علت حس طعم فلز در دهان چیست و چگونه درمان میشود

علت حس طعم فلز در دهان چیست و چگونه درمان میشود طعم فلز در دهان نشانه چیست ؛ علت و درمان طعم فلز در دهان و همچنین اینکه از عوارض کدام دارو ایجاد طعم فلزی در دهان است و کدام بیماری باعث طعم فلز در دهان میشود در سلام دنیا بخوانید.

کارشناسان نظراتی درباره عللی که می تواند طعم و مزه فلز در دهان به وجود آورد، ارائه داده اند. آیا شما نیز گاهی طعم فلز را در دهانتان احساس می کنید؟ این شرایط متداول تر از چیزی است که فکرش را بکنید. طعم فلز می تواند نشانه های بیماری های جدی مانند بیماری کلیه یا مشکلات کبدی، دیابت پنهان یا سرطان های خاص باشد. اما این دلایل رایج نیستند و معمولاً با علائم دیگر همراه می شوند. اگر بیماری نداری علت احساس این طعم در دهان می تواند چیز مهمی نباشد، این را دکتر مایکل رابوفسکی پزشک خانواده می گوید. اگر تنها ناراحتی شما طعم فلزی است که در دهان حس می کنید، علل می تواند یکی از این موارد باشد از جمله داروهای تجویزی یا وضعیت پزشکی موجود.

8 علت احتمالی برای حس طعم فلز در دهان

1. بهداشت ضعیف دهان و دندان

اگر به طور مرتب از مسواک و نخ دندان استفاده نمی کنید، این مسئله می تواند منجر به مشکلات دندان، عفونت لثه و عفونت دندان بشود. این عفونت ها می تواند با تجویز دنداپزشک رفع گردد. طعم فلز به طور معمول با از بین رفتن عفونت تمام می شود.

طعم فلز در دهان

از عوارض کدام دارو ایجاد طعم فلزی در دهان است

2. اثرات جانبی برخی داروهای تجویزی

این داروها شامل آنتی بیوتیک هایی مانند تترا سایکلین، داروی آلوپورینول، لیتیوم، که برای درمان بیماری روانی خاص مورد استفاده است و داروهای بیماری قلبی هستند. بدن این داروها را جذب می کند و از طریق بزاق بیرون می دهد. همچنین، داروهایی که ممکن است باعث خشکی دهان شود، مانند داروهای ضد افسردگی می تواند در حس این طعم مقصر باشند. این مسئله می تواند چشایی را تحت تاثیر قرار بدهد برای اینکه آنها جوانه های چشایی زبان را می بندند.

3. ویتامین ها و دیگر داروی های بدون نسخه

مولتی ویتامین با فلز سنگین (مثل مس، زینک یا کروم) یا داروهای سرماخوردگی (مانند قرص روی) می تواند علت ایجاد طعم فلز در دهان باشد. معمولاً این مزه ها بعد از اینکه بدن ویتامین ها یا داروها را پردازش کرد از بین می روند. اگر نه، دوز مصرفی دارو را چک کنید و مطمئن شوید که بیش از حد مصرف نمی کنید.

4. عفونت ها

عفونت های تنفسی فوقانی، سرماخوردگی و سینوزیت قوه چشایی را تغییر می دهند. این موقتی است و معمولاً با پایان عفونت از بین می رود.

5. درمان سرطان

بیماران دچار سرطان که تحت تأثیر شیمی درمانی یا پرتو درمانی هستند ممکن است طعم فلز را در دهان حس کنند.

علت های ایجاد طعم فلز در دهان

6. حس کردن طعم فلز در دهان در دوران بارداری

در طول مراحل اولیه حاملگی، برخی زنان ممکن است تغییراتی در قوه چشایی خود احساس کنند. یکی از این تغییرات حس طعم فلز در دهان در دوران بارداری است.

7. جنون

افراد دچار جنون اغلب ناهنجاری های چشایی را تجربه می کنند زیرا جوانه های چشایی توسط اعصاب به مغز متصل می شود. ناهنجاری های چشایی می تواند زمانی رخ بدهد که بخش مرتبط به قوه چشایی در مغز، به درستی کار نکند.

8. قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی

اگر در معرض جیوه یا سرب هستید، سطح بالایی از این مواد را استنشاق می کنید، معمولا می تواند باعث بوجود آمدن طعم فلز در دهان شود.

دکتر رابوسکی می گوید اگر طعم فلز را تجربه کردید بهتر از به پزشک مراجعه کنید، او می تواند علل بروز این حالت را تشخیص بدهد.

سخن آخر

حس کردن طعم فلز در دهان متداول تر از چیزی است که فکرش را بکنید. داروهایی که ممکن است باعث خشکی دهان شود، مانند داروهای ضد افسردگی می تواند یکی از علت های حس کردن طعم فلز در دهان باشند.

منبع: clevelandclinic

از
8
رای