اسکار زخم چیست؛ از بین بردن جای زخم کهنه با درمان خانگی و پزشکی

اسکار زخم چیست؛ از بین بردن جای زخم کهنه با درمان خانگی و پزشکی اسکار زخم کهنه چیست؛ انواع اسکار پوستی، جای زخم یا اسکار پوست چگونه ایجاد می شود؛ درمان خانگی از بین بردن زخم کهنه سوختگی، جای جوش با بهترین پماد، روش پزشکی و طبیعی در سلام دنیا بخوانید.

در حالی که برخی افراد زخم های خود را نشانه غرور می دانند،بیشتر افرادمی خواهند آن ها را درمان کنند. از آنجایی که آنها می توانند ظاهر شما را تحت تأثیر قرار دهند، می توانند باعث شوند که احساس بدی داشته باشید.ما در این مقاله از سلام دنیا، در مورد زخم کهنه چیست، انواع مختلف اسکارهای قدیمی، درمان خانگی از بین بردن جای زخم کهنه و اسکار پوست با بهترین پماد، داروهای گیاهی، طبیعی و پزشکی صحبت کردیم با ما همراه باشید.

جای زخم کهنه چیست؟

جای زخم کهنه علامتی است که مدت هاست روی بدن وجود دارد. ممکن است در نتیجه آبله مرغان ، شیوع آکنه در دوران بلوغ، آسیب یا تصادف باشد - اما هنوز روی بدن قابل مشاهده است. اکنون برخی از درمان ها می توانند به شما کمک کنند تا از شر این زخم های کهنه خلاص شوید.

انواع مختلف اسکارهای قدیمی چیست؟

متخصصان پوست بر اساس فاکتورهای مختلفی از جمله اسکارهای قدیمی را به انواع مختلفی دسته بندی می کنند:


حتما بخوانید: از بین بردن جای جوش با 25 ماسک خانگی و گیاهی


 • آسیبی که باعث ایجاد اسکار شده است (مانند جای سوختگی قدیمی، جراحی، جای جوش قدیمی ، اسکار تصادفی و غیره)
 • نوع، رنگ، ضخامت و بافت پوست
 • ناحیه ای از بدن که تحت تأثیر اسکار قرار گرفته است

انواع مختلف اسکارهای قدیمی چیست؟

انواع اصلی اسکار پوستی عبارتند از:

 • اسکار کلوئید یا هیپرتروفیک
 • اسکار آتروفیک
 • اسکار انقباضی

یک اسکار قدیمی چه تفاوتی با اسکار جدید دارد؟

به طور معمول، اسکارهای قدیمی علائم یا فرورفتگی هایی هستند که در اثر جراحی های گذشته باقی می مانند. همانطور که فیبرهای کلاژن جدید تشکیل می شوند و خود را در روند بهبود سازماندهی می کنند، پوست بافت و رنگ ناهموارتری را نشان می دهد که ما با اسکارها مرتبط می شویم.

 • اسکارهای جدید، از سوی دیگر، پاسخی را از بدن برای بالغ شدن تحریک نمی کنند و کلاژن بیش از حد تولید شده را سازماندهی می کنند. اگر در مراحل اولیه درمان شوند، با گذشت زمان از بین می روند.
 • اگر می خواهید از شر یک اسکار قدیمی خلاص شوید، باید بدانید که جای زخم چیست و چه نوع زخمی را می خواهید درمان کنید.

جای زخم یا اسکار پوست چگونه ایجاد می شود؟

اسکار به عنوان بخشی از روند بهبود طبیعی بدنبال یک آسیب ایجاد می شود. هنگامی که درم - لایه دوم پوست - آسیب می بیند، بدن شما فیبرهای کلاژن را برای ترمیم آسیب تشکیل می دهد و در نتیجه یک اسکار ایجاد می شود.

در بیشتر موارد، هرچه زخم سریع‌تر بهبود یابد، کلاژن کمتری رسوب می‌کند و اسکار کمتر دیده می شود. به طور معمول، شدت اسکار بر اساس شدت آسیب است. آنها در قسمت های مختلف بدن و بر اساس سن فرد آسیب دیده متفاوت تشکیل می شوند.

اسکار پوست چگونه ایجاد می شود؟

از بین بردن زخم کهنه با 10 درمان پزشکی برتر

هیچ روش شناخته شده ای برای از بین بردن کامل اسکارها وجود ندارد، اما بسیاری از آنها به مرور زمان خود به خود کمرنگ تر می شوند. همچنین برخی از درمان های پزشکی و گزینه های بدون نسخه (OTC) وجود دارد که می تواند به کاهش  اسکار کمک کند.

1. درمان جای زخم کهنه با : ژل یا ورق سیلیکونی

ژل ها و ورق های سیلیکونی را می توان برای بهبود پوست استفاده کرد، نه برای زخم های باز. آنها ژل ها یا ورق هایی  نرم و انعطاف پذیر هستند که مانند یک پانسمان استفاده می شوند. آنها برای کمک به نرم شدن پوست و صاف کردن جای زخم طراحی شده اند.هر روز  استفاده می شوند و تا 3 ماه قابل شستشو و استفاده مجدد هستند. شما نیازی به نسخه ندارید - آنها را می توان بدون نسخه در فروشگاه محلی خود خریداری کرد.

2. درمان جای زخم کهنه با : استروئیدها

تزریق کورتیکواستروئید می تواند در درمان انواع خاصی از اسکارها مانند اسکارهای ضخیم یا کلوئید موثر باشد.آنها به طور مستقیم به بافت اسکار تزریق می شوند تا به کاهش خارش، قرمزی و احساس سوزش که ممکن است این اسکارها ایجاد کنند، کمک کنند. 


حتما بخوانید: 18 درمان خانگی اسکار کلوئید (زخم گوشت اضافه)


آنها روی انواع دیگر اسکارها استفاده نمی شوند زیرا اگر مستقیماً به جای زخم  تزریق شوند می توانند باعث فرورفتگی دائمی شوند.تزریق ها تورم را کاهش داده و جای زخم را صاف می کند. تزریق‌ها معمولاً در موارد متعدد در طی چند ماه انجام می‌شوند. می توانید از پزشک بپرسید که آیا این چیزی است که او می تواند به شما پیشنهاد دهد.

 درمان پزشکی برتر برای خلاص شدن از شر جای زخم کهنه1

3. درمان جای زخم کهنه با : لیزر درمانی

لیزر درمانی همچنین به عنوان بازسازی پوست با لیزر یا اصلاح اسکار لیزری شناخته می شود، رگ های خونی را هدف قرار می دهد که می تواند ظاهر اسکار را کاهش دهد.در حالی که لیزر درمانی نمی تواند جای زخم را به طور کامل از بین ببرد، پالس های نور می تواند جای زخم را صاف تر کند، قرمزی را کاهش دهد و درد و خارش را کاهش دهد.لیزر درمانی توسط پزشک یا متخصص زیبایی انجام می شود.

3. درمان جای زخم کهنه با : پرکننده های پوستی

پرکننده های پوستی تزریقی مواد ژل مانندی هستند که در زیر پوست شما تزریق می شوند.به طور معمول،آنها از اسید هیالورونیک ساخته می شوند، ماده ای که به صورت ارگانیک در بدن شما ایجاد می شود. گاهی اوقات می‌توان از آن‌ها برای از بین بردن جای زخم‌های حفره‌دار استفاده کرد، به عنوان مثال، اگر آکنه یا جای زخم عمیق دارید.فیلرهای پوستی توسط پزشک یا متخصص زیبایی یا پوست تزریق می شود.

4. درمان جای زخم کهنه با : لایه برداری شیمیایی

برای درمان جای زخم خفیف می توان از لایه برداری شیمیایی استفاده کرد. محلول شیمیایی در خارجی ترین لایه پوست حل می شود تا به افزایش گردش سلولی کمک کند و چهره ای صاف تر نشان دهد.این درمان برای افرادی که پوست روشن تری دارند بهتر عمل می کند. متخصصان زیبایی معمولاً لایه برداری شیمیایی را انجام می دهند.

اگر پوست تیره تری دارید، لایه برداری با اسید گلیکولیک ممکن است موثرتر باشد. اسید آزلائیک نیز گزینه خوبی برای درمان آکنه و رنگدانه های صورت است.صرف نظر از رنگ پوست، حتما از کرم ضد آفتاب روزانه استفاده کنید و در صورت قرار گرفتن در معرض آفتاب مجدداً استفاده کنید، زیرا لایه برداری پوست را به شدت به نور و اشعه ماوراء بنفش (UV) حساس می کند.

 درمان پزشکی برتر برای خلاص شدن از شر جای زخم کهنه/2

5. درمان جای زخم کهنه با : سابسیژن

سابسیژن یکی دیگر از درمان های رایج زیبایی است که برای درمان اسکار آکنه استفاده می شود. این شامل وارد کردن یک سوزن کوچک در پوست شما برای رها شدن اسکار آکنه از بافت زیرین است.این می تواند به ویژه برای اسکارهای کهنه یا فرورفته موثر باشد.این باعث می شود تا پوست بلند شود و ظاهر اسکار آکنه را کاهش دهد. این در یک کلینیک زیبایی یا پوست انجام می شود.

6. درمان جای زخم کهنه با : برداشتن پانچ

این درمان اسکار آکنه از یک ابزار جراحی متناسب با اندازه اسکار استفاده می کند. دقیقاً همانطور که در نام توضیح داده می شود، جای زخم با ابزار برداشته می شود و سپس بخیه می شود. این یکی از بهترین راه‌ها برای از بین بردن  اسکارهای عمیق است.

7. درمان جای زخم کهنه با : میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ را می توان بر روی تعداد زیادی از انواع اسکار استفاده کرد.همانطور که از نام آن پیداست، این درمان از میکروسوزن ها برای سوراخ کردن پوست و ایجاد میکروکانال استفاده می کند. این باعث تحریک تولید کلاژن می شود که به بازسازی پوست و کاهش ظاهر اسکار کمک می کند.کلینیک های زیبایی یا پوست معمولا میکرونیدلینگ را ارائه می دهند.


حتما بخوانید: فواید و عوارض میکرونیدلینگ در جوانسازی پوست


8. درمان جای زخم کهنه با : کرم های دارویی

بسته به نوع اسکار شما، پزشک ممکن است کرم تجویز کند. برخی از کرم‌های تجویزی ممکن است مؤثرتر از آن‌هایی باشند که بدون نسخه می‌خرید. این محصولات اغلب حاوی یک رتینوئید با قدرت بالا یا یک استروئید موضعی برای کاهش خارش و تورم هستند.حتما از پوست خود در برابر نور خورشید محافظت کنید، به خصوص زمانی که جای زخم در حال بهبود است. هر روز از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و زمانی که در معرض نور خورشید هستید، از ضد افتاب، کلاه و روسری استفاده کنید.

9. درمان جای زخم کهنه با : کرم های OTC

تعداد زیادی گزینه OTC نیز وجود دارد.این کرم‌ها حاوی مواد فعال نسخه‌ای نیستند، اما در عوض حاوی جایگزین‌های دیگری هستند که با هدف کاهش اندازه و ظاهر جای زخم‌ها و همچنین مبارزه با قرمزی یا خارش انجام می‌شوند.

 درمان پزشکی برتر برای خلاص شدن از شر جای زخم کهنه/3

هزینه برداشتن اسکار قدیمی چقدر است؟

هزینه درمان برای از بین بردن جای زخم های قدیمی در هند به نوع درمانی شما بستگی دارد. جزئیات هزینه زیر را بررسی کنید تا تصمیمی آگاهانه و متناسب با بودجه خود بگیرید:

 • لایه برداری لیزری - هزینه هر جلسه بین 7000 تا 20000 روپیه است.
 • MNRF - قیمت هر جلسه 10000 تا 25000 روپیه است.
 • لایه برداری شیمیایی - دارای محدوده قیمتی بین 3000 تا 7000 روپیه است.

متخصص پوست شما ممکن است درمانی را پیشنهاد دهد که ممکن است شامل یک یا چند مورد از این تکنیک ها باشد. هزینه درمان از فردی به فرد دیگر بر اساس نوع اسکارهای قدیمی، اندازه و عمق آنها، روش انتخابی و تعداد جلسات توصیه شده متفاوت است. قیمت های ذکر شده در اینجا کلی است و از کلینیکی به کلینیک دیگر بر اساس موقعیت مکانی، شهرت، تجربه متخصص پوست و تجهیزات مورد استفاده متفاوت است. توصیه می شود برای اطلاع از هزینه دقیق درمان برای رفع اسکارهای قدیمی به کلینیک پوست مراجعه کنید.

از بین بردن جای زخم کهنه در خانه با روش های خانگی و طبیعی

همچنین چندین درمان طبیعی وجود دارد که ممکن است به ظاهر جای زخم کمک کند.

1. از بین بردن جای زخم کهنه در خانه با آلوئه ورا

در یک بررسی محققان به این نتیجه رسیدند که آلوئه ورا می‌تواند  زخم را بهبود بخشد و در صورت استفاده در کنار روش‌های دیگر می‌تواند به بهبود زخم‌ها کمک کند.

برای استفاده از آن:
 • "پوست" سبز تیره را از آلوئه ورا جدا کنید.
 • ژل شفاف  روشن را بردارید.
 • با استفاده از حرکات دایره ای ژل را مستقیماً روی جای زخم خود بمالید.
 • بعد از نیم ساعت، ژل را با آب خنک بشویید.
 • هر روز دو بار تکرار کنید.

حتما بخوانید: خواص آلوئه ورا برای پوست


2. از بین بردن جای زخم کهنه در خانه با ویتامین E

شواهد علمی در مورد ویتامین E و اسکارها قطعی نیست. تحقیقات در مورد اینکه چگونه ویتامین E می تواند آکنه را درمان کند و جای زخم های آن را التیام دهد، بی نتیجه است.در یک مطالعه در سال 2016 ، محققان به این نتیجه رسیدند که شواهد کافی مبنی بر اینکه ویتامین E موضعی اثر مفید قابل توجهی بر جای زخم دارد وجود ندارد تا استفاده گسترده از آن را توجیه کند. آنها به نیاز به مطالعات بیشتر با کیفیت بالا دارند

امتحانش کن:
 • یک کپسول ویتامین E را روی جای زخم باز کنید و روغن را روی جای زخم بفشارید (ممکن است برای دریافت مایع کافی برای پوشش کامل به بیش از یک کپسول نیاز داشته باشید).
 • حدود 10 دقیقه روغن را روی جای زخم و اطراف آن ماساژ دهید.
 • بعد از حدود 20 دقیقه روغن را با آب گرم بشویید.
 • این روند را حداقل سه بار در روز تکرار کنید.

درمان طببعی جای زخم با آلوئه ورا

3. درمان جای زخم کهنه با عسل

شواهد علمی وجود ندارد که نشان دهد عسل می تواند به درمان جای زخم کمک کند.یک مطالعه که تاثیر عسل مانوکا بر جای زخم را بررسی کرد، نشان داد که در حالی که عسل دارای خواص ضد التهابی و ضد باکتریایی است، در صورت استفاده موضعی تفاوتی در ظاهر اسکار ایجاد نمی کند.

امتحانش کن:
 • قبل از رفتن به رختخواب جای زخم خود را با یک لایه عسل بپوشانید.
 • جای زخم پوشیده از عسل را با باند بپیچید.
 • بگذارید یک شب کامل بماند.
 • صبح، بانداژ را بردارید و عسل را با آب گرم بشویید.
 • هر شب این را بخشی از برنامه روزانه خود قرار دهید.

4. درمان جای زخم کهنه با روغن نارگیل

شواهد علمی محدودی برای استفاده از روغن نارگیل برای محو کردن جای زخم وجود دارد.

 روغن نارگیل در بهبود زخم ها از طریق موارد زیر موثر است:

 • سنتز کلاژن
 • کاهش التهاب
 • ترمیم سد پوستی
 • دارای اثر ضد باکتری و آنتی اکسیدانی است

حتما بخوانید: خواص روغن نارگیل برای پوست صورت و رفع چین و چروک


امتحانش کن:
 • چند قاشق غذاخوری روغن نارگیل را به اندازه ای گرم کنید که مایع شود.
 • روغن را به مدت 10 دقیقه روی جای زخم ماساژ دهید.
 • اجازه دهید پوست حداقل 1 ساعت روغن را جذب کند.
 • هر روز دو تا چهار بار تکرار کنید.

درمان جای زخم کهنه با روغن نارگیل

5. از بین بردن جای زخم کهنه در خانه با سرکه سیب

نشان داده شده است که سرکه سیب (ACV) به جلوگیری از اسکار آکنه کمک می کند.

یک مطالعه این را به اسید سوکسینیک موجود در ACV نسبت داد. اسید سوکسینیک می تواند التهاب ناشی از آکنه را کنترل کند، که به نوبه خود ممکن است از ایجاد اسکار جلوگیری کند.

امتحانش کن:
 • 4 قاشق غذاخوری آب مقطر را با 2 قاشق غذاخوری ACV ترکیب کنید.
 • یک گلوله پنبه را به مخلوط آب و سیب آغشته کنید و جای زخم خود را بمالید.
 • بگذارید خشک شود.
 • این کار را هر شب قبل از رفتن به رختخواب انجام دهید و صبح محل را بشویید.

6. درمان جای زخم کهنه با اسطوخودوس و روغن زیتون

تحقیقات نشان می دهد که اسانس اسطوخودوس می تواند به بهبود زخم کمک کند.محققان با یک مطالعه روی موش‌ها دریافتند که سطح زخم‌هایی که به‌طور موضعی با روغن اسطوخودوس درمان شده‌اند در مقایسه با گروه کنترل به طور قابل‌توجهی کاهش یافته است.

امتحانش کن:
 • سه قطره اسانس اسطوخودوس را با سه قاشق غذاخوری روغن زیتون مخلوط کنید.
 • مخلوط را به مدت حدود 5 دقیقه روی ناحیه زخم ماساژ دهید.
 • روغن را حدود 30 دقیقه در جای خود بگذارید.
 • محل را با آب گرم بشویید.
 • این روند را حداقل سه بار در روز تکرار کنید.

7. از بین بردن جای زخم کهنه در خانه با لیمو

هیچ شواهد پزشکی محکمی مبنی بر اینکه لیمو می تواند به جای زخم کمک کند وجود ندارد.یک مطالعه در سال 2018 روی موش ها نشان داد که استفاده موضعی از روغن لیمو به کاهش التهاب پوست و آسیب پوست در موش ها کمک می کند.

امتحانش کن:
 • یک قاچ از یک لیموی تازه جدا کنید.
 • در حالی که آب لیمو را روی جای زخم فشار می دهید، به آرامی قسمت آبدار لیمو را روی جای زخم بمالید.
 • قبل از اینکه ناحیه مورد نظر را با آب خنک بشویید، حدود 10 دقیقه استراحت کنید.
 • این کار را هر روز تقریباً در یک زمان انجام دهید.

آب و روغن‌های مرکبات، از جمله لیمو، لیموترش، پرتقال و ترنج، باعث ایجاد حساسیت به نور می‌شوند. اگر می خواهید از محصولات مرکباتی برای صورت خود استفاده کنید، حداقل به مدت 12 ساعت پوست خود را در معرض اشعه ماوراء بنفش قرار ندهید و همیشه از ضد آفتاب استفاده کنید.

8. از بین بردن جای زخم کهنه در خانه با سیب زمینی

شواهد پزشکی محدودی وجود دارد که از این ایده حمایت می کند که سیب زمینی می تواند به درمان جای زخم کمک کند. اما یک مطالعه در سال 2017 نشان داد که پوست سیب زمینی ممکن است به بهبود سوختگی های جزئی کمک کند.


حتما بخوانید: طرز تهیه 15 نوع ماسک سیب زمینی برای لکه، چاقی و جوش


امتحانش کن:
 • یک سیب زمینی را به صورت حلقه های متوسط ​​ضخیم برش دهید.
 • با یک حرکت دایره ای، برش سیب زمینی را روی جای زخم خود بمالید.
 • هنگامی که برش سیب زمینی شروع به خشک شدن کرد، آن را دور بریزید و با یک برش دیگر به ماساژ پوست ادامه دهید.
 • مالش و تعویض آن را حدود 20 دقیقه ادامه دهید و سپس اجازه دهید محل اسکار حدود 10 دقیقه در هوا خشک شود.
 • محل را با آب خنک بشویید.
 • این روند را حداقل یک بار در روز تکرار کنید.

درمان جای زخم کهنه با سیب زمینی

9. درمان جای زخم کهنه با گلاب و کندر

یک مطالعه مورد اعتمادتایید کرد که روغن گل رز به طور قابل توجهی باعث بهبود زخم شده و به طور موثر اسکارها را بهبود می بخشد.روغن کندر به بهبود فیبروبلاست های پوستی انسان کمک می کند.

امتحانش کن:
 • مقادیر مساوی اسانس گل رز و اسانس کندر را با هم مخلوط کنید.
 • مخلوط گل سرخ و کندر را روی جای زخم ماساژ دهید.
 • 45 دقیقه صبر کنید و سپس به آرامی محل را با آب گرم بشویید.
 • این روش را سه بار در روز انجام دهید.

10. از بین بردن جای زخم کهنه در خانه با جوش شیرین

در یک مطالعه به ترمیم زخم هنگام استفاده از جوش شیرین اشاره کرد. این در روز 7 و بیشتر در روز 14 مشاهده شد.

امتحانش کن:
 • آب مقطر را - هر چند وقت یکبار - با 2 قاشق غذاخوری جوش شیرین مخلوط کنید تا به شکل خمیر درآید.
 • جای زخم خود را با آب مقطر خیس کنید و سپس خمیر را روی جای زخم مرطوب بمالید.
 • خمیر را با کمپرس گرم به مدت 15 دقیقه در جای خود نگه دارید.
 • ناحیه را بشویید و هر روز تکرار کنید.

قبل از امتحان هر یک از روش های فوق، جای زخم و ناحیه اطراف آن را کاملا بشویید و خشک کنید. این داروها را فقط برای جای زخم های باز استفاده کنید. همیشه قبل از امتحان یک محصول یا ماده جدید روی پوست خود یک پچ تست انجام دهید تا از تحریک و راش جلوگیری کنید. اگر هر یک از این داروها باعث تحریک شد، فورا مصرف را قطع کنید.

سخن آخر

اگر می خواهید جای زخم کمتر به چشم بیاید، یک درمان طبیعی را امتحان کنید. افراد زیادی هستند که معتقدند درمان های طبیعی می توانند کار را انجام دهند.مانند هر درمان خانگی، قبل از شروع با متخصص مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. یک پزشک می‌تواند بینش و توصیه‌هایی درباره درمان‌هایی که باید یا نباید امتحان کنید ارائه دهد.


مقالات مرتبط:

زخم بستر چیست و چه شکلی است و درمان خانگی آن

درمان خانگی برای زخم و آفت دهان در نوزادان و کودکان نوپااز
1
رای