5 درمان خانگی و موثر برای بیماری گال (جرب) با پشتیبانی علم

5 درمان خانگی و موثر برای بیماری گال (جرب) با پشتیبانی علم بیماری گال یک نوع خارش پوستی است که عامل آن کنه های ریزی به نام سارکوپت اسکیبی می باشد. گال یا جرب بدون درمان برطرف نمی شود. 5 درمان خانگی برای بیماری گال که دارای شواهد علمی می باشد، ارائه شده است.

گال چیست؟

بیماری گال یا جرب یک خارش پوستی است که توسط کنه های ریزی به نام سارکوپت اسکیبی به جود می آیند. کنه های ریز روی سطح پوست پوشیده می شوند و باعث خارش و ناراحتی می شوند. آنها می توانند باعث خارش، قرمزی و تاول روی سطح پوست شوند. گال بدون درمان برطرف نخواهد شد و بیماری بسیار مسری می باشد. کنه های گال در زنان زیر پوست پوشیده می شوند و تخم ها را جای می گذارند. چند روز بعد تخم ها روی سطح پوست را می گیرند و این چرخه دوباره شروع می شود و بسیاری از درمان های قدیمی برای گال می توانند عوارض جانبی جدی را ایجاد کنند. بعضی از افراد به این روش ها واکنش نشان نمی دهند و می تواند باعث مزمن شدن این مشکل شود. بنابراین شاید بخواهید از روش های درمان طبیعی برای تسکین گال استفاده کنید. اگر باردار هستید یا در مرحله شیردهی قرار دارید یا مشکلات پزشکی دارید لطفا قبل استفاده هر یک از درمان ها با پزشک تان آنها را بررسی کنید.

5 درمان خانگی و طبیعی برای بیماری گال

1. روغن درخت چای

روغن درخت چای یک درمان موضعی موثر برای گال است، چون این ماده حساسیت را کم می کند و خارش روی پوست را تسکین می دهد، اما این ماده به خوبی برای درمان تخم هایی که در عمق پوست قرار گرفته اند عمل نمی کند. می توانید چند قطره روغن درخت چای را به بطری آب فشان اضافه کنید و در رختخواب تان اسپری کنید.

بررسی مطالعه سال 2016 توصیه می کند که روغن درخت چای یک انتخاب درمانی محتمل برای بیماری گال می باشد، مخصوصا برای مواردی که با استفاده از درمان های معمول بهبودی پیدا نکردند. روغن درخت چای در بررسی آزمایشگاهی در میان مردم روش درمانی موثری نشان داده شده است، اگرچه مقیاس بزرگ تری از گروهای کنترل رندومی نیاز هستند. حساسیت زا بودن روغن درخت چای هم امکان پذیر است. اگر واکنش حساسیت زایی داشتید از ادامه مصرف آن خودداری کنید.

خواص روغن درخت چای 
 • آنتی باکتریال
 • ضد التهابی
 • کنه کش (کنه ها را از بین می برد)
 • ضد خارش (خارش را تسکین می دهد)

درمان خانگی بیماری گال با روغن درخت چای

2. گیاه چریش

روغن، صابون و کرم درخت چریش می تواند برای درمان متناوب گال مفید باشد. این ماده خاصیت ضد التهابی، آنتی باکتریالی و تسکین دهندگی دارد. در بررسی آزمایشگاهی ترکیبات فعال چریش برای از بین گال، منبع مورد اطمینانی نشان داده شده است. این مطالعه در سال 2008 مشخص کرد که استفاده از شامپو عصاره دانه چریش در سگ های بیمار، گال را با موفقیت درمان کرد. بیش از ده سگ بعد از هفت روز بهبودی وضع شان را نشان دادند. 8 سگ بعد از 14 روز مصرف شامپو کاملا درمان شده بودند و 2 سگ باقی مانده فقط کمی کنه های ریز داشتند. مطالعات بیشتری برای درمان انسانی و استفاده از نمونه آماری بزرگتری نیاز می باشد.

3. آلوئه ورا

ژل آلوئه ورا اثر تسکین دهندگی و درمانی برای پوست آفتاب سوخته دارد. همچنین این ژل می تواند خارش را کم کند و گال را از بین ببرد. مطالعه سال 2009 مشخص کرد که ژل آلوئه ورا مانند یک بنزیل بنزوات (درمان رایج تجویزی) یک درمان موفقیت آمیز برای گال بود. هیچ گونه عوارض جانبی ثبت نشد. این بررسی کوچک ژل آلوئه ورا فقط با نمونه 16 نفری بود، بنابراین نمونه آماری بزرگتری مورد نیاز است. اگر ژل آلوئه ورا استفاده می کنید مطمئن شوید که محصول خالصی بدون هیچ مواد افزودنی خریده اید.

از بین بردن گال یا جرب با ژل آلوئه ورا

4. گرد فلفل قرمز

گرد فلفل می تواند برای کاهش درد و خارش گال استفاده شود. بعضی از مردم معتقدند که این گرد می تواند کنه های ریز گال را از بین ببرد اما شواهد علمی برای این موضوع وجود ندارد. زمانی که گرد فلفل به صورت موضعی روی پوست مالیده می شود می تواند نورون های روی پوست را بی حس کند. مطالعه سال 2010 مشخص کرد زمانی که افراد کرم کپسای سین را برای سه هفته مصرف کردند این کرم برای کاهش درد مزمن بافت نرم موثر بود. همیشه قبل از استفاده از کرم تست حساسیت برای پوست را انجام دهید.

5. روغن میخک

روغن میخک خاصیت ضد میکروبی، بی حس کنندگی و آنتی اکسیدانی دارد که باعث قدرت درمانی آن می شود. روغن میخک یک ماده آفت کش هم می باشد. یک مطالعه که در سال 2010 منتشر شد، نشان داد که روغن میخک برای از بین بردن گال موثر بود. در بررسی آزمایشگاهی برای درمان گال از خوک ها و خرگوش ها استفاده شد. روغن جوز هندی تا حدودی و روغن درخت ایلنگ کمی برای درمان گال تاثیر داشتند. برای نشان دادن اثرات بالقوه این روغن ها مطالعات انسانی زیادی لازم است. اگرچه تحقیق خیلی داستانی است اما روغن های ضروری زیر برای درمان گال توصیه شده اند:

روغن های ضروری برای درمان گال

 • روغن اسطوخودوس
 • روغن آویشن
 • روغن نعناع
 • روغن درخت ایلنگ
 • روغن بادیان رومی
 • روغن میخک
 • روغن علف لیمو
 • روغن نارنج
 • روغن جوز هندی

درمان خانگی گال با روغن میخک

تمیزی

انگل های گال زمانی که در بدن انسان نیستند می توانند بیش از چهار روز زنده بمانند، بنابراین تمیزی خانه برای پیشگیری از تهاجم دوباره آنها موضوع مهمی است. تمامی رختخواب ها و حوله ها را در آب داغ (122 درجه فارنهایت یا 50 درجه سانتی گراد) بشویید و آنها را در خشک کن داغ خشک کنید. وسایلی که قابل شستشو نیستند را در کیسه های مهر و موم شده حداقل برای 5 روز قرار دهید. اگر در خانه ای که عفونت کشف شد چند نفر زندگی می کنند صرف نظر از اینکه آیا واقعا مورد گزش بودند یا نه، باید هر فرد روتین نظافت مشابه ای را انجام دهد.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم

انتظار نداشته باشید که فورا از شر گال خلاص شوید. درمان این مشکل کمی طول خواهد کشید و خارش می تواند بعد از شروع درمان تا تسکین آن باقی بماند. به هر حال اگر بعد از گذشت چند هفته از درمان هنوز با علائمی مواجه هستید باید به پزشک مراجعه کنید. اگر بعد از انجام آزمایشات پوستی مشخص شد که گال دارید ممکن است پزشک تان درمان خاصی را تعیین کند. شاید پزشک تان کرمی را برای استفاده تجویز کند. بیشتر موارد جدی شاید به تجویز قرص نیاز داشته باشند.

راهکارهای خانگی برای درمان گال یا جرب

نتیجه گیری

گال در یک شب درمان نمی شود و شاید خارش را برای چند مدت داشته باشد. در طی درمان عادت های سالم را تمرین کنید چون می تواند به دستیابی سریع تر نتایج کمک کند. اگر می توانید استراحت و ورزش بیشتری داشته باشید. در صورت امکان رژیم غذایی سالم مصرف کنید چون تمامی این عوامل به بهتر شدن وضع شما کمک خواهند کرد. مراقب این واقعیت باشید که گال یا جرب یک بیماری مسری است و اصولی را رعایت کنید که اطمینان می دهد این بیماری را به دیگران منتقل نمی کنید. هر روز روی بهتر شدن تان تمرکز کنید و بهترین مراقبت ممکن را برای خودتان انجام دهید.

منبع: healthline

از
9
رای