آیا تشخیص جنسیت جنین از روی ظاهر مادر باردار راه مطمئنی است

آیا تشخیص جنسیت جنین از روی ظاهر مادر باردار راه مطمئنی است اگر می خواهید جنسیت فرزند خود را حدس بزنید، آیا استفاده از تجربیات قدیمی ها و تشخیص جنسیت جنین از روی ظاهر مادر باردار بر اساس آن، راه درست و مطمئنی است؟ برای پاسخ این سوال این مطلب از سلام دنیا را مشاهده کنید.

شاید شما هم از آن مادرانی هستید که عجله دارید جنسیت فرزند خود را خیلی زود تشخیص دهید. در اوایل بارداری نمی توان از روش سونوگرافی برای تعیین جنسیت جنین کمک گرفت. در این مواقع برخی افراد به روش های سنتی و تجربه قدیمی ها رو می کنند تا بتوانند اقدام به تشخیص جنسیت جنین از روی ظاهر مادر باردار کنند. در این پست از وب سایت سلام دنیا، قصد داریم تا به بررسی تشخیص جنسیت جنین از روی قیافه و ظاهر مادر بپردازیم. و ببینیم آیا این راه روشی مطمئنی است یا خیر. با ما همراه باشید.

روش های تجربی تشخیص جنین از روی ظاهر مادر باردار از گذشته رایج بوده است یعنی زمانی که امکانات امروزی تشخیص جنسیت وجود نداشت. اما خیلی وقت است که از این روزها می گذرد و سونوگرافی در 30 سال اخیر از نظر کیفیت و دقت بسیار پیشرفت زیادی کرده است.

با وجود اینکه ترکیب کروموزومی xx یا xy از همان لحظه لقاح مشخص می شود، اما اندام تناسلی جنین تا قبل از 9 هفتگی شروع به رشد نمی کند. برای اینکه با استفاده از سونوگرافی تشخیص جنسیت جنین را دقیقتر انجام دهید، باید تا هفته 20 بارداری صبر کنید. این دوره انتظار چهار ماهه می تواند کنجکاوی والدین و اطرافیان را برانگیزد و باعث شود شروع به حدس زدن از روی تجربیات و خرافه های قدیمی کنند.


حتما بخوانید: سونوگرافی آنومالی در هفته 20 بارداری


اما آیا همه این روش های تجربی درست جواب می داد؟ در اینجا ما می خواهیم این واقعیت ها و باورهای غلط در این زمینه را از هم تفکیک کنیم.

تشخیص جنسیت جنین از روی ناف مادر

تشخیص جنسیت جنین از روی ظاهر مادر باردار

1. تشخیص جنسیت جنین از روی شکل شکم مادر

باور غلط: اگر شکم در طول بارداری شما مثل توپ بیرون زده باشد، پسر باردار هستید. اگر برجستگی شکم شما پهن باشد، فرزندی که در راه دارید دختر است.

واقعیت: این یکی از مواردی است که باعث می شود همکاران شما و یا حتی یک فرد غریبه در خیابان، بخواهد از روی ظاهر شکمتان در طول بارداری جنسیت جنین شما را حدس بزند. در حالی که اغلب نوزادان پسر کمی سنگین تر از نوزادان دختر هستند، اما این فقط روی وزن شما تاثیر می گذارد نه روی شکل شکم. در حقیقت، ظاهر شکم یک زن باردار کاملاً به شکل بدن، وزن و وضعیت جنین بستگی دارد. اگر جنین با پشت در قسمت جلوی شکم مادر قرار بگیرد، باعث می شود که شکم برجسته تر بشود و زمانی که جنین به سمت کمر مادر قرار گرفته باشد، شکم پهن تر و مسطح تر به نظر می آید.

موقعیت جنین در شکم هیچ ربطی به جنسیت آن، قدرت عضلات شکم مادر، یا تعداد دفعات بارداری ندارد، اما این دو مورد آخر روی حالت شکم و بالا یا پایین بودن آن تاثیر می گذارد. با این وجود برخی از محققان به جای شکل شکم، اندازه سینه را مرتبط با جنسیت جنین می دانند. طبق مطالعه ای که در سال 2015 انجام شد، زنانی که اندازه سینه آنها در طول بارداری بسیار بزرگتر می شود احتمالاً پسر باردارند، که این مسئله با میزان شیر مورد نیاز نوزاد پسر مرتبط است. زیرا نوزادان پسر بیشتر از دختران شیر مادر را می نوشند.

تشخیص جنسیت جنین از روی ناف مادر

2. خط زیر ناف در بارداری

باور غلط: یکی دیگر از روش های قدیمی تعیین جنسیت جنین از ظاهر مادر باردار، مشاهده خط زیر ناف است. اگر خط زیر ناف در بارداری بالاتر از ناف باشد، پسر باردار هستید و اگر زیر ناف باشد دختر در راه دارید.


حتما بخوانید: کدام بیماری جنین با سونوگرافی در بارداری مشخص میشود؟


واقعیت: روی شکم بعضی از زنان باردار یک خط عمودی وجود دارد که از روی لگن تا زیر یا بالای ناف کشیده می شود. نوعی تغییر در رنگدانه های پوستی در 75% از زنان باردار دیده می شود و عقیده بر این است که بخاطر تغییرات هورمونی ایجاده شده است. این خط در مادرانی که پوست تیره تری دارند، به شکل واضح تری دیده می شود. در حالیکه هیچ شواهدی وجود ندارد که خط زیر ناف مربوط به جنسیت جنین باشد، کارشناسان حدس می زنند که هدف اصلی از بوجود آمدن آن، هدایت نوزاد به سمت نوک سینه ها و در واقع منبع غذایی است.

3. تشخیص جنسیت جنین از روی پوست مادر

باور غلط: نظرهای متفاوتی درباره تشخیص جنسیت جنین از روی ظاهر مادر باردار و وضعیت پوست او وجود دارد. بسیاری از آنها با هم تناقض دارند. بعضی ها می گویند اگر پوست مادر درخشان و نرم باشد، دختر باردار است و اگر خشک و تیره باشد، پسر است. از طرف دیگر برخی عقیده دارند که جنین دختر زیبایی مادر را می گیرد، در حالیکه باردار بودن پسر باعث تقویت آن می شود.

واقعیت: حاملگی تقریباً همیشه به خاطر نوساناتی که در سطح هورمون ها ایجاد می کند، باعث تغییراتی در پوست می شود که در افراد مختلف به شکل متفاوتی ظاهر می شود. ممکن غده های روغنی پوست چربی بیشتری تولید کنند که باعث بوجود آمدن لکه های بارداری شود. یا شاید افزایش حجم خون در دوران بارداری، خون بیشتری در رگ های شما به جریان بیندازد و در نتیجه پوست شما گلگون تر به نظر برسد. البته تغذیه خوب و مصرف آب زیاد می تواند نقش مهمی در ظاهر پوست داشته باشد. اما جنسیت جنین نقشی در آن ندارد.


حتما بخوانید: درمان حساسیت و آلرژی در بارداری با طب سنتی


4. تشخیص جنسیت جنین از روی رشد مو در مادر

باور غلط: برخی از باورهای قدیمی یکی از راه های تشخیص جنسیت جنین از روی ظاهر مادر باردار را مقایسه وضعیت رویش موها به خصوص در پای مادر قبل و بعد از بارداری می داند. در این مورد گفته می شود که جنین پسر می تواند باعث شود که رویش موهای روی پای مادر سریعتر شود، در حالیکه باردار بودن دختر با این حالت همراه نیست.

واقعیت: با وجود اینکه بارداری با تغییرات هورمونی همراه است، اما در واقع جنین حجم آنچنان زیادی از هورمون را ایجاد نمی کند که از طریق آن بر روی رشد موی مادر تاثیر بگذارد.

نتیجه گیری

اگر می خواهید جنسیت فرزند خود را حدس بزنید، استفاده از تجربیات قدیمی ها و تشخیص جنسیت جنین از روی ظاهر مادر باردار بر اساس آن، صرفاً می تواند سرگرم کننده باشد. اما هیچکدام دارای پشتوانه علمی نیستند. پس اگر قصد دارید شروع به خرید لباس و وسایل اتاق برای فرزندی کنید که در راه است، بهتر است روش های قابل اطمینان تری مثل سونوگرافی یا آمنیوسنتز را استفاده کنید. حتی سونوگرافی نیز نمی تواند به طور 100% جنسیت جنینی که باردارید را تشخیص دهد. البته تست آمنیوسنتز نیز ممکن است با خطراتی همراه باشد.  


مطالب مرتبط

تشخیص جنسیت؛ آیا ضربان قلب می تواند جنسیت جنین را تعیین کند؟

تعیین جنسیت جنین؛ 29 نشانه در دوران بارداری برای تشخیص دختر یا پسر بودن

از
4
رای