6 درمان خانگی و داروی گیاهی برای بزرگ شدن پروستات

6 درمان خانگی و داروی گیاهی برای بزرگ شدن پروستات آیا می دانید برای درمان پروستات چه بخوریم و موثرترین داروی گیاهی برای پروستات چیست ؛ بزرگ شدن پروستات منجر به اختلالی به نام هایپرپلازی خوش‌خیم پروستات (BPH) می شود که با درمان خانگی قابل درمان است.

پروستات غده ای به شکل گردو در اطراف مجرای ادرار است و مجرای لوله ای شکلی که جریان ادرار از آن خارج می شود را پوشانده است. پروستات بخشی از سیستم تولید مثل مردان است. یکی از وظایف اصلی آن همراه با سایر ارگان ها، افزودن مایع به منی است. این مایع حامل اسپرم است.

غده پروستات در ابتدا کوچک است و دو مرحله رشد دارد. اندازه این غده در دوران نوجوانی دو برابر می شود، سپس بعد از سن 25 سالگی به رشد خود تا پایان زندگی فرد ادامه می دهد. پروستات بیش از حد بزرگ شده منجر به اختلالی به نام هایپرپلازی خوش‌خیم پروستات (BPH) می شود. در نهایت، پروستات بزرگ شده می تواند مجرای ادرار را مسدود کرده و جریان ادرار در مثانه را محدود کند.

پروستات بزرگ شده منجر به مشکلاتی به شرح زیر می شود:

  • تکرر ادرار
  • مشکل در تخلیه ادرار
  • ترشح ادرار
  • عفونت دستگاه ادراری

درمان پروستات بزرگ شده (برای پروستات چی خوبه)

چندین گزینه درمانی برای پروستات بزرگ شده وجود دارد. می توانید از داروهای مسدود کننده آلفا مانند ترازوسین (Hytrin) یا تامسولوسین (Flomax) استفاده کنید تا به آرامش عضلات پروستات و مثانه کمک کند.

همچنین می توانید داروی دوتاستراید (Avodart) یا فیناستراید (Proscar) که داروهای مختلفی برای تسکین علائم هایپرپلازی خوش‌خیم پروستات هستند را مصرف کنید. این داروها، هورمون هایی که باعث رشد پروستات می شوند را مسدود می کنند. ترکیبی از دو نوع داروی متفاوت نیز ممکن است تجویز شود. پزشک همچنین ممکن است جراحی را برای برداشتن بافت اضافی پروستات توصیه کند. یکی از جراحی های معمول برای هایپرپلازی خوش‌خیم پروستات، با نام «برداشتن بافت از راه ترانزیشنال غده پروستات (TURP)» شناخته می شود.


حتما بخوانید: علت بزرگ شدن پروستات چیست


پروستات بزرگ شده

داروی گیاهی برای پروستات

همچنین داروهای گیاهی نیز وجود دارند که ممکن است در حل مشکل علائم بزرگ شدن پروستات کمک کنند. با این وجود، شواهد در مورد اینکه این درمان ها واقعا موثر هستند، قابل بحث است. انجمن ارولوژی ایالات متحده در حال حاضر هیچ درمانی گیاهی را برای کنترل هایپرپلازی خوش‌خیم پروستات توصیه نمی کند. اگر می خواهید هر کدام از روش های درمانی گیاهی را امتحان کنید، ابتدا با پزشک مشورت کنید. برخی از داروهای گیاهی می توانند با داروهای تجویزی تعامل داشته باشند. سازمان غذا و دارو ایالات متحده (FDA) کیفیت و خلوص داروهای گیاهی را کنترل نمی کند. این بدان معنا است که ممکن است در آنها کمبود مواد تشکیل دهنده وجود داشته باشد.

درمان های گیاهی که می تواند علائم هایپرپلازی خوش‌خیم پروستات را بهبود ببخشد عبارتند از:

اولین درمان خانگی و گیاهی بزرگی پروستات: ساو پالمتس

ساو پالمتو یک درمان گیاهی است که از میوه های نوعی درخت نخل به دست می آید. از این دارو برای قرن ها به عنوان یک درمان جایگزین برای تسکین علائم ادراری از جمله علائم ایجاد شده توسط بزرگ شدن پروستات استفاده می شد.

طبق اطلاعات معتبر موسسه ملی بهداشت (NIH)، در چند مطالعه کوچک نشان دادند که ساو پالمتو ممکن است در درمان علائم هایپرپلازی خوش‌خیم پروستات موثر باشد. با این وجود، موسسه ملی بهداشت گزارش کرد که بر اساس یک منبع معتبر وقتی مطالعات بیشتری انجام شد، ساو پالمتو موثرتر از داروهای پزشکی در درمان علائم هایپرپلازی خوش‌خیم پروستات نبود. تحقیقات همچنین برای بررسی خواص ضد التهابی و انسداد هورمون ها موجود در ساو پالمتو و استفاده احتمالی آن در ترکیب با سایر داروها ادامه دارد. استفاده از ساو پالمتو بی خطر است، اما ممکن است عوارض جانبی خفیفی ماننده معده درد و سردرد ایجاد کند.

دومین درمان خانگی و گیاهی بزرگی پروستات: بتا- سیتوسترول

این داروی گیاهی، ترکیبی است که از مواد مختلف تهیه شده است و حاوی مواد مختلفی مانند ترکیباتی شبیه به کلسترول است که سیتوسترول یا فیتواسترول (چربی های گیاهی) نامیده می شوند. چندین منبع معتبر استفاده از بتا- سیتوسترول را برای تسکین علائم هایپرپلازی خوش‌خیم پروستات از جمله افزایش شدت جریان ادرار تجویز کرده اند. برخی از دانشمندان اظهار کردند که این ترکیبات چربی – مانند بتا- سیتوسترول- که در ساو پالمتو نیز یافت می شود، در واقع همین کار را انجام می دهند.با استفاده از بتا- سیتوسترول هیچ گونه عوارض جانبی جدی گزارش نشده است. با این وجود، پزشکان هنوز هم اثرات طولانی مدت این درمان را نمی دانند.

سومین درمان خانگی و گیاهی بزرگی پروستات: پیچوم

پیچوم از پوست یک درخت آلو آفریقایی تهیه می شود و از زمان های بسیار قدیم در طب سنتی برای معالجه مشکلات مجاری ادراری مورد استفاده قرار می گرفت. این دارو اغلب برای درمان علائم هایپرپلازی خوش‌خیم پروستات به خصوص در اروپا استفاده می شد. از آنجا که مطالعات بر روی آن به خوبی صورت نگرفته است، به راحتی و با قطعیت نمی توان گفت که موثر است یا خیر.بر اساس مجله کانادایی ارولوژی، برخی از مطالعات محدود نشان داده اند که این مکمل می تواند به تخلیه مثانه و جریان ادرار کمک کند. با این حال، مطالعات بازنگری این مقالات متناقض بوده است. به نظر می رسد که استفاده از پیچوم بی خطر است، اما می تواند باعث ناراحتی معده و سردرد در برخی از افرادی شود که از آن مصرف می کنند. هیچ مطالعه ای به بررسی بی خطر بودن استفاده طولانی مدت از این دارو نپرداخته است.


حتما بخوانید: علائم سرطان پروستات و تشخیص و درمان


درمان خانگی بزرگی پروستات با لولیوم

چهارمین درمان خانگی و گیاهی بزرگی پروستات: عصاره گرده چمن لولیوم

عصاره گرده چمن لولیوم از سه نوع گرده چمن تهیه شده است: لولیوم، تیموتی و ذرت. یک مطالعه بازنگری که بر روی گیاهان دارویی مطالعه می کرد، در مجله معتبر بین المللی BJU منتشر شد و دریافت که در یک مطالعه، مردانی که از عصاره گرده چمن لولیوم مصرف کرده بودند، در مقایسه با افرادی که داروهای پزشکی مصرف کرده بودند، بهبود علائم بیدار شدن در هنگام شب برای دفع ادرار داشتند. با این وجود، این مطالعه تنها برای شش ماه طول کشید. این تحقیق، این موضوع را بررسی نکرد که استفاده از مکمل در مقایسه با داروهای تجویزی تا چه اندازه موثر بوده است.

پنجمین درمان خانگی و گیاهی بزرگی پروستات: گزنه دو پایه

اگر به طور تصادفی این گزنه ای که باعث سوزش می شود را لمس کرده باشید، آن را می شناسید: موهای موجود در برگ ها می تواند باعث شوک زیاد ناشی از درد شدید شود. اما گزنه دو پایه وقتی به عنوان دارو استفاده شود، ممکن است چندین فایده داشته باشد. تصور می شد که ریشه گزنه می تواند علائم هایپرپلازی خوش‌خیم پروستات را بهبود ببخشد و به طور فراوان در اروپا مورد استفاده قرار می گرفت. با این وجود، یک منبع معتبر در سال 2007، به این نتیجه رسید که مطالعات بیشتری در این زمینه نیاز است. در حال حاضر، هیچ مدرک علمی محکمی وجود ندارد که نشان دهد این گزینه درمانی، از درمان نکردن موثرتر است.گاهی اوقات نیاز است که گزنه با سایر داروهای طبیعی مانند پیچوم و ساو پالمتو برای درمان هایپرپلازی خوش‌خیم پروستات ترکیب شود. عوارض جانبی استفاده از گزنه معمولا خفیف هستند که شامل ناراحتی معده و جوش پوستی است.

شش: غذاهایی برای درمان هایپرپلازی خوش‌خیم پروستات

نقش رژیم غذایی در پیشگیری از هایپرپلازی خوش‌خیم پروستات و درمان علائم آن همچنان باید مورد بررسی قرار بگیرد. اخیرا یک مطالعه چهار ساله چینی معتبر، اثرات رژیم غذایی را بر هایپرپلازی خوش‌خیم پروستات بررسی کرده است. مطالعات نشان می دهد مردانی که در رژیم غذایی شان میزان زیاد میوه ها و سبزیجات مصرف می کنند به خصوص سبزیجات برگ دار با برگ سبز و گوجه فرنگی کمتر دارای هایپرپلازی خوش‌خیم پروستات هستند و در آنها با احتمال کمتری دیده و وخیم تر می شود. محققان معتقدند که این تنها مربوط به یک ماده غذایی نیست، بلکه ترکیبات رژیم غذایی و سبک زندگی سالم است که مفید هستند.

درمان گیاهی پروستات

روش طبیعی را انتخاب کنید

توجه به این نکته حائز اهمیت است که تنها به این علت که مکمل دارای برچسب «طبیعی» است، همیشه به معنای ایمن، سالم یا موثر نیست. به خاطر داشته باشید که سازمان غذا و دارو، داروهای خانگی را مانند داروهای تجویزی یا داروی فاقد نسخه کنترل نمی کند. این بدان معنا است که نمی توانید اطمینان حاصل کنید که آنچه بر روی برچسب محصول درج شده، دقیقا در داخل ظرف آن مکمل موجود باشد. داروهای گیاهی همچنین می توانند عوارض جانبی ایجاد کنند و با سایر داروهایی که مصرف می کنید در تعامل باشند. قبل از امتحان کردن مکمل طبیعی، با پزشک خود مشورت کنید.

منبع: healthline


مقالات مرتبط:

عوارض بزرگ شدن پروستات بر رابطه جنسی

خواص زردچوبه برای پیشگیری و درمان سرطان پروستات

از
13
رای