ورم صورت در بارداری نشانه چیست؛ علت و درمان ورم صورت در بارداری

ورم صورت در بارداری نشانه چیست؛ علت و درمان ورم صورت در بارداری ورم صورت در بارداری چیست ؛ با علت ورم صورت در بارداری در اوایل بارداری و درمان آن؛ و ارتباط ورم صورت و جنسیت جنین و آیا ورم صورت در بارداری خطرناک است، در سلام دنیا آشنا خواهید شد.

دوره بارداری از حساس ترین دوران زندگی زنان می باشد، زیرا علاوه بر حفظ سلامتی خود نگران سلامتی جنین شان نیز باید باشند، در این دوران اغلب زنان دچار ورم صورت و بدن می شوند که در این مطلب از سلام دنیا درباره ورم صورت در بارداری نشانه چیست ، علت ورم صورت در بارداری، ورم صورت و جنسیت جنین، ورم صورت در اوایل بارداری، درمان ورم صورت در بارداری، آیا ورم صورت در بارداری خطرناک است ؟ صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

ورم صورت در بارداری نشانه چیست

احتمالا بارها زنانی را دیده اید که به خاطر ورم صورتشان پی به باردار بودن آنها برده اید، این حالت معمولا از سه ماهه دوم بارداری رخ می دهد و با بالا رفتن ماه های باردای بیشتر هم می شوند، در این زمان عوامل دیگری نیز تأثیرگذار می باشند مانند محیط گرم با آب و هوای گرم مخصوصا زمانی که مشغول فعالیت هستید و یا به مدت طولانی ایستاده اید خسته اید البته مواد غذایی سدیم دار نیر موثر می باشند.
با بالارفتن سن جنین سطح هورمون پروژسترون نیز افزایش می یابد که منجر با ورم بدن زنان باردار می شود اما اگر با تمام این علائم سرگیجه، سردرد یا خونریزی نیز اضافه شد حتما علائم خود را با پزشک در میان بگذارید.

علت ورم صورت در بارداری

اِدِم یا ورم بارداری که موجب تجمع مایعات اضافی در بدن می شود برای نرم کردن بدن مفید است و به رشد نوزاد و باز شدن مفصل لگن و بافت‌ها زمان زایمان کمک می کند و اگر در حد نرمال باشد مشکلی پیش نمی آورد، این حالت به دلایل زیر می باشد:


حتما بخوانید: درمان ورم دست در بارداری با 5 درمان طبیعی


تجمع خون

با بالا رفتن حجم خون به دلیل بارداری تجمع مایع در اندام و صورت ایجاد می شود که موجب تورم می شود.

بالا بودن فشار خون

فشار خون بالا در زنان باردار بسیار خطرناک می باشد و گاهی با متورم شدن پاها و بدن زنان باردار خود را نشان می دهد ، پس باید فشار خون در این دورام مدام چک شود.

مصرف سدیم بالا

همانطور که می دانید نمک حاوی سدیم می باشد و سدیم بالا موجب تورم در زنان باردار می شود با مصرف مواد غذایی سالم و کم نمک از بروز این مشکل پیشگیری کنید.

  • علاوه بر اینها  گرمای تابستان، مدت زمان طولانی ایستادن، فعالیتهای طولانی روزانه،رژیم غذایی کم پتاسیم و سطح بالای مصرف کافئین را به این عوامل اضافه کنید ، پس حتما در این دوران بیشتر مراقب سلامتی خود باشید و به علائم ایجاد شده در بدن خود دقت کنید آنها را با پزشک در جریان بگذارید.

ورم زنان باردارو جنسیت جنین

ورم صورت و جنسیت جنین

حتما از قدیمی ها شنیده اید که پف و ورم زنان باردار نشانه جنسیت جنین می باشد، اما خب در بیشتر اوقات چاقی دماغ و ورم صورت نشان داده که این زنان به احتمال زیاد فرزندشان دختر خواهد شد هر چند که هیچ ادعای علمی آن را قبول ندارد و ثابت نکرده.

ورم صورت در اوایل بارداری

زنانی که دچار ورم صورت می شوند اغلب در ماه های سوم به بعد این ورم شدت می گیرد و رو به افزایش می باشد که علاوه بر صورت در دست و پای آنها نیز مشهود می باشد، اما اگر به طور ناگهانی این تورم ایجاد شد بدانید که به احتمال زیاد دچار مسمومیت بارداری شده اید که باید زیر نظر پزشک به درمان آن بپردازید.

درمان ورم صورت در بارداری

حال می خواهیم بدانیم ورم بارداری را چگونه درمان کنیم، اولین راه درمان هر بیماری تغییر رژیم غذایی می باشد که باید از موادغذایی بدون ضرر استفاده کنید، مثلا غذایتان را کم نمک کنید و مصرف مایعات خود را بیشتر کنید ، علاوه بر آب ، آبمیوه نیز موثر می باشد بهتر است تا 8 لیوان از آب و مایعات استفاده کنید، نوشیدن آب عملکرد کلیه را بهبود می بخشد تا بتواند مواد اضافی بدن به راحتی دفع شوند.

خیار و لیمو نیز نیز در جهت بهبود این مشکل مفید هستند، کمی استراحت و انجام حرکات ورزشی مثل ایروبیک یا راه رفتن سریع نیز می تواند گردش خون را بالا ببرد و از ورمتان بکاهد.

هنگام خواب نیز توجه کنید که به پهلوی چپ، خود دراز بکشید تا جریان خون و گردش خون بهتر به رحم و اندام‌های پایین‌تر برسد.

آیا ورم در بارداری خطرناک است؟

آیا ورم صورت در بارداری خطرناک است

حال تصور کنیم که با تمام این کارها و عوامل زنی در دوره بارداری دچار تورم صورت شود ، چه باید بکند آیا برایش خطرناک است؟ 

اگر تورم بارداری به دلیل مسمومیت بارداری ایجاد شد ممکن است دچار اختلال پره اکلامپسی شود در این صورت حتما به پزشک مراجعه کند، حال چگونه متوجه شود که تورم آن به دلیل مسمومیت بارداری است، در زمانی که:


حتما بخوانید: علائم پره اکلامپسی در بارداری چیست


  • زمانی که تورم در اطراف چشم و دست ایجاد شده باشد.
  • ایجاد ورم در تمام نقاط بدن به صورت ناگهانی
  • بالا رفتن سریع وزن بدن
  • وجود درد در ناحیه شکم و مثانه
  • بروز سردردهای میگرنی
  • بروز کمر درد شدید
  • و البته انجام آزمایش ادرار توسط پزشک

ترومبوز عمقی ورید 

این مشکل زمانی رخ می دهد که فرد متوجه تورم بیشتر در یک پای خود شود.

بیماری قلبی

اگر قبل از بارداری مشکل قلبی به هر شکل داشتید باید آنرا با پزشک در جریان بگذارید زیرا که ادم خونی یا تورم بارداری در افراد با بیماری قلبی خطرناک و موجب آسیب می باشد.

سخن آخر 

کوچکترین نشانه و علامت می تواند در دوره بارداری پیام آور خطرات دیگری باشد پس برای رفع نگرانی خود حتما به پزشک مراجعه و او را در جریان حالات خود بگذارید.


مقالات مرتبط:

درمان ورم پا در بارداری با 10 درمان خانگی و طبیعی عالی و ساده

راه های پیشگیری از مسمومیت غذایی در دوران بارداری و خطرات آن

از
2
رای