خواص سیر و عسل ناشتا و در شب برای سلامتی و پوست + طرز تهیه و مضرات

خواص سیر و عسل ناشتا و در شب برای سلامتی و پوست + طرز تهیه و مضرات سیر و عسل برای چی خوبه؛ خواص سیر و عسل برای لاغری، قلب، ریه، کبد چرب، معده، سرماخوردگی، مردان، زنان، پوست، فواید سیر و عسل ناشتا و در شب با زنجبیل، لیمو و مضرات آن را در سلام دنیا بخوانید.

ترکیب سیر و عسل نوعی داروهای گیاهی قدیمی است که سال هاست برای درمان سرماخوردگی و سرفه و همچنین کاهش وزن استفاده می شود. هر دو این مواد دارای خواص تقویت کننده سیستم ایمنی و ترکیبات طبیعی هستند که اثرات مثبت آنها بر بدن به طور علمی ثابت شده است. برای آشنایی بیشتر با سیر و عسل برای چی خوبه؛ خواص سیر و عسل برای لاغری، قلب، ریه، کبد چرب، معده، سرماخوردگی، مردان، زنان، پوست، فواید سیر و عسل ناشتا و در شب با زنجبیل، لیمو و مضرات آن تا پایان این مطلب سلام دنیا همراه ما باشید.

ترکیب سیر و عسل برای چی خوبه 

سیر حاوی آلیسین است، یک ترکیب ارگانوسولفور که به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند. بسیاری از مطالعات پیش بالینی نشان می دهند که ترکیبات ارگانوسولفور سیر به طور بالقوه می تواند فعالیت های آنتی اکسیدانی، ضد التهابی، ضد میکروبی و محافظت از قلب داشته باشند. عسل نیز حاوی ترکیبات زیستی است که خواص ضد میکروبی و ضد باکتریایی دارد. در صورت ترکیب شدن، سیر و عسل به عنوان یک درمان خانگی قدرتمند برای تقویت سیستم ایمنی و بهبود سلامت کلی بدن در نظر گرفته می شود.اگرچه له کردن سیر با عسل سریع ترین روش برای مصرف این ترکیب است، اما عسل و سیر تخمیر شده فواید فوق العاده ای برای سلامتی دارند.

1. خواص سیر و عسل: داروی ضد میکروبی طبیعی

یک گزارش تحقیقاتی در سال 2013 نشان داد که سیر در ترکیب با عسل تازما (عسل تولید شده در اتیوپی توسط زنبورهای بدون نیش) دارای خواص ضد میکروبی قوی است. محققان دریافتند که ترکیب سیر و عسل برای مقابله با باکتری های سالمونلا، استافیلوکوکوس اورئوس، لیسریا مونسیتوژنز و استرپتوکوک پنومونی موثر است. معجون گیاهی به مهار رشد این باکتری ها که باعث عفونت های باکتریایی بیماری زا می شوند،کمک کرد. یک مطالعه تحقیقاتی دیگر این نتایج را تأیید کرد و همچنین نشان داد که وقتی این دو ماده با هم استفاده می‌شوند، به نظر می‌رسد که ماندگاری یکدیگر را طولانی‌تر یا بهبود می‌بخشند.

2. خواص سیر و عسل: درمان طبیعی سرماخوردگی و آنفولانزا

بر اساس نتایج تحقیقات، عسل مانوکا دارای خواص ضد ویروسی قوی است. آلیسین، ماده اصلی سیر، به بهبود پاسخ مبارزه با بیماری در گلبول‌های سفید خون در بدن کمک می‌کند، به‌ویژه زمانی که با ویروس‌هایی مواجه می‌شوند که باعث سرماخوردگی و آنفولانزا می‌شوند. سیر تخمیر شده یا سیر کهنه به ویژه به کاهش شدت علائم سرماخوردگی و آنفولانزا کمک می کند.


حتما بخوانید: بهترین دمنوش ها برای سرماخوردگی و آنفولانزا


3. خواص سیر و عسل: بهبود حافظه و سلامت مغز

سیر و عسل سرشار از ترکیبات آنتی اکسیدانی هستند.وجود این ترکیبات سالم با تقویت سیستم ایمنی از بروز بیماری ها جلوگیری می کند.این ترکیب ممکن است با کاهش خطر بیماری‌های شایع مانند زوال عقل و آلزایمر از سلامت مغز محافظت کند.نتایج مطالعات انجام شده بروی عصاره سیرهای کهنه نشان داد که این عصاره به دلیل وجود آنتی اکسیدان هایی به نام اسید کیولیک از مغز درمقابل آسیب‌های ناشی از پیری و سایر بیماری‌ها محافظت کند.علاوه براین، این آنتی اکسیدان ها ممکن است برای بهبود حافظه و تمرکز در برخی افراد مفید باشد.

ترکیب سیر و عسل برای چی خوبه 

4. خواص سیر و عسل: تقویت سیستم ایمنی بدن

سیستم ایمنی بدن نقش موثری در حفظ سلامت بدن و محافظت در برابر انواع بیماری ها دارد.پیروی از یک رژیم غذایی سالم می تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کند.مصرف ترکیب سیر و عسل به دلیل وجود ترکیبات مهم مانند آلیسین، ترکیبات گوگرددار، انواع آنتی اکسیدان‌ها، مواد معدنی، ویتامین‌ها، فلاونوئید‌ها و...می تواند با تقویت سیستم ایمنی از بدن در برابر بسیاری از بیماری‌ها محافظت کند.

5. خواص سیر و عسل: کاهش التهاب

در برخی موارد بدن دچار التهاب‌های مختلفی می شود که از شایع ترین انها می توان به دردهای مفصلی، استخوانی و عضلانی اشاره کرد.ترکیب سیر و عسل به خاطر داشتن خواص ضد التهابی قوی می توانند التهاب‌های مختلف و دردهای ناشی  از ان را کاهش دهند.

6. خواص سیر و عسل برای مردان

 مصرف سیر و عسل تخمیر شده به عنوان یک درمان طبیعی برای اختلال نعوظ در مردان معرفی شده است، البته تنها یک نمونه حیوانی ارتباط مثبت بالقوه ای ان را نشان داده است.


حتما بخوانید: درمان خانگی و داروی گیاهی برای اختلال نعوظ مردان


7. خواص سیر و عسل برای زنان

درمورد خواص سیر و عسل برای زنان اطلاعات دقیقی پیدا نشد.

8. خواص سیر و عسل برای ریه

ترکیب سیر و عسل سرشار از ترکیبات شیمایی سالم هستند و از خواص ضد میکروبی طبیعی برخوردار هستند به همین خاطر می توانند به درمان عفونت های ریه کمک کنند.علاوه بر این مصرف این ترکیب با پاکسازی ریه به بهبود عملکرد ان کمک می کند.

9. خواص سیر و عسل برای قلب

سیر، به اشکال مختلف از جمله تازه، پودر شده و کهنه، مدت‌هاست که به عنوان یک ماده غذایی طبیعی قدرتمند شناخته شده است که می‌تواند به حفظ سلامت قلب کمک کند. تحقیقات انجام شده در مطالعات حیوانی و انسانی نشان می دهد که سیر می تواند به کاهش فشار خون و سطح کلسترول کمک کند و در عین حال از لخته شدن خون نیز جلوگیری کند. به طور مشابه، عسل سرشار از ترکیبات فنلی است که به عنوان آنتی اکسیدان طبیعی عمل می کند و به بهبود سلامت قلب و عروق کمک می کند.

خواص سیر و عسل برای قلب

10. خواص سیر و عسل برای معده

مصرف سیر خام و عسل بصورت ناشتا به درمان بسیاری از مشکلات معده کمک می کند.علاوه براین،این ترکیب برای تحریک هضم و اشتها موثر است.از طرف دیگر مصرف سیر و عسل با کنترل استرس از ترشح اسید معده جلوگیری می کند.

11. خواص سیر و عسل برای کبد چرب

 خوردن سیر و عسل صبح بصورت ناشتا به دلیل مقادیر بالای آلیسین که خواص ضد باکتری و ضد التهابی دارد با پاکسازی کبد به حفظ عملکرد آن کمک می کند.


حتما بخوانید: برای کبد چرب چی بخوریم


12. خواص سیر و عسل برای لاغری

مصرف سیر و عسل بصورت ناشتا به دلیل وجود ترکیباتی مانند آلیسین و همچنین مواد گوگرد‌دار در سیر به صورت بهتر و موثرتری جذب بدن می شود و به چربی سوزی کمک می کند.علاوه براین مصرف این ترکیب بصورت ناشتا با کاهش اشتها از پرخوری در طول روز جلوگیری می کند و به این طریق به کاهش وزن و لاغری کمک می کند.

خواص سیر و عسل برای لاغری

13. خواص سیر و عسل برای پوست

عسل علاوه بر خواص لایه برداری و آبرسانی از خواص ضد التهابی هم برخوردار است،به همین خاطر می تواند با درمان جوش‌ها و آکنه‌ها، پوست شفاف به شما ببخشد.از سوی دیگر خواص ضد باکتریایی، ضد قارچ، ضد ویروس و ضدعفونی کننده سیر باکتری‌های ایجاد کننده آکنه را از بین می برد و با کاهش و التهاب و تورم به افزایش گردن خون در پوست کمک می کند.این امر باعث جذب بهتر مواد مغذی به پوست و در نتیجه پوست سالم تر می شود.به طور کلی مصرف این ترکیب بصورت روزانه برای جوان‌سازی، شادابی و پاکسازی پوست بسیار مفید است.

14. خواص سیر و عسل در شب (قبل خواب)

برخی کارشناسان تغذیه معتقد هستند نوشیدن یک فنجان معجون عسل و سیر قبل از خواب به کاهش 10 کیلو گرم وزن در یک ماه کمک می کند.البته شواهد علمی کافی برای تایید این موضوع وجود ندارد.

15. خواص سیر و عسل ناشتا

مصرف سیر و عسل به صورت ناشتا در اول صبح برای بدن خواص سلامتی زیادی بهمراه دارد.برخی از این خواص سلامتی شامل موارد زیر است:

 • بهبود هضم
 • سم زدایی بدن
 • کاهش وزن
 • تامین انرژی در طول روز
 • درمان بیماری های قلبی و عروقی
 • مشکلات گوارشی
 • تنظیم فشار خون
 • درمان آرتروز، روماتیسم و واریس
 • تقویت سیستم ایمنی

حتما بخوانید: رژیم غذایی برای آرتروز زانو و دست


16. خواص سیر و عسل و زنجبیل

 • برای بیماری آرتریت موثر است.
 • به پیشگیری و کنترل و درمان آسم کمک می کند.
 • برای کاهش کلسترول خون مفید است.
 •  سوء هاضمه و نفخ را درمان می کند.
 • به گردش خون و درمان بیماری ها و مشکلات قلبی کمک می کند.
 • برای درمان آکنه موثر است.
 • برای درمان زخم معده استفاده می شود.
 • به کاهش وزن و لاغری کمک می کند.

خواص سیر و عسل و زنجبیل

17. خواص سیر و عسل و سیاه دانه

برخی افراد به دلیل ابتلا به بیماری و یا کار بیش از حد دچار مشکل ضعف جریان گردش خون می شوند.برای درمان این مشکل یک قاشق چای خوری روغن سیاه دانه و یک قاشق چای خوری عسل خالص و دو حبه سیر له شده را ترکیب و میل کنید.

18. خواص سیر و عسل و لیمو

 • درمان افت دریچه قلب و درد قلب
 • درمان افت فشار خون
 • رفع انسداد عروق کرونری
 • درمان وزوز گوش و خستگی های زودرس
 • درمان فلج ناشی از سکته مغزی
 • درمان سر درد و ورم های سرد
 • درمان عرق کف دست
 • سودا زدای عمقی

حتما بخوانید: درمان غلبه سودا با طب سنتی و دمنوش


 • کاهنده اشتها
 • درمان چاقی سرد(شحمی)
 • رفع سردی دست و پا
 • رفع بی حسی و کرختی اندام ها

خواص سیر و عسل و لیمو

طرز تهیه عسل و سیر تخمیر شده

رایج ترین روش برای مصرف از سیر و عسل به عنوان یک داروی گیاهی، عسل و سیر تخمیر شده است. در ادامه مراحل گام به گام تهیه آن آمده است.

ترکیبات:
 • 12 حبه سیر
 • 1 فنجان عسل خام

طرز تهیه معجون عسل و سیر

 • برای تهیه عسل و سیر تخمیر شده، به یک ظرف شیشه ای تمیز 1 لیتری ضد حرارت نیاز دارید. برای دسترسی راحت تر به حبه های سیر از یک ظرف با دهانه گشاد استفاده کنید.
 • حبه های سیر را می توانید به هر روشی که ترجیح می دهید آماده کنید. می توانید پوست آن را کاملا جدا کنید یا لایه نازک کاغذی را روی آن نگه دارید. همچنین می توانید از حبه سیر کامل استفاده کنید یا آن را به آرامی له کنید یا ریز خرد کنید.
 • سیر را در شیشه بریزید. عسل را روی سیر بریزید. می توانید آن را هم بزنید تا مطمئن شوید که تمام حبه های سیر با عسل پوشانده شده است. درب شیشه را ببندید و اجازه دهید 3 روز بماند.
 • درب شیشه را بردارید و اجازه دهید گازها خارج شوند. ممکن است در این مرحله حباب های ریز مشاهده کنید. اجازه دهید ترکیب برای یک هفته بماند. باید یک روز در میان درب ظرف را باز کنید و کمی هم بزنید.
 • عسل و سیر تخمیر شده آماده استفاده است. می توانید آن را به مدت یک ماه در دمای اتاق نگهداری کنید.

تذکر: اگر عسل سفت شد، می توانید آن را با گرم کردن در مایکروویو یا در قابلمه روی حرارت ملایم به دمای اتاق برسانید.می توانید از عسل و سیر به عنوان طعم دهنده روی مرغ یا ماهی کبابی یا به عنوان دیپ برای مرغ سرخ شده تند استفاده کنید.

طرز تهیه عسل و سیر تخمیر شده

طریقه استفاده از سیر و عسل

معجون عسل و سیر تخمیر شده را می توانید در هر زمانی از روز مصرف کنید. یک قاشق چای خوری عسل با یک حبه سیر تخمیر شده مقدار مناسبی برای مصرف در روز است. برخی افراد پیشنهاد می کنند که این ترکیب را با معده خالی، اول صبح ناشتا مصرف کنید. اما هیچ شواهد علمی برای اثبات اینکه این زمان موثرترین زمان مصرف ترکیب سیر و عسل است،وجود ندارد.اگر نمی خواهید سیر و عسل تخمیر شده تهیه کنید، روش های دیگری نیز وجود دارد که می توانید سیر و عسل را در برنامه غذایی روزانه خود قرار دهید. اجازه دهید به برخی از این گزینه ها نگاهی بیاندازیم .

 • می توانید از حبه های سیر و عسل ماریناد تهیه کنید. از آن به عنوان لعاب روی مرغ، گوشت یا ماهی کبابی استفاده کنید. یکی از دستور العمل های مورد علاقه ما برا استفاده از این ترکیب مرغ سرخ شده عسلی است.
 • به جای عسل معمولی، از عسل با طعم سیر در این دستور تهیه ژامبون پخته شده با لعاب عسل خوشمزه استفاده کنید.
 • از سیر خرد شده و یک قاشق چایخوری عسل در سس سالاد مانند این سس سالاد خردل کتویی استفاده کنید. برای یک ناهار تابستانی سبک اما خوش طعم، این ترکیب را روی سالاد سبزیجات و مرغ کبابی بریزید.
 • یک مرغ سیر و عسلی را در  آرام پز با سبزیجات درست کنید. مرغ و سبزیجاتی مانند سیب زمینی، هویج و پیاز را در اجاق گاز قرار دهید. در یک کاسه کوچک، سیر خرد شده، عسل، سس سویا، رب گوجه فرنگی و پونه کوهی خشک را با هم مخلوط کنید. روی تکه های مرغ و سبزیجات بریزید و در آرام پز به مدت 3 ساعت با درجه بالا یا 5 ساعت بپزید. در پایان می توانید سس را با آرد ذرت غلیظ کنید. این ترکیب یک شام خوشمزه و سالم را به شما می دهد.

مضرات سیر و عسل

 • به طور کلی، مصرف سیر و عسل به مقدار کم به عنوان یک داروی گیاهی ممکن است عوارض جانبی مضری ایجاد نکند. البته ممکن است بعد از مصرف این ترکیب بوی بد دهان یا بوی بد بدن را تجربه کنید.
 • مصرف بیش از حد سیر خام می تواند باعث سوزش سر دل یا ناراحتی معده شود.
 • هم سیر و هم عسل می توانند در افراد خاصی باعث واکنش های آلرژیک شوند. افراد مبتلا به آلرژی به گرده  عسل باید در مصرف عسل مراقب باشند زیرا می تواند باعث خس خس سینه، سرفه و واکنش های پوستی و سایر علائم شود.
 • همچنین، عسل حاوی قند طبیعی است و باید در حد اعتدال مصرف شود.
 • سیر همچنین می تواند با داروهای خاصی مانند داروهای ضد انعقاد مانند وارفارین تداخل داشته باشد.
 • همچنین ممکن است اثربخشی ساکویناویر، دارویی که برای درمان عفونت HIV استفاده می‌شود، را کاهش دهد.
سخن پایانی:

سیر و عسل یک درمان طبیعی برای بسیاری از بیماری ها شناخته شده اند.در صورتی که این دو ماده پرخاصیت با هم ترکیب شوند از خواص سلامتی مضاعفی بر خوردار خواهند شد. اما اگر به سیر و یا عسل حساسیت دارید از مصرف این ترکیب خودداری کنید.


مقالات مرتبط:

خواص و مضرات زنجبیل و عسل برای زنان و مردان

خواص شیر و عسل برای سلامتیاز
3
رای