قرص کلماستین برای چیست؛ طریقه مصرف و عوارض قرص کلماستین

قرص کلماستین برای چیست؛ طریقه مصرف و عوارض قرص کلماستین قرص کلماستین برای درمان چه بیماری است ، طریقه مصرف قرص کلماستین چیست و چه عوارضی دارد و آیا می توان قرص کلماستین در بارداری و شیردهی مصرف شود، در سلام دنیا بخوانید.

قرص کلماستین در دسته ای از داروها به نام آنتی هیستامین ها قرار دارد. و برای تسکین دادن و رهایی از تب یونجه و نیز علائم آلرژی و سرماخوردگی کمک می کند. در این مطلب سلام دنیا، به شما می گوییم که قرص کلماستین برای درمان چیست، طریقه مصرف و عوارض قرص کلماستین و همچنین نکات مهم پیش از مصرف و روش نگهداری آن را نیز بیان کردیم. با ما همراه باشید.

قرص کلماستین برای چیست

کلماستین برای تسکین دادن و رهایی از تب یونجه و نیز علائم آلرژی از جمله عطسه، آبریزش بینی، چشمانی قرمز، دارای خارش و اشک دهنده استفاده می شود. از کلماستین در دوزی قوی برای تسکین و رهایی از خارش و تورم کهیر هم نیز استفاده می شود. کلماستین به کنترل کردن علائم آلرژی و سرماخوردگی کمک می کند ولی علت این علائم را نه درمان می کند و نه بهبودی را برای شما تسریع میبخشد. قرص کلماستین در دسته ای از داروها به نام آنتی هیستامین ها قرار دارد. این نوع ماده با مسدود کردن عملکرد هیستامین -ماده ای در بدن که باعث علائم آلرژیک می شود- خود را نشان میدهد و تاثیر خود را میگذارد.

طریقه مصرف قرص کلماستین

کلماستین به صورت قرص و شربت (مایع) برای مصرف خوراکی در دسترس قرار دارد. معمولا دو یا سه بار در روز میتوان آن را مصرف کرد. دستورالعمل های روی برچسب نسخه یا برچسب بسته خود را به دقت دنبال کنید و از پزشک یا داروساز خود بخواهید هر قسمتی از مصرف را که متوجه نشدید را برای شما توضیح دهد. کلماستین را دقیقاً طبق دستور پزشک خود مصرف کنید. کمتر یا بیشتر از آنچه که پزشکتان تجویز و یا بر روی برچسب تجویز شده است را مصرف نکنید.


حتما بخوانید: درمان خانگی حساسیت پوستی و خارش با گیاهان دارویی


اگر حالت مایع (شربت) را مصرف می کنید، از قاشق خانگی برای اندازه گیری دوز خود استفاده نکنید. از قاشق یا فنجان اندازه گیری ای که همراه با دارو به شما داده شده است و یا از قاشقی که مخصوص اندازه گیری دارو ساخته شده است استفاده کنید.

کاربردهای دیگر قرص کلماستین

این دارو را گاهی برای مصارف دیگر هم نیز تجویز می کنند. از دکتر و یا داروساز خود برای اطلاعات بیشتر سوال بپرسید.

طریقه مصرف قرص کلماستین

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف کردن کلماستین

قبل از مصرف کردن کلماستین، اگر به کلماستین، سایر داروهای آنتی هیستامین، هر داروی دیگر یا هر یک از مواد تشکیل دهنده قرص یا مایع (شربت) کلماستین حساسیت دارید، به پزشک و داروساز خود اطلاع لازم را دهید. برای داشتن لیستی از مواد تشکیل دهنده دارو از پزشک یا داروساز خود سوال بپرسید و یا برچسب بسته دارو را بررسی کنید.

اگر از مهارکننده های مونوآمین اکسیداز (MAO) مانند ایزوکاربوکسازید (مارپلان)، فنلزین (ناردیل)، سلژیلین (الدپریل، امسام، زلاپار) و ترانیل سیپرومین (پارنات) استفاده می کنید، به پزشک خود از قبل اطلاع دهید. ممکن است که پزشک به شما بگوید که از کلماستین در صورت مصرف هر یک از این دارو ها اجتناب کنید.

به پزشک و داروساز خود بگویید که از چه نوع داروهای دیگر چه با نسخه و بدون نسخه، ویتامین ها، مکمل های غذایی و محصولات گیاهی استفاده می کنید و یا نیز قصد مصرف آن ها را دارید. مطمن شوید که هر یک از موارد زیر را حتما برای آن ها ذکر کرده باشید: سایر داروها برای سرماخوردگی، تب یونجه یا آلرژی، داروهای افسردگی یا تشنج، شل کننده های عضلانی، داروهای مخدر برای درد، آرام بخش ها، قرص های خواب آور و آرام بخش ها. پزشک ممکن است که نیاز به تغییر دادن دوز داروهای شما را داشته باشد و یا نیز شما را به دقت از نظر عوارض جانبی تحت نظر بگیرد.

اگر دارای آسم و یا بیماری ریوی، گلوکوم (شرایطی که در آن افزایش فشار در چشم می تواند منجر به از دست دادن تدریجی بینایی شود) زخم ها، مشکل در ادرار کردن (به دلیل بزرگ شدن غده پروستات)، انسداد در مسیر بین معده و روده، انسداد در مثانه، بیماری قلبی، فشار خون بالا، تشنج و یا پرکاری غده تیروئید هستید به پزشک خود اطلاع دهید.


حتما بخوانید: بزرگ شدن پروستات نشانه چیست


اگر یک عمل جراحی، از جمله جراحی دندان را دارید به پزشک یا دندانپزشک خود بگویید که از کلماستین استفاده می کنید. باید بدانید که این دارو میتواند باعث خواب آلودگی شما شود. تا زمانی که متوجه نشده اید که این دارو چه تاثیری را بر روی شما می گذارد، رانندگی نکنید و از ماشین آلات استفاده نکنید.

با پزشک خود در مورد استفاده ایمن از الکل در حین مصرف کلماستین صحبت کنید. الکل می تواند عوارض جانبی این دارو را بدتر کند.

اگر دارای 65 سال و یا بیشتر هستید، در مورد خطرات و مزایای مصرف کلماستین با پزشک خود صحبت کنید. افراد مسن معمولا نباید از کلماستین استفاده کنند چرا که این دارو به اندازه سایر داروهایی که می توانند برای درمان همان بیماری استفاده شوند، ایمن یا مؤثر نخواهند بود.

قرص کلماستین برای چه بیماری است

قرص کلماستین در بارداری و شیردهی

اگر باردار هستید و یا قصد باردار شدن را دارید یا در دوران شیردهی هستید به پزشک خود اطلاع دهید. اگر در حین مصرف کلماستین باردار شدید، با پزشک خود تماس بگیرید.

عوارض قرص کلماستین چیست

کلماستین میتواند عوارض جانبی را برای شما به وجود بیاورد. اگر هر یک از این علائم زیر شدید تر شدند و یا از بین نرفتند، به پزشک خود اطلاع دهید:

 • خواب آلودگی
 • خشکی دهان، بینی و گلو
 • سرگیجه
 • حالت تهوع
 • گرفتگی سینه
 • سردرد
 • هیجان (به ویژه در کودکان)
 • عصبی بودن

برخی از عوارض جانبی می توانند جدی باشند. اگر هر یک از علائم زیر را تجربه کردید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

 • مشکل در ادرار کردن
 • تغییرات در بینایی
 • ضربان قلب سریع، تپنده یا نامنظم
 • کهیر
 • راش یا جوش
 • خارش
 • مشکل در تنفس یا بلع

حتما بخوانید: علائم کهیر چیست و چگونه درمان میشود


کلماستین ممکن است عوارض جانبی دیگری راهم نیز ایجاد کند. در صورت بروز هر گونه مشکل غیرعادی در حین مصرف این دارو با پزشک خود تماس بگیرید.

عوارض قرص کلماستین چیست

چه نوع دستورات غذایی (رژیم های) خاصی را باید رعایت کنم؟

به ادامه دادن رژیم غذایی عادی خود مگر اینکه پزشک به شما دستور دیگری را بدهد ادامه دهید.

اگر یک دوز از نوبت خود را فراموش کردم چه باید بکنم؟

این دارو معمولاً در صورت نیاز مصرف می شود. اگر پزشک به شما گفته است که کلماستین را به طور منظم مصرف کنید، به محض به یاد آوردن دوز فراموش شده آن را مصرف کنید. اگر تقریباً زمان مصرف دوز نوبت بعدی فرا رسیده باشد، دوز فراموش شده را ول کنید و برنامه خوردن دوز منظم خود را همانگونه که هست ادامه دهید. برای جبران نوبت فراموش شده دو دوز را باهم مصرف نکنید.

در مورد نگهداری و دفع این دارو چه چیزهایی را باید بدانم؟

این دارو را در ظرفی که در آن محکم بسته شده و دور از دسترس کودکان است نگهداری کنید. آن را در دمای اتاق و به دور از گرما و رطوبت اضافی (نه در حمام) نگهداری کنید.

 • این امر بسیار مهم است که تمام داروها را از دید و دسترس کودکان دور نگه دارید، چرا که بسیاری از ظروف (مانند قرص های هفتگی و قطره های چشمی، کرم ها، چسب ها و اسپری های استنشاقی) در برابر کودکان مقاوم نیستند و کودکان خردسال می توانند آنها را به راحتی باز کنند.
 • برای محافظت از کودکان خردسال در برابر مسمومیت، همیشه درپوش‌های ایمنی را قفل و بسته نگه دارید و بلافاصله دارو را در مکانی امن -جایی که بالا و دور و دور از دید و دسترس آنها باشد- قرار دهید. 
 • داروهای غیر ضروری باید به روش های خاصی دور ریخته شوند چرا که باید اطمینان حاصل شود که حیوانات خانگی، کودکان و سایر افراد نمی توانند آنها را مصرف کنند. نباید این دارو را داخل توالت بریزید. 

در صورت مصرف بیش از حد دارو قرص کلماستین

در صورت مصرف بیش از حد دارو،  اگر قربانی تشنج کرده است، مشکل تنفسی دارد و یا نمی تواند بیدار شود، فورا با اورژانس با شماره 115 تماس بگیرید.

چه اطلاعات دیگری را باید بدانم؟

هر سوالی را که در مورد کلماستین دارید را از داروساز خود بپرسید. این امر برای شما مهم است که فهرستی مکتوب از تمام داروهای تجویزی و بدون نسخه که مصرف می‌کنید، و همچنین محصولاتی مانند ویتامین‌ها، مواد معدنی یا سایر مکمل‌های غذایی را داشته باشید. هر بار که به پزشک مراجعه می‌کنید یا در بیمارستان بستری می‌شوید، باید این فهرست را همراه خود داشته باشید. این فهرست همچنین اطلاعات مهمی است که باید در مواقع اضطراری همراه خود داشته باشید.

ما در این مطلب درباره اطلاعات دارویی از جمله: قرص کلماستین برای درمان چیست و طریقه مصرف و عوارض و شرایط نگهداری آن صحبت کردیم. امیدوارم برایتان مفید بوده باشد. می توانید سوالات و نظرات خود را با ما در بخش نظرات در میان بگذارید.


مقالات مرتبط:

درمان کهیر بارداری در طب سنتی با روش های ساده خانگی

کمبود کدام ویتامین باعث خارش بدن میشود و راه درمان آناز
2
رای