درمان خانگی یبوست نوزاد زیر یکسال با طب سنتی، قطره و علت یبوست

درمان خانگی یبوست نوزاد زیر یکسال با طب سنتی، قطره و علت یبوست علت یبوست نوزاد؛ درمان خانگی یبوست نوزاد چند روزه؛ تازه متولد شده، چند ماهه با داروی گیاهی، خاکشیر، روغن زیتون، شیرمادر، داروهای گیاهی، فلوس، ترنجبین، چوب کبریت در سلام دنیا بخوانید.

زمانی که نوزادی به دنیا می آید هر عملش نشان دهنده پیامی می باشد، اما تمام نوزادان اعمال و رفتارشان یکسان نیست و کارکرد اجزای بدن آنها نیز متفاوت است، برخی از نوزادان با خوردن هر وعده شیر شکمشان کار می کند اما برخی دچار یبوست می شوند، در این مطلب از سلام دنیا درباره علت یبوست نوزاد، درمان یبوست نوزاد با خاکشیر، روغن زیتون، شیرمادر، روغن گلیسیرین، داروهای گیاهی مانند فلوس، ترنجبین، طب سنتی، چوب کبریت، درمان یبوست نوزاد یک ماهه، درمان یبوست نوزاد تازه متولد شده صحبت کرده ایم، با ما همراه باشید.

علت یبوست نوزاد

یبوست اختلالی است که سیستم گوارش بوجود می آید که ربطی به سن و سال ندارد، نوزاد تازه متولد شده هم حتی می تواند دچار یبوست شود، اما جای نگرانی ندارد با روش های ساده می توانید به درمان آن بپردازید اما در نظر داشته باشید که یبوست در نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند تا ده روز نیز عادی می باشد و در نوزادانی که شیرخشک می خورند کمتر است.

علت یبوست در نوزادان دلایل مختلفی دارد، که بیشترین علت آن استفاده از شیر خشک، کم آبی بدن نوزاد، استفاده از برخی از مواد غذایی جامد، مشکلات مادرزادی مانند دیابت و کم کاری تیروئید، آلرژی‌ها و مسمومیت‌ غذایی، مصرف داروهای مختلف مانندآنتی بیوتیک و استامینوفن و وجود اختلال‌های متابولیکی در بدن نوزاد می باشد. در اینجا راههایی برای درمان یبوست نوزادان آورده ایم.

درمان یبوست نوزاد

درمان یبوست نوزاد با خاکشیر

خاکشیر دانه های ریز خوراکی است که بسیار ملین می باشد، از خاکشیر جهت رفع یبوست نوزادان بالای 6 ماه می توانید استفاده کنید زیرا که علاوه بر آسان شدن هضم غذایشان خاصیت ضد باکتریایی دارد که به رشد کودک کمک می کند و باعث کاهش خطرات اسهال در آنها می شود.


حتما بخوانید: خواص و مضرات خاکشیر برای سلامتی


درمان یبوست نوزاد با روغن زیتون

از روغن زیتون برای درمان یبوست نوزادان می توانید استفاده کنید البته نه با شکل خوراکی. زیرا که روغن زیتون موجب تنبلی روده های نوزاد می شود، با چرب کردن اطراف مقعد کودک می توانید به دفع مواد زاید بدن او کمک کنید.از این روغن بعنوان ماساژ نیز می توانید بهره ببرید، زیرا که خاصیتی غیر سمی دارد و آلرژی ایجاد نمی کند با ماساژ شکم کودک نفخ او را نیز برطرف خواهید کرد.

درمان یبوست نوزاد با روغن زیتون

درمان یبوست نوزاد با شیر مادر

شیر مادر بی خطرترین و بهترین مواد تغذیه نوزادان می باشد و نوزادانی که از این شیر تغذیه می کنند بسیار با ندرت دچار یبوست می شوند. زیرا که مادر با خوردن میوه ها و مواد غذایی ملین و تغذیه نوزادش با شیر خود یبوست آن را درمان می کند.

درمان یبوست نوزاد با روغن گلیسیرین

اگر نوزاد شما دچار یبوست شد می توانید از روغن گلیسیرین برای رفع این مشکل استفاده کنید به این شکل که با یک قاشق گلیسیرین مقعد کودک را چرب کنید و یا با استفاده از قطره چکان روزی یکبار مقداری روغن بر روده کودک بریزید. گلیسیرین التیام دهنده عضلات رکتال نیز می باشد،زیرا که فشار زیاد بر عضلات باعث ایجاد خون در کودک می شود.

درمان یبوست نوزاد با داروی گیاهی

درمان یبوست نوزاد بوسیله داروهای گیاهی نیز امکان پذیر است که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

درمان یبوست نوزاد با فلوس

شاید تا به حال دقت نکرده باشید که در از گیاه فلوس در وسایل نوزادی و سیسمونی کودک نیز تهیه می کنند، این گیاه خاصیتی ملین دارد و البته مهمترین خاصیتش نیز می باشد، فلوس ترکیباتی دارد که شبیه به داروی آمودین است، این دارو نیز در از بین بردن یبوست کودکان، نقش مهمی دارد. 


حتما بخوانید: خواص و مضرات فلوس برای یبوست


درمان یبوست نوزاد با ترنجبین

ترنجبین علاوه بر درمان زردی نوزاد می تواند با خاصیت مسهل بودنش ملین خوبی برای نوزادان باشد، البته برای مصرف داروی ترنجبین باید مواردی را رعایت کرد که با اندازه به نوزاد خوراند زیرا مصرف بیش از اندازه آن موجب اسهال در کودک خواهد شد.

درمان یبوست نوزاد با چوب کبریت

استفاده از چوب کبریت نیز راهی برای درمان یبوست نوزاد می باشد، به این شکل که اطراف مقعد نوزاد را با روغن های گیاهی چرب کنید، و در مرحله بعد آن را از قسمتی که گوگرد دارد به اطراف مقعد نوزاد نزدیک کرده و به هیچ عنوان چوب را داخل نکنید.

درمان یبوست نوزاد با طب سنتی 

پزشکان سنتی معتقد به درمان بیماری ها با گیاهان دارویی و حرکت های درمانی می باشند، گیاهان دارویی مانند فلوس، ترنجبین، خاکشیر و انجام حرکات ماساژ و حرکت دوچرخه و حمام آب ولرم کودک . این روش ها برای رفع یبوست نوزاد بسیار موثر می باشند.

درمان یبوست نوزاد یک ماهه

برای درمان یبوست نوزاد یک ماهه هرگز دچار اضطراب نشده زیرا که این مشکل برای نوزادی به این سن کاملا طبیعی بوده و البته برای درمان آن نیز خودتان اقدام نکنید، نوزاد رد نزد پزشک متخصص اطفال برده تا به مداوای او بپردازد.

درمان یبوست نوزاد تازه متولد شده

نوزادی که تازه متولد می شود بعلت توانایی کمتر او در خوردن شیر امکان گرفتن یبوست در او شایع است و نوزاد گاه ممکن است چندین روز و یا بیشتر از یک هفته دفعی نداشته باشد، برای درمان این گونه حالات از طب سنتی می توانید کمک بگیرید. به هر پیش می آید که علاوه بر نوزادانی که در طول روز چندین بار مدفوع می کنند برخی نیز مدفوعشان سه یا چهار روز طول بکشد. 

درمان یبوست نوزاد تازه متولد شده

درمان یبوست نوزاد چند روزه

علاوه بر خوراندن داروهای گیاهی به نوزاد انجام ورزش دوچرخه نیز بسیار موثر خواهد بود، با انجام این حرکت معروف به حرکت رودها کمک خواهد کرد. اگر باز هم کودکتان برای دفع مدفوعش دچار مشکل بود حتما با پزشک مشورت کرده و به مداوای آن بپردازید.

قطره برای یبوست نوزاد

استفاده از قطره مکمل آهن نیز در نوزادان باعث یبوست می شود اما این نباید دلیلی باشد برای قطع این مکمل. نوزادان با مصرف ویتامین AD خاصیت قطره مکمل آهن را خنثی می کنند.

سخن آخر 

یبوست نوزاد بیماری نیست که بخواهد شما را دچار نگرانی کند و با اطلاعاتی که در سلام دنیا آورده ایم می توانید به مداوای آن بپردازید اما این را توجه داشته باشید که در درمان گیاهی و سنتی هرگز زیاده روی نکرده زیرا که آسیب های جبران ناپذیری به شما و کودکتان خواهد رسید.


مقالات مرتبط:

درمان یبوست کودکان با روش خانگی و گیاهی

تعداد دفعات مدفوع نوزاد چقدر باید باشد

از
11
رای