علت و درمان عفونت چشم با داروی گیاهی، خانگی، پماد و طب سنتی

علت و درمان عفونت چشم با داروی گیاهی، خانگی، پماد و طب سنتی درمان عفونت چشم در خانه، علت و درمان خانگی عفونت چشم با عسل، چای، گلاب، داروی گیاهی، پماد آنتی بیوتیک و قطره و و درمان عفونت پلک چشم با طب سنتی در سلام دنیا بیاموزید.

عفونت چشم با علائمی مانند ترشحات چرکی و  قرمزی چشم، تورم پلک و خارش گوشه های چشم خود را نشان می دهد. در این مقاله سلام دنیا می خواهیم شما را با علت و علائم عفونت چشم و راه های درمان عفونت چشم با روش های خانگی، گلاب، چای، داروی گیاهی، پماد آنتی بیوتیک برای درمان عفونت چشم و طب سنتی آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

علت عفونت چشم چیست

عفونت چشم به علت وجود باکتری ها، قارچ ها و ویروس ها ایجاد می شود که ممکن است قسمتی از چشم و یا کل چشم را تحت تاثیر قرار دهد. عواملی مانند عفونت قرنیه، غشای نازک جلو چشم و پلک ها از داخل باشد.

علائم عفونت چشم

عفونت های چشمی با بروز انواع علائمی رخ می دهند که ما به برخی از این عوامل در زیر اشاره می کنیم:

 • قرمز شدن چشم
 • احساس درد
 • ترشحات چرکی
 • وجود اشک در چشم
 • خشکی چشم
 • حساس بودن به نور
 • تورم پلک ها 
 • خارش در گوشه های چشم
 • تار دیدن

علت عفونت چشم چیست

درمان عفونت چشم با گلاب

گلاب خاصیت ضد باکتریایی و ضد عفونی در ترکیبات خود دارد که برای چشم بسیار مفید است. استفاده از گلاب در چشم در برابر گرد و غبار، آلودگی ها، قرمز بودن چشم، التهاب و عوارض استفاده از لوازم آرایشی را کاهشداده و درمان می کند. با استفاده از یک پنبه آغشته به گلاب و گذاشتن آن پنبه بر روی چشم ها به مدت 15 دقیقه از بروز هرگونه عفونت های چشمی برای شما جلوگیری می کند.

درمان عفونت چشم با چای

درمان عفونت های چشمی با انواع چای به خاطر خاصیت اسید تانیک موجود در آن ها باعث رفع خارش، پف زیر چشم و قرمزی چشم را کاهش داده. یکی دیگر از خواص چای ها ترکیبات آنتی اکسیدانی موجود در چای است که به سلامت چشم ها کمک بسزایی می کند. برای انجام دادن این کار هم میتوانید از کیسه های چای سبز و سیاه و هم از خوده چای استفاده کنید. استفاده از چای کیسه ای به این صورت است که اگر چای کیسه ای را در آب جوش قرار دهید و بعد از چند ثانیه آن را چکانده و از آب گرفته و درون یخچال بگذارید، پس از خنگ شدن روی چشم های خود قرار داده. خوده چای را در یخچال گذاشته وقتی که خنک شد چشم هایتان را با آن شستشو دهید.


حتما بخوانید: درمان و رفع کبودی زیر چشم با روش های خانگی


درمان عفونت چشم با سیر

سیر با ترکیبات فوق العاده مواد مغذی در خود مانند، سلنیوم، کوئرستین و ویتامین C که همه این مواد و ترکیبات برای چشم بسیار مفید هستند و از التهاب و عفونت چشم جلوگیری و محافظت می کنند. سیر خاصیت ضد التهابی و ضد باکتریایی دارد و می تواند در درمان خارش و تورم پلک های بسیار موثر باشد.

درمان عفونت چشم با چای

درمان عفونت چشم با طب سنتی

درمان عفونت چشم در طب سنتی با کمپرس آب گرم و سرد

حوله تمیزی را بردارید و آن را در آب سرد یا گرم فرو برده و آب حوله را چکانده و به مدت 3 الی 4 دقیقه روی چشمان خود بگذارید و استراحت دهید.

درمان عفونت چشم در طب سنتی با گاز استریل گرم

برنج یا لوبیا داخل یک کیسه پارچه ای تمیز نسبتا نازک ریخته و به مدت چند ثانیه در ماکروویو قرار داده تا گرم شود، پس از گرم شدن کیسه را روی چشمان عفونت کرده خود قرار دهید.

درمان عفونت چشم در طب سنتی با چای سیاه

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم چای کیسه ای را در آب جوش قرار داده و می گذارید تا سرد شود و بعد روی چشمان خود بگذارید تا به درمان عفونت چشم های شما کمک شود.

درمان عفونت چشم در طب سنتی با چای بابونه

اول اینکه اگر به بابونه حساسیت دارید اصلا از این روش درمان استفاده نکنید. چای کیسه ای بابونه را در آب جوش قرار داده و بعد از سرد شدن آن را مانند چای سیاه روی چشمان خود قرار داده.

درمان عفونت چشم در طب سنتی با گل یاسمن

گل یاسمن خاصیت ضد خارش و تحریک های ایجاد شده را درمان میکند.


حتما بخوانید: 10 خاصیت شگفت انگیز دمنوش یاسمن برای سلامتی


درمان عفونت چشم در طب سنتی با گل عینک

گل عینک خاصیت ضد میکروبی که که دارد به درمان عفونت های دور چشم بسیار کمک می کند. با استفاده از سه قطره گل عینک برای سه بار در روز به درمان چشم کمک شایانی می کنید.

درمان عفونت چشم در طب سنتی با ریحان

برگ ریحان را به مدت 15 دقیقه خیسانده و بگذارید تا سرد شود و بعد از سرد شدن چشم هایتان را با با این جوشانده شستشو دهید. ریحان با خاصیت های ضد باکتریایی و ضد قارچی که دارد به درمان عفونت های چشمی کمک شایانی می کند. 

درمان عفونت چشم در طب سنتی با نقره کلوئیدی

یک الی دو قطره از این قطره چشمی که ذرات ریزی از نقره دارد را در روز برای 2 بار تکرار کنید و بعد از ریختن قطره به خوبی پلک بزنید تا مایه موجود و نقره های ریزی که در این قطره وجود دارند به تمامی قسمت های چشم رسیده و به فرآیند درمان عفونت چشم کمک کند.

درمان عفونت چشم با طب سنتی

درمان عفونت چشم با قطره

برای استفاده از قطره های موجود که به درمان عفونت های چشمی کمک کند انواعی دارد که برای هر چشم باید همان استفاده شود که برخی از این قطره ها تجویزی و برخی غیر تجویزی هستند، برخی عوامل و قطره های موجود که ما در زیر به آن اشاره میکنیم: 

 • برای آلرژی و خارش: برای رفع خارش می توانید از قطره چشم آنتی هیستامین استفاده کنید.
 • برای درد، التهاب و ترشحات چرکی: از قطره های آنتی بیوتیک چشم بای داستفاده شود در این مورد که حتما هم باید به پزشک مراجعه شود.
 • سایر عفونت ها: در بیشتر موارد آنتی هیستامین می تواند به کاهش عفونت و درمان کافی باشد ولی اگر نشود باید به دکتر مراجعه کرده.

درمان عفونت چشم با داروهای گیاهی

 • سرکه سیب: سرکه سیب در ترکیب خود اسید مالیک وجود دارد و این اسید عامل کشنده میکروب ها است که به درمان عفونت های چشمی کمک می کند. برای استفاده از این محلول بای دی کقاشق چای خوری سرکه سیب را با یک لیوان آب حل کرده و با پنبه آغشته به این محلول بخش های خارجی چشم که دچار عفونت شده اند را شست و شو داده.
 • اسید بوریک: به مقدار لازم اسید بوریک را در یک لیوان آب حل کنید، ترجیحا آب مقطر باشد بهتر است. این ترکیب را جوشانده و صبر کنید خنک شود، پس از مدتی برای شست و شو چشم ها می توانید از این محلول استفاده کنید.
 • محلول سالین: با این محلول نمکی می توانید ترشحات عفونی چشم ها را پاکسازی کرده و از بروز علائم عفونت جلوگیری کنید. برای تهیه این محلول باید یک قاشق چای خوری نمک را با یک لیوان آب حل کرده و جوشانده تا نمک به خوبی در آب حل شود. بعد از سر دشدن محلول آن را در طول روز استفاده کرده و به روند بهبود عفونت چشم ها کمک کنید.
 • گل خوش: قدرت چرک خشک کنی گل خوش بسیار بالا بوده و به درمان عفونت چشمی کمک می کند. برای تهیه باید گل خوش را به مدت 15 دقیقه بگذارید تا بجوشد و بعد از سرد شدن آن را صاف کرده و در طول روز می توانید چشم هایتان را با این محلول شست و شو دهید.

حتما بخوانید: عفونت چشم در نوزادان


درمان عفونت چشم با داروهای گیاهی

پماد انتی بیوتیک برای درمان عفونت چشم

درمان عفونت چشم با پماد لوبراتکس:

از این پماد برای درمان های درد های ناحیه چشمی استفاده می شود.

درمان عفونت چشم با پماد فارماگولوژی:

از بروز اشک در چشم ها جلوگیری می کند و باعث رطوبت چشم می شود.

درمان عفونت چشم با پماد تتراسایکلین:

پماد تتراسایکلین با خاصیت آنتی بیوتیکی که برای عفونت های چشمی مورد استفاده قرار می گیرد.

درمان عفونت چشم با پماد جنتامایسین:

از این پماد برای درمان عفونت های چشمی، التهاب و خارش استفاده می شود.

درمان عفونت چشم با پماد آسیکلوویر:

این پماد بنا به دستور پزشک برای درمان التهاب قرنیه چشم مورد استفاده قرار می گیرد.

سخن آخر 

به این نکته دقت کنید که اگر از لنز استفاده می کنید و به هر علتی دچار عفونت های چشمی شده اید لنز ها را در بیاورید و سریعا به پزشک مراجعه کنید؛ اگر پزشک دستور داد باز از لنز استفاده کنید. به این نکته هم خیلی دقت داشته باشید که رعایت بهداشت بهترین راه پیشگیری از عفونت های چشمی است.


مقالات مرتبط:

علت و درمان قرمزی و خارش چشم چیست 

درمان خشکی چشم با ساده ترین و طبیعی ترین روش های خانگیاز
5
رای