنید. سعی کنید لیمو را به آب نوشیدنی خود اضافه کنید تا ببینید کمکی به رفع مشکل می کند یا نه.
  • مزه مزه کردن مکعب های یخی در دهان نیز ممکن است مفید باشد، حتی می توانید این مکعب های یخی را با مقداری آب لیمو تهیه کنید.
  • دندان ها و زبان خود را مرتباً با خمیر دندان نعنایی تمیز کنید. حفظ بهداشت دهان و دندان می تواند به کاهش نارسایی چشایی کمک کند. شما همچنین می توانید با استفاده از دهانشویه ها غرغره کنید، البته در دوران بارداری باید بی خطر بودن محصولات مصرفی را بررسی کنید.

آیا در سه ماهه اول بارداری دچار عارضه طعم فلز در دهان شده اید و نمی توانید آن را تحمل کنید؟

سعی دارید این طعم را با مسواک زدن سفت و سخت برطرف کنید؟ در مورد این مسئله توصیه به مصرف غذاهای ترش، قطره های ویتامین C و شستشوی دهان با آب پرتقال می شود، اگرچه مصرف آنها درست بعد از مسواک زدن دندان هایتان مناسب نیست. در حالی که این پدیده بسیار ناخوشایند است، خوشبختانه تجربه آن در دوران بارداری خطرناک نیست و به خصوص در سه ماهه اول، کاملاً شایع است. در سه ماهه اول سعی کنید دهان خود را با آب پرتقال شستشو دهید و یا لیمو بخورید. امیدوارم که این حالت به سرعت در شما تمام شود و آن را در تمام نه ماه بارداری تجربه نکنید.

اگر همه روش هایی که امتحان کردید با شکست مواجه شد و نتوانستید از نارسایی چشایی خلاص شوید، ممکن است بخواهید بعضی از شیرینی های ترش مزه را امتحان کنید. اگرچه ما می دانیم خوردن زیاد قند ایده خوبی نیست، اما دیده شده است که دراژه های میوه ای و پاستیل ها به رفع مشکل کمک کرده اند. فقط باید از مصرف زیاد آن پرهیز کنید.

روش های درمان طعم فلز در دهان در سه ماهه اول بارداری

چیزهای دیگری که باید از خودتان بپرسید

آیا دارویی مصرف می کنید؟ برخی از داروها مانند آنتی بیوتیک ها یا داروهای ضد افسردگی باعث بوجود آمدن طعم تلخ و فلز مانند در دهان می شوند. هر چند اگر دارو توسط پزشک تجویز شده است، نباید آن را قطع کنید و ضروری است با پزشک معالج خود مشورت کنید.

منبع: emmasdiary

از
1
رای