کاربردهای کلومیفن (Clomiphene) و روش مصرف، عوارض و تداخلات دارویی آن

کاربردهای کلومیفن (Clomiphene) و روش مصرف، عوارض و تداخلات دارویی آن داروی کلومیفن سیترات برای درمان ناباروری در زنان استفاده می شود. کلومیفن دقیقا باید مطابق با تجویز پزشک مصرف شود تا موثر باشد. نفخ، گر گرفتگی، سرگیجه برخی از عوارض جانبی مصرف کلومیفن سیترات است.

داروی کلومیفن (clomiphene) با تحریک افزایش مقدار هورمون هایی که از رشد و ترشح یک تخمک بالغ (تخمک گذاری) حمایت می کنند، عمل می کند. در ادامه اطلاعات دارویی قرص کلومیفن (clomiphene) از جمله: طریقه مصرف، عوارض جانبی، شرایط نگهداری و... بیان شده است.

موارد استفاده از کلومیفن سیترات

داروی کلومیفن سیترات برای درمان ناباروری در زنان استفاده می شود. این دارو با تحریک افزایش مقدار هورمون هایی که از رشد و ترشح یک تخمک بالغ (تخمک گذاری) حمایت می کنند، عمل می کند. این دارو برای زنانی که تخمدان آنها دیگر به درستی تخمک تولید نمی کند (هیپوفیز اولیه یا نارسایی تخمدان)، توصیه نمی شود.

نحوه استفاده از کلومیفن سیترات

 • کلومیفن دقیقا باید مطابق با تجویز پزشک مصرف شود تا موثر باشد. مهم است که برنامه مصرف دارو را به طور دقیق دنبال کنید.
 • دوز مصرفی بستگی به شرایط پزشکی و پاسخ به درمان دارد. این دارو را زودتر و یا بیشتر از مقدار تجویز شده مصرف نکنید. درمان طولانی مدت با این دارو توصیه نمی شود و نباید بیشتر از 6 دوره قاعدگی مصرف شود.
 • ممکن است به شما تجویز شود درجه حرارت بدن را اندازه گیر کرده، تست های تخمک گذاری انجام داده و برای بهترین نتایج، زمان درست مقاربت را انتخاب کنید. در صورت هر گونه سوالی، از پزشک یا داروساز خود سوال بپرسید.

نحوه استفاده از کلومیفن سیترات

عوارض جانبی کلومیفن سیترات

 • ناراحتی معده، نفخ، پر بودن شکم یا لگن، گر گرفتگی، حساسیت به پستان، سردرد یا سرگیجه ممکن است رخ دهد. اگر هر یک از این عوارض جانبی ادامه پیدا کرد و یا وخیم تر شد، سریعاً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.
 • به خاطر داشته باشید که پزشک این دارو را تجویز کرده است؛ زیرا او تشخیص داده است که فواید آن بیشتر از خطر عوارض جانبی دارو است. بسیاری از افراد با مصرف این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.
 • در صورت بروز هر کدام از عوارض جانبی جدی زیر، فورا درخواست کمک پزشکی کنید: خونریزی غیر عادی واژنی، تغییرات خلقی یا روحی.
 • ممکن است تغییرات بینایی (به عنوان مثال تاری دید، دیدن لکه یا نور)، در هنگام درمان با داروی کلومیفن رخ دهد، به خصوص اگر در معرض نور روشن قرار بگیرید. این عوارض جانبی معمولا چند روز تا چند هفته پس از قطع درمان برطرف می شود. با این وجود، در موارد نادر، تغییر بینایی ممکن است دائمی باشد. در صورت بروز هر کدام از عوارض جانبی زیر، فورا درخواست کمک پزشکی کنید: مشکلات بینایی یا تغییر در بینایی، درد چشم.
 • این دارو ممکن است باعث اختلالی به نام «سندرم تحریک بیش از حد تخمدان» (OHSS) شود. به ندرت، سندرم تحریک بیش از حد تخمدان جدی باعث تجمع ناگهانی مایعات در معده، قفسه سینه و ناحیه قلب می شود.
 • این حالت ممکن است در حین درمان یا پس از توقف درمان رخ دهد. در صورت بروز هر کدام از عوارض جانبی زیر، فورا درخواست کمک پزشکی کنید: درد شدید یا تورم در قسمت پایین شکم (رحم)، افزایش وزن شدید یا ناگهانی، حالت تهوع یا استفراغ، اسهال، تنگی نفس، کاهش ادرار، درد یا قرمزی یا تورم پاها، درد قفسه سینه، ضربان قلب سریع یا نامنظم.
 • یک واکنش آلرژی زا بسیار جدی به این دارو نادر است، اما در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژی زا جدی، از جمله موارد زیر، فورا درخواست کمک پزشکی نمایید: جوش، خارش یا تورم (به ویژه در صورت یا زبان یا گلو)، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس.

این فهرست کاملی از عوارض جانبی احتمالی این دارو نیست. اگر شما عوارض جانبی دیگر ذکر نشده در فهرست فوق را مشاهده کردید، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی کلومیفن سیترات

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف کلومیفن

 • قبل از مصرف کلومیفن، اگر به این دارو و یا اگر به مواد دیگری آلرژی دارید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد، که می تواند باعث بروز واکنش های آلرژی زا یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.
 • قبل از مصرف این دارو، در مورد سابقه پزشکی خود به خصوص اگر هر یک از بیماری های زیر را دارید، با پزشک یا داروساز خود مشورت نمایید: کیست یا بزرگ شدن تخمدان (ناشی از سندرم تخمدان پلی کیستیک)، خونریزی غیر طبیعی واژنی، بیماری کبد، مشکلات رحم (به عنوان مثال فیبروم های رحمی، اندومتریوز)، مشکلات غده تیروئید یا آدرنال، تومور در مغز (تومور هیپوفیز)، مقادیر بالای چربی ها یا تری گلیسیرید در خون.
 • استفاده از داروی کلومیفن، ممکن است منجر به زایمان چند قلو شود (به عنوان مثال دو قلو، سه قلو). برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.
 • این دارو ممکن است باعث سرگیجه و خواب آلودگی شود. الکل یا ماری جوانا (Cannabis)، می تواند باعث افزایش میزان سرگیجه یا خواب آلودگی شما شود. در حین مصرف این دارو رانندگی نکرده و از ماشین آلات استفاده نکنید و یا هر کاری که نیاز به هوشیاری یا دید واضح دارد، انجام ندهید تا زمانی که به صورت ایمن قادر به انجام آن باشید. مصرف نوشیدنی های الکلی خود را محدود کنید. در صورت استفاده از ماری جوانا (Cannabis) به پزشک خود اطلاع دهید.
 • هنگامی که باردار شدید، مصرف این دارو را متوقف نمایید. از این دارو نباید در دوران بارداری استفاده شود. اگر تصور می کنید که ممکن است باردار باشید، به پزشک خود اطلاع دهید.
 • مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. این دارو ممکن است میزان تولید شیر را کاهش دهد. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف کلومیفن

تداخلات دارویی کلومیفن

 • تداخلات دارویی ممکن است باعث تغییر رفتار داروهای شما یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شود. این مطلب شامل تمام تداخلات احتمالی این دارو نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای غیر تجویزی و محصولات گیاهی) را تهیه کنید و آن را با پزشک یا داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون مشورت با پزشک، مصرف این دارو را شروع یا متوقف نکرده و دوز آن را تغییر ندهید.
 • برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: گنادورلین.
اوردوز

اگر کسی اوردوز کرده و یا علائم جدی مانند بیهوشی یا مشکلات تنفسی دارد، با 115 تماس بگیرید. علائم اوردوز این دارو به شرح زیر است: استفراغ، درد شکم یا لگن، مشکلات بینایی.

تذکر
 • این دارو را با دیگران سهیم نشوید.
 • آزمایشات و یا تست های پزشکی (به عنوان مثال سطح هورمون، معاینه لگن یا سونوگرافی) باید به طور مرتب انجام شود تا پیشرفت شما یا نظارت بر عوارض جانبی بررسی شود. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.

اطلاعات دارویی کلومیفن

دوزهای فراموش شده دارو

اگر مصرف یک دوز را فراموش کرده اید، با پزشک خود برای برنامه مصرف جدید تماس بگیرید. هرگز دو دوز را به طور هم زمان برای جبران دوز فراموش شده مصرف نکنید، مگر اینکه پزشک این گونه تجویز کرده باشد.

نگهداری از دارو
 • این دارو را در دمای اتاق و به دور از نور و رطوبت نگه دارید. آن را در حمام نگهداری نکنید. تمام داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
 • این دارو را جهت دور ریختن در داخل چاه دست شویی یا فاضلاب نریزید، مگر اینکه در دستورالعمل دارو این گونه نوشته شده باشد.
 • این دارو را زمانی که تاریخ انقضاء آن گذشته و یا دیگر قصد استفاده از آن را ندارید، به درستی دور بریزید. با داروساز یا شرکت دفع زباله های محلی برای چگونگی روش های بی خطر دور ریختن دارو مشورت نمایید.

منبع: webmd

از
1
رای