علل بروز آکنه در نوجوانان و درمان های خانگی جوش بلوغ

علل بروز آکنه در نوجوانان و درمان های خانگی جوش بلوغ افزایش سطح هورمون ها در سال های جوانی موجب تولید بیشتر غدد چربی پوست می شود که فولیکول های مو را مسدود کرده و منجر به جوش و آکنه می شود. استفاده از ویتامین ها، ماسک صورت از درمان های خانگی جوش بلوغ است.

آکنه یک مشکل شایع در بین نوجوانان است و غالبا باعث خجالت آنها می شود. نوجوان ممکن است چندین درمان احتمالی خانگی را برای خلاص شدن از شر هر گونه آکنه آزاردهنده ای امتحان کند یا حداقل روشی برای کمتر قابل رویت بودن آنها پیدا کند. اما آیا می توان به طور طبیعی از شر جوش های نوجوانی و بلوغ خلاص شد؟ آیا بی خطر است؟ در این مقاله ما به شما می گوییم که چه چیزی می تواند باعث آکنه شود و 11 راه حل برای کنترل مشکل در خانه ذکر شده است.

چه عاملی باعث ایجاد آکنه در نوجوانان می شود؟

افزایش سطح هورمون ها در سال های جوانی باعث می شود غدد چربی (غده چربی پوست) میزان سبوم (چربی) بیشتری تولید کند. این چربی، سلول های مرده پوست و سایر مواد زائد را جمع کرده، فولیکول های مو را مسدود کرده و منجر به آکنه می شود. ممکن است آکنه مشکلات زیادی ایجاد نکند. در صورت دست نزدن به آنها، زخم و برآمدگی بدون اثر زخم برطرف می شود. با این وجود، فولیکول های مسدود شده می توانند شدیدا ملتهب شده و در برخی شرایط ممکن است عفونی شوند. این مساله می تواند باعث ناراحتی شده و حتی آکنه ها را قابل رویت تر کند.

علل بروز جوش بلوغ

چه زمانی آکنه نوجوانان برطرف می شود؟

معمولا بعد از اینکه نوجوانان دوره بلوغ را سپری کنند، آکنه بهبود پیدا می کند. با این وجود، در بعضی موارد مدت بیشتری طول کشیده و می تواند دلایل مختلفی از جمله رژیم غذایی، استرس و اختلالات هورمونی داشته باشد.

11 روش خانگی برای کنترل آکنه در نوجوانان (جوش بلوغ)

درمان هایی که در ادامه ذکر شده، ممکن است به کاهش شدت آکنه ها کمک کند. این روش ها ممکن است درمان کاملی برای آکنه نوجوانان نباشد، اما هنوز هم ارزش امتحان کردن دارد.

1. صورت را با ژل شست و شو فاقد چربی بشوئید

یک ژل شست و شو صورت فاقد چربی خریداری کنید و دو مرتبه در روز صورت خود را با آن شست و شو دهید که یکی در زمان صبح و دیگری در زمان شب است. تنها از مقدار کمی از ژل برای شستن صورت و بدون سایش صورت استفاده کنید. به جای خشک کردن صورت با دست یا دستمال کاغذی، صورت خود را با حوله خشک کنید. می توانید از یک ژل شست و شو صورت که خاصیت لایه برداری دارد برای کمک به برداشتن لایه بافت مرده پوست استفاده کنید. پوست مرده کمتر و سلول های مرده کمتر ممکن است احتمال انسداد فولیکول را کاهش دهد. ژل شست و شو صورت با ترکیبی به نام بنزوئیل پراکسید که باکتری های مضر روی پوست را کشته و مجرای چربی را پاک می کند که می توان از آن برای آکنه استفاده کرد. پاک کننده بنزوئیل پروکساید را می توان به صورت فاقد نسخه و بدون تجویز پزشک خریداری کرد. یک ژل شست و شو صورت که حاوی بنزوئیل پراکسید 5 درصد است را خریداری کرده و از آن تنها برای یک مرتبه در روز به مدت یک هفته استفاده کنید. بعد از یک هفته، از این ژل به صورت دو مرتبه در روز و به مدت 4 تا 6 هفته استفاده کنید تا آکنه تسکین پیدا کند.

درمان های خانگی آکنه در نوجوانان

2. استفاده از محصولات حاوی روی را امتحان کنید

تحقیقات نشان می دهند که روی و ترکیبات آن ممکن است به کاهش شدت آکنه کمک کند. استفاده موضعی از اکسید روی ممکن است مفید باشد، زیرا باعث جذب چربی و کاهش قرمزی پوست می شود. مصرف خوراکی روی ممکن است باعث تسکین آکنه شود. با این وجود، اگر نوجوان یک رژیم غذایی سالم مصرف می کند، پس ممکن است به مکمل زینک نیاز نداشته باشد، زیرا در انواع مختلف غذا از جمله جوانه گندم، جو دو سر، دانه کنجد، محصولات مرغ، غذای دریایی و گوشت یافت می شود.

3. ویتامین ها

مطالعه ای نشان داد که افراد مبتلا به جوش ممکن است در بدن خود میزان ویتامین A و E کمی داشته باشند. مصرف کافی این ویتامین ها ممکن است باعث کاهش آکنه و بهبود وضعیت پوست شود. اما آکادمی اطفال آمریکا اظهار داشت که مکمل های ویتامین A «نه تنها ضروری نیست، بلکه خطرناک است». این آکادمی می گوید که اگر مصرف ویتامین را برای نوجوانان در نظر دارید، باید با پزشک متخصص صحبت کنید. یک منبع سالم و بی خطر از ویتامین A برای نوجوانان، میوه ها و سبزیجات است. طبق گفته های دانشکده سلامت عمومی چان تی اچ هاروارد، غذاهایی که در ادامه ذکر شده اند، منبع خوبی از ویتامین A و E در رژیم غذایی هستند.

منابع غذایی سرشار از ویتامین A
 • سبزیجاتی با برگ سبز مانند اسفناج و بروکلی
 • سبزیجات زرد و نارنجی مانند کدو تنبل، کدو، هویج و سیب زمینی شیرین
 • گوجه فرنگی
 • انبه
 • فلفل دلمه ای قرمز
 • روغن ماهی
 • شیر
 • تخم مرغ

منابع غذایی سرشار از ویتامین A برای درمان جوش نوجوانی

منابع غذایی سرشار از ویتامین E

 • روغن دانه ها و حبوبات، گل آفتاب گردان، گاجره، جوانه گندم و روغن سویا
 • آجیل مانند بادام و بادام زمینی
 • اسفناج
 • سبزیجاتی با برگ سبز، چغندر، کولارد سبز، و مارچوبه
 • میوه هایی مانند آووکادو و انبه
 • کدو تنبل
 • فلفل دلمه ای قرمز

یک رژیم غذایی با ویتامین A و E کافی ممکن است به کاهش شدت آکنه کمک کند و باعث شفاف تر شدن پوست شود.

4. ماسک صورت عسل و دارچین

تحقیقات نشان می دهد که ترکیب عسل و پودر دارچین می تواند علیه باکتری های ایجاد کننده آکنه عمل کند. برخی از ترکیبات طبیعی در این مواد ممکن است در برابر تکثیر پروپیونی باکتریوم آکنه و استافیلوکوک اپیدرمیدیس، که باکتری های مربوط به تشکیل آکنه هستند، موثر عمل کند. نوجوان می تواند هفته ای یک یا دو مرتبه از ماسک عسل و دارچین استفاده کند. در این قسمت، نحوه تهیه ماسک توضیح داده شده است:

 • یک قاشق چایخوری پودر دارچین را با یک قاشق غذا خوری عسل مخلوط کنید.
 • صورت خود را شسته و با حوله خشک کنید
 • در نهایت مخلوط را به طور برابر بر روی پوست خود اعمال کنید.
 • به مدت 20 دقیقه صبر کرده و سپس آن را بشوئید.

ماسک صورت عسل و دارچین برای جوش های بلوغ

5. اسید چرب امگا 3

مصرف یک رژیم غذایی سالم حاوی اسید چرب امگا 3 ممکن است شدت آکنه متوسط و شدید در نوجوانان را کاهش دهد. اسیدهای چرب امگا 3 ممکن است تولید ترکیبات التهابی در بدن و تولید بیش از حد سلول های پوستی را کاهش دهند. این کار می تواند در نهایت احتمال ابتلا به آکنه را به حداقل برساند. برخی از منابع سالم اسید چرب امگا 3، ماهی و دانه کتان و روغن بذر کتان، گردو، توفو و سویا هستند.

6. روغن درخت چای

تحقیقات نشان می دهد که روغن درخت چای ممکن است شدت آکنه را در بین افرادی که آکنه خفیف تا متوسط دارند، کاهش دهد. روغن درخت چای یک روغن اسانس است که از برگ های درخت Melaleuca alternifolia یا درخت چای (که به چای مربوط نیست) تهیه می شود. مطالعه ای نشان داد که استفاده موضعی از روغن درخت چای 5 درصد می تواند به کاهش شدت جوش بلوغ کمک کند. روغن درخت چای ممکن است به آهستگی اثر کرده و برخی از متخصصان اظهار می کنند که نشان دادن نتایج قابل مشاهده ممکن است به سه ماه زمان نیاز داشته باشد.

رقیق کردن روغن درخت چای با آب در خانه می تواند خطرناک باشد، زیرا مقادیر بالا یا کنترل نشده روغن ممکن است باعث ایجاد مشکلات پوستی شود. به عنوان مثال، برخی از افراد در تماس با روغن درخت چای، ممکن است دچار درماتیت پوستی یا سوزش پوست شوند. بنابراین، بهتر است که از ژل های شست و شو حاوی روغن درخت چای و ژل های شست و شو صورت که به شکل فاقد نسخه در دسترس هستند، استفاده کنید، زیرا احتمالا دارای مقادیر اندازه گیری شده و بی خطر روغن درخت چای هستند.

درمان های طبیعی و خانگی آکنه در نوجوانی

7. چای سبز

برخی از مطالعات نشان دادند که استفاده موضعی از ژل ها یا کرم های حاوی عصاره چای سبز ممکن است میزان سبوم تولید شده توسط غده های چربی را کاهش دهد. این مساله به دلیل وجود گروهی از ترکیبات به نام پلی فنول در چای سبز است. پنی فنول در چربی ها بر روی سبوم عمل کرده تا میزان سبوم را کاهش دهد. مشخص نیست که چای سبز می تواند در مورد آکنه شدید اثر کرده و آیا همیشه موثر است. با این وجود، تحقیقات نشان می دهند که چای سبز ممکن است در میزان جوش خفیف تا متوسط مفید باشد. چای سبز به میزان فراوانی در دسترس است و ارزش امتحان کردن را دارد.

نحوه استفاده
 • می توانید چای سبز را در آب داغ خیس کرده، مانند اینکه آن را برای نوشیدن آماده می کنید.
 • اجازه دهید که چای سرد شده و سپس با یک توپ پنبه ای بر روی ناحیه آسیب دیده اعمال کنید.
 • آن را با حوله خشک کنید.
 • می توانید این کار را یک مرتبه در روز انجام دهید.

خواص چای سبز در درمان جوش بلوغ

8. از مصرف لبنیات اجتناب کنید

شیر ممکن است نوجوانان را در معرض هورمون ها و ترکیبات دیگری قرار دهد که ممکن است آکنه نوجوانان را تشدید کند. کارشناسان سلامت تصدیق می کنند که لبنیات ممکن است باعث ایجاد جوش در برخی جوانان شود. علاوه بر احتمال وجود هورمون ها، هنوز مشخص نیست که لبنیات چرا و چگونه باعث بروز آکنه می شود. با این وجود، کارشناسان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی می گویند: «اکثر متخصصان پوست عقیده ندارند که غذا می تواند بر اختلالی مانند آکنه تاثیر بگذارد، اما اگر بیماران بر این مساله تاکید داشته باشند، متخصصان می گویند اگر فکر می کنید که این گونه است، پس از خوردن آن پرهیز کنید».

از خوردن لبنیات به مدت یک ماه و بیشتر اجتناب کنید و ببینید که آیا تفاوتی ایجاد می شود. اگر متوجه شده اید که آکنه فرزندتان با مصرف نکردن لبنیات در رژیم غذایی اش، کاهش پیدا کرده و پوستش بهبود پیدا کرد، پس باید به طور دائم از مصرف محصولات لبنی اجتناب کند. در عین حال، اطمینان حاصل کنید که فرزندتان از یک رژیم غذایی جایگزین محصولات لبنی استفاده می کند.

9. رژیم غذایی با گلیسمی کم

شاخص گلیسمی (GI) می گوید که قند خون پس از مصرف مواد غذایی، چقدر سریع کاهش یا افزایش پیدا می کند. بار گلیسمی می گوید که پس از مصرف یک وعده غذایی قند خون تا چه میزان بالا می رود. آکادمی پوست ایالات متحده اعلام کرد که رژیم غذایی با شاخص گلیسمی کم می تواند تعداد آکنه ها را کاهش دهد. غذاهایی که شاخص گلیسمی بالایی دارند، این شاخص گلیسمی آنها مربوط به افزودن شکر است. به عنوان مثال، نوشابه، آب میوه با شکر افزوده شده، شیرینی، دسرهای حاوی شکر و سرخ شده و سایر محصولات حاوی شکر که از شاخص گلیسمی بالایی برخوردار هستند. برخی از غذاهای دیگری که ممکن است قند خون را شدیدا بالا ببرند شامل نان سفید، برنج پف کرده و چیپس سیب زمینی است.

علی رغم توصیه آکادمی، مشخص نیست که اجتناب از غذاهایی با درجه گلیسمی بالا می تواند به طور حتم آکنه را تسکین دهد. یک مطالعه دقیق، هیچ گونه ارتباطی بین جوش بلوغ و شاخص گلیسمی پیدا نکرد. مطالعه ای دیگر که اثرات شاخص گلیسمی کربوهیدرات ها بر آکنه را بررسی می کرد، اظهار داشت که برای بهبود آکنه تفاوت زیادی بین مصرف غذاهایی با شاخص گلیسمی پایین و شاخص گلیسمی بالا وجود ندارد.

با این وجود، روند بهبود آکنه در هنگام مصرف غذاهایی با شاخص گلیسمی کم مشاهده شده است. اما محققان می گویند که با توجه به محدودیت های مشخص در تحقیق، نمی توان نتیجه ای گرفت. با این حال، غذاهایی با شاخص گلیسمی بالا از بین همه غذاها ناسالم تر هستند (مانند سودا، غذاهای فست فود سرخ شده، غلات شیرین) و باید از مصرف آن اجتناب کرد. به حداقل رساندن مقدار این وعده های غذایی مصرفی و افزایش مصرف وعده های غذایی حاوی فیبر مانند غلات سبوس دار، میوه ها و سبزیجات ارزش امتحان کردن برای کاهش میزان آکنه در نوجوانان را دارد.

رژیم غذایی سالم برای درمان جوش بلوغ

10.  استرس را کنترل کنید

استرس عاطفی و روانی باعث ایجاد آکنه نمی شود، اما ممکن است آکنه های موجود را تشدید کند. تحقیقات نشان می دهد که غدد چربی ممکن است تحت تأثیر هورمون آزاد کننده کورتیکوتروپین، یک هورمون استرس در بدن باشد. این هورمون می تواند منجر به تولید بیش از حد سبوم شود، بنابراین احتمال ایجاد آکنه را افزایش می دهد. با توجه به این حقیقت که تغییرات جسمی زیادی در این سن صورت می گیرد، به حداقل رساندن استرس عاطفی برای نوجوانان ضروری است. آکنه ممکن است بر استرس بیافزاید، زیرا آنها از ظاهر خود خجالت زده می شوند. زمان صرف کردن با خانواده آنها و صحبت با والدین در مورد اینکه چه چیزی باعث استرس آنها می شود، می تواند آرامش دهنده باشد. یک روش دیگر برای مقابله با استرس، از لحاظ فیزیکی فعال بودن است.

11.  ورزش

ورزش می تواند باعث شود که غده آدرنال، هورمون کمتری تولید کند که این هورمون ها باعث شروع آکنه می شوند. ورزش منظم همچنین می تواند سطح هورمون های استرس را که باعث تولید آکنه می شوند، کاهش دهد. ورزش بر سلامت عمومی یک نوجوان تاثیر مثبت دارد و برای کنترل آکنه ارزش امتحان کردن را دارد. همیشه به خاطر داشته باشید که قبل از اینکه به فرزندتان اجازه مصرف مکمل دهید، ابتدا با پزشک مشورت کنید. همچنین اگر بر خلاف درمان های خانگی هیچ گونه بهبودی در وضعیت آکنه فرزندتان مشاهده نکردید، پس بهتر است به مطب پزشک مراجعه کنید.

روش های ساده و خانگی برای درمان جوش های دوران بلوغ

نتیجه گیری

آکنه یا جوش بلوغ ممکن است باعث نگرانی نوجوانان شود، اما اغلب بخش طبیعی از رشد آنها محسوب می شود. اکثر بزرگسالان در دوران نوجوانی خود آکنه را تجربه کرده اند. همانطور که شخص دوران نوجوانی خود را پشت سر می گذارد، از شدت آکنه در نهایت کاسته می شود. مراقبت، یک رژیم غذایی خوب و یک شیوه زندگی سالم و یک نگرش خوب می تواند به نوجوان در مواجه شدن با آکنه کمک کند.

از
3
رای