20 درمان خانگی روماتیسم مفصلی گیاهی و پزشکی

20 درمان خانگی روماتیسم مفصلی گیاهی و پزشکی روشهای زیادی برای بهبود کیفیت زندگی و کاهش پیشرفت بیماری با آرتریت روماتوئید وجود دارد. بهترین درمان روماتیسم مفصلی گیاهی و پزشکی و خانگی را در سلام دنیا بخوانید.

اگرچه تحقیقات در مورد داروها برای درمان آرتریت روماتوئید (RA) در حال انجام است، اما در حال حاضر هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد. این یک بیماری مزمن است و بهتر است چندین روش برای کاهش ناراحتی RA و کند کردن پیشرفت آن پیدا کنید. با این حال هم، یک رژیم غذایی سالم، مدیریت استرس، ورزش منظم و سایر روش های درمانی می تواند به بهبود کیفیت زندگی شما کمک کند.

داروهای بدون نسخه (OTC) و درمان های مکمل نیز می توانند به تسکین درد و کاهش التهاب کمک کنند. داروهای اصلاح کننده بیماری می توانند علائم را کاهش دهند، از آسیب مفصل جلوگیری کنند و به RA در بهبودی کمک کنند. با پزشک خود پیش بروید تا یک نگرش و رویکرد کلی و جامع خاص از شما را به دست آورد. برای کسب اطلاعات بیشتر درمان خانگی روماتیسم و روشهای دیگر برای تسکین درد RA خود به مطالعه این مقاله از سلام دنیا ادامه دهید.

درمان خانگی روماتیسم

1. درمان خانگی روماتیسم با خواب کافی

خواب کافی برای همه، و به ویژه برای مبتلایان به RA مهم است. یک مطالعه در سال 2018 نشان داد که کیفیت پایین خواب بر سطح درد و توانایی شما در حرکت تأثیر می گذارد. سعی کنید هر شب حداقل 8 ساعت بخوابید. اگر شب به اندازه کافی نمی خوابید، خوابیدن و یک چرت کوتاه در بعد از ظهر نیز می تواند کمک کند.


حتما بخوانید: درمان خانگی بی خوابی


اگر بی خوابی را تجربه می کنید یا فکر می کنید ممکن است دچار آپنه خواب شوید، برای تشخیص و برنامه درمانی با پزشک خود صحبت کنید.

درمان روماتیسم مفصلی در خانه

2. درمان خانگی روماتیسم با ورزش 

ورزش منظم راهی عالی برای تقویت عضلات و افزایش دامنه حرکتی مفصل است. تحقیقات در سال 2014 نشان داد که ورزش همچنین ممکن است باعث بهبود کیفیت خواب و خستگی در افراد مبتلا به RA شود. تمریناتی را انتخاب کنید که به مفاصل شما فشار وارد نکند.

 • پیاده روی سریع، شنا و ایروبیک در آب معمولاً گزینه های کم تأثیر هستند. تمرینات مقاومتی مانند استفاده از باندهای مقاومتی نیز به تقویت عضلات کمک می کند.
 • از ورزش های پرتحرک بپرهیزید و وقتی مفاصلتان حساس و یا شدیدا ملتهب شدند آن را بیخیال شوید.
 • یک فیزیوتراپیست همچنین می تواند به شما نشان دهد که چگونه تمرینات کم تأثیر را به تنهایی انجام دهید.

3. درمان خانگی روماتیسم با یوگا

یوگا تمرینات فردی را همراه با مزایای بالقوه تنفس و مراقبه (مدیتیشن) ارائه می دهد. یک مطالعه در سال 2013 نشان داد که تمرین یوگای Iyengar به مدت 6 هفته باعث بهبود خلق و خو، خستگی و پذیرش درد مزمن در زنان جوان مبتلا به RA می شود. این پیشرفت ها تا 2 ماه بعد نیز باقی مانده اند.

بر اساس یک بررسی تحقیقاتی در سال 2017، یوگا همچنین ممکن است درد و التهاب RA را کاهش داده و کیفیت زندگی را افزایش دهد. همانند سایر تمرینات، برای به حداقل رساندن فشار مفصل و جلوگیری از درد، هرگونه تغییراتی را که لازم دارید ایجاد کنید. اگر در برخی ژست ها به کمک نیاز دارید می توانید از وسایل جانبی استفاده کنید.

4. درمان خانگی روماتیسم با تای چی

تای چی یک ورزش رزمی چینی است که حرکات آرام و ملایم را با آگاهی و تنفس عمیق ترکیب می کند. ذهن، بدن و روح را تمرین و مورد تاثیر قرار می دهد. یک مطالعه در سال 2013  نشان داد که شرکت در کلاسهای تای چی به صورت گروهی ممکن است باعث کاهش اضطراب و بهبود حمایت اجتماعی در افراد مبتلا به RA شود.

بر اساس یک بررسی تحقیقاتی از سال 2013 ، تای چی همچنین ممکن است علائم و عملکرد بدنی را در افراد مبتلا به آرتروز بهبود بخشد. با این حال، تحقیقات بیشتری به طور خاص برای تای چی و RA مورد نیاز است.


حتما بخوانید: روماتیسم مفصلی چیست


اطمینان حاصل کنید که از یک مربی آگاه درس می گیرید و حرکاتی را انجام نمی دهید که درد شما را بدتر کنند.

5. درمان خانگی روماتیسم با طب سوزنی

طب سوزنی یک روش رایج در طب سنتی چین است که به تسکین درد کمک می کند. این عمل از سوزن های نازک برای تحریک نقاط خاصی از بدن استفاده می کند.

چندین مطالعه فواید طب سوزنی را برای RA نشان داده است. یک بررسی تحقیقاتی در سال 2018 نشان داد که طب سوزنی ممکن است عملکرد و کیفیت زندگی را بهبود بخشد، و نشان داد که ارزش آن را دارد که برای افراد مبتلا به RA نیز امتحان شود.

مطالعه دیگری از سال 2016 نشان داد که طب سوزنی لیزری، که از لیزر به جای سوزن در نقاط طب سوزنی استفاده می کند، التهاب RA و فعالیت بیماری را کاهش می دهد. طب سوزنی معمولاً عوارض کم یا هیچگونه عارضه ای ندارد. قبل از شروع درمان بررسی کنید که متخصص طب سوزنی مجوز یا گواهی معتبری دارد یا خیر.

درمان خانگی روماتیسم مفصلی

6. درمان خانگی روماتیسم با ماساژ 

ماساژ می تواند توسط یک درمانگر آموزش دیده، یکی از اعضای خانواده یا توسط خود شما انجام شود و ممکن است علائم RA را بهبود بخشد. یک مطالعه در سال 2013 نشان داد که پس از یک ماه، افراد مبتلا به RA که ماساژ تحت فشار متوسط را ​​داشتند، درد کمتر ، قدرت گرفتن بیشتر و افزایش دامنه حرکت نسبت به کسانی که ماساژ فشار سبک را داشتند، دارا بودند.

اگر در هنگام ماساژ درد یا ناراحتی  را حس کردید، به درمانگر خود بگویید تا بتواند اصلاحاتی را انجام دهد.

7. درمان خانگی روماتیسم با ذهن آگاهی

تمرین ذهن آگاهی ممکن است به افراد مبتلا به RA کمک کند تا آرام شوند و بهتر با درد و سایر علائم کنار بیایند. یک تکنیک، مدیتیشن ذهن آگاهی، شامل آگاهی از افکار، احساسات و تنفس است. یک بررسی تحقیقاتی در سال 2018 نشان داد که افراد مبتلا به RA که مدینیشن ذهن آگاهی را انجام می دهند نتایج رفاه و سلامتی را بهبود بخشیده اند.

بررسی تحقیق دیگری در سال 2020 نشان داد که مداخلات ذهن آگاهی ممکن است شدت درد، افسردگی و سایر علائم RA را کاهش دهد. با این حال، اشاره کرده است که تحقیقات بیشتری نیز لازم است. نشستن در یک موقعیت برای تمرین مدیتیشن ذهن آگاهی ممکن است برای مبتلایان به RA دردناک باشد. با مربی خود در مورد اصلاحاتی صحبت کنید که به راحتی شما کمک می کنند.


حتما بخوانید: فواید ذهن آگاهی برای ذهن و بدن


8. درمان روماتیسم با گروه های پشتیبانی

مطالعات نشان می دهد حمایت خانواده، دوستان و سایر افراد مبتلا به RA می تواند به افراد در مدیریت بیماری کمک کند. یک مطالعه در سال 2015 نشان داد که حضور در یک گروه پشتیبانی همسالان ماهانه کیفیت زندگی افراد مبتلا به RA را بهبود می بخشد. همچنین باعث افزایش دانش آنها در مورد شرایط و اطمینان آنها در مدیریت آن نیز میشود.

گروه های آنلاین نیز ممکن است موثر باشد

طبق مطالعه ای که در سال 2020 انجام شد، اعضای یک گروه پشتیبانی در فیس بوک اطلاعات را با یکدیگر به اشتراک گذاشتند و از حمایت اجتماعی آنلاین ابراز قدردانی کردند.

9. درمان خانگی روماتیسم با رژیم غذایی

غذایی که می خورید نه تنها بر سلامت کلی شما تأثیر می گذارد بلکه ممکن است به بهبود برخی شرایط پزشکی نیز کمک کند. در یک مطالعه در سال 2017، 24 درصد از مردم گفتند که رژیم غذایی آن ها بر علائم RA تأثیر می گذارد.

یک بررسی پژوهشی در سال 2017 نشان داد که رژیم غذایی ممکن است پیشرفت RA را کند کرده و آسیب به مفاصل را کاهش دهد. غذاهایی با آنتی اکسیدان و خاصیت ضد التهابی مانند موارد زیر پیشنهاد میشوند:

 • سبزیجات خام یا کمی پخته شده
 • ادویه جات ، از جمله زردچوبه و زنجبیل
 • میوه
 • ماست

در این بررسی همچنین پیشنهاد شده است كه از غذاهای فرآوری شده، شكر و فرآورده های حیوانی پرهیز کنید و یا آن ها را محدود کنید.

درمان خانگی روماتیسم با رژیم غذایی

10. درمان خانگی روماتیسم با مکمل های پروبیوتیک

پروبیوتیک ها باکتری هایی هستند که برای سلامتی شما مفید هستند. می توانید آن ها را در غذاهایی مانند ماست، کلم، و کیمچی پیدا کنید. مکمل های پروبیوتیک نیز ممکن است برای درمان RA موثر باشند.

یک مطالعه در سال 2014 نشان داد که مصرف مکمل های پروبیوتیک روزانه به مدت 8 هفته باعث کاهش فعالیت بیماری و التهاب می شود.یک مطالعه در سال 2016 همچنین اثرات مفیدی را بر روی سطح انسولین در افراد مبتلا به RA را نشان داد.

با این حال، یک بررسی تحقیقاتی در سال 2017 هیچ تفاوتی بین مکمل های پروبیوتیک و دارونما را در RA پیدا نکرد. تحقیقات بیشتری در مورد اثر مکمل های پروبیوتیک مورد نیاز است.

11. درمان روماتیسم با مکمل های روغن ماهی

چند مطالعه نشان می دهد که مکمل های روغن ماهی ممکن است به کنترل علائم آرتیت روماتوئید RA کمک کند. تحقیقی در سال 2018 اظهار داشت که اسیدهای چرب امگا 3 که در روغن ماهی یافت می شوند، باعث کاهش علایم بیماری RA و التهاب می شوند. بررسی دیگری از سال 2018 همچنین نشان داد که مکمل های روغن ماهی ممکن است التهاب را کاهش داده و نیاز به دارو را به تأخیر بیندازند. قبل از افزودن مکمل های روغن ماهی به رژیم خود با پزشک خود مشورت کنید، زیرا این داروها می توانند در تاثیر برخی داروهای دیگر تداخل ایجاد کنند. برخی از افراد پس از مصرف چنین مکمل هایی از حالت تهوع، بوی بد دهان و طعم ماهی در دهان خود نیز شکایت دارند.

12. درمان خانگی روماتیسم با مکمل های روغن گل پامچال

برخی از روغن های گیاهی ممکن است درد مرتبط با RA را کاهش دهند. روغن گل پامچال حاوی یک اسید چرب ضروری به نام اسید گاما-لینولنیک است که ممکن است کمی تسکین دهنده باشد. یک مطالعه در سال 2016 نشان داد که مصرف روغن گل پامچال ممکن است التهاب و سختی بیماری را کاهش دهد.

 • دوباره ، قبل از مصرف روغن گل پامچال با پزشک خود مشورت کنید، زیرا ممکن است با برخی داروها تداخل داشته باشد.
 • عوارض جانبی احتمالی شامل سردرد و ناراحتی معده است.

حتما بخوانید: خواص روغن گل مغربی برای سلامتی


13. درمان روماتیسم در خانه با مکمل های انگور چینی

این انگور در چین و تایوان رشد می کند و در طب سنتی چین مورد استفاده قرار می گیرد. تحقیقات نشان داده است که ممکن است برای درمان علائم RA موثر باشد. با توجه به مطالعه 2015، انگور خدای رعد چینی، تسکین دهنده است و با داروی استاندارد RA متوترکسات قابل مقایسه می باشد. همچنین یک بررسی تحقیقاتی در سال 2018 نشان داد که مکمل های انگور چینی ممکن است به کاهش التهاب کمک کند. هنوز تحقیقات بیشتری در مورد اثرات و ایمنی طولانی مدت لازم است.

با پزشک خود صحبت کنید و قبل از امتحان، مزایای آن را ارزیابی کنید، زیرا ممکن است عوارض جانبی جدی داشته باشد. این موارد می تواند شامل کاهش مقدار مواد معدنی در استخوان، ناباروری، بثورات و ریزش مو باشد.

14. درمان رماتیسم در خانه با گرما و سرما

برای کمک به کاهش تورم، کیسه یخ را روی مفاصل ملتهب قرار دهید. سردی همچنین می تواند به بی حس شدن درد و آرام شدن اسپاسم عضلات کمک کند. یک بررسی تحقیقاتی در سال 2013 نشان داد که سرما درمانی، ممکن است درد را در افراد مبتلا به RA کاهش دهد. با این حال ، مطالعات بیشتری در مورد RA مورد نیاز است.

اگر عضلات دردناکی را تجربه می کنید، حمام گرم یا دوش آب گرم می تواند آنها را آرام کند. شما همچنین می توانید یک حوله گرم، یک پد گرم کننده یا یک بسته گرم‌کن برای کمک به شل شدن عضلات متشنج و تسکین درد و سفتی آنها استفاده کنید. بر اساس مطالعه ای در سال 2019، استفاده از گرمای موضعی باعث کاهش درد، سفتی و ناتوانی در افراد مبتلا به آرتروز زانو می شود. تحقیقات فعلی در مورد استفاده از گرما برای RA کم است. در مورد استفاده از گرما و سرما درمانی از پزشک یا فیزیوتراپیست خود راهنمایی بخواهید.

15. وسایل کمکی

بسیاری از دستگاه های کمکی وجود دارند که می توانند به شما کمک کنند. آتل ها می توانند مفاصل ملتهب را تثبیت و آرام کنند. طبق یک بررسی تحقیقاتی در سال 2014 ، آتل مچ دست ممکن است درد و تورم را در افراد مبتلا به RA کاهش دهد. این مقاله همچنین اضافه كرد كه ممكن است آنها قدرت کار کردن عضو را نیز كمی بهبود ببخشند.

کفش های طبی می توانند از مفاصل ناپایدار پا و مچ پا پشتیبانی کنند. عصا می تواند باعث کاهش وزن اعمالی بر روی مفاصل شده و راه رفتن را برای شما آسان کنند. یک مطالعه در سال 2016 نشان داد که کفی های طبی می توانند درد افراد مبتلا به RA را کاهش دهند. ابزارهای ویژه خانگی می توانند کار با دستان شما را آسان کنند. به عنوان مثال، میله ها و نرده های دستی در حمام و روی پله ها می تواند به شما در جهت یابی ایمن در خانه کمک کند.

16. درمان خانگی رماتیسم مفصلی با کرم ها، ژل ها و لوسیون ها

کرم ها، ژل ها و لوسیون های موضعی می توانند مستقیماً بر روی پوست مالیده شوند تا به تسکین مفاصل دردناک کمک کنند. از آنجا که پوست مواد را جذب می کند، ممکن است تسکین موقتی در دردهای جزئی مفصلی را تجربه کنید.

پمادهای موضعی همچنین می توانند به صورت اسپری باشند. محصولاتی که حاوی کپسایسین، سالیسیلات، کافور یا منتول هستند برای درمان آرتروز استاندارد هستند. در حال حاضر تحقیقات محدودی در مورد استفاده از این روشهای درمانی برای RA وجود دارد. یک مطالعه در سال 2017 نشان داد که یک ژل حاوی منتول، بنزوکائین و هیدروکلراید پروکائین منجر به تسکین موقتی درد در افراد مبتلا به RA می شود. داروهای آرتروز به صورت کرم نیز ممکن است موثر باشد.

طبق یک مطالعه در سال 2015 ، کرم etoricoxib ، کرم piroxicam و کرم diclofenac باعث کاهش درد و تورم RA شد که کرم etoricoxib بیشترین تسکین را داشت.

17. درمان خانگی رماتیسم با روغن گیاه بادرنجبویه

بسیاری از روغنها دارای خواص ضد التهابی و مفیدی هستند. روغن بادرنجبویه ممکن است به طور خاص به RA کمک کند. مطالعه ای در سال 2017 نشان داد که مالیدن روغن بادرنجبویه بر روی پوست به تدریج درد را کاهش می دهد. در حال حاضر ، مطالعات بسیار کمی در مورد روغن بادرنجبویه برای RA وجود دارد. تحقیقات بیشتری در مورد اثربخشی آن لازم است.

18. درمان خانگی روماتیسم با داروهای NSAID

داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی می توانند تسکین موقتی درد و التهاب ایجاد کنند. NSAID شامل آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن هستند. در صورت لزوم پزشک می تواند دوز قوی تری را برای شما تجویز کند. NSAID شامل:

 • آناپروکس (ناپروکسن)
 • سلبرکس (سلکوکسیب)
 • دایپرو (اگزاپروزین)
 • موبیک (ملوکسیکام)
 • فلدن (پیروکسیکام)

هستند. NSAID احتمال حمله قلبی ، سکته مغزی یا خونریزی معده را افزایش می دهند. مطالعه ای در سال 2014 نشان داد که NSAID از جمله روفکوکسیب و دیکلوفناک در بیماری قلبی احتمال ابتلا به RA را افزایش می دهند. در حالی که این داروها درد و ناراحتی را کاهش می دهند، اما روند RA را تغییر نمی دهند.

19. درمان روماتیسم با داروهای هدفمند

از انواع داروهای زیر نیز برای درمان RA استفاده می شود:

1. داروهای (DMARDs)

این موارد به کاهش درد و کندی آسیب مفصلی کمک می کنند و اغلب اولین داروهایی هستند که برای درمان RA استفاده می شوند. آنها شامل متوترکسات (Trexall)، سولفاسالازین (azolph) و هیدروکسی کلروکین (Plaquenil)هستند. DMARD که در موارد پیشرفته تر RA استفاده می شوند، سیگنال های ایجاد کننده التهاب را مسدود می کنند. آنها شاملabatacept (Orencia  ، tocilizumab (Actemra) و داروهای مشابه هستند.

2. کورتیکواستروئیدهای خوراکی

این موارد تسکین سریع و کوتاه مدت علائم را ایجاد می کنند و اغلب در کنار DMARD ها استفاده می شوند. پردنیزون نمونه ای از کورتون هاست. تحقیقات از 2016 منبع معتبر خاطر نشان کرد که استفاده از متوترکسات DMARD همراه با DMARD های بیولوژیکی به دستیابی به بهبودی در بسیاری از افراد مبتلا به RA کمک کرده است. 

20. درمان روماتیسم با جراحی

جراحی ممکن است بتواند ناهنجاری مفصل را اصلاح کند، ناتوانی را کاهش دهد و به کاهش درد در افراد مبتلا به RA پیشرفته کمک کند. گزینه های مختلفی برای جراحی RA وجود دارد شامل:

تعویض کامل مفصل: که در آن جراح قسمت آسیب دیده مفصل را برداشته و جایگزینی فلزی یا پلاستیکی را وارد می کند
سینوکتومی: جراح مفاصل معیوب را از بین می برد
همجوشی مفصلی (یا آرتروز):  که در آن استخوانها برای افزایش پایداری بهم پیوند زنده می شوند
تعویض مفصل ران و زانو شایعترین عمل مفاصل بزرگ برای RA است. بعد از عدم موفقیت در سایر روش های درمانی ، جراحی اغلب مرحله آخر است.

سخن آخر

روشهای زیادی برای بهبود کیفیت زندگی و کاهش پیشرفت بیماری با آرتریت روماتوئید وجود دارد. با پزشک خود درمورد اینکه کدام روش های درمانی می تواند برای شرایط شما بهتر باشد ، صحبت کنید.


مقالات مرتبط:

13 درمان گیاهی روماتیسم مفصلی

6 نکته برای بهبود زندگی با وجود آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی)

از
5
رای