فواید روغن سیاه دانه برای مو و ریش و عوارض آن

فواید روغن سیاه دانه برای مو و ریش و عوارض آن بدون شک یکی از مهمترین مزایای روغن سیاه دانه برای سلامت مو است. اعتقاد بر این است که این روغن به رشد مو و حفظ سلامت پوست سر کمک می کند، و چه کسی این را نمی خواهد؟؛ فواید روغن سیاه دانه برای مو و ریش در سلام دنیا بخوانید.

اگر تا به حال در مورد روغن سیاه دانه چیزی نشنیده اید، به ما اجازه دهید تا آن را به شما را معرفی کنیم. این روغن هزاران سال است برای درمان بیماریهای مختلف مانند فشار خون بالا، کاهش وزن، دیابت، آسم، و همچنین موضعی بر روی پوست و مو استفاده می شود. در این پست از سایت سلام دنیا،  نکات مهمی از خواص روغن سیاه دانه برای موی سر و ریش را برای شما گردآوری کرده‌ایم.

فواید روغن سیاه دانه برای مو

بدون شک یکی از مهمترین مزایای روغن سیاه دانه برای سلامت مو است. اعتقاد بر این است که این روغن به رشد مو و حفظ سلامت پوست سر کمک می کند، و چه کسی این را نمی خواهد؟ ادامه متن را بخوانید تا بدانید روغن سیاه دانه چگونه می تواند به بهتر شدن وضعیت موهای شما کمک کند.


حتما بخوانید: خواص روغن سیاه دانه برای سلامتی


فواید روغن سیاهدانه

بر اساس یک بررسی در سال 2016 ، دانه Nigella sativa یک ماده اولیه ایده آل برای تهیه دارو و لوازم آرایشی است. در این مطالعه ویژگیهای روغن سیاه دانه به شرح زیر است:

 • آنتی باکتریال
 • ضد قارچ
 • ضد التهاب
 • آنتی اکسیدان

طرفداران روغن سیاه دانه برای مو معتقدند که این خواص می تواند با ویژگی‌هایی مثل مرطوب نگه داشتن پوست سر به حفظ سلامت آن کمک کند. با این حال، تحقیقات بالینی برای تایید آن نیاز است. این افراد همچنین بر این باورند که روغن سیاه دانه می تواند به رطوبت ساقه‌های مو کمک کند زیرا سرشار از اسیدهای آمینه چرب است.

یک مطالعه در سال 2014 ثابت کرد که استعمال مخلوطی از روغن نارگیل و روغن سیاه دانه به اندازه کافی در ارتقاء رشد مو موثر است. همچنین، یک مطالعه دیگر در سال 2017 نشان داد که روغن موی گیاهی حاوی سیاهدانه منجر به کاهش ریزش مو تا 76 درصد خواهد شد. مطالعه ای دیگر که در سال 2013 روی 20 زن مبتلا به تلوژن افلوویوم ( بیماری ریزش یا نازک شدن مو) انجام شد، نشان داد که این مشکل با لوسیون حاوی 0.5 درصد روغن سیاه دانه درمان می شود.

مزایای روغن سیاهدانه برای مو

مزایای استفاده از روغن سیاه دانه برای مو

1. موها را آبرسانی و تغذیه می کند

اگر موهای ابریشمی و صاف می خواهید، روغن سیاه دانه موها را آبرسانی، مرطوب و نرم می کند و این زیبایی را به آنها می‌دهد. با این حال، مانند بسیاری از داروهای گیاهی، این است که مزایای آن تا حد زیادی تجربی است و مبتنی بر شواهد علمی نیست، بنابراین شما باید خودتان آن را امتحان کنید و ببینید که چه تاثیری روی موهای شما می گذارد.

2.  ممکن است رشد مو را تقویت کند

شاید جذاب‌ترین فایده روغن سیاه دانه برای مو این باشد که به لطف یک جزء کلیدی می تواند به رشد موهای شما کمک کند. دکتر پوزینا می‌گوید: روغن سیاه دانه حاوی مقادیر زیادی آنتی هیستامین به نام تیموکینون است و از نظر تجربی از آنتی هیستامین ها در درمان آلوپسی استفاده شده است، بنابراین اعتقاد بر این است که روغن سیاه دانه ممکن است باعث رشد مو شود. همچنین روغن سیاه دانه حاوی امگا 3 و 6 است که گردش خون را به ویژه در سر بهبود می بخشد. این امر باعث رشد سریع موها در چند هفته می شود.


حتما بخوانید: 6 ماسک روغن هویج مختلف برای تقویت موی سر


با توجه به شواهد دریافت شده از طب سنتی چینی، رشد مو تحت تاثیر مستقیم گردش خون شما است. بنابراین، افزایش گردش خون به طور مستقیم برای سلامت پوست سر و موهای شما مفید است. همچنین، مخلوط‌های مختلف روغن سیاه دانه به طور موثری رشد مو را افزایش داده و ریزش مو را کاهش می دهد. یک مطالعه تصادفی و کنترل شده با دارونما نشان داده که روغن سیاه دانه ریزش مو را تا 70 درصد کاهش می دهد. این درمان به مدت سه ماه مورد استفاده قرار گرفت و نتایج آن توسط متخصصان پوست ارزیابی شد و نتیجه نشان داد که 70 درصد از گروه تحت درمان، افزایش قابل توجهی در تراکم و ضخامت مو تجربه کردند.

3. به بیماری‌های پوست سر کمک می کند

اگر با پوست سر خود مشکل دارید، روغن سیاه دانه می تواند در این مورد کمک کند. متخصصان در این زمینه می‌گویند: به دلیل خواص ضد باکتریایی و ضد قارچی، روغن سیاه دانه می تواند به رفع عدم تعادل پوست مانند بروز اگزما و پسوریازیس در پوست سر و بدن کمک کند. برخی از مطالعات نشان داده اند که روغن سیاه دانه می تواند به درمان و کنترل سایر بیماری‌های پوست سر کمک کند، اما این مطالعات عمدتا روی حیوانات انجام شده است و برای تأیید مزایای آن به آزمایشات بالینی بیشتری نیاز است.

4. می تواند شوره را دور نگه دارد

اگر با شوره سر درگیرید، گوش دهید. طبق اعلام متخصصان پوست و مو: "مطالعات علوم پایه نشان داده است که روغن سیاه دانه می تواند به کاهش رشد قارچ کمک کند"، به دلیل اینکه خواص ضد باکتریایی، ضد التهابی و ضد قارچی دارد. به نظر می رسد موجودات طبیعی قارچی روی پوست سر در ایجاد شوره سر نقش دارند. استفاده از روغن سیاه دانه به همراه سایر مواد توصیه شده به کاهش این شوره کمک می‌کنند.


حتما بخوانید: درمان خانگی شوره سر با طب سنتی


طریقه مصرف سیاه دانه برای مو

1. از یک محصول موی حاوی روغن سیاه دانه استفاده کنید

ساده ترین راه برای آزمایش روغن سیاه دانه روی موها این است که یک محصول مو را که معمولاً حاوی روغن است، مانند سرم مو، شامپو یا ماسک مو در برنامه معمول رسیدگی به موی خود قرار دهید. همچنین توصیه می شود که غلظت عصاره روغن مورد استفاده را بررسی کنید. بهتر است "به دنبال حداقل 0.5 درصد روغن سیاه دانه باشید که در مطالعات استفاده شده و رشد موهای خوبی را نشان داده است. استفاده روزانه از لوسیون که حاوی 0.5 درصد روغن سیاه دانه باشد به مدت سه ماه می‌تواند نتیجه خوبی در پی داشته باشد. به عبارت دیگر، تداوم در یک دوره زمانی بهترین نتایج را ایجاد می کند.

2. یک درمان با داروهای گیاهی و روغن سیاه دانه طبیعی

برای تهیه ترکیب روغن سیاه دانه در خانه باید این روغن را با روغن‌های دیگری مانند زیتون، نارگیل یا روغن کرچک مخلوط کنید تا کارایی آن افزایش یابد. بهتر است روغن سیاه دانه به عنوان پیش شامپو بر روی پوست سر و مو استفاده شود. روغن را روی موهایی که شامپو نزده اید بمالید و اجازه دهید روغن به مدت حداقل 30 دقیقه عمل کند. برای بهترین نتیجه پیشنهاد می‌شود که روغن یک شب روی سر بماند. 

روغن سیاه دانه برای ریش

خواص روغن سیاه دانه برای ریش

1. رشد ریش را تحریک می کند

یکی از 100 ترکیب موجود در روغن سیاه دانه تیموکینون است، آنتی هیستامین که گاهی برای ریزش مو و نازک شدن مو تجویز می شود. این نتایج از نظر علمی اثبات شده است. بنابراین، اگر ریش شما کند رشد می کند یا ریش جدید شما بصورت تکه ای و نامرتب رشد می کند، محصولات حاوی روغن سیاه دانه می توانند سرعت رشد را افزایش دهند.


حتما بخوانید: آیا مصرف سیاه دانه به درمان دیابت می کند


2. تغذیه کننده و مرطوب کننده

رشد ریش سالم نیاز به تغذیه و مرطوب کردن مو و فولیکول مو دارد و استفاده از روغن سیاه دانه هر دو را انجام می دهد. این روغن سرشار از اسیدهای چرب ضروری، ویتامین ها و مواد معدنی برای ریش، فولیکول ها برای پوست شما است ، از جمله:

 • ویتامین A ، B1 ، B2 ، B6 ،C ، فولیک اسید و نیاسین
 • منیزیم ، پتاسیم ، سلنیوم ، کلسیم ، آهن ، مس ، روی و فسفر
 • اسیدهای چرب امگا 3 ، 6 و 9

3. خارش را به حداقل می رساند

آنتی اکسیدان های ضد التهابی ذکر شده در بالا به کاهش خارش کمک می کند. اما اگر در حال رشد ریش جدید هستید، راهی برای جلوگیری از خارش در چند هفته اول وجود ندارد. دوبار در روز صورت خود را تمیز کنید و از روغن سیاه دانه روی ریش استفاده کنید تا خارش به حداقل برسد. اگر دچار پسوریازیس، اگزما یا آکنه هستید، روغن دانه سیاه برای شما ضرری ندارد. روغن سیاه دانه همچنین ضد باکتری و ضد میکروب است که خطر قرمزی و عفونت را به حداقل می رساند.

4. خواص روغن سیاه دانه برای سفیدی مو (پیشگیری از رشد موهای خاکستری)

اگر آماده نیستید رنگ خاکستری را در ریش خود ببینید، روغن سیاه دانه می تواند به کند شدن این روند کمک کنند. اسید لینولیک موجود در اسید چرب امگا 3 از کاهش سلول های رنگدانه در فولیکول های مو جلوگیری می‌کند. از محصولات مراقبت از مو حاوی روغن سیاه دانه استفاده کنید تا بتوانید این نشانه طبیعی بالا رفتن سن را کند کنید.

عوارض مصرف سیاه دانه

 • بروز خارش و حساسیت حاصل از تماس با دانه‌های سیاه دانه که باعث به وجود آمدن درماتیت تماسی می‌شود.
 • سیاهدانه می‌تواند باعث کاهش فشار خون شود که در برخی افراد می‌تواند مضر باشد. کاهش شدید فشار مانع اکسیژن رسانی کافی به مغز و قلب می‌شود و می‌تواند مشکلات جدی در پی داشته باشد.
 • با توجه به این که سیاه دانه می‌تواند انقباضات رحمی را افزایش دهد، مصرف آن در زنان باردار ممکن است منجر به سقط یا آسیب به جنین شود.
 • در بعضی افراد دیده شده است که روغن سیاه دانه با کند کردن فرآینده لخته شدن خون، خطر خونریزی را افزایش داده است.
 • احتمال بروز حالت تهوع، نفخ، استفراغ، مشکلات معده و روده پس از مصرف روغن سیاهدانه وجود دارد که نگرانی جدی به دنبال نخواهد نداشت اما در صورت تشدید باید توسط پزشک معاینه شد.
 • طبق تحقیقات انجام شده احتمال تداخل اثر داروهای شیمی درمان با سیاه دانه وجود دارد. سیاه دانه می‌تواند اثر درمان‌های سرطان را کاهش دهد یا حتی خنثی کند. بهتر است پیش از مصرف با پزشک مشورت کنید.

عوارض مصرف سیاه دانه

طرز تهیه روغن سیاه دانه

بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند روغن‌های گیاهی را در منزل تهیه کنند تا آن را به صورت تازه و سالم مصرف کنند. فرآیند تهیه روغن سیاه دانه به این صورت است:

 • یک دستگاه روغن گیری تهیه کنید. با این دستگاه می‌توانید روغن انواع دانه‌ها و مغزها را بگیرید. دانه‌های سیاه دانه با داشتن 35 درصد چربی انتخاب خوبی برای این کار هستند.
 • سیاه دانه ها را تمیز کرده و خشک کنید. باید فاقد هر گونه شن و خاک و ... باشند.
 • دستگاه را بشویید و کاملا تمیز کنید.
 • دانه‌ها را درون قیف مخصوص ریخته و دستگاه را روشن کنید. به مرور مقدار بیشتری از دانه ها را اضافه کنید.
 • کمی طول می‌کشد تا روغن دانه‌ها استخراج شود، باید صبور باشید.
 • روغن بدست آمده ممکن است کمی کدر باشد. برای اینکه روغن شفاف داشته باشید آن را چند روز در جای گرم و خشک بگذارید. اجازه دهید تا بقایای دانه ها در ظرف شما ته نشین شود.

حالا روغن شما آماده است که می‌توانید آن را برای موارد مختلف مالشی یا خوراکی مصرف کنید.

سخن آخر

بیش از 2000 سال است که از این سیاه دانه برای ساخت دارو استفاده می شود. از لحاظ تاریخی، سیاه دانه برای سردرد، دندان درد، احتقان بینی، آسم، آرتریت و کرم‌های روده استفاده می‌شده است. از دیگر کاربردهای سیاه دانه موارد زیبایی است، مثل استفاده از روغن سیاه دانه برای مو که در این متن به آن پرداختیم. با این حال لازم است پیش از هر گونه مصرف با پزشک خود مشورت کنید تا از عوارض جانبی احتمالی پیشگیری شود.


مطالب مرتبط: 

نحوه مصرف سیاه دانه؛ خواص شگفت انگیز مصرف سیاه دانه با ماست

خواص روغن سیاه دانه برای لاغری شکم + روش مصرف

از
7
رای