خواص ترکیب شیر و عسل برای سلامتی + مضرات مصرف بیش از حد آن

خواص ترکیب شیر و عسل برای سلامتی + مضرات مصرف بیش از حد آن شیر و عسل دو ماده قدرتمند هستند که فواید سلامتی بالقوه متعددی را در اختیار ما می گذارند. بعضی از مطالعات مشخص کرده اند که ممکن است ترکیب شیر و عسل به بهبود کیفیت خواب، تقویت استخوان و بهبود سلامت قلب کمک کند.

عسل و شیر یک ترکیب کلاسیک هستند و اغلب بطور یکسان در تهیه نوشیدی و دسرها نقش دارند. علاوه بر این، این ترکیب بطور باورنکردنی آرامش بخش و تسکین دهنده است. شیر و عسل می توانند طعم های زیادی را به دستورالعمل های مورد علاقه شما اضافه کنند. به علاوه، این دو ماده برای خاصیت درمانی خود مورد تحقیق قرار گرفته بودند و اغلب به عنوان التیام و درمان طبیعی برای مشکلات سلامتی مختلفی مورد استفاده قرار می گرفتند. این مقاله فواید و مضرات عسل و شیر را مورد ارزیابی قرار می دهد.

فواید ترکیب شیر و عسل برای سلامتی

ترکیب شیر و عسل می تواند با چندین فواید سلامتی بالقوه همراه باشد.

1. ترکیب شیر و عسل می تواند کیفیت خواب را بهبود ببخشد

افراد زیادی قبل از خوابیدن برای کمک به ارتقا کیفیت خواب بهتر یک لیوان شیر گرم با عسل می نوشند و این روش تسکین دهنده توسط دانشمندان تایید شده است. در حقیقت، یک مطالعه شامل 68 نفر که به دلیل مشکلات قلبی در بیمارستان بستری بودند مشخص کرد که نوشیدن ترکیب شیر و عسل روزانه دو بار به مدت 3 روز کیفیت خواب آنها را بهبود ببخشید. علاوه بر این، مطالعات مختلفی متذکر شدند که هر دو ماده شیر و عسل زمانی که بصورت جداگانه مصرف می شوند هم می توانند خواب را متعادل کنند.

برای مثال، یک مطالعه نشان داد که مصرف 10 گرم یا حدود 1/2 قاشق غذاخوری از عسل 30 دقیقه قبل از خواب کیفیت خواب را بهبود ببخشید و سرفه شبانه در 300 کودک دارای عفونت تنفسی را کاهش داد. به طور مشابه، یک مطالعه بر روی 421 سالمند نشان داد آنهایی که بطور منظم شیر یا فرآورده های شیری مصرف کرده بودند احتمال کمتری برای مشکلات خوابیدن داشتند.

ترکیب شیر و عسل می تواند کیفیت خواب را بهبود ببخشد

2. تقویت استخوان

شیر سرشار از کلسیم است، ماده مغذی مهمی که نقش کلیدی در سلامت استخوان ایفا می کند. بعضی از تحقیق ها توصیه می کنند که نوشیدن شیر می تواند تراکم مواد معدنی استخوان ها را بهبود ببخشد و ممکن است با کاهش خطر پوکی و شکستگی استخوان مرتبط باشد. ترکیب شیر با عسل حتی می تواند باعث افزایش فوایدی برای استخوان سازی های قبلی شود. در واقع، یک بازبینی گزارش داد که عسل به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی اش می تواند سلامت استخوان ها را تقویت کند. بازبینی دیگری از 9 مطالعه نشان داد که مکمل عسل می تواند در حین افزایش استخوان سازی بعضی از اثرات منفی مربوط به ورزش را کاهش دهد.

3. بهبود سلامت قلب

هر زمان که حرف از سلامت قلب به میان می آید ترکیب شیر و عسل با چندین فواید بالقوه برای آن همراه بوده اند. به طور ویژه، شیر افزایش سطوح کلسترول خوب HDL را نشان داده بوده است که می تواند به پاک سازی پلاک از شریان ها برای محافظت در مقابل مشکلات قلبی کمک کند. با این وجود، این حقیقت فقط برای شیر کامل نه شیر پرچرب درست بوده است. همچنین شیر سرشار از پتاسیم است، یک ماده مغذی که می تواند در کاهش سطوح فشار خون مفید باشد. ضمنا، مطالعات نشان می دهند که عسل می تواند سطوح تری گلیسیریدها، کلسترول کلی و کلسترول بد LDL را کاهش دهد، تمامی این موارد از فاکتورهای خطر برای مشکلات قلبی و عروقی هستند. حتی ممکن است چندین علائم التهابی را کاهش دهد که آنها نیز می توانند منجر به مشکلات قلبی شوند.

خواص عالی ترکیب شیر و عسل برای سلامت قلب

مضرات ترکیب شیر و عسل برای سلامتی

  • اگرچه شیر و عسل می توانند فواید سلامتی متعددی ایجاد کنند اما چند مورد زیان آور برای توجه کردن وجود دارد.
  • برای کسانی که به تازگی شروع به مصرف شیر کردند، ممکن است شیر گاو در صورت عدم تحمل لاکتوز یا پیروی از رژیم فاقد لبنیات یا در صورت داشتن حساسیت به شیر مناسب نباشد.
  • مصرف محصولات لبنی می تواند با خطر بیشتر مشکلات پوستی مشخصی از جمله آکنه، روزاسه و اگزما نیز مرتبط بوده باشد.
  • همچنین به خاطر داشتن این موضوع مهم است، اگرچه عسل دارای خواص سلامتی است اما این ماده حاوی قند و کالری های زیادی است. مصرف مقدار زیاد شیرینی های افزودنی می تواند منجر به افزایش وزن، بیماری قلبی، دیابت و مشکلات کبدی شود.
  • همچنین عسل برای کودکان کمتر از 12 ماه مناسب نیست، چون این ماده حاوی باکتری است و می تواند منجر به بوتولیسم نوزادی که مشکل تهدید کننده حیات بالقوه و جدی است، شود.
  • علاوه بر این، گرم کردن عسل با دمای زیاد می تواند تشکیل هیدروکسی متیل فورفورال (HMF) را افزایش دهد، ترکیبی که در صورت مصرف مقدار زیاد می تواند هم تاثیر مثبت و هم  منفی بر سلامت بگذارد. از این رو، بهترین کار متعادل کردن میزان مصرفی تان و خودداری از گرم کردن عسل با دمای بالا می باشد تا فواید بالقوه سلامتی آن را به حداکثر برسانید.

مضرات ترکیب شیر و عسل برای سلامتی

نتیجه گیری

شیر و عسل دو ماده قدرتمند هستند که فواید سلامتی بالقوه متعددی را در اختیار ما می گذارند. به خصوص، این دو ماده می توانند کیفیت خواب، تقویت استخوان و بهبود سلامت قلب را افزایش دهند. با وجود این، این دو ماده غذایی می توانند تعدادی اثرات مضر هم داشته باشند و برای همه افراد مناسب نباشند. بنابراین، بهترین کار این است که میزان مصرف تان را محدود کنید و از مصرف این ترکیب به عنوان بخشی از رژیم غذایی متعادل شده خود لذت ببرید.

منبع: healthline

از
1
رای