دلایل ترشح ناف چیست و روش های درمان و جلوگیری از آن

دلایل ترشح ناف چیست و روش های درمان و جلوگیری از آن طبق گفته منبع معتبر ناف به طور متوسط، خانه بیش از 70 گونه باکتری است. اگر شما این ناحیه را تمیز نکنید، این باکتری ها می توانند باعث عفونت شوند که می تواند یکی از علل ترشحانت ناف باشد.

کثیفی، باکتری ها، قارچ ها و سایر میکروب ها می توانند در ناف وارد شده و در آنجا شروع به تولید مثل کنند. این اتفاق می تواند باعث ایجاد عفونت شود. ممکن است متوجه شوید ترشح خونی سفید، زرد یا قهوه ای از ناف خارج می شود. این ترشح ممکن است بوی ناخوشایندی نیز داشته باشد. در این قسمت، به چند دلیل ترشخ ناف و نحوه درمان آن اشاره شده است.

علل ترشح ناف و راه های درمان آن

علل ترشح ناف می تواند عفونت ها، عمل های جراحی و کیست باشد.

1. عفونت باکتریایی

ناف به طور متوسط به گفته یک منبع معتبر، خانه بیش از 70 گونه باکتری است. اگر شما این ناحیه را تمیز نکنید، این باکتری ها می توانند باعث عفونت شوند. سوراخ کردن ناف نیز می توانند باعث عفونت شود. عفونت های باکتریایی باعث ترشح بدبو به رنگ زرد یا سبز می شوند. همچنین می تواند باعث تورم، درد و زخم در اطراف ناف شود.

2. عفونت مخمر

کاندیدیازیس یک عفونت مخمری است که در اثر قارچ کاندیدا رخ می دهد، نوعی مخمر است که به طور معمول در نقاط تاریک و مرطوب بدن رشد می کند. این ناحیه می تواند لایه زیر چربی پوست، مانند ناحیه کشاله ران و زیر بغل رخ دهد. مخمر همچنین می تواند به داخل ناف به ویژه اگر از آن به صورت تمیز و خشک نگهداری نکنید، وارد شود. کاندیدیازیس در ناحیه شکم باعث بروز خارش، قرمزی در ناف می شود و همچنین ممکن است باعث ترشح غلیظ و سفید شود.

علل ترشحات ناف

3. دیابت

افراد مبتلا به دیابت بیشتر احتمال دارد که عفونت های مخمر را تجربه کنند. این به آن دلیل است که مخمر از شکر تغذیه می کند و قند خون بالا نشانه ای از دیابت درمان نشده با ضعیف است. منبع پژوهشی زنان برزیل نشان داد که زنان مبتلا به دیابت نسبت به سایر زنان بیشتر به عفونت مخمر واژن دچار می شوند. سایر مطالعات نشان می دهد که انواع دیگر عفونت های مخمر، از جمله عفونت های مخمر در ناحیه شکم، ممکن است در افراد مبتلا به دیابت رایج باشد.

4. جراحی

اگر اخیرا عمل جراحی شکمی مانند عمل باد فتخ داشته اید، ممکن است متوجه وجود ترشح های چرکی در ناف خود شوید. اگر این اتفاق افتاد، با پزشک خود تماس بگیرید. این می تواند نشانه ای از عفونت باشد که نیاز به درمان دارد.

علت ترشحات ناف و روش درمان آن

5. کیست اورهوس

هنگامی که شما در رحم مادر خود رشد می کنید، مثانه به بند ناف با یک لوله کوچک به نام اورهوس متصل می شود. به این صورت ادرار از بدن دفع می شود. معمولا اورهوس قبل از تولد مسدود می شود، اما گاهی اوقات به درستی بسته نمی شود. مایعی در اورهوس رشد کرده که کیست نامیده می شود. این کیست می تواند دچار عفونت شود. یکی از علائم این عفونت مایع ابری یا خونریزی از ناف است.

سایر نشانه های کیست اورهوس عبارتند از:

 • درد شکم
 • تب
 • توده در شکم
 • درد هنگام ادرار

6. کیست چربی

کیست چربی یک برآمدگی است که می تواند در ناحیه ناف و یا دیگر قسمت های بدن به وجود بیاید. این از غده های آزاد کننده چربی پوست که غده سباسه نامیده شده، تشکیل می شود. در مرکز این کیست ممکن است جوش های سر سیاه وجود داشته باشند. اگر کیست دچار عفونت شده باشد، ترشح بدبو، غلیظ و زرد رنگ از آن خارج می شود. کیست همچنین می تواند به رنگ قرمز بوده و یا متورم باشد.

کسیت چربی از عوامل ترشحات ناف

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر ترشح دارید، به پزشک مراجعه کنید. این می تواند نشانه ای از عفونت باشد، به خصوص اگر اخیرا عمل جراحی داشته باشید. سایر علائم عفونت عبارتند از:

 • تب
 • قرمزی
 • رطوبت در شکم
 • درد در زمان ادرار

راه تشخیص ترشح ناف

دکتر ناف شما را بررسی خواهد کرد. نگاه کردن به آن می تواند برای تشخیص علل کافی باشد. پزشک ممکن است برخی از ترشح ها یا سلول ها را از روی ناف برداشته و نمونه را به یک آزمایشگاه ارسال کند. یک تکنسین برای تشخیص عفونت، سلول ها یا مایع را در زیر میکروسکوپ مشاهده می کند.

روش های درمان ترشح ناف

درمان بر اساس علت ترشح تعیین می شود.

1. برای درمان عفونت

پوست ناف خود را تمیز و خشک نگه دارید. از پودرهای ضد قارچی یا کرم برای تمیز کردن عفونت مخمر استفاده کنید. همچنین می توانید میزان شکر در رژیم غذایی خود را کاهش دهید. مخمر از شکر تغذیه می کند. برای یک عفونت باکتریایی، پزشک ممکن است از یک پماد آنتی بیوتیکی استفاده کند.

2. درمان دیابت

اگر دچار دیابت هستید، با متخصص غدد همکاری کنید، تا مطمئن شوید که قند خون شما به خوبی کنترل می شود.

روش های درمان ترشحات ناف

3. درمان کیست تخمدان

پزشک ابتدا عفونت را با آنتی بیوتیک درمان خواهد کرد. کیست ممکن است نیاز به تخلیه داشته باشد. زمانی که عفونت برطرف شد، درمان به معنای حذف کیست از طریق جراحی لاپاراسکوپی است. پزشک این عمل را از طریق یک بازشو کوچک در شکم انجام خواهد داد.

4. برای درمان کیست چربی

پزشک ممکن است دارویی را به داخل کیست تزریق کند تا تورم را کاهش داده و یا آن را به میزان کمی بریده تا مایع داخل آن را تخلیه نماید. روش دیگر حذف کامل کیست از طریق عمل جراحی یا لیزر است.

در حالت کلی درمان بستگی به علل ترشح ناف و چگونگی درمان آن بستگی دارد. اگر در معرض علائم عفونت مانند قرمزی، تورم، ترشح بدبو هستید، به پزشک خود مراجعه کنید. با استفاده از آنتی بیوتیک و داروهای ضد قارچی، عفونت سریعا درمان می شود.

نکات پیشگیرانه

برای حفظ سلامت ناف و جلوگیری از عفونت:

 • روزانه آن را با صابون ضد باکتریایی و آب بشوئید. از دستمال یا اسفنج برای تمیز کردن داخل ناف خود از هر گونه کثیفی استفاده نمایید. همچنین می توانید از محلول آب نمک برای شستن ناف استفاده نمایید.
 • پس از استحمام، داخل ناف خود را به خوبی خشک کنید.
 • از هیچ گونه کرم و یا مرطوب کننده ای در داخل ناف خود استفاده نکنید. کرم می تواند سوراخ را مسدود کرده و باعث رشد مخمر و باکتری ها شود.
 • از پوشیدن لباس های تنگ که می تواند ناف را تحریک کند، اجتناب نمایید. به جای آن، از لباس های طبیعی و تولید شده از الیاف های طبیعی مانند پنبه و ابریشم استفاده کنید.
 • از سوراخ کردن ناف خود اجتناب کنید. اگر آن را سوراخ کردید، آن ناحیه را برای جلوگیری از عفونت تمیز کنید.

روش های پیشگیری از عفونت و ترشحات ناف

منبع: healthline

از
83
رای