علائم فیزیکی افسردگی ؛ 8 بیماری جسمی ناشی از افسردگی

علائم فیزیکی افسردگی ؛ 8 بیماری جسمی ناشی از افسردگی افسردگی فقط روح را مریض نمی کند، سردرد، احساس درد در بدن و خستگی مداوم می تواند از علائم فیزیکی بیماری افسردگی باشد. با نشانه و عوارض جسمی افسردگی در سلام دنیا آشنا شوید.

ما اغلب افسردگی را منجر به درد فیزیکی نمی دانیم اما تحقیقات نشان می دهد این بیماری روحی واقعا می تواند به بدن ما صدمه بزند. افسردگی منجر به ایجاد درد در بدن می شود. تحقیقات نشان می دهد که افسردگی نیز می تواند به عنوان درد فیزیکی ظاهر شود. در حالی که ما اغلب این بیماری را صرفا منجر به اختلالات روحی و درد عاطفی مانند غم و اندوه، گریه و احساس ناامیدی می پنداریم. ما در این مقاله از سایت سلام دنیا، به علائم فیزیکی افسردگی ؛ بیماری های جسمی ناشی از افسردگی پرداختیم. در حالی که ما غالبا افسردگی را به عنوان درد فیزیکی نمی شناسیم، برخی از فرهنگ ها آن را می پذیرند - به ویژه آنهایی که صحبت کردن در مورد سلامت روان را "تابو" می دانند.

علائم فیزیکی افسردگی و عوارض جسمی افسردگی چیست

1. از علائم فیزیکی افسردگی: خستگی یا پایین بودن سطح انرژی در بدن

خستگی یکی از نشانه های رایج افسردگی است. گاهی اوقات همه ما احساس کم بودن انرژی را تجربه می کنیم و در هنگام داشتن همچین احساسی در صبح ، تمایل داریم در رختخواب بمانیم و به جای رفتن به کار، تلویزیون تماشا کنیم. ما اغلب معتقدیم استرس و افسردگی نیز می تواند باعث ایجاد خستگی شود. با این حال، بر خلاف خستگی های روزمره، خستگی مرتبط با افسردگی نیز می تواند مشکلات زیاد ناشی از احساس عدم تحریک پذیری و بی حوصلگی را ایجاد کند.


حتما بخوانید: علائم افسردگی در مردان و زنان و درمان آن


به دلیل اینکه بسیاری از بیماری های جسمی مانند عفونت ها و ویروس ها می توانند منجر به ایجاد خستگی شوند، بنابراین می توان به چالش کشید که آیا خستگی مرتبط با افسردگی است یا نه. یک روش این است: خستگی روزمره نشانه ای از این بیماری روحی است، علائم دیگر مانند ناراحتی، احساس ناامیدی و عدم لذت بردن از فعالیت های روزمره، ممکن است در هنگام افسردگی نیز وجود داشته باشد.

نشانه های جسمی افسردگی

2. از علائم فیزیکی افسردگی: کاهش تحمل درد

آیا تا به حال احساس کرده اید که بدون داشتن هیچ دلیل جسمی، اعصاب شما بسیار حساس است و زود عصبی می شوید؟ در این شرایط به نظر می رسد افسردگی و درد وجود دارد. این دو مورد رابطه علت و معلولی مشخصی ندارند، اما مهم است که آنها را با هم مقایسه کنید، مخصوصا در شرایطی که توسط پزشک معالجه شده و دارو مصرف می کنید. برخی تحقیقات نشان می دهد که استفاده از داروهای ضد افسردگی علاوه بر کمک به کاهش افسردگی می تواند به عنوان یک داروی ضد درد و کاهش دهنده درد نیز عمل کند.


حتما بخوانید: برای افسردگی چه قرصی بخوریم؟


3. از علائم فیزیکی افسردگی: درد در ناحیه پشت و یا درد های عضلات بدن

ممکن است اول صبح شما احساس خوبی داشته باشید، اما هنگامی که در محل کار حاضر می شوید یا موقع نشستن پشت میز مدرسه، در ناحیه پشت بدن احساس درد داشته باشید. اگرچه اغلب این دردها میتواند ناشی از نشستن ناصحیح یا وضعیت بد بدن در هنگام فعالیت باشد، اما درد در پشت بدن نیز می تواند نشانه ای از ناراحتی روحی باشد. این درد می تواند نشانه استرس یا افسردگی باشد.

4. یکی از علائم فیزیکی افسردگی داشتن سردرد است

تقریبا همه ما سردرد های گاه به گاه را تجربه میکنیم. آنها خیلی رایج هستند و ما اغلب آنها را جدی نمی گیریم. شرایط کاری استرس زا، حتی درگیری با یک همکار، می تواند این سردرد ها را به وجود آورد.

با این وجود، سردرد شما ممکن است همیشه تحت تأثیر استرس قرار نگیرد، به ویژه اگر شما همکار خود را از گذشته می شناسید و با شرایط آشنا هستید. اگر متوجه سردرد روزانه شوید، ممکن است نشانه افسردگی باشد.

افسردگی و سردرد تنشی

بر خلاف سردرد های میگرنی، سردرد مرتبط با افسردگی لزوما باعث کاهش کارکرد افراد نمی شود. این نوع سردرد توسط بنیاد ملی سردرد به عنوان "سردرد تنشی" بدین گونه تعریف شده است که ممکن است احساس درد خفیف، به خصوص در اطراف ابروها را ایجاد کند.

با اینکه این سردردها به وسیله داروهای ضد درد کنترل می شوند، معمولا به طور منظم رخ می دهند. گاهی اوقات سردرد تنشی مزمن می تواند نشانه ای از اختلال افسردگی است. با این وجود، سردرد همیشه نشانه داشتن بیماری فیزیکی نیست. افراد مبتلا به افسردگی اغلب علائمی مانند ناراحتی، احساس عدم تحریک پذیری و درد و کاهش انرژی را تجربه می کنند.


حتما بخوانید: درمان افسردگی در خانه با 18 راهکار ساده


افسردگی و بروز درد

5. از علائم فیزیکی افسردگی: مشکلات چشم یا کاهش بینایی

آیا می بینید که محیط پیرامون شما تار به نظر می رسد ؟ تحقیقی در سال 2010 در آلمان نشان داد که افسردگی ممکن است باعث اختلال در بینائی و دیدن اجسام به رنگ خاکستری و مشکی گردد، که این نگرانی های بهداشت روانی را در خصوص اختلال بینایی یک فرد، ناشی از بیماری های روانی را به همراه دارد.

در آن مطالعه 80 نفر از افراد افسرده جهت شناسایی تفاوت بین رنگ های سیاه و سفید مورد بررسی قرار گرفتند. این تحقیق در قالب عنوانی به نام "تصور کنتراست" است که می تواند شرح دهد که چرا افسردگی می تواند دچار اختلال بینائی گردد.

6. از علائم فیزیکی افسردگی: درد معده یا دردهای ناحیه شکم

احساس سوزش در معده شما یکی از نشانه های قابل تشخیص افسردگی است. با این حال، زمانی که عضلات شکم دچار گرفتگی شود آن را به عنوان ورم معده یا درد ناشی از چرخه قاعدگی می شناسند.

هنگامی که درد بیشتر می شود، به خصوص هنگامی که استرس وجود دارد، درد ممکن است نشانه افسردگی باشد. در واقع، محققان دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد، احتمال می دهند برخی از ناراحتی های معده مانند گرفتگی، التهاب و تهوع نشانه ای از سلامت روانی بد باشد.

داشتن یک رژیم غذائی خوب و مصرف پروبیوتیک ها می تواند به سلامت روده بهبود بخشد و همچنین خلق و خو را نیز بهتر کند، اما تحقیقات بیشتری در این خصوص لازم است که انجام شود.


حتما بخوانید: بهترین غذاها برای معده ضعیف و ناراحتی معده


7. از علائم فیزیکی افسردگی: مشکلات در هضم یا کارکرد نامنظم روده

مشکلات گوارشی، مانند یبوست و اسهال، ناراحت کننده است. این ناراحتی ها اغلب ناشی از مسمومیت غذایی یا ویروس های دستگاه گوارش است، لذا به راحتی میتوان ادعا نمود که ناراحتی های روده ای ناشی از یک بیماری جسمی است.

اما احساساتی مانند غم و اندوه، اضطراب و سوزش معده می تواند سیستم گوارشی ما را مختل کند. یک مطالعه در سال 2011 نشان می دهد که ارتباطی بین اضطراب، افسردگی و درد در دستگاه گوارش وجود دارد.

8. درد شیوه دیگری است تا مغز با شما ارتباط برقرار کند

اگر در شناسایی و صحبت کردن در مورد احساسات ناخوشآیند مانند غم و اندوه، خشم و شرم داشته باشید، این امر می تواند باعث آشکار شدن احساسات متفاوت در بدن شود. اگر این علائم فیزیکی را برای یک دوره طولانی مدت در بدن احساس نمودید، حتما به پزشک مراجعه نمائید.

علائم فیزیکی افسردگی

سخن آخر

به گفته انجمن روانشناسی آمریکا، افسردگی یکی از شایع ترین بیماری های روحی است که سالانه 14.8 میلیون بزرگسال آمریکایی را تحت تاثیر قرار می دهد. افسردگی می تواند ناشی از عوامل مختلفی نظیر ژنتیک، قرار گرفتن در معرض استرس یا تروماهای دوران کودکی و اختلالات شیمیایی در مغز باشد. افراد مبتلا به افسردگی اغلب به کمک های افراد متخصص و روش هایی مانند روان درمانی و استفاده از دارو نیاز دارند تا به طور کامل بهبود یابند.

بنابراین در زمان مراجعه به پزشک، بیان این علائم فیزیکی موجود و سطحی میتواند، نشانه های برای وجود افسردگی و اضطراب را منجر شود. به این ترتیب ارائه دهنده خدمات بهداشتی و درمانی با کمک خود شما می تواند به شما در تشخیص صحیح و بهبود، کمک نماید.


مطالب مرتبط:

علائم افسردگی بعد از شکست عشقی

دکوراسیون ضد افسردگی؛ 5 ایده تزئین دکوراسیون خانه برای غلبه بر افسردگی
 

از
12
رای