درمان خانگی کبودی بدن با روش های ساده و گیاهی

درمان خانگی کبودی بدن با روش های ساده و گیاهی بهبود کبودی ممکن است چند هفته طول بکشد. به بدن خود استراحت دهید تا حداکثر بهبودی حاصل شود. استفاده از برخی از درمان های خانگی برای درمان کبودی بدن که در سلام دنیا توضیح داده شده می تواند به تسریع روند بهبودی کمک کند.

کبودی در نتیجه نوعی ضربه یا آسیب به پوست است که باعث ترکیدن رگ های خونی می شود. کبودی معمولاً خود به خود برطرف می شود، اما می توانید برای کاهش درد و کاهش دید آن (کمرنگ کردن آن) مراحلی را دنبال کنید. در این مقاله سلام دنیا، درمان خانگی کبودی بدن با روش های گیاهی و طبیعی برای شما بیان کردیم.

درمان کبودی بدن با 10 روش خانگی و طبیعی

درمان های زیر را می توان در خانه انجام داد:

1. درمان خانگی کبودی بدن با یخ درمانی

بلافاصله بعد از آسیب بر روی ناحیه مورد نظر یخ بگذارید تا جریان خون در اطراف ناحیه کاهش یابد. خنک شدن رگ های خونی می تواند میزان تراوش خون در بافت اطراف را کاهش دهد. این کار می تواند از ایجاد کبودی جلوگیری کرده و تورم را کاهش دهد. می توانید از یک بسته یخی قابل استفاده مجدد ، یک کیسه یخ یا یک کیسه سبزیجات یخ زده که در پارچه یا حوله پیچیده شده است استفاده کنید. هر بار 10 دقیقه یخ را بر روی کبودی ها بگذارید. قبل از دوباره یخ گذاشتن بر روی کبودی 20 دقیقه صبر کنید.


حتما بخوانید: علت کبودی بدن چیست


2. درمان خانگی کبودی بدن با گرما

برای تقویت گردش خون و افزایش جریان خون می توانید گرما را اعمال کنید. این به شما کمک می کند تا خون جمع شده پس از تشکیل کبودی از بین برود. استفاده از گرما همچنین می تواند به شل شدن عضلات و تسکین درد کمک کند. می توانید از پد گرم کننده یا بطری آب گرم استفاده کنید. گذاشتن ناحیه کبودی در حمام آب گرم نیز گزینه دیگری است.

3. درمان خانگی کبودی بدن با فشار

ناحیه کبودی را در یک باند الاستیک بپیچید. این باعث فشرده شدن بافت ها و جلوگیری از تراوش رگ های خونی می شود. استفاده از گزینه فشرده سازی (فشار) می تواند شدت کبودی را کاهش دهد و به کاهش درد و تورم کمک کند.

درمان خانگی کبودی بدن

4. درمان خانگی کبودی بدن با بلندی 

ناحیه کبودی را طوری بالا ببرید که بالای قلب باشد. این به تسکین درد و تخلیه مایعات به دور از محل کبودی کمک می کند. ارتفاع همچنین می تواند فشار و سنگینی را کاهش دهد. این به شما فرصتی کامل برای استراحت و آرامش (ریلکس کردن) را می دهد که می تواند به روند بهبودی شما نیز کمک کند.

درمان گیاهی کبودی بدن

5. درمان گیاهی کبودی بدن با آرنیکا

آرنیکا یک گیاه هومیوپاتی است که گفته می شود التهاب و تورم را کاهش می دهد ، بنابراین همین امر است که آن را به یک درمان ایده آل برای کبودی تبدیل می کند. مطالعه ای در سال 2010 نشان داد که پماد موضعی آرنیکا به طور موثری کبودی ناشی از لیزر را کاهش می دهد. می توانید چند بار در روز از پماد یا ژل آرنیکا روی کبودی استفاده کنید. همچنین می توانید آرنیکا را به صورت خوراکی مصرف کنید.

6. کرم ویتامین K

ویتامین K یک ماده مغذی ضروری است که به لخته شدن خون کمک می کند. در یک مطالعه كوچکی در سال 2002 نشان داده شد كه كرم ويتامين K شدت كبودي را پس از درمان با ليزر كاهش مي دهد. برای استفاده از این روش درمانی، حداقل دو بار در روز کرم ویتامین K را به آرامی روی کبودی بمالید.

7. آلوئه ورا

ثابت شده است (نشان داده شده است) که آلوئه ورا باعث کاهش درد و التهاب می شود. می توانید آن را به صورت موضعی روی ناحیه آسیب دیده بمالید. مطمئن شوید از ژلی استفاده میکنید که آلوئه ورا خالص باشد. برای بررسی مواد افزودنی ، برچسب را با دقت بخوانید.


حتما بخوانید: فواید آلوئه ورا برای پوست


8. ویتامین C

ویتامین C دارای خواص ضد التهابی است و می تواند برای بهبود زخم استفاده شود. همچنین می توانید ژل ، کرم یا سرم حاوی ویتامین C را پیدا کنید. می توانید این موارد را بصورت موضعی اعمال کنید. از طرفی دیگر نیز می توانید آن را به عنوان مکمل مصرف کنید. همچنین مقدار زیادی میوه و سبزیجات تازه را بخورید.

درمان گیاهی کبودی بدن

9. آناناس

بروملین مخلوطی از آنزیم هایی است که در آناناس یافت میشود. بروملین می تواند به کاهش شدت کبودی و کاهش التهاب کمک کند. می توانید یا آناناس را بخورید یا مکمل های بروملین را مصرف کنید. همچنین می توانید آن را بصورت موضعی و به عنوان کرم استفاده کنید.

10. درمان گیاهی کبودی با کرم کامفری

کامفری گیاهی است که اغلب برای درمان بیماری های پوستی و التهاب از آن استفاده می شود. ثابت شده است که کرم کامفری قدرت درمانی دارد که می تواند برای درمان کبودی استفاده شود. می توانید روزی چند بار کرم را به کبودی خود بمالید. همچنین می توانید با استفاده از برگ های خشک شده کامفری کمپرس درست کنید. برگها را به مدت 10 دقیقه در آب جوش قرار دهید. سپس مایع آن را گرفته و برگها را در یک حوله یا پارچه بپیچید. حال آن را روی ناحیه کبودی بگذارید.

در آخر

بهبود کبودی ممکن است چند هفته طول بکشد. مراقب باشید که به بدن خود استراحت دهید تا حداکثر بهبودی حاصل شود. استفاده از برخی از داروهای خانگی که در اینجا توضیح داده شده می تواند به تسریع روند بهبودی کمک کند. مراقب پیشرفت خود باشید (حواستون به پیشرفتی که میکنید باشد). به خاطر داشته باشید که کبودی می تواند نتیجه یک پیچ خوردگی شدید یا شکستگی باشد. با پزشک خود تماس حاصل فرمایید اگر:

  • اگر آسیب جزئی به نظر میرسید، اما شما هنوز هم پس از سه روز درد دارید
  • اگر دچار یک توده یا غده بر روی کبودی خود شده اید
  • زمانی که بدون هیچ دلیلی متوجه کبودی میشوید
  • دیدن خون در ادرار و مدفوع

اینها علائم آسیب جدی تری هستند. امیدوارم این مقاله برایتان مفید بوده باشد. می توانید سوالات خود را با ما در بخش نظرات در میان بگذارید.


مقالات مرتبط:

20 درمان خانگی روماتیسم مفصلی گیاهی و پزشکی 

درمان خانگی آنفولانزای معده یا عفونت معده در طب سنتی

از
6
رای