7 خاصیت بادمجان، بادمجان دیگر بی خاصیت نیست!

7 خاصیت بادمجان، بادمجان دیگر بی خاصیت نیست! دیگر گذشته آن زمانی که بادمجان را میوه ایی بی خاصیت معرفی میکردند، امروزه با بررسی های کارشناسان تغذیه به خواص بیشمار بادمجان پی برده اند.

بادمجان (به انگلیسی: Aubergines) متعلق به خانواده گیاهان بادنجانیان هستند و در بسیاری از غذاهای مختلف در سراسر جهان استفاده می شوند. گرچه اغلب به عنوان یک گیاه شناخته می شود، از لحاظ گیاه شناسی، میوه است، زیرا بادمجان از گیاه گلدار رشد می کند و حاوی دانه می باشد.
انواع مختلفی بادمجان وجود دارد که در اندازه و رنگ متفاوت هستند. در حالی که رنگ بادمجان بنفش سیر است، اما با رنگ قرمز، سبز و یا حتی سیاه نیز وجود دارد. علاوه بر داشتن یک بافت منحصر به فرد و طعم ملایم برای پخت غذا، بادمجان مزایای بالقوه سلامتی بسیاری را به ارمغان می آورد.

خواص بادمجان
7 خاصیت بادمجان برای سلامتی 

1. بادمجان غنی از بسیاری از مواد مغذی است

بادمجان ها یک غذای غنی از مواد مغذی، به این معنی که آنها مقدار کمی از ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر را در کالری کم به همراه دارند.
یک فنجان (82 گرم) از بادمجان خام دارای مواد مغذی زیر است:

  • کالری: 20
  • کربوهیدرات: 5 گرم
  • فیبر: 3 گرم
  • پروتئین: 1 گرم
  • منگنز: 10٪ از RDI
  • اسید فولیک :5٪ RDI
  • پتاسیم: 5٪ RDI
  • ویتامین K: 4٪ RDI
  • ویتامین C: 3٪ از RDI

بادمجان مقدار کمی از مواد مغذی دیگر را نیز شامل می شود، از جمله نیاسین، منیزیم و مس.


2. بادمجان حاوی مقادیر زیادی از آنتی اکسیدان هاست

علاوه بر داشتن انواع ویتامین ها و مواد معدنی، بادمجان ها دارای مقدار زیادی آنتی اکسیدان ها هستند. آنتی اکسیدان ها موادی هستند که به محافظت از بدن از آسیب ناشی از مواد مضر با عنوان رادیکال های آزاد کمک می کنند.
مطالعات نشان داده اند که آنتی اکسیدان ها می توانند به جلوگیری از انواع بیماری های مزمن مانند بیماری های قلبی و سرطان کمک کنند.
بادمجان به ویژه غنی از آنتوسیانین (نوعی رنگدانه با خواص آنتی اکسیدانی است که مسئول رنگ های بادمجان می باشد) هستند.

3. بادمجان می تواند موجب کنترل قند خون شود

اضافه کردن بادمجان به رژیم غذایی شما ممکن است به حفظ سطح قند خون کمک کند. این به این دلیل است که اغلب بادمجان حاوی فیبر زیاد است که از طریق دستگاه گوارش دست نخورده باقی می ماند.
فیبر می تواند با کاهش میزان هضم و جذب قند در بدن قند خون را کاهش دهد. جذب کندتر سطح قند خون را ثابت نگه می دارد و مانع از زوال و سقوط می شود.
تحقیقات دیگر نشان می دهد که پلی فنل ها یا ترکیبات گیاهی طبیعی موجود در غذاهایی مانند بادمجان ممکن است جذب قند و ترشح انسولین را کاهش دهند، که هر دو می توانند به کاهش قند خون کمک کنند.
بادامجان به خوبی در رژیم های غذایی فعلی برای کنترل دیابت قرار می گیرد که شامل یک رژیم غذایی با فیبر بالا حاوی غلات کامل و سبزیجات می باشد.


5. بادمجان می تواند به کاهش وزن کمک کند

بادمجان دارای فیبر بالا و کالری کم است، و این باعث می شود که آنها به عنوان رژیم کاهش وزن نیز عالی عمل کنند.
فیبر به آرامی از طریق دستگاه گوارش حرکت می کند و می تواند حس سیری را تقویت کند و مصرف کالری را کاهش می دهد. هر فنجان (82 گرم) از بادمجان خام حاوی 3 گرم فیبر و فقط 20 کالری است.

6. بادمجان می تواند مزایای مبارزه با سرطان داشته باشد

بادمجان حاوی مواد متعددی است که توانایی مبارزه با سلول های سرطانی را نشان می دهد.به عنوان مثال، سولاسودین نوعی ترکیب گیاهی است که در برخی از گیاهان که در معرض آفتاب رشد می کنند، از جمله بادمجان یافت می شود.
برخی مطالعات حیوانی نشان داده اند که سولاسودین ها می توانند باعث مرگ سلول های سرطانی شوند و همچنین ممکن است به کاهش عود نوع خاصی از سرطان کمک کنند.
اگر چه پژوهش در مورد موضوع محدود است، نشان داده شده است سولاسودین به خصوص در برابر سرطان پوست هنگامی که به طور مستقیم به پوست اعمال می شود مؤثر است.
علاوه بر این، مطالعات متعدد نشان داده است که خوردن میوه ها و سبزیجات بیشتری مانند بادمجان ممکن است از انواع خاصی از سرطان محافظت کند.
یک بررسی که در حدود 200 تحقیق انجام شده نشان می دهد که خوردن میوه ها و سبزیجات با حفاظت در برابر بیماری های پانکراس، معده، کولورکتال، مثانه، سرطان دهانه رحم و پستان همراه است.
با این حال، تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه چگونه ترکیبات موجود در بادمجان ها ممکن است به طور خاص بر سرطان در انسان تأثیر بگذارد، مورد نیاز است.

فایده بادمجان برای کنترل سرطان

7. بادمجان به راحتی به رژیم غذایی اضافه می شود

خود بادمجان فوق العاده همه کاره است و می تواند به راحتی به رژیم غذایی شما اضافه شود.
می توان آن را پخته، سرخ شده وبه صورت کبابی در انواع غذاها و ترشیجات مورد استفاده قرار داد.
همچنین می تواند جایگزین کم کالری برای بسیاری از مواد با کالری بسیار بالا باشد.
این می تواند مصرف کربوهیدرات و کالری را کاهش دهد، در حالی که فیبر و محتوای مواد مغذی وعده غذایی را افزایش می دهد .

از
3
رای