خواص صابون گلیسیرین برای پوست و عوارض آن

خواص صابون گلیسیرین برای پوست و عوارض آن صابون گلیسیرین خالص کاملاً طبیعی است. گلیسیرین غیر چرب است و برای هر کسی که پوست روغنی یا ترکیبی داشته باشد، انتخاب خوبی است. خواص صابون گلیسیرین برای پوست و طرز تهیه صابون گلیسیرین در منزل را در سلام دنیا بخوانید.

گلیسیرین یا گلیسرول از روغن های گیاهی حاصل می شود. همچنین به طور طبیعی در کالاهای تخمیر شده مانند آبجو، شراب و نان رخ می دهد. این ماده به طور "اتفاقی" در سال 1779 توسط یک شیمیدان سوئدی در حال گرم کردن مخلوط روغن زیتون کشف شد. وی چربی حاصل را به عنوان گلیسیرین شناسایی کرد. از اواسط قرن نوزدهم، مردم برای ایجاد صابون از گلیسیرین استفاده کرده اند. این فرایند شامل گرم کردن روغن های گیاهی خاص است و اجازه می دهد محلول خنک و سخت شود و به شکل تخته ای قرار گیرد. اگرچه هنوز هم می توانید صابون گلیسیرین را در خانه درست کنید، اما این ماده در محصولات زیبایی بدون نسخه (OTC) بسیار گسترده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خواص صابون گلیسیرین برای پوست، چگونه صابون گلیسیرین را در خانه درست کنیم، و عوارض صابون گلیسیرین، به خواندن این مقاله سایت سلام دنیا، ادامه دهید.

صابون گلیسیرین چه مزایایی دارد؟

برخلاف بسیاری از صابون های OTC، صابون گلیسیرین خالص کاملاً طبیعی است. این ماده حاوی الکل، عطرها یا سایر مواد شیمیایی تحریک کننده پوست نیست. این امر باعث می شود صابون گلیسیرین به صورت وگان و گزینه ای عالی برای افراد دارای پوست حساس باشد. روغن های طبیعی پوست شما غالباً در طول فرآیند حمام، چه از آب گرم گرفته تا محصولات ناملایم، جدا می شوند. گلیسیرین می تواند به محصور کردن رطوبت طبیعی پوست کمک کند و از خشک شدن بیش از حد جلوگیری کند. این ممکن است به ویژه زمانی که شما شرایط خشک شدن پوست خود را در موارد زیر تجربه کرده باشید مفید باشد:


حتما بخوانید: درمان خشکی پوست با 10 روش خانگی


در عین حال، گلیسیرین غیر چرب است. این بدان معنی است که برای هر کسی که پوست روغنی یا ترکیبی داشته باشد، انتخاب خوبی است. گلیسیرین همچنین ممکن است فواید ضد پیری داشته باشد. طبق یک مطالعه روی موش ها که در Science Daily گزارش شده است، این ماده می تواند حتی به تن و پوست شما کمک کند. این ممکن است ظاهر خطوط ریز و دیگر لکه های سطح را کاهش دهد.

صابون گلیسیرین چه مزایایی دارد؟

آیا واقعاً صابون گلیسیرین ضد آلرژی است؟

گلیسیرین غیر سمی و سازگار با محیط زیست محسوب می شود. اما این لزوماً به معنای ضد حساسیت نیست. "Hypoallergenic" یا ضد آلرژی اصطلاحی است به این معنی که یک محصول خاص احتمالاً نمی تواند یک واکنش آلرژیک ایجاد کند. سازمان غذا و داروی ایالات متحده این ویژگی را به رسمیت نمی شناسد و یا نحوه استفاده از این اصطلاح را تنظیم نمی کند. این بدان معناست که تولید کنندگان لوازم آرایشی می توانند بدون داشتن هیچ گونه اثبات علمی برای پشتیبانی از ادعای خود محصولات خود را به عنوان ضد حساسیت برچسب بزنند. تنها راه برای تعیین خطر آلرژی شما انجام آزمایش پچ قبل از انجام یک برنامه کامل است.

برای انجام تست پچ برای صابون گلیسیرین

  • مقدار کمی از صابون انتخابی خود را داخل قسمت جلوی ساعد خود بمالید.
  • محل را مطابق دستور پاک کنید و بشویید.
  • یک یا دو روز صبر کنید تا ببینید که آیا علائمی ایجاد شده است یا خیر.
  • اگر هیچ گونه سوزش و التهابی را تجربه نکردید، استفاده از آن در جاهای دیگر بدن ایمن است.

حتما بخوانید: خواص گلیسیرین برای پوست و از بین بردن جای جوش


برای انجام تست پچ برای صابون گلیسیرین

آیا عوارضی برای صابون گلیسیرین در نظر گرفته شده است؟

اگرچه صابون گلیسیرین برای همه انواع پوست بی خطر است، اما اثرات تحریک کننده آن برای افرادی که پوست بسیار روغنی دارند ممکن است آزار دهنده باشد. انجام آزمایش پچ روی یک ناحیه خاص روغنی می تواند به شما در تعیین چگونگی تأثیر آن بر روی پوست شما کمک کند. گلیسیرین به راحتی آب را جذب می کند، بنابراین یک تخته از این صابون ممکن است به اندازه انواع معمولی دوام نداشته باشد. ترکیبات خالص نیز می توانند با هزینه ای همراه شوند. صابون های مبتنی بر مصنوعی ارزان تر هستند، بنابراین آنها با قیمت های کمتری به فروش می رسند. ساختن صابون به وسیله خودتان می تواند در هزینه صرفه جویی کند، اما این روند می تواند بسیار وقت گیر باشد.

نحوه استفاده از صابون گلیسیرین

شما می توانید از صابون گلیسیرین هر روز به عنوان بخشی از کارهای روزمره مراقبت از پوست خود استفاده کنید. صابون گلیسیرین مانند سایر صابون ها در صورت ورود به چشم شما می تواند باعث سوزش یا خارش شود. اگر هنگام تمیز کردن صورت خود احتیاط می کنید، این مسئله نباید مشکلی ایجاد کند. 

نحوه استفاده از صابون گلیسیرین

چه چیزی را در صابون گلیسیرین بدون نسخه (OTC) جستجو کنید؟

گلیسیرین محلول در آب و از نظر رنگی شفاف است. همچنین به طور طبیعی عاری از رایحه است. اگر نمی توانید قبل از خرید محصول را ببینید یا بو کنید، به برچسب ماده نگاه کنید تا مطمئن شوید که حاوی مواد افزودنی مانند رایحه نیست. بسیاری از صابون های OTC حاوی گلیسیرین به همراه سایر ترکیبات هستند.

این ممکن است شامل روغن های اساسی، رنگها و مواد مصنوعی باشد. اگر مواد دیگری نیز به همراه گلیسیرین روی برچسب ذکر شده اند، این بدان معنی است که شما به دنبال صابون گلیسیرین خالص نیستید. اگرچه افزودنی ها گلیسیرین را بی اثر نمی کنند، اما خطر تحریک و عوارض جانبی دیگر را افزایش می دهند.

گلیسیرین مایع در فروشگاه مواد غذایی محلی شما موجود است، اما شما فقط نمی توانید بطری را باز کرده و از مایع به عنوان صابون استفاده کنید. اگرچه می توانید از گلیسیرین مایع برای تهیه تخته صابون گلیسیرین خود استفاده کنید.


حتما بخوانید: منابع طبیعی و مصنوعی گلیسیرین کدامند


چگونه صابون گلیسیرین خود را در خانه درست کنید (طرز تهیه صابون در منزل)

به روغن های گیاهی، لیسین و گلیسیرین مایع احتیاج دارید. شما همچنین به الکل ضد 70 درصد (مثل مشروبات الکلی، ایزوپروپیل یا مالیدن الکل) و آب مقطر نیاز دارید. دستور العمل های مختلف صابون گلیسیرین به صورت آنلاین وجود دارد که می تواند مقادیر و دستورالعمل های ایمنی را ارائه دهد، اما همه آنها چند مرحله اساسی دارند:

  • بعد از اینکه دستکش و عینک ایمنی را پوشیدید، خیلی آهسته قلیاب صابون پزی را درون آب مقطر بپاشید (هرگز آب را به آب قلیایی اضافه نکنید).
  • محلول آب قلیایی را به روغن های گیاهی مانند نارگیل یا سبزیجات اضافه کنید.
  • شروع به گرم کردن مواد روی اجاق گاز کنید.
  • گلیسیرین مایع و الکل را به مخلوط اضافه کنید.
  • پس از حل شدن کامل مواد، مخلوط را درون قالب مورد نظر خود ریخته و بگذارید خنک شود.

روند خنک شدن می تواند چند روز طول بکشد. ممکن است تهیه یک دسته بزرگ از صابون ها به طور همزمان مفید باشد، بنابراین می توانید قالب صابون های اضافی را برای استفاده های بعدی نگهداری کنید.

چگونه صابون گلیسیرین خود را در خانه درست کنید

نتیجه گیری

در حالی که محصولات OTC یک گزینه است، بسیاری از این مواد حاوی مواد تشکیل دهنده دیگری نیز هستند. اگرچه افزودنی ها از خواص درمانی و مرطوب کننده گلیسیرین کم نمی کنند، اما خطر تحریک و عوارض جانبی دیگر را افزایش می دهند. اگر ترجیح می دهید صابون را از ابتدا درست نکنید، هر کاری را می توانید انجام دهید تا یک محصول صابون گلیسیرین خالص را پیدا کنید. شما باید بتوانید یک قالب صابون گلیسیرین معتبر را در فروشگاه بهداشت محلی یا خرده فروشان آنلاین پیدا کنید. ما در این پست سلام دنیا، درباره خواص صابون گلیسیرین برای پوست و عوارض آن به همراه طرز تهیه صابون گلیسیرین در خانه صحبت کردیم. امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. می توانید سوالات و تجربیات خود را در خصوص صابون گلیسیرین با ما در بخش نظرات در میان بگذارید.


مطالب مرتبط:

3 روش طرز تهیه صابون آلوئه ورا خانگی + فواید آن برای پوست

خواص صابون گوگرد برای پوست

از
7
رای