سیتریزین (Cetirizine): موارد مصرف، روش استفاده، عوارض و تداخلات و نکات پیش از مصرف آن

سیتریزین (Cetirizine): موارد مصرف، روش استفاده، عوارض و تداخلات و نکات پیش از مصرف آن سیتریزین، یک آنتی هیستامین است که برای درمان علائم آلرژی مثل: آبریزش چشم، بینی و... به کار می رود. خواب آلودگی، خستگی از عوارض جانبی سیتریزین است. ممکن است با داروهایی مانند دیفن هیدرامین تداخل داشته باشد.

قرص سیتریزین و کاربردهای آن

سیتریزین یک آنتی هیستامین است که برای تسکین علائم آلرژی مانند: چشم های آبکی، آبریزش بینی، چشم ها/ بینی خارش دار، عطسه، کهیر و خارش استفاده می شود. این دارو با مسدود کردن یک ماده طبیعی خاص (هیستامین) که بدن هنگام واکنش آلرژی زا ایجاد می کند، عمل می کند. سیتریزین مانع از کهیر نمی شود و از بروز یک واکنش آلرژی زای جدی جلوگیری نمی کند یا آن را درمان نمی کند (مانند آنافیلاکسی). بنابراین، اگر پزشک برای درمان واکنش های آلرژی زا اپی‌ نفرین تجویز کرده است، همیشه انژکتور (تزریق کننده) اپی نفرین را همراه خود داشته باشید. به جای اپی نفرین، از سیتریزین استفاده نکنید.

نحوه استفاده از سیتریزین هیدروکلراید (Cetirizine Hydrochloride)

اگر از محصول بدون نسخه برای خود درمانی استفاده می کنید، قبل از مصرف این دارو، تمام دستورالعمل های درج شده بر روی جعبه محصول را بخوانید. اگر هر گونه سوالی دارید، با داروساز خود مشورت کنید. اگر پزشک این دارو را تجویز کرده است، معمولاً یک بار در روز، آن را طبق دستورالعمل مصرف کنید.

اگر از قرص های جویدنی استفاده می کنید، هر قرص را به خوبی جویده و ببلعید. اگر از قرص های سریع حل شونده استفاده می کنید، اجازه دهید قرص روی زبان حل گردد و سپس با آب یا بدون آب بلعیده شود. اگر از شکل مایع این دارو استفاده می کنید، دوز مصرفی را با دقت با استفاده از ابزار/ قاشق مخصوص اندازه گیری، اندازه بگیرید. از قاشق خانگی استفاده نکنید زیرا ممکن است دوز صحیح را دریافت نکنید. دوز مصرفی به سن، وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان از طرف بدنتان بستگی دارد. دوز مصرفی خود را افزایش ندهید و این دارو را بیشتر از دستورالعمل داده شده مصرف نکنید.

اگر علائم آلرژی بهبود نیافت، اگر کهیر شما طی 3 روز بعد از از درمان بهتر نشد، و یا اگر کهیر شما بیش از 6 هفته طول کشید، پزشک خود را مطلع سازید. اگر وضعیت شما بدتر گردید و یا فکر می کنید مشکل پزشکی جدی دارید (مانند یک واکنش/ آنافیلاکسی آلرژی زای بسیار جدی)، فوراً کمک پزشکی دریافت کنید.

سیتریزین و روش مصرف آن

عوارض جانبی سیتریزین

 • خواب آلودگی، خستگی و خشکی دهان ممکن است رخ دهد. همچنین درد معده ممکن است به ویژه در کودکان اتفاق بیفتد. اگر هر یک از این عوارض ادامه پیدا کند یا بدتر شود، سریعاً به پزشک یا داروساز خود بگویید. به خاطر داشته باشید که پزشک این دارو را تجویز کرده است؛ زیرا او تشخیص داده است که فواید آن بیشتر از خطر عوارض جانبی دارو است. بسیاری از افراد با مصرف این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.
 • در صورت بروز عوارض جانبی جدی از جمله: دشواری ادرار و ضعف، فوراً به پزشک خود بگویید.
 • یک واکنش آلرژی زای بسیار جدی به این دارو نادر است. اما اگر علائم یک واکنش آلرژی زای بسیار جدی از جمله موارد زیر را مشاهده کردید، فورا درخواست کمک پزشکی نمایید. علائمی از جمله: جوش، خارش یا تورم (به خصوص در صورت، زبان یا گلو)، سرگیجه شدید و مشکل در تنفس.

این یک فهرست کامل از عوارض جانبی احتمالی این دارو نیست، در صورتی که متوجه علائم دیگری شده اید که در بالا ذکر نشده، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی قرص سیتریزین

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف سیتریزین

 • قبل از مصرف سیتریزین، اگر به این دارو یا به هیدروکسی زین؛ یا به لووستیریزین؛ آلرژی دارید و یا هر گونه آلرژی دیگری دارید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد، که می تواند باعث بروز واکنش های آلرژی زا یا سایر مشکلات شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.
 • قبل از استفاده از این دارو، تاریخچه پزشکی خود را به خصوص در مورد: دشواری ادرار (مثلا به دلیل سرطان پروستات)، بیماری کلیه و بیماری کبد، به پزشک یا داروساز خود بگویید.
 • اگر از این دارو برای درمان کهیر استفاده می کنید، در صورت بروز هر یک از این علائم دیگر، فوراً به پزشک خود بگویید، زیرا ممکن است نشانه ای از یک بیماری جدی تر باشد: کهیری که رنگی غیر معمول دارد، کهیرهایی که کبود یا تاول مانند به نظر می رسند و کهیری که خارش ندارد.
 • این دارو ممکن است باعث خواب آلودگی شود. الکل یا ماری جوانا (حشیش)، می تواند خواب آلودگی شما را بیشتر کند. در حین مصرف این دارو رانندگی نکرده و از ماشین آلات استفاده ننمایید و یا هر کاری که نیاز به هوشیاری دارد، انجام ندهید تا زمانی که به صورت ایمن قادر به انجام آن باشید. از مصرف نوشیدنی های الکلی اجتناب نمایید. در صورت استفاده از ماری جوانا (حشیش) به پزشک خود اطلاع دهید.
 • محصولات مایع ممکن است حاوی شکر باشند. در صورت ابتلا به دیابت، احتیاط لازم است. از پزشک یا داروساز خود در مورد استفاده ایمن از این محصول سؤال کنید.
 • قبل از عمل جراحی، به پزشک یا دندان پزشک خود در مورد تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای دارای نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) اطلاع دهید.

مصرف سیتریزین در دوران بارداری و شیردهی

 • در دوران بارداری، این دارو فقط در صورت نیاز شدید باید مورد استفاده قرار بگیرد. در مورد خطرات و فواید مصرف آن با پزشک یا داروساز خود مشورت نمایید.
 • این دارو به شیر مادر منتقل می شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

توصیه های مهم پیش از مصرف قرص سیتریزین

تداخلات دارویی سیتریزین

تداخلات دارویی ممکن است باعث تغییر رفتار داروهای شما یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شود. این مطلب شامل تمام تداخلات احتمالی این دارو نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای دارای نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) را تهیه کنید و آن را با پزشک یا داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون تایید پزشک، مصرف این دارو را شروع یا متوقف نکرده و دوز آن را تغییر ندهید.

 • در صورت مصرف محصولات دیگری که باعث خواب آلودگی می شوند مانند مشتقات تریاک یا تسکین دهنده سرفه (مانند کدئین، هیدروکودون)، الکل، ماری جوانا (حشیش)، داروهای خواب یا اضطراب (مانند: آلپرازولام، لورازپام، زولپیدم)، شل کننده های عضلانی (مانند کاریسوپرودول، سیکلوبنزاپرین) و یا سایر آنتی هیستامین ها (مانند: کلرفنیرامین، دیفن هیدرامین)، به پزشک یا داروساز خود بگویید.
 • برچسب های روی تمام داروهای خود (از جمله داروهای آلرژی یا داروهای سرفه و سرما خوردگی) را بررسی کنید زیرا ممکن است این داروها حاوی موادی باشند که باعث خواب آلودگی شوند. از داروساز خود نحوه استفاده مطمئن از این داروها را سوال کنید.
 • این دارو را با هیچ آنتی هیستامین دیگری که بر روی پوست اعمال می شود (مانند کرم یا پماد یا اسپری دیفن هیدرامین) استفاده نکنید زیرا افزایش عوارض جانبی ممکن است رخ دهد.
 • سیتریزین بسیار شبیه هیدروکسی‌ زین و لووستیریزین است. در حین استفاده از سیتریزین از این داروها استفاده نکنید.
 • این دارو ممکن است با آزمایشات آزمایشگاهی خاصی (از جمله آزمایش پوستی آلرژی) تداخل داشته باشد، که احتمالاً باعث نتایج آزمایش نادرست می گردد. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاه و تمام پزشکانتان می دانند که از این دارو استفاده می کنید.

تداخلات دارویی قرص سیتریزین

اوردوز

اگر کسی اوردوز کرده و یا علائم جدی مانند بیهوشی یا مشکلات تنفسی دارد، با 115 تماس بگیرید. علائم اوردوز این دارو ممکن است شامل خواب آلودگی شدید باشد. در کودکان ممکن است تغییرات روحی / روانی (مانند: بیقراری، کج خلقی) قبل از خواب آلودگی ایجاد شود.

تذکر

به طور منظم به پزشک و آزمایشگاه خود بر اساس نوبتتان مراجعه نمایید.

دوزهای فراموش شده دارو

اگر مصرف یک دوز را فراموش کرده اید، آن را هر زمان که به خاطر آورید، مصرف کنید. اگر تقریبا زمان مصرف دوز بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را مصرف نکنید. دوز بعدی را مطابق با برنامه زمانی عادی آن مصرف کنید. هرگز دو دوز را به طور هم زمان برای جبران دوز فراموش شده مصرف نکنید.

نگهداری
 • دارو را در دمای اتاق و به دور از نور و رطوبت نگهداری نمایید. آن را در حمام نگهداری نکنید.
 • مارک های مختلف این دارو ممکن است ملزومات نگهداری متفاوتی داشته باشند. جعبه محصول خود را برای پیدا کردن دستورالعمل نحوه نگهداری برند خود بررسی کنید، یا از داروساز خود سؤال نمایید.
 • تمام داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
 • آنها را جهت دور ریختن در داخل چاه دست شویی یا فاضلاب نریزید، مگر اینکه در دستورالعمل دارو این گونه نوشته شده باشد. این دارو را زمانی که تاریخ انقضاء آن گذشته و یا دیگر قصد استفاده از آن را ندارید، به درستی دور بریزید. با داروساز خود یا شرکت دفع زباله های محلی مشورت نمایید.

منبع: webmd

از
2
رای