قرص دسلوراتادین: موارد مصرف، روش استفاده، عوارض و تداخلات دارویی آن

قرص دسلوراتادین: موارد مصرف، روش استفاده، عوارض و تداخلات دارویی آن دسلوراتادین، نوعی آنتی هیستامین است که برای تسکین علائم آلرژی مانند: اشک، آب ریزش بینی و... به کار می رود. گلو درد، خستگی برخی از عوارض جانبی دسلوراتادین است. این دارو به شیر مادر منتقل می شود.

دسلوراتادین چیست و کاربردهای آن

دسلوراتادین، نوعی آنتی هیستامین است که برای تسکین علائم آلرژی مانند: اشک، آب ریزش بینی، خارش چشم یا بینی، عطسه، کهیر و خارش استفاده می شود. این دارو با مسدود کردن یک ماده طبیعی خاص (هیستامین) که بدن شما در طول واکنش آلرژی زا تولید کرده، عمل می کند.

نحوه استفاده از دسلوراتادین

قبل از استفاده از دسلوراتادین، یا هر بار که مجددا شروع به مصرف این دارو می کنید، راهنمای دارویی که توسط داروساز تهیه شده است را بخوانید. اگر در این خصوص سوالی دارید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید. این دارو را به شکل خوراکی، با یا بدون غذا مطابق با تجویز پزشک و معمولا یک بار در روز مصرف کنید.

اگر از قرص سریع حل شونده این دارو استفاده می کنید، اجازه دهید تا قرص در دهان شما حل شود و سپس آن را با یا بدون آب ببلعید. قرص را تا زمانی که قصد استفاده از آن را ندارید، از داخل بسته بیرون نیاورید. اگر فرم مایع آن را مصرف می کنید، دوز آن را به طور دقیق با دستگاه یا قاشق مخصوص اندازه گیری دارو، مشخص کنید. از قاشق های خانگی برای این منظور استفاده نکنید، زیرا ممکن است دوز صحیح دارو را دریافت نکنید. دوز مصرفی شما بستگی به بیماری و پاسخ به درمان شما دارد. دوز مصرفی این دارو را افزایش ندهید و یا آن را بیشتر از زمان تجویز شده مصرف نکنید. اگر در وضعیت شما بهبودی حاصل نشد و یا شرایط وخیم تر شد، به پزشک خود اطلاع دهید.

نحوه استفاده از دسلوراتادین

عوارض جانبی دسلوراتادین

 • گلو درد، حالت تهوع، خستگی، ناراحتی معده یا درد عضلات ممکن است رخ دهد. تب، بی اشتهایی، اسهال یا مشکل در خواب نیز ممکن است به خصوص در کودکان رخ دهد. اگر هر یک از این اثرات ادامه پیدا کرد و یا وخیم تر شد، سریعاً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.
 • به خاطر داشته باشید که پزشک این دارو را تجویز کرده است؛ زیرا او تشخیص داده است که فواید آن بیشتر از خطر عوارض جانبی دارو است. بسیاری از افراد با مصرف این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.
 • یک واکنش آلرژی زا بسیار جدی به این دارو نادر است، اما در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژی زا جدی، از جمله موارد زیر، فورا درخواست کمک پزشکی نمایید: جوش، خارش یا تورم (به ویژه در صورت یا زبان یا گلو)، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس.

این فهرست کاملی از عوارض جانبی احتمالی این دارو نیست. اگر شما عوارض جانبی دیگر ذکر نشده در فهرست فوق را مشاهده کردید، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی دسلوراتادین

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف دسلوراتادین

قبل از مصرف دسلوراتادین، اگر به این دارو یا به لوراتادین آلرژی دارید و یا اگر به مواد دیگری آلرژی دارید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد، که می تواند باعث بروز واکنش های آلرژی زا یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

 • قبل از مصرف این دارو، در مورد سابقه پزشکی خود به خصوص اگر هر یک از بیماری های زیر را دارید، با پزشک یا داروساز خود مشورت نمایید: بیماری کلیوی، بیماری کبد.
 • دسلوراتادین معمولا هنگام استفاده در دوزهای تجویز شده باعث خواب آلودگی نمی شود. با این وجود، در حین مصرف این دارو رانندگی نکرده و از ماشین آلات استفاده نکنید و یا هر کاری که نیاز به هوشیاری یا دید واضح دارد، انجام ندهید تا زمانی که به صورت ایمن قادر به انجام آن باشید.
 • قبل از جراحی، در مورد کلیه محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک یا دندانپزشک خود اطلاع دهید.
 • محصولات مایع و قرص های به سرعت حل شونده این دارو ممکن است حاوی شکر باشند. قرص های به سرعت حل شونده همچنین ممکن است حاوی آسپارتام باشند. در صورت داشتن دیابت، فنیل کتونوری (PKU) یا هر بیماری دیگری که باعث محدود کردن و یا اجتناب از مصرف این مواد در رژیم غذایی شما می شود، احتیاط لازم است. از پزشک یا داروساز خود در مورد استفاده ایمن از این محصول سؤال کنید.
 • در دوران بارداری، این دارو فقط در مواردی که به وضوح به آن نیاز باشد، مورد استفاده قرار می گیرد. در مورد خطرات و فواید استفاده از این دارو در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنید.
 • این دارو به شیر مادر منتقل می شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف دسلوراتادین

تداخلات دارویی دسلوراتادین

تداخلات دارویی ممکن است باعث تغییر رفتار داروهای شما یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شود. این مطلب شامل تمام تداخلات احتمالی این دارو نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله: داروهای تجویزی، داروهای غیر تجویزی و محصولات گیاهی) را تهیه کنید و آن را با پزشک یا داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون مشورت با پزشک، مصرف این دارو را شروع یا متوقف نکرده و دوز آن را تغییر ندهید.

 • دسلوراتادین بسیار شبیه لوراتادین است. از داروهای حاوی لوراتادین در هنگام استفاده از دسلوراتادین اجتناب کنید.
 • این دارو ممکن است با تست های آزمایشگاهی خاصی (از جمله آزمایش پوستی آلرژی) تداخل داشته باشد، احتمالاً باعث نتایج آزمایش نادرست می شود. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاه و تمام پزشکان از مصرف این دارو توسط شما اطلاع دارند.

تداخلات دارویی دسلوراتادین

اوردوز

اگر کسی اوردوز کرده و یا علائم جدی مانند بیهوشی یا مشکلات تنفسی دارد، با 115 تماس بگیرید. علائم اوردوز این دارو ممکن است شامل خواب آلودگی باشد.

تذکر
 • این دارو را با دیگران سهیم نشوید.
دوزهای فراموش شده دارو

اگر مصرف یک دوز را فراموش کرده اید، آن را هر زمان که به خاطر آورید، مصرف کنید. اگر تقریبا زمان مصرف دوز بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را مصرف نکنید. دوز بعدی را مطابق با برنامه زمانی عادی آن مصرف کنید. هرگز دو دوز را به طور هم زمان برای جبران دوز فراموش شده مصرف نکنید.

نگهداری از دارو
 • این دارو را در دمای اتاق و به دور از نور و رطوبت نگهداری نمایید. آن را در حمام نگهداری نکنید. تمام داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
 • آنها را جهت دور ریختن در داخل چاه دست شویی یا فاضلاب نریزید، مگر اینکه در دستورالعمل دارو این گونه نوشته شده باشد.
 • این دارو را زمانی که تاریخ انقضاء آن گذشته و یا دیگر قصد استفاده از آن را ندارید، به درستی دور بریزید. با داروساز یا شرکت دفع زباله های محلی برای چگونگی روش های بی خطر دور ریختن دارو مشورت نمایید.

منبع: webmd

از
0
رای