روش مصرف روغن سیاه دانه برای کاهش وزن و لاغری و عوارض آن

روش مصرف روغن سیاه دانه برای کاهش وزن و لاغری و عوارض آن روغن سیاه دانه از دانه زیره سیاه مشتق شده و با نام های شونیز یا سیاه تخمه نیز شناخته می شوند. این روغن بخاطر اثرات متعدد آن برای بدن شناخته شده است، وقتی در حد تعادل مصرف شود به خصوص روی کاهش وزن تاثیر مطلوبی می گذارد.

استفاده از روغن سیاه دانه برای کاهش وزن، یک راه موثر برای تقویت متابولسیم و کنترل اشتها است.

روغن سیاه دانه و موارد استفاده از آن

روغن سیاه دانه از دانه زیره سیاه مشتق شده است، که با نام های شونیز یا سیاه تخمه نیز شناخته می شوند. این روغن می تواند در اثر فشرده کردن دانه ها و گرفتن عصاره آنها بدست آید و منبعی غنی از اسیدها و ترکیبات فرار، از جمله اسید لینولئیک، اولئیک، پالمیتیک و میریستیک و برخی دیگر از آنتی اکسیدان های قدرتمند است. این روغن بخاطر اثرات متعدد آن برای بدن شناخته شده است، وقتی در حد تعادل مصرف شود به خصوص روی کاهش وزن تاثیر مطلوبی می گذارد.

بسیاری از افراد این روغن را به کاری ها، کباب ها، سوپ ها، سالادها، مخلوط های نان، پنیرهای خاص، غذاهای مرغی و سبزیجات سرخ شده اضافه می کنند. روغن سیاه دانه دارای بوی نسبتاً قوی است، اما رایحه خوب طبیعی دارد که آن را برای بسیاری از غذاها مناسب می کند. مهم است که تنها مقدار کمی از این روغن را استفاده کنید یا به سادگی دانه ها را به وعده های غذایی خود اضافه کنید. اگرچه این روغن احتمالاً بیش از 2000 سال است که مورد استفاده قرار می گیرد، اما اثرات متابولیکی آن برای کاهش وزن در دنیای مدرن افزایش یافته است.

روغن سیاه دانه و موارد استفاده از آن

چگونه می توان از روغن سیاه دانه برای کاهش وزن استفاده کرد؟

روش های مختلفی برای مصرف روغن سیاه دانه وجود دارد که بسیاری از آنها با افزایش متابولیسم به کاهش وزن کمک می کند. ویتامین های B موجود در آن، سوخت و ساز انرژی بدن را شروع می کند و به این ترتیب به افزایش چربی سوزی کمک می کند. این به شما کمک می کند که مقدار بیشتری از کالری که مصرف می کنید را بسوزانید، بنابراین کمبود کالری ایجاد شده و منجر به کاهش تدریجی وزن می شود. روغن سیاه دانه به تسکین ناراحتی های پوستی نیز کمک می کند.

علاوه بر این، روغن سیاه دانه قادر به کنترل اشتها است و اثر بی اشتهایی خفیفی روی بدن دارد، به طوری که میل به خوردن به غذای بیشتر را سرکوب می کند. اگر می خواهید میزان کالری دریافتی خود را کاهش دهید، استفاده از این روغن می تواند راهی عالی برای رسیدن به این هدف و عدم زیاده روی است. برخی از محبوب ترین موارد مصرف روغن سیاه دانه برای کاهش وزن به شکل زیر است:

  • یک قاشق چایخوری روغن سیاه دانه را درون ماست ترکیب کنید یا آن را درون یک سس سالاد خانگی مخلوط کنید.
  • اضافه کردن این روغن به شیر یا آبمیوه در صبح نیز یک روش مصرف آن است.

دوز توصیه شده: دوز توصیه شده بین 1 تا 3 قاشق غذاخوری در روز است، اما بهتر است با مقدار کمتر شروع کنید تا واکنش بدن به روغن سیاه دانه را تحت نظر داشته باشید.

چگونه می توان از روغن سیاه دانه برای کاهش وزن استفاده کرد؟

اثرات جانبی روغن سیاه دانه

مصرف بیش از حد روغن سیاه دانه می تواند برخی از عوارض جانبی را به دنبال داشته باشد، مانند واکنش های آلرژیک، افت فشار و عوارض حاملگی.

  • واکنش های آلرژیک: برخی از افراد در هنگام تماس یا مصرف روغن سیاه دانه، درماتیت پوستی را تجربه می کنند. در صورت مصرف خوراکی احتمال ناراحتی معده، تهوع یا استفراغ و همچنین تحریک احتمالی دستگاه های تنفسی وجود دارد.
  • افت فشار خون: این روغن به حفظ فشار خون کمک می کند، اما اگر با سایر داروهای فشار خون ترکیب شود، می تواند باعث افت خطرناک فشار خون شود.
  • بارداری: به دلیل کمبود تحقیقات، مصرف روغن سیاه دانه برای زنان باردار و شیرده به منظور کاهش وزن توصیه نمی شود.
از
1
رای