3 روش طرز تهیه صابون آلوئه ورا خانگی + فواید آن برای پوست

3 روش طرز تهیه صابون آلوئه ورا خانگی + فواید آن برای پوست آلوئه ورا به عنوان یک درمان طبیعی برای بسیاری از مشکلات پوستی در سنین بالا مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین می توانید با یادگیری روش ساخت صابون آلوئه ورا خانگی و استفاده از آن از پوست خود محافظت کنید.

سرگرم کننده است. جالب و خلاقیت است. ساخت صابون، علم ساخت موشک نیست. اگر فردی هستید که از ماجراهای خلاقانه به دلیل نداشتن اعتماد به نفس خجالت نمی کشد، ساخت صابون را امتحان کنید. نه تنها با دیدن اینکه ایده های خلاقانه شما شکل می گیرند حس رضایتمندی دارید، بلکه از آنجا که خودتان مواد سازنده صابون را انتخاب می کنید، نیازی نیست تا نگران مواد شیمیایی موجود در صابون باشید. و صحبت در مورد مواد سازنده شد، آلوئه ورا بدون شک یک ی از بهترین ها است. چرا؟ ارزان قیمت است، استفاده از آن آسان است، و به راحتی قابل دسترس است، و پوست شما را سالم و شاداب نگه می دارد. اگر در این صنعت تازه کار هستید، راهنمای مرحله به مرحله برای تهیه صابون آلوئه ورا برای شما آماده شده است. پس، بفرمائید!

3 روش طرز تهیه صابون آلوئه ورا خانگی به صورت گام به گام

جهت تهیه صابون آلوئه ورا خانگی سه روش وجود دارد. روش های زیر، محبوب ترین روش ها است که توسط علاقمندان به ساخت صابون خانگی مورد استفاده قرار می گیرد.

الف: روش ساخت صابون آلوئه ورا خانگی با استفاده از فرآیند سرد

این روند، ترکیبی آشکارا از علم و هنر است. از آنجا که می خواهید تازه این کار را شروع کنید، ممکن است برای شما کمی پیچیده به نظر برسد. این ترفند در مخلوط کردن مقادیر مناسب روغن های ثابت (مانند نارگیل یا زیتون) با یک قلیایی است (به آن «هیدروکسید سدیم» یا «قلیاب صابون پزی» نیز گفته می شود).  این فرآیند، صابون سازی نامیده می شود. در این قسمت توضیح داده می شود که چه کاری باید انجام دهید.

روش ساخت صابون آلوئه ورا خانگی با استفاده از فرآیند سرد

1. دستور تهیه صابون خود را انتخاب کرده و مقدار مواد تشکیل دهنده را با ماشین حساب صابون پزی یا محاسبه گر قلیاب تعین کنید

این مساله حائز اهیمت است، زیرا مقدار قلیاب صابون پزی بر اساس اجزائی که استفاده می کنید، فرق می کند. به عنوان مثال، اگر به جای روغن نارگیل در تهیه صابون آلوئه ورا از کره شیا (شی باتر) استفاده می کنید، نیاز است تا بررسی کنید چه مقدار قلیاب صابون پزی نیاز دارید. مقدار قلیاب صابون پزی مشخص می کند که صابون چه مقدار نرم یا زبر است.

2. لوازم ایمنی و مواد سازنده را تهیه کنید

قلیاب صابون پزی به طور آماده در فروشگاه ها به فروش نمی رسد، بنابراین شما باید از قبل آن را آماده کنید. همچنین، قلیاب صابون سازی یک قلیا است و باید با احتیاط عمل کنید. این ماده در هنگام ترکیب شدن با آب، بخار سمی تولید می کند. بنابراین، قبل از شروع کار به تجهیرات ایمنی بپردازید.

به مواد زیر نیاز خواهید داشت
 • عینک های محافظ
 • دستکش لاتکس یا پلاستیکی
 • بلوز آستین بلند و شلوار (تا بخش های بدن را پوشش دهد)
 • ظرف مقاوم به حرارت (از ظروف فولاد ضد زنگ، شیشه آبدیده، یا پلاستیک پلی پروپیلن استفاده کنید. از ظروف آلومینیومی برای این منظور استفاده نکنید، زیرا ممکن است با قلیاب صابون سازی واکنش نشان دهند)
 • میکسر دستی امولسیون کننده
 • کفگیر پلاستیکی
 • مقیاس (برای اندازه گیری کمیت ها)
 • قالب صابون (از انواع پلاستیکی مانند تاپرور و یا قالب هاس سیلیکونی استفاده کنید)

تجهیزات و مواد لازم برای ساخت صابون آلوئه ورا در خانه

نحوه تهیه صابون آلوئه ورا با فرآیند سرد

مرحله اول

برای تهیه دو صابون آلوئه ورا، به مواد زیر نیاز خواهید داشت:

 • 9 گرم (4 اونس) چربی گیاهی
 • 3 گرم (1 اونس) ژل آلوئه ورا
 • 3 گرم (1 اونس) روغن زیتون
 • 86 گرم (1.9 اونس) آب مقطر
 • 6 گرم (0.8 اونس) قلیاب صابون سازی

تذکر: مقدار قلیاب صابون سازی و آب مقطر بر اساس مواد سازنده و مقدار آنها تغییر می کند.

مرحله دوم

جدا از مواد اولیه ذکر شده در بالا، نیاز است که عطر و نرم کننده های پوستی را به صابون خود اضافه کنید. در این قسمت چندین مورد ذکر شده که می توانید امتحان کنید:

 • جو (برای پوست های مستعد آکنه و ملتهب)
 • نمک دریا (برای نرم کردن پوست)
 • روغن اسانس اسطوخودوس (برای رایحه تسکین دهنده آن)
 • روغن اسانس لیمو ترش (برای رایحه خوب آن)
 • پامیس یا قطعات تمیز کننده طبیعی (برای شست و شو بیشتر)

تذکر: در مورد روغن های اسانس از 2 تا 3 قطره از این روغن ها برای هر 100 گرم صابون استفاده کنید (دو تا سه قطره از هر روغن در صورتی که از چندین روغن استفاده می کنید).

مراحل تهیه صابون آلوئه ورا با روش فرآیند سرد

مرحله سوم

گیاه آلوئه ورا را بریده و یک ملاقه از ژل را آماده کنید (طبق دستورالعمل). آن را در داخل یک حوله کاغذی قرار دهید تا تراوش آب آلوئه ورا زرد رنگ متوقف شود.

مرحله چهارم

آب مقطر را در داخل یک کاسه اندازه بگیرید. فراموش نکنید که وزن ظرف را بر روی ترازو صفر کنید. آن را کنار بگذارید.

مرحله پنجم

چربی گیاهی و روغن زیتون را به مدت یک دقیقه در مایکروویو گرم کنید. حتی می توانید آنها را روی حرارت زیاد ذوب کنید.

مرحله ششم

قلیاب صابون سازی را اندازه گیری کنید (وزن کاسه را بر روی ترازو صفر کنید) و از یک قاشق استفاده کنید تا قلیاب را بیرون آورده و با دقت در داخل آب بریزید. به خاطر داشته باشید که هیچ گاه آب را در داخل قلیاب صابون سازی نریزید و همیشه عکس این کار را انجام دهید. صبر کنید تا بخارها محو شوند. یک مایع ابر مانند شفاف باقی می ماند. با دست بدون دستکش آن را لمس نکنید.

طرز ساخت صابون آلوئه ورا خانگی به صورت گام به گام

مرحله هفتم

روغن و چربی گیاهی را به قلیاب صابون ساز و آب اضافه کنید و با استفاده از یک ملاقه هم بزنید.

مرحله هشتم

ژل آلوئه ورا را به آن اضافه کرده و هم بزنید. کمی طول می کشد تا مخلوط، ژل و روغن را جذب کند. صبور باشید و به هم زدن ادامه دهید. روغن های اسانس (و سایر مواد) را اضافه کرده و هم بزنید.

مرحله نهم

این خمیر را در داخل قالب صابون بریزید و آن را کنار بگذارید (به دور از نور و گرما و رطوبت باشد). اجازه دهید برای 24 ساعت باقی بماند. قالب را با یک حوله بپوشانید.

مرحل دهم

پس از اینکه سخت شد، آن را از قالب جدا کنید. این صابون به حداقل چهار هفته عمل آوری نیاز دارد (زمان لازم برای اینکه قلیاب صابون سازی، چربی و آب به صابون تبدیل شوند). در طول این مدت، آن را در محلی خنک و خشک نگهداری کنید. بعد از اینکه مدت عمل آوری به پایان رسید، صابون آلوئه ورا برای استفاده آماده است.

چگونه در خانه صابون آلوئه ورا درست کنیم

ب: طرز درست کردن صابون آلوئه ورا با استفاده از روش فرآیند داغ

دو روش ساخت صابون به صورت فرآیند سرد و گرم بسیار مشابه هستند. تنها تفاوت آنها این است که در فرایند داغ، از گرمای خارجی برای سرعت بخشیدن به ساخت صابون استفاده می شود. همچنین، صابون های فرآوری شده گرم نیاز به مدت زمان کمتری برای عمل آوری دارند. شما به همان تجهیزات ایمنی و مواد تشکیل دهنده ای نیاز دارید که برای تهیه صابون آلوئه ورا در فرآیند سرد استفاده می کردید. هنگامی که تمام تجهیزات ایمنی و مواد تشکیل دهنده را آماده کردید، از مراحل زیر تبعیت کنید:

مرحله اول

آب مقطر و قلیاب صابون سازی را در کاسه های جداگانه اندازه گیری کنید. قلیاب صابون سازی را در داخل آب ریخته و هم بزنید. اجازه دهید تا کمی این مخلوط خنک شود.

مرحله دوم

یک ماهیتابه تهیه کرده و روغن و ژل آلوئه ورا را با حرارت کم گرم نمایید. روغن های اسانس را به مخلوط اضافه کرده و هم بزنید.

مرحله سوم

مخلوط قلیاب صابون سازی و آب مقطر را به مخلوط ژل و روغن اضافه کنید. نکته ای که باید به خاطر داشته باشید این است که در حین مخلوط کردن، دمای هر دو مخلوط باید یکسان باشد- که حدود 100 درجه است. هنگامی که مخلوط قلیاب صابون ساز و آب را به ماهیتابه اضافه کردید، آن را سریع هم بزنید تا زمانی که یک مخلوط چسبناک و غلیظ تشکیل شود.

مرحله چهارم

مخلوط را در داخل قالب قرار دهید. اجازه دهید این مخلوط در یک محل خنک و خشک برای 24 ساعت بماند.

مرحله پنجم

آن را از قالب جدا کرده و برای عمل آوری نگهداری نمایید. زمان عمل آوری بستگی به هوا در ناحیه نگهداری دارد. اگر آن را در محل مرطوبی نگه می دارید، زمان عمل آوری می تواند بین 3 هفته تا یک ماه باشد. و اگر آن را در محلی با هوای خشک نگهداری می کنید، زمان عمل آوری 1 تا 2 هفته ای مناسب است.

طرز درست کردن صابون آلوئه ورا با استفاده از روش فرآیند داغ

ج: ساخت صابون آلوئه ورا خانگی با استفاده از روش «ذوب کن و بریز»

روش ذوب کن و بریز (MP) یکی از سریع ترین و راحت ترین راه ها برای تهیه صابون خانگی است. در این قسمت، تمام آنچه برای تهیه نیاز دارید، پایه های صابون های آلوئه ورا ذوب کن و بریز و سایر ترکیبات است (روغن، نوعی کره، مواد افزودنی، رنگ ها و عطرها) تا صابون آلوئه ورا طبیعی تهیه کنید. برای تهیه قسمت اصلی صابون، نیازی به قلیاب صابون ساز ندارید.

در این قسمت چیزهایی که برای ذوب کردن و ریختن و همچنین صابون آلوئه ورا نیاز دارید، توضیح داده شده است:

 • 500 گرم اسانس صابون ذوب کن و بریز (می توانید از انواع گلیسرین و صابون شیر برای این منظور استفاده کنید)
 • یک چاقوی بزرگ آشپزخانه
 • کاسه هایی برای مخلوط کردن و حرارت دادن (کاسه هایی از فولاد ضد زنگ یا شیشه های آبدیده)
 • یک پیمانه ژل آلوئه ورا (پوره شده و خمیر شده)
 • یک قاشق غذاخوری پوست لیمو تازه
 • 15 تا 20 قطره روغن اسانس لیمو، 900 گرم روغن زیتون یا نارگیل، الکل سایشی و سایر مواد افزودنی مانند خاک رس، رنگ، یا روغن های معطر (اختیاری)

ساده ترین روش ساخت صابون آلوئه ورا در خانه

مرحله اول

ماهیتابه ای از فولاد ضد زنگ آماده کرده و پایه صابون را با درجه حرارت کم در داخل آن ذوب کنید. مرتبا هم بزنید.

مرحله دوم

وقتی صابون ذوب شد، اجازه دهید به مدت کمتر از 2 تا 3 دقیقه خنک شود. تمام مواد افزودنی را اضافه کنید. به خاطر داشته باشید که باید سریع عمل کنید.

مرحله سوم

مواد را خوب ترکیب کنید. اگر صابون شروع به سفت شدن کرد، مجددا کمی آن را گرم کنید.

مرحله چهارم

مخلوط را در داخل قالب صابون بریزید. الکل سایشی را برای روی آن اسپری کنید تا حباب ها ناپدید شوند. اجازه دهید برای 24 ساعت در یک مکان خشک و خنک باقی بماند. صابون را از داخل قالب بیرون بیاورید، و صابون برای استفاده آماده است. نیازی به عمل آوری صابون ها نیست.

ساخت صابون آلوئه ورا خانگی با استفاده از روش «ذوب کن و بریز»

آلوئه ورا به عنوان یک درمان طبیعی برای بسیاری از مشکلات پوستی در سنین بالا مورد استفاده قرار می گیرد. در بین سایر گونه های گیاه آلوئه، آلوئه ورا از لحاظ بیولوژیکی فعال ترین محسوب می شود، زیرا دارای بیش از 75 ترکیب فعال است که به طرز چشمگیری به شما سود می رساند. اجازه دهید چندین مزیت را بررسی کنیم.

فواید آلوئه ورا و صابون آلوئه ورا

1. به تسکین ناراحتی های پوستی کمک می کند

کاربرد موضعی آلوئه ورا یا صابون خانگی آلوئه ورا باعث تسکین جوش، خارش، حس سوزش، و سایر آسیب های پوستی می شود. بازنگری مجدد بیش از 40 مطالعه، تاثیرات پوستی و مزایای آلوئه ورا را به طور خلاصه بیان کرده است. آلوئه ورا خاصیت ضد قارچی و ضد باکتریایی دارد و به طرز شگفت انگیزی باعث تسکین درماتیت، بیماری پسوریازیس، سوختگی، سرمازدگی و التهاب می شود.

2. می تواند سوختگی را درمان کند

کاربرد موضعی آلوئه ورا از پوست شما در برابر آسیب اشعه محافظت می کند. سوختگی و آسیب های ناشی از قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش را تسکین می دهد.

3. به ترمیم زخم ها کمک می کند

در مطالعه ای، محققان دریافتند که آلوئه ورا می تواند سرعت ترمیم زخم ها در بیمارانی که از زخم ها و خراش های ناشی از عمل جراحی رنج می برند، را افزایش دهد. با این وجود، دانشمندان مطمئن نیستند که چگونه آلوئه ورا این کار را انجام می دهد.

4. آلوئه ورا پوست را مرطوب کرده و از پیری جلوگیری می کند

آلوئه ورا حاوی موکوپلی ساکاریدها است که مانع از فرار رطوبت از پوست شما می شود. همچنین می تواند تولید کلاژن و فیبرهای الاستین را بهبود ببخشد. این دو ترکیب پوست را الاستیک کرده و مانع از بروز چین و چروک می شوند.

5. ضد التهاب است

آلوئه ورا مسیر فعالیت سیکلواکسیژناز را مسدود می کند. همچنین حاوی سی-گلیکوزیل کرومون است که یک ماده ضد التهابی است.

فواید آلوئه ورا و صابون آلوئه ورا

آلوئه ورا واقعا یک گیاه جادویی است! اکنون قبل از اینکه ساخت این صابون در خانه را شروع کنید، نکات ایمنی را به خاطر داشته باشید.

اقدامات احتیاطی در حین تهیه صابون آلوئه ورا خانگی

 • همیشه از وسایل اندازه گیری دقیق استفاده کنید: زیرا با روغن های اسانس و قلیا سر و کار خواهید داشت. اندازه گیری های اشتباه می تواند بر کیفیت صابون تاثیر بگذارد.
 • همیشه از عینک ایمنی برای محافظت از چشم ها استفاده کنید: هنگامی که با مایعات و مواد شیمیایی سر و کار دارید، ضروری است که چشم های خود را ایمن نگه دارید. صابون خام و قلیاب صابون سازی، سوزش آور هستند، و بخار آن می تواند به چشم های شما آسیب برساند.
 • پوست خود را ایمن نگه دارید: نیازی به گفتن نیست! پوست نمی تواند تماس با قلیاب صابون سازی را تحمل کند. بنابراین، بهتر است از لباس های آستین بلند و دستکش استفاده کنید.
 • صابون خود را در محلی با سیستم تهویه مطبوع آماده کنید: این مساله مهم است، زیرا در ابتدا بخار از محلول قلیاب صابون سازی خارج می شود که باید بلافاصله پاکسازی شود. اگر در یک محیط بسته کار می کنید، پنجره ها را باز کرده و فن خروجی را روشن کنید.
 • برای ریختن غیر عمدی مواد صابون آماده باشید: شما از روغن ها، مواد شیمیایی و محلول ها استفاده می کنید. و حتی اگر تلاش کنید تا از انجام این کار پرهیز کنید، هنوز هم ممکن است به طور غیر عمدی بریزد. بنابراین، یک پاک کننده در نزدیک خود داشته باشید.
 • مقادیر موادی را که تهیه می کنید، ثبت نمایید: در هر مرحله به مواد و مقدار آنها توجه داشته باشید. این کار به شما در ساخت صابون بعدی کمک می کند. همچنین، توجه کنید که چه اشتباهی رخ داده است و اینکه چرا باید از این اشتباه اجتناب کنید.

اقدامات احتیاطی در حین تهیه صابون آلوئه ورا خانگی

منبع: stylecraze

از
18
رای