خواص بی نظیر روغن سیاه دانه برای کاهش درد مفاصل و کاهش وزن با پشتوانه علمی

خواص بی نظیر روغن سیاه دانه برای کاهش درد مفاصل و کاهش وزن با پشتوانه علمی روغن سیاه دانه ممکن است لخته شدن خون را کاهش دهد و در نتیجه خطر خونریزی را افزایش دهد. اگر دچار اختلال خونریزی هستید یا داروهایی انعقادی مصرف می کنید، نباید از روغن سیاه دانه استفاده کنید. زنان باردار نباید از روغن سیاه دانه استفاده کنند.

روغن سیاه دانه از دانه سیاه دانه (با نام علمی: Nigella sativa) که گیاهی بومی جنوب غربی آسیا است استخراج می شود. روغن سیاه دانه در آشپزی استفاده های متنوعی دارد و گفته می شود که از مزایای سلامتی زیادی برخوردار است. یکی از اجزای اصلی روغن سیاه دانه، ترکیبی ویژه با خواص آنتی اکسیدانی است.
استفاده از روغن سیاه دانه به عنوان درمان مشکلاتی مانند آلرژی، آسم، دیابت، سردرد، فشار خون بالا، اختلالات گوارشی و آرتریت روماتوئید تجویز می شود. علاوه بر این، روغن سیاه دانه به تقویت سیستم ایمنی بدن، کاهش التهاب و مبارزه با عفونت ها کمک می کند. این روغن برای پوست و مو در مواردی مانند آکنه، موهای خشک، پسوریازیس، رشد مو و پوست خشک مورد استفاده قرار می گیرد.
دانه های سیاه دانه کمی تلخ هستند و از آن به عنوان یک طعم دهنده یا ادویه در غذاهای خاورمیانه و هندی و گاهی اوقات بر روی کباب، نان یا شیرینی ها استفاده می شود.


خواص فوق العاده روغن سیاه دانه چیست؟

اگر چه تحقیق در مورد اثرات و فواید روغن سیاه دانه نسبتا محدود است، اما شواهدی وجود دارد که می تواند مزایای خاصی را ثابت کند. در اینجا چندین نتیجه کلی از مطالعات موجود مشاهده شده است:


بهبود علائم آرتریت روماتوئید و درد مفاصل

بر طبق نتایج یک مطالعه محدود در زمینه ایمونولوژیک در سال 2016 که نتایج آن اخیرا منتشر شده، روغن سیاه دانه ممکن است در درمان آرتریت روماتوئید و درد مفاصل کمک کند. در این مطالعه 43 زن مبتلا به آرتریت روماتوئید ملایم و متوسط، هر روز یک کپسول روغن سیاهدانه و داروی مرتبط با بیماری را برای یک ماه مصرف کردند. نتایج مطالعه نشان داد که درمان با روغن سیاه دانه سبب کاهش علائم آرتروز (به وسیله مقیاس درجه بندی DAS-28)، شاخص های التهابی سطح خون و تعداد مفاصل متورم شده می شود.

التهاب مخاط بینی

روغن سیاه دانه در درمان آلرژی ها موفق عمل می کند. به عنوان مثال، در یک مطالعه که نتایج آن در مجله آمریکایی Otolaryngology در سال 2011 منتشر شده، روغن سیاه دانه باعث کاهش  خارش و آبریزش بینی و عطسه پس از دو هفته شد.

خواص روغن سیاه دانه برای لاغری

تأثیر روغن سیاه دانه بر دیابت

بر طبق یک بررسی انجام شده در سال 2015، روغن سیاه دانه ممکن است برای افرادی که به دیابت مبتلا هستند مفید باشد. پژوهشگران مطالعاتی در مورد استفاده از سیاه دانه و تأثیر آن بر دیابت انجام داده اند و نتیجه گرفتند که روغن سیاه دانه می تواند سطح قند خون و کلسترول را در مبتلایان به دیابت بهبود بخشد، اما پژوهشگران اظهار کردند که آزمایش های بالینی برای روشن شدن اثرات این ماده ضروری است.


کمک به درمان آسم

تحقیقات اولیه نشان می دهد که روغن سیاه دانه ممکن است برای افراد مبتلا به آسم مفید باشد. به عنوان مثال، یک مطالعه منتشر شده در تحقیقات مرتبط با گیاه درمانی در سال 2017 نشان داد که افراد مبتلا به آسم که کپسول روغن سیاه دانه را دریافت کرده اند، بهبود قابل توجهی در کنترل آسم در مقایسه با افرادی که فقط داروی این بیماری را مصرف کرده اند، نشان می دهند.


روغن سیاه دانه به کاهش وزن و درمان چاقی کمک می کند

بر اساس یک مطالعه، روغن سیاهدانه ممکن است عوامل خطر را در زنان چاق رفع کند. در این مطالعه، دو گروه از زنان تحت بررسی قرار گرفتند. زنان به مدت هشت هفته یک رژیم کم کالری را رعایت کردند، یک گروه روغن سیاه دانه مصرف کرد و گروه دیگر دارونما مصرف کردند. در پایان مطالعه، وزن، دور کمر و سطوح تری گلیسیرید در گروهی که روغن سیاه دانه مصرف کردند کاهش بیشتر داشت.

اثرات جانبی احتمالی روغن سیاه دانه

در مورد بی خطر بودن استفاده طولانی مدت از روغن سیاه دانه (هنگامی که استفاده در مقادیری بالاتر از آنچه که معمولا در غذا یافت می شود) اطلاعات بسیار کمی موجود است. با این حال، برخی شواهد وجود دارد که استفاده از روغن سیاه دانه به طور مستقیم روی پوست ممکن است باعث بروز خارش پوستی آلرژیک در برخی از افراد شود.
بر اساس یک گزارش موجود، ترکیبی موجود در روغن سیاه دانه، که به عنوان ملانتین شناخته می شود، ممکن است در مقادیر زیاد سمی باشد. در یک گزارش موردی، یک زن پس از استعمال روغن سیاه دانه روی پوست، دچار تاول های حاوی مایع برپوست خود شده است. او همچنین روغن سیاه دانه را مصرف کرده است. در بررسی این گزارش احتمال می رود این تاول ها بخشی از یک واکنش سیستمیک (مانند necrollysis سمی اپیدرمی) باشد.
روغن سیاه دانه ممکن است لخته شدن خون را کاهش دهد و در نتیجه خطر خونریزی را افزایش دهد. اگر دچار اختلال خونریزی هستید یا داروهایی انعقادی مصرف می کنید، نباید از روغن سیاه دانه استفاده کنید.

تداخلات دارویی احتمالی روغن سیاه دانه

در مورد مصرف بیش از حد روغن سیاه دانه و احتمال آسیب به کبد و کلیه نگرانی هایی وجو دارد. روغن سیاه دانه ممکن است با بسیاری از داروهای رایج مانند بتا بلوکرها و (کوفتین) وارفارین تداخل داشته باشد. حداقل دو هفته قبل از عمل جراحی باید مصرف روغن سیاه دانه را متوقف کنید.

خواص روغن سیاه دانه برای درد مفاصل

مصرف روغن سیاه دانه در بارداری

زنان باردار یا زنانی که قصد باردار شدن دارند و زنان شیرده نباید از روغن سیاه دانه استفاده کنند. اگر قصد استفاده از روغن سیاه دانه دارید، با پزشک خود صحبت کنید. شما نباید هیچکدام از داروهای خود را بدون صحبت کردن با پزشک متوقف کرده، یا به تأخیر بیندازید.

در نهایت
استفاده از سیاه دانه در مقیاس کم در پخت و پز، می تواند روشی مناسب برای بهره مندی از فواید آن باشد. قبل از اینکه بتوان روغن را به عنوان درمان برای موارد اشاره شده توصیه کرد، آزمایش های بالینی در مقیاس وسیع تری لازم است. اگر هنوز به استفاده از روغن سیاه فکر می کنید، ابتدا مطمئن شوید که با توجه به مزایا و معایب ذکر شده، موردی برای منع مصرف وجود نداشته باشد و در صورت نیاز قبل از مصرف با پزشک مشورت کنید.

از
0
رای