5 درمان طبیعی و خانگی برای تسکین و کاهش ورم دست در بارداری

5 درمان طبیعی و خانگی برای تسکین و کاهش ورم دست در بارداری ورم معمولاً دردناک نیست، اما می تواند آزار دهنده باشد. پس چه کاری می‌توانید در مورد ورم دوران بارداری انجام دهید؟ در اینجا 5 روش طبیعی برای تسکین پیدا کردن ورم دست و پا در بارداری وجود دارد.

آیا انگشتر عروسیتان کوچک شده است زیرا انگشتان شما خیلی متورم است؟ آیا کفش سایز بزرگتر خریداری کرده اید زیرا پاهای شما از طرفین کفش بیرون می زند؟ با این ورم دست و پا به سه ماهه سوم بارداری خوش آمدید. در اواخر بارداری بسیاری از خانم ها ورم را، تجربه می کنند. خوشبختانه، تمام این احتباس مایعات برای بدن لازم است. حجم خون و مایعات بدن در طول بارداری 50 درصد افزایش می یابد تا بدن نرم شود و نیازهای جنین را تأمین کند. مایع اضافی همچنین به کشش عضلات کمک می کند تا رشد کودک شما تامین شود و مفاصل لگن را برای زایمان باز کند. ورم معمولاً دردناک نیست، اما می تواند آزار دهنده باشد. پس چه کاری می‌توانید در مورد ورم در بارداری انجام دهید؟ در اینجا پنج روش طبیعی برای تسکین پیدا کردن وجود دارد.

5 روش طبیعی و ساده برای کاهش و تسکین ورم دست در دوران بارداری

1. خوابیدن به پهلوی چپ

احتمالاً به شما گفته شده است که در دوران بارداری باید در سمت چپ خود بخوابید، درست است؟ این به شما کمک می کند تا فشار را از بزرگ‌ سیاهرگ زیرین پایین بیاورید، رگ بزرگی که خون کم اکسیژن را از نیمه تحتانی بدن به دهلیز راست قلب می آورد. دراز کشیدن به پشت باعث فشار بر روی بزرگ سیاهرگ می شود. خوابیدن به پهلوی چپ، فشار ناشی از جنین را از کبد و سیاهرگ بزرگ حفظ می کند. اگر گاهی اوقات به پهلوی راست خود بخوابید خطرناک نیست، اما در صورت امکان سعی کنید به پهلوی چپ بخوابید.

راه های طبیعی برای کاهش ورم دست در بارداری

2. هیدراته شدن

ممکن است متناقض به نظر برسد، اما نوشیدن زیاد آب می تواند با شستشوی کلیه ها به کاهش احتباس مایعات و ورم در بارداری کمک کند. بعضی از خانم ها همچنین شنا کردن یا ایستادن در آب را مفید می دانند. فشار آب در بیرون بدن ممکن است به فشرده سازی بافت درون بدن شما کمک کند. این می تواند به بیرون ریختن مایعات اضافی کمک کند. شنا کردن در دوران بارداری نیز ورزش شگفت انگیزی است.

3. لباس راحتی

جوراب شلواری یا جوراب فشرده سازی می تواند به حفظ پاها و مچ پا از باد کردن کمک کند. اطمینان حاصل کنید که آن ها را صبح قبل از ورم پاهای تان بپوشید. هر چیزی را که باعث فشار به مچ پا یا مچ دست می شود، نپوشید. بعضی از جوراب‌ ها که در صبح احساس تنگی یا فشار نمی دهند، در انتهای روز تاول عمیقی ایجاد می کنند. کفش راحتی هم کمک می کند.

تکنیک های ساده برای کاهش ورم بارداری

4. رژیم غذایی سالم، راهکار خانگی و طبیعی برای تسکین ورم دست در بارداری 

کمبود پتاسیم می تواند باعث ورم شود، بنابراین موز را به لیست مواد غذایی خود اضافه کنید. مصرف نمک زیاد نیز می تواند منجر به ورم شود، بنابراین سدیم را به اندازه مصرف کنید. یک رژیم غذایی متعادل و سرشار از پروتئین بدون چربی و میوه و سبزیجات سرشار از ویتامین و غذاهای کم فرآوری شده میل کنید. برای کاهش ورم در بارداری، این غذاها را امتحان کنید:

کافئین می تواند باعث احتباس مایعات شود، حتی اگر همیشه درست بعد از نوشیدن قهوه، ادرار می کنید. اما احتمالاً به دلایل دیگر است، مصرف کافئین خود را محدود کنید.

5. سبک زندگی جدید، راهی برای کاهش ورم دست در بارداری 

برگهای سرد شده کلم می تواند به بیرون کشیدن مایعات اضافی و کاهش ورم در بارداری کمک کند. چای قاصدک می تواند به بدن در متابولیزه کردن مایعات کمک کند. همچنین می توانید یک چای را از گشنیز یا رازیانه تهیه کنید. قبل از نوشیدن چای گیاهی با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که در دوران بارداری بی خطر است. ماساژ پاها با روغن خردل یا روغن بذر کتان ممکن است ورم را به طور موثری کاهش دهد.

سبک زندگی جدید، راهی برای کاهش ورم دست در بارداری 

زمان مراجعه به پزشک برای ورم در بارداری

ورم معمولاً بی ضرر است، اما اگر ورم خیلی ناگهان و به شدت پدیدار شود، می تواند نشانه مسمومیت حاملگی باشد. این یک بیماری جدی است. اگر مسمومیت حاملگی را تجربه کردید، ورم در دست ها، پاها یا صورت احتمالاً با افزایش فشار خون همراه است. علائم دیگر مسمومیت حاملگی شامل موارد زیر است:

  • سردرد
  • حالت تهوع
  • استفراغ
  • درد شکم یا شانه
  • درد پایین کمر
  • افزایش ناگهانی وزن
  • تغییر در بینایی
  • افزایش بیش از حد رفلاکس ها
  • تنگی نفس، اضطراب

اگر ورم فقط در یک پا باشد و ساق پا قرمز، دردناک و برجسته باشد، ممکن است لخته خون داشته باشید. در هر صورت، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. سندرم تونل کارپ همچنین می تواند هنگامی مشکل ایجاد کند که مایع اضافی بر عصب میانی در مچ دست فشار وارد می کند. این عصب باعث ایجاد حساسیت به قسمت میانی، انگشت اشاره و انگشت شست شما می شود. اگر علاوه بر ورم در دستان خود، احساس درد، بی حسی یا سوزش دارید، این مسئله را بررسی کنید. اگر دستان شما ناگهان ضعیف یا ناتوان می شوند به پزشک اطلاع دهید.

نتیجه گیری

تعجب نکنید اگر بعد از زایمان، ورم به طور موقت بدتر شود. بدن شما برای رهایی از شر تمام مایعات اضافی تلاش می کند. ممکن است اکنون ناراحت باشید، اما طی چند روز پس از زایمان، ورم مربوط به بارداری یک خاطره دور از دسترس خواهد بود.

منبع: healthline

از
0
رای