روش های خانگی برای ضخیم و پرپشت شدن ابرو با روغن و طب سنتی

روش های خانگی برای ضخیم و پرپشت شدن ابرو با روغن و طب سنتی چگونه ابروهایی پرپشت و ضخیم داشته باشیم ؛ روش خانگی برای پرپشت شدن ابرو با موز، پیاز، طب سنتی و برای پرپشت شدن ابرو چه روغنی مناسب است و علت ریزش و نازک شدن ابرو در سلام دنیا بخوانید.

ابروها درست همانند یک تاج برای چشم ما ساخته شده اند. به یاد داشته باشید که ابروها لوازم تزئینی صورت ما نیستند و نقش مهمی را در جلوگیری از چکیدن عرق به چشم ما را ایفا می کنند. علاوه بر این، ابرو ها از برآمدگی های استخوانی بالای چشم هم محافظت می کنند و نقش مهمی را در حالات چهره دارند.

موهای ابرو در مردمان آسیایی‌ معمولاً نازک تر از موهای سر می باشد که این درست دقیقا برعکس مردمان قفقازی‌ می باشد. مردمان قفقازی موهای سر نازک‌ تری نسبت به  ابروهای خود دارند. در این مطلب سلام دنیا، ما علت ریزش ابرو چیست و انواع مختلف روش خانگی برای ضخیم و پرپشت شدن ابرو پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

علت نازک شدن ابروها چیست (علت ریزش ابرو چیست)

ممکن است که داشتن ابروهایی پرپشت و ضخیم - اگر که به طور طبیعی ابروهای نازکی دارید، آنها را بیش از حد برداشته اید و یا ابروهایتان در حال ریزش می باشد - برایتان آرزو شده باشد. اصطلاحی که برای از دست دادن ابروها استفاده می شود ماداروزیس (madarosis) نام دارد. اصطلاح ماداروزیس برای این که شامل از دست دادن ابرو هم نیز شود،بسط داده شده است. در ابتدا این اصطلاح فقط برای توصیف ریزش مژه استفاده می شد. ماداروزیس می تواند نشانه بسیاری از بیماری های پزشکی باشد. علت هایی که در ادامه مطلب آورده شده اند می توانند منجر به ماداروزیس (از دست دادن ابرو) شوند.


حتما بخوانید: میکروبلیدینگ ابرو چیست و چگونه انجام می شود


 • بیماری های عفونی: جذام، سیفلیس، عفونت تبخال، عفونت ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV)، عفونت فولیکول های مو و غیره.
 • بیماری های پوستی: درماتیت (انواع آتوپیک، سبورئیک، تماسی و عصبی)، اپیدرمولیز بولوزا، پسوریازیس، اختلالات التهابی مو و غیره.
 • بیماری های چشمی: بلفاریت (انواع استافیلوکوک، سبورئیک، روزاسه و خلفی)
 • اختلالات تغذیه ای: ماراسموس، کمبود روی، کمبود آهن، هیپوپروتئینمی (کاهش پروتئین خون) و کمبود بیوتین (ویتامین B7).
 • سمیت مواد معدنی: هایپرویتامینوز A (افزایش ویتامین A)، طلا، بیسموت، جیوه، تالیم
 • انواع داروهای خاص: داروهای ضد کلسترول (کاهنده کلسترول)، داروهای ضد تیروئید (کاهش سطح هورمون تیروئید)، داروهای ضد انعقاد (جلوگیری از لخته شدن خون)، نیاسین، اسید والپروئیک و غیره.
 • اختلالات خود ایمنی: اختلالات خود ایمنی، اختلالاتی هستند که زمانی رخ می دهند که سلول های سالم طبیعی بدن مورد حمله سیستم ایمنی بدن قرار می گیرند. به عنوان مثال می توان به آلوپسی آره‌آتا، سندرم گراهام-لیتل، اسکلرودرمی موضعی و غیره اشاره کرد.
 • اختلالات سیستمیک: پرکاری تیروئید، پرکاری پاراتیروئید، کم کاری تیروئید، کم کاری پاراتیروئید و غیره.
 • ضربه یا آسیب: آسیب تشعشع، آسیب شیمیایی، بخار کوکائین و غیره
 • اختلالات ارثی: سندرم هالرمن- استریف، سندرم کلوستون، سندرم روتموند-تامسون و غیره.
 • موارد دیگر: پس از درمان‌های دندانپزشکی، تریکودیسپلازی اسپینولوزا (بیماری نادر با نواحی بلند پوست روی صورت)، پرتودرمانی برای سرطان و غیره.

روش های خانگی برای ضخیم و پرپشت شدن ابرو 1

علائم ابروهای نازک 

همانطور که در بالا ذکر شد، نازک شدن ابروها می تواند نشانه ای از بیماری های زمینه ای مختلف و یا داشتن طبیعی ابروهایی نازک باشد. اکثر اوقات شما می توانید متوجه کاهش ضخامت موهای ابرو و یا افزایش ریزش موهای ابرو به خصوص در قسمت جانبی (دور از وسط) ابرو شوید. ریزش ابرو می تواند با علائم دیگری در بدن همچون ریزش موهای سر، بثورات یا خشکی پوست و غیره مرتبط باشد. ریزش ابرو با هر یک از این عامل ها می تواند نشان دهنده یک بیماری خاص باشد. در این مواقع حتماً علائم دیگر خود را یادداشت کنید و به پزشک خود اطلاع دهید تا بتواند در صورت وجود بیماری، به تشخیص آن کمک کند.

روش خانگی برای ضخیم و پرپشت شدن ابرو

برای پرپشت شدن ابرو چه روغنی مناسب است

1. روش خانگی برای ضخیم و پرپشت شدن ابرو: روغن نارگیل

روغن نارگیل می تواند به رشد مو، سالم ماندن مو و رشد مجدد آن کمک کند. روغن نارگیل یکی از بهترین مواد مغذی طبیعی برای مو می باشد. از روغن نارگیل به عنوان یکی از درمان های خانگی برای ابروهایی پرپشت استفاده می کنند. شما می توانید مقدار کمی از روغن نارگیل را بر روی دستانتان بریزید و آن را به صورت دایره ای در نواحی ابروهای خود ماساژ دهید. استفاده از روغن نارگیل در شب می تواند اثر بهتری را از خود برجای بگذارد.


حتما بخوانید: خواص روغن نارگیل برای پوست صورت


 • توصیه PharmEasy: استفاده از روغن نارگیل 100٪ خالص پاراشوت

روش های خانگی برای ضخیم و پرپشت شدن ابرو 2

2. روش خانگی برای ضخیم و پرپشت شدن ابرو: روغن زیتون

مطالعات انجام شده بر روی حیوانات نشان داده است که استفاده از روغن زیتون می تواند رشد مو را تحریک کند. پس با توجه به این مطالعه می توانیم بگوییم که روغن زیتون یکی از عامل های بالقوه در زمینه رشد مو می باشد. یک پنبه بردارید و آن را به روغن زیتون آغشته کنید. با استفاده از پنبه، ابروی خود را به طور کامل ماساژ دهید. شما می توانید شب در هنگام خواب هم این کار را بکنید تا روغن زیتون بیشتر بر روی ابروهایتان بماند. اگر که این روال را با جدیت دنبال کنید، می توانید تفاوت فاحشی را در ابروهای خود مشاهده کنید.

 • توصیه PharmEasy: استفاده از روغن زیتون طبیعی خدی

3. روش خانگی برای ضخیم و پرپشت شدن ابرو: روغن نعناع

در مطالعات حیوانی، مشخص شد که روغن نعناع با بهبود گردش خون در فولیکول‌های مو باعث رشد مو می‌شود. روغن نعناع پتانسیل این را دارد که به عنوان یک عامل پیشگیری از ریزش مو و همچنین یک عامل درمانی مورد استفاده قرار گیرد. درست است که برای اثبات کارایی روغن نعناع نیاز به مطالعات بیشتر انسانی می باشد، ولی خب با این حال امروزه از آن به عنوان یک درمان خانگی برای رشد مو استفاده می کنند.

شما می‌توانید با استفاده از چند قطره روغن نعناع بر روی یک پنبه‌، از آن به‌عنوان درمانی برای داشتن ابروهایی پرپشت و ضخیم استفاده کنید. شما باید به آرامی پنبه آغشته شده به روغن نعناع را با حرکات دایره‌ای بر روی ابروهای خود بمالید. شما می توانید شب در هنگام خواب هم این کار را بکنید تا روغن نعناع بیشتر بر روی ابروهایتان بماند.

 • توصیه PharmEasy: استفاده از اسانس نعناع طبیعی خدی

 برای پرپشت شدن ابرو چه روغنی مناسب است

4. روش خانگی برای ضخیم و پرپشت شدن ابرو: آلوئه ورا

در یک مطالعه انجام شده مشاهده شد که آلوئه ورا به رشد مو کمک کرده و نیز دارای اثرات تقویت کننده مو و فولیکول می باشد. به دلیل اثرات درمانی آلوئه ورا، از آن برای چندین منظور استفاده می شود. برای پرپشت شدن ابروها حتماً از آلوئه ورا استفاده کنید. یک برگ تازه از آلوئه ورا را برداشته و ژل آن را استخراج کنید. سپس این ژل را با مقدار کمی روغن نارگیل مخلوط کرده و به ابروهای خود بمالید تا جذب ابروهایتان شود.  انجام منظم این روش می تواند به رشد ابروهای پرتر در شما کمک کند.


حتما بخوانید: خواص آلوئه ورا برای تقویت و ترمیم موها


 • توصیه PharmEasy: استفاده از ژل مرطوب‌کننده آلوئه‌ورا Wow Skin Science

5. روش خانگی برای ضخیم و پرپشت شدن ابرو: روغن رزماری 

شما می توانید از اسانس رزماری برای تقویت رشد مو خود استفاده کنید. رزماری - اگر که به صورت خارجی استفاده  شود - می تواند فولیکول های مو را تحریک و به رشد مو کمک کند. شما می توانید برای به دست آوردن ابروهایی پرپشت و ضخیم از روغن رزماری استفاده کنید. روغن رزماری را با روغن نارگیل مخلوط کرده و شب آن را بروی ابروهای خود بمالید و صبح روز بعد آن را بشویید.

 • توصیه PharmEasy: استفاده از روغن اسانس رزماری

 درمان خانگی برای داشتن ابروهای پرپشت و ضخیم

6. روش خانگی برای ضخیم و پرپشت شدن ابرو: روغن اسطوخودوس

مطالعات حیوانی نشان داده است که روغن اسطوخودوس باعث رشد مو می شود. برای اطمینان از اثرات روغن اسطوخودوس بر روی انسان، نیاز به مطالعات بیشتری بر روی انسان می باشد. با این اوضاف، روغن اسطوخودوس به عنوان یک درمان خانگی برای ابروهای پرپشت شناخته شده است. شما می‌توانید از روغن اسطوخودوس برای کمک به رشد ابروهای ضخیم‌تر و پرپشت تر استفاده کنید.

چند قطره از روغن اسطوخودوس را بر روی ابروهای خود بمالید و سپس ماساژ دهید. بگذارید روغن اسطوخودوس یک شب تا صب بر روی ابروهایتان بماند. صبح روز بعد آن را بشویید. انجام منظم این روش می تواند به رشد ابروهای پرتر در شما کمک کند.

 • توصیه PharmEasy: استفاده از  روغن اسانس اسطوخودوس فرانسوی The Beauty Co

7. روش خانگی برای ضخیم و پرپشت شدن ابرو: پیاز

پیاز رشد مو را تقویت می کند و حاوی بسیاری از مواد معدنی (به طور عمده آهن) که با تامین اکسیژن به فولیکول ها به رشد مو کمک می کند، است. از پیاز به عنوان یک درمان برای داشتن ابروهای پرپشت استفاده می شود. شما می توانید آب پیاز را با عسل مخلوط کرده و بر روی ناحیه ابرو خود بمالید. انجام منظم این روش می تواند به رشد ابروهای پرتر در شما کمک کند.

روش خانگی برای پرپشت شده ابرو

8. روش خانگی برای ضخیم و پرپشت شدن ابرو: موز کال

در یک مطالعه حیوانی مشخص شد که موز کال توانایی تقویت رشد مو را دارد. درسته که نیاز به مطالعات بیشتر انسانی داریم، اما خب می توانیم برای رشد ابروهای پرپشت تر و ضخیم خود از این روش استفاده کنیم. شما می توانید یک موز کال را بردارید، پوست آن را بگیرید و موز را له کنید. عسل را با آن مخلوط کنید و آن را به ابروی خود بمالید. بگذارید این ترکیب مدتی بر روی ابروهایتان بماند و سپس با آب خنک بشویید. انجام منظم این روش می تواند به رشد ابروهای پرتر در شما کمک کند.


حتما بخوانید: درمان خانگی شوره ابرو با 6 روش طبیعی و گیاهی


توجه داشته باشید: امروزه مطالعاتی وجود دارد که فواید گیاهان و درمان‌های خانگی را برای داشتن ابروهای پرپشت نشان می‌دهد، اما اینها کافی نیستند. برای تعیین میزان واقعی فواید این درمان‌های خانگی بر سلامت انسان، نیاز به مطالعات انسانی در مقیاس بزرگ می باشد. استفاده از روش های فوق باید محتاطانه باشد و نیز هرگز به عنوان جایگزینی برای درمان پزشکی استفاده نشوند.

چه زمانی باید برای ابروهای نازک به دنبال کمک های پزشکی باشیم؟

در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر حتماً به یک پزشک مراجعه کنید.

 • وجود زخم های نواری/خطی بر روی پیشانی 
 • شکل گیری پلاک های ضخیم، پوسته ها و مسدود شدن فولیکول های مو در ناحیه ابرو 
 • ریزش تکه تکه ای موهای سر به همراه ریزش موهای ابرو 
 • وجود زخم بر روی پیشانی همراه با عقب نشینی خط مو و از دست دادن جزئی موی یک ابرو و یا هر دو ابرو 
 • ترس از نور (فوتوفوبیا)، خارش، اشک دادن چشم، سوزش و احساس گیرکردن چیزی در چشم ها
 • بریدگی بر روی مژه 

ابروهای پرپشت و ضخیم

نکته: برای داشتن ابروهای پرپشت نباید تنها به درمان‌های خانگی اکتفا کرد. اگر علائم با درمان‌های خانگی بهبود نیافتند، باید برای مشاوره با پزشک متخصص مشورت کنید.

سوالات متداول

1. چگونه ابروها را پرپشت تر کنیم؟

شما می توانید با استفاده از چند روش خانگی مانند روغن نارگیل، روغن زیتون، روغن رزماری، پیاز، آلوئه ورا و غیره، ابروهای خود را پرپشت تر کنید. این روش ها، روش هایی طبیعی هستند و می توانند به شما در رشد ابروهایی پرپشت کمک کنند.


حتما بخوانید: آموزش کشیدن ابروی زیبا و پر با مداد


2. آیا زدن روزانه خط چشم به ابروها باعث پرپشت شدن آن ها می شود؟

خیر، هیچ گزارشی مبنی بر پرپشت شدن ابروها در استفاده روزانه از خط چشم وجود ندارد. با این حال، شما می توانید چند درمان خانگی برای ابروهای پرپشت مانند آلوئه ورا، روغن اسطوخودوس، روغن نارگیل و غیره را امتحان کنید.

ابروهای پرپشت و ضخیم

3. چگونه با استفاده از موز به طور طبیعی ابروهای پرپشتی داشته باشیم؟

مطالعات نشان داده است که موز کال برای رشد مو مفید می باشد. شما می توانید یک موز کال پوست کنده را بردارید و از آن خمیر درست کنید. عسل را در موز مخلوط کرده و به ابروهای خود بمالید. بگذارید مدتی بر روی ابروهای شما بماند سپس آن را بشویید. 

4. آیا نازک شدن ابروها به این معنی است که من بیماری دارم؟

نازک شدن ابروها به عنوان ماداروزیس شناخته می شود. ماداروزیس می تواند در بیماری های مختلفی همچون کم کاری تیروئید، سندرم گراهام لیتل، آلوپسی، بلفاریت و غیره رخ دهد. شما باید در این زمینه با پزشک خود مشورت کنید.

ابروهای پرپشت و ضخیم

5. چگونه با استفاده از گچ ابروها را پرپشت تر کنیم؟

هیچ مدرکی مبنی بر مفید بودن گچ برای ضخیم تر کردن ابروها وجود ندارد.

نتیجه گیری

امکان این که با نگاه کردن به دیگران، بخواهید ابروهای پرپشت تر و ضخیم تری داشته باشید زیاد است. کاهش ضخامت، نازک شدن یا ریزش موهای ابرو همگی می توانند به دلیل وجود چند بیماری همچون آلوپسی آره آتا، اختلالات هورمونی و غیره و یا نازک بودن طبیعی ابروهای شما باشد. با این وجود، چند نوع درمان خانگی - مانند پیاز، روغن اسطوخودوس، روغن نارگیل و غیره - برای داشتن ابروهایی ضخیم وجود دارد که می توانید آنها را در خانه امتحان کنید. توجه داشته باشید که گاهی اوقات داشتن ابروهای نازک یا ریزش ابروها می توانند نشانه ای از یک بیماری باشند، بنابراین در صورت مشاهده پوسته پوسته شدن پوست خود، نازک شدن موهای سر و مشکلات چشمی باید با یک متخصص پوست (پزشک مو و پوست) مشورت کنید.


مطالب مرتبط:

خواص روغن جوجوبا برای پوست صورت، ابرو و ریش

دکاپاژ ابرو چیست و چگونه انجام میشوداز
3
رای