سوسپانسیون چشم فلورومتولون؛ دلایل و نحوه استفاده، عوارض و تداخلات

سوسپانسیون چشم فلورومتولون؛ دلایل و نحوه استفاده، عوارض و تداخلات سوسپانسیون های چشمی 0.1% فلورومتولون برای درمان بیماری‌های التهابی کوتاه مدت چشمی استفاده می‌شود و به از بین بردن التهاب پلک و قرمزی و سوزش چشم قرنیه کمک می کند. ببرای به دست اوردن اطلاعات بیش تر در رابطه با این قطره ها و پماد های چشمی با ما همراه باشید.

فلورومتولون به صورت دارویی تحت عنوان فرم عمومی موجود نیست. این دارو تنها تحت نام تجاری به فروش می رسد. نام های تجاری این دارو عبارتند از: FML، FML Forte و Flarex.
این دارو به شکل قطره چشم (سوسپانسیون چشمی) و پماد چشم (مرهم چشم) موجود است. از فلورومتولون برای درمان برخی از بیماری های چشمی ناشی از التهاب یا آسیب استفاده می شود.

هشدارهای مهم در رابطه با فلورومتولون

اثرات بر روی چشم: استفاده طولانی مدت از این دارو ممکن است ایجاد فشار بر چشم را افزایش دهد. این حالت ممکن است گاهی اوقات منجر به گلوکوم، آب مروارید یا مشکلات بینایی شود. پزشک ممکن است هنگام مصرف این دارو، میزان فشار بر چشم را بررسی کند.

عفونت: اگر به عفونت چشمی مبتلا شدید، فلورومتولون می تواند عفونت چشم را وخیم تر کرده و یا باعث طولانی تر شدن مدت این عفونت شود.

فلورومتولون چیست؟

فلورومتولون یک داروی تجویزی است. این دارو به شکل قطره (سوسپانسیون چشمی) و پماد چشم (مرهم چشم) موجود است. فلورومتولون به صورت داروی عمومی موجود نیست. این دارو تنها با نام های تجاری FML، FML Forte و Flarex به فروش می رسد.

 چیست؟ fluorometholone

دلایل استفاده از فلورومتولون

از فلورومتولون برای درمان برخی از مشکلات چشمی مربوط به التهاب یا آسیب استفاده می شود.

نحوه عملکرد فلورومتولون

فلورومتولون به به طبقه ای از داروها تعلق دارد که «کورتیکواستروئیدهای چشمی» نامیده می شود. یک طبقه از داروها، گروهی از داروها هستند که به روش مشابهی کار می کنند. این داروها اغلب برای درمان شرایط مشابه استفاده می شوند. دقیقا مشخص نیست که داروی فلورومتولون چگونه عمل می کند. تصور می شود که این دارو با کاهش التهاب، شرایط خاص چشم را بهبود می بخشد.

عوارض جانبی مصرف فلورومتولون

قطره چشم فلورومتولون می تواند چندین عارضه جانبی ایجاد کند.

عوارض جانبی شایع تر

برخی از عوارض جانبی شایع تر فلورومتولون به شرح زیر است:

 • افزایش فشار بر چشم
 • واکنش های آلرژی زا
 • احساس این که چیزی در چشمان شما است.
 • احساس سوزش، گزیدگی یا خارش در چشم
 • قرمزی پلک ها
 •  تورم چشم یا پلک ها
 •  بیرون آمدن ترشحات از چشم
 •  افزایش اشک
 •  جوش پوستی
 • تغییر در طعم غذا
 • درد در چشم
 • تاری دید

عوارض جانبی مصرف فلورومتولون

اگر این علائم خفیف باشد، ممکن است در مدت چند روز تا چند هفته برطرف شوند اما اگر این علائم شدیدتر هستند و یا برطرف نمی شوند، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

عوارض جانبی جدی فلورومتولون

در صورت بروز عوارض جانبی جدی، فورا با پزشک خود تماس بگیرید. اگر علائم شما به طور بالقوه تهدید کننده زندگی است، یا اگر فکر می کنید در یک وضعیت اورژانسی پزشکی هستید، با شماره 115 تماس بگیرید.

عوارض جانبی جدی و علائم آن می تواند به شرح زیر باشد:

 • درد و التهاب چشم: اگر این حالت بیش از 48 ساعت طول کشید و یا بدتر شد، استفاده از این دارو را متوقف کرده و سریعا با پزشک خود تماس بگیرید.
 • افزایش فشار چشم: استفاده طولانی مدت از این دارو می تواند منجر به گلوکوم، آب مروارید و مشکلات بینایی شود. علائم آن به شرح زیر است:
 • مشکلات بینایی

fluorometholone عوارض مصرف سوسپانسیون

سلب مسئولیت: هدف ما قراردادن اطلاعات مناسب و به روز در اختیار شما است. با این حال، از آن جا که اثرات این دارو بر روی هر شخصی متفاوت است، ما نمی توانیم تضمین کنیم که این اطلاعات شامل تمام عوارض جانبی احتمالی این دارو باشد. این اطلاعات جایگزینی برای مشاوره پزشکی نیست. همیشه در مورد عوارض جانبی احتمالی با یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی و درمانی که در مورد سابقه پزشکی شما اطلاعات دارد، بحث کنید.

تداخلات دارویی فلورومتولون

تداخل زمانی است که یک ماده، نحوه عملکرد دارویی را تغییر می دهد. این می تواند مضر باشد یا مانع از تاثیرگذاری دارو شود. برای جلوگیری از تداخلات دارویی، پزشک باید تمام داروهای شما را با دقت کنترل کند. حتماً در مورد تمام داروها، ویتامین ها یا گیاهانی که مصرف می کنید، به پزشک خود اطلاع دهید. برای اطلاع از این که چگونه فلورومتولون ممکن است با داروهای دیگری که مصرف می کنید دچار تداخل شود، با پزشک یا داروساز خود در این باره مشورتکنید.

سلب مسئولیت: هدف ما قراردادن اطلاعات مناسب و به روز در اختیار شما است. با این حال، از آن جا که اثرات این دارو بر روی هر شخصی متفاوت است، ما نمی توانیم تضمین کنیم که این اطلاعات شامل تمام تعاملات احتمالی این دارو باشد. این اطلاعات جایگزینی برای مشاوره پزشکی نیست. همیشه برای تعاملات احتمالی، در مورد تمام داروهای تجویزی، ویتامین ها، گیاهان و مکمل ها و داروهای بدون نسخه ای که مصرف می کنید با پزشک معالج خود مشورت کنید.

تعاملات دارویی شناخته شده ای با قطره چشم فلورومتولون وجود ندارد.

هشدارهای مصرف فلورومتولون

مصرف این دارو با هشدارهای مختلفی همراه است

هشدار آلرژی

فلورومتولون می تواند یک واکنش آلرژی زا شدید ایجاد کند. علائم آن به شرح زیر است:

 • قرمزی یا تورم چشم ها
 • سوزش یا خارش چشم ها

تداخلات دارویی فلورومتولون

اگر به این دارو واکنش آلرژی زا دارید، سریعا با 115 تماس گرفته یا به نزدیک ترین اورژانس مراجعه کنید. اگر قبلا به این دارو آلرژی داشته اید، از این دارو مجددا استفاده نکنید. استفاده مجدد از آن می تواند منجر به مرگ شود (کشنده باشد).

هشدار برای افرادی که قصد جراحی آب مروارید چشم را دارند

فلورومتولون ممکن است بهبودی شما را بعد از عمل آب مروارید به تاخیر بیندازد.

برای افراد مبتلا به عفونت چشم

فلورومتولون ممکن است برخی از علائم عفونت چشم را مشخص نکند. همچنین ممکن است باعث شود عفونت شما تشدید شود. اگر به عفونت چشم مبتلا هستید، نباید از این دارو استفاده کنید.

هشدار برای زنان باردار

 فلورومتولون یک داروی گروه C بارداری است. این به دو معنا است:

 • تحقیقات انجام شده بر روی حیوانات، نشان گر اثرات منفی این دارو بر روی جنین در هنگام مصرف توسط مادر بوده است.
 • تاکنون مطالعات کافی بر روی انسان انجام نشده است تا مشخص شود این دارو چه تاثیری بر روی جنین می گذارد.

هشدارهای مصرف فلورومتولون

اگر باردار هستید و یا قصد بارداری دارید، با پزشک خود صحبت کنید. این دارو در دوران بارداری تنها در صورتی باید مصرف شود که فواید بالقوه مصرف آن، خطرات بالقوه دارو برای جنین را توجیه کند. اگر در حین مصرف این دارو باردار شدید، با پزشک خود تماس بگیرید.

هشدار برای زنان شیرده

مشخص نیست که فلورومتولون به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. اگر این اتفاق بیافتد، ممکن است عوارض جانبی آن برای کودکی که از شیر مادر تغذیه می کند، رخ دهد. در صورت شیردهی، با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است نیاز باشد تصمیم بگیرید تا شیردهی به کودک را متوقف کرده یا مصرف این دارو را متوقف کنید.

هشدار برای کودکان

مصرف فلورومتولون در کودکان کوچک تر از 2 سال مورد بررسی قرار نگرفته است و نباید در کودکان کوچک تر از دو سال مصرف شود. فرم تجاری Flarex این دارو در کودکان کوچک تر از 18 سال مورد بررسی قرار نگرفته است.

عوارض مصرف فلورومتولون توسط کودکان

نحوه مصرف فلورومتولون

تمام دوزها و فرم های موجود، ممکن است در این جا گنجانده نشده باشد. دوز مصرفی شما، فرم و تعداد دفعات مصرف آن به این عوامل بستگی دارد:

 •  سن شما
 •  شرایطی که برای آن تحت درمان قرار می گیرید
 •  شرایط شما چقدر جدی است
 •  سایر بیماری های شما
 •  چگونه به دوز اول دارو واکنش نشان می دهید

دوزها و قدرت تاثیرگذاری فلورومتولون

نام تجاری: FML

 • فرم: سوسپانسیون چشمی
 • قدرت تاثیرگذاری: 0.1 درصد
 • نام تجاری: FML Forte
 • فرم: سوسپانسیون چشم
 • قدرت تاثیرگذاری: 0.25 درصد
 • نام تجاری: Flarex

نحوه مصرف فلورومتولون

مقدار دوز مصرفی فلورومتولون برای التهاب یا آسیب چشمی

دوز بزرگسالان (سن 18 سال و بیش تر)

دوز توصیه شده یک قطره در داخل پلک ها (قسمت ملتحمه) دو تا چهار مرتبه در روز است. بعد از 24 تا 48 ساعت، پزشک ممکن است دوز مصرفی شما را به یک قطره در هر 4 ساعت افزایش دهد.
برای مارک Flarex این دارو، دوز پیشنهادی یک تا دو قطره در قسمت ملتحمه برای چهار مرتبه در روز است. بعد از 24 تا 48 ساعت، پزشک ممکن است دوز مصرفی شما را به دوقطره در هر دو ساعت افزایش دهد.

دوز مصرفی برای کودکان (سنین 2 تا 17 سال)

دوز توصیه شده یک قطره در داخل پلک ها (قسمت ملتحمه) دو تا چهار مرتبه در روز است. بعد از 24 تا 48 ساعت، پزشک ممکن است دوز مصرفی شما را به یک قطره در هر 4 ساعت افزایش دهد.
این دارو با نام تجاری Flarex در کودکان مورد بررسی قرار نگرفته است.

نکات مهم در رابطه با فلورومتولون
 • اگر از داروی فلورومتولون برای مدت طولانی استفاده می کنید و مصرف آن را متوقف نکرده اید، پزشک ممکن است به آرامی میزان دوز مصرفی را کاهش دهد. این کار با هدف کاهش خطر برگشت مجدد بیماری چشم شما انجام می شود.
 • از داروی فلورومتولون معمولا برای درمان کوتاه مدت استفاده می شود. اگر بر اساس تجویز پزشک مصرف نکنید، با خطراتی همراه است.
 • اگر استفاده از این دارو را متوقف کرده و یا به هیچ وجه از این دارو مصرف نکنید، اگر از فلورومتولون مصرف نکنید، درد و التهاب چشم بهبود پیدا نمی کند، بلکه وخیم تر می شود.
 • اگر مصرف یک دوز را فراموش کردید و یا بر اساس زمان بندی این دارو را مصرف نکنید، ممکن است داروی شما به خوبی اثر نکند و یا تاثیر آن به طور کامل متوقف شود. برای این که این دارو به خوبی اثر کند، مقدار مشخصی از آن همیشه باید در داخل چشم شما باشد.
 • اگر بیش از حد از این قطره استفاده کردید: ممکن است میزان خطرناکی از این دارو را در چشمان خود داشته باشید. این حالت فشار چشم شما را افزایش داده و منجر به کاهش بینایی، آب مروارید یا گلوکوم شود.
 • اگر تصور می کنید که بیش از حد از این دارو مصرف کرده اید، سریع تر اقدام کنید. با پزشک یا اورژانس محلی تماس بگیرید یا به نزدیک ترین اورژانس مراجعه کنید.
 • در صورت فراموشی یک دوز، دوز فراموش شده را به محض یادآوری اعمال کنید. اگر تقریبا چند ساعت تا زمان مصرف دوز بعدی فاصله دارد، فقط یک دوز را اعمال کنید.
 • هرگز دو دوز این قطره چشمی را به طور هم زمان در داخل چشم ها نریزید. این کار می تواند منجر به عوارض جانبی خطرناک شود.

طریقه مصرف فلورومتولون

سلب مسئولیت: هدف ما قراردادن اطلاعات مناسب و به روز در اختیار شما است. با این حال، از آن جا که اثرات این دارو بر روی هر شخصی متفاوت است، ما نمی توانیم تضمین کنیم که این اطلاعات شامل تمام عوارض جانبی احتمالی این دارو باشد. این اطلاعات جایگزینی برای مشاوره پزشکی نیست. همیشه در مورد دوزهای مناسب برای شما با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

چگونه متوجه شویم که فلورومتولون در حال اثر کردن است؟

باید چشمان شما درد و التهاب کمتری داشته باشند.

ملاحضات مهم در مورد مصرف فلورومتولون

اگر مصرف فلورومتولون برای شما تجویز شده، ملاحضات زیر را به خاطر بسپارید.

طریقه نگهداری فلورومتولون

 • قطره چشم فلورومتولون را در دمای اتاق و یا در داخل یخچال نگهداری نمایید.
 • آن را در دمای 36 تا 77 درجه فارنهایت (2 تا 25 درجه سانتی گراد) نگهداری نمایید. این دارو را در نواحی خیس و مرطوب مانند حمام نگهداری نکنید.

اساده مجدد از فلورومتولون

نسخه این دارو قابل خرید مجدد است. برای این که مجددا این دارو را خریداری کنید، نیاز به تجویز جدید ندارید. پزشک تعداد داروهای تجویزی برای شما را در نسخه یادداشت خواهد کرد.

استفاده از فلورومتولون در هنگام سفر

هنگامی که در حال مصرف این دارو به مسافرت می روید:

 • همیشه داروهای خود را به همراه داشته باشید. هنگام پرواز، هرگز آن را در چمدانی که در قسمت بار است، قرار ندهید. آن را در کیف قابل حمل خود نگه دارید.
 • نگران ماشین های پرتونگاری فرودگاه نباشید. آن ها به داروهای شما آسیب نمی رسانند.
 • ممکن است نیاز به نشان دادن برچسب داروخانه به کارکنان فرودگاه باشد. همیشه محفظه اصلی ظروف دارای برچسب داروخانه را با خود حمل کنید.
 • این دارو را در داشبورد اتومبیل خود قرار نداده یا در اتومبیل رها نکنید. وقتی هوا بسیار گرم یا بسیار سرد است، از انجام این کار خودداری کنید.

نحوه استفاده از فلورومتولون

 • پزشک، پرستار، یا داروساز به شما نشان می دهد که چگونه از قطره چشم استفاده کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که قبل از استفاده از قطره چشمی، به خوبی آن را تکان می دهید. اگر از لنزهای تماسی نرم استفاده می کنید، قبل از قرار دادن لنزهای چشمی، حداقل 15 دقیقه بعد از ریختن قطره فلورومتولون در داخل چشم خود صبر کنید. قطره های چشم فلورومتولون حاوی مواد نگهدارنده (کلرید بنزالکونیوم) هستند که ممکن است توسط لنزهای تماسی نرم جذب شود.

نحوه استفاده از فلورومتولون

نظارت بالینی

اگر از این دارو برای مدت طولانی استفاده کرده اید، ممکن است برای فشار ناحیه داخلی چشم تحت نظارت قرار بگیرید. این کار مشخص می کند که فشار چشم شما در محدوده طبیعی قرار دارد یا خیر. این نظارت ممکن است توسط «تست تونومتری» انجام شود که فشار داخل چشم را اندازه گیری می کند.

آیا جایگزین های دیگری هم برای فلورومتولون وجود دارد؟

داروهای دیگری برای درمان مشکلات شما وجود دارد. برخی ممکن است از سایر داروها برای درمان شما مناسب تر باشند. در مورد سایر گزینه های درمانی که ممکن است برای شما مفید باشد، با پزشک خود صحبت کنید. 

سلب مسئولیت: ما در این مقاله تمام تلاش خود را کرده ایم تا تمام اطلاعات، جامع، صحیح و به روز باشند. با این وجود، از این مقاله نباید به عنوان جایگزین دانش و تخصص یک پزشک متخصص استفاده شود. شما باید همیشه قبل از مصرف هر دارویی با پزشک یا متخصص بهداشت و درمان خود صحبت کنید. اطلاعات دارویی ارائه شده در این بخش دائما در حال تغییر است و کلیه موارد ممکن، دستورالعمل ها، اقدامات احتیاطی، هشدارها و تعاملات دارویی، واکنش های آلرژی زا یا عوارض جانبی را در بر نمی گیرد. عدم وجود هشدارها و یا اطلاعات دیگر برای یک داروی خاص، نشان گر این مساله نیست که دارو یا ترکیب دارویی برای همه بیماران و یا کلیه موارد خاص ایمن، مؤثر یا مناسب است.

منبع: healthline

از
2
رای