نحوه قرار دادن و استفاده از شیاف های واژینال؛ شیاف های واژینال برای چه مواردی استفاده می شود

نحوه قرار دادن و استفاده از شیاف های واژینال؛ شیاف های واژینال برای چه مواردی استفاده می شود شیاف های واژینال قرص های جامد و بیضی شکلی هستند که با استفاده از یک اپلیکاتور پلاستیکی وارد واژن می شود. شیاف های واژینال می توانند در درمان عفونت های قارچی و خشکی واژن موثر باشند.

شیاف های واژینال (Vaginal suppositories) قرص های جامد و بیضی شکلی هستند که با استفاده از یک اپلیکاتور پلاستیکی وارد واژن می شود. این شیاف ها درون واژن به محض گرم شدن با دمای بدن به شکل مایع در می آیند. شیاف واژینال با تسکین شرایطی که واژن را تحت تاثیر قرار داده است باعث بهبود می شود. این شیاف ها بخاطر جذب سریع، تاثیر فوری دارند. در این مقاله راهنمای گام به گام استفاده از شیاف واژینال ارائه شده است. همچنین زمان استفاده از شیاف واژینال مورد بررسی قرار گرفته است و اطلاعاتی که نشان می دهد در هر فرد دقیقا باید چه نتیجه ای را انتظار داشته باشد.

استفاده از شیاف واژینال: راهنمای قدم به قدم

راهنمای گام به گام زیر روش صحیح استفاده از شیاف های واژینال را نشان می دهد.

الف: آماده سازی
 • مرحله 1: دست ها و ناحیه واژن را با صابون ملایم و آب گرم بشویید و با حوله تمیز خشک کنید. با این کار از گسترش باکتری جلوگیری می شود.
 • مرحله 2: شیاف را در اپلیکاتور قرار دهید.
 • شیاف جامد: شیاف را از بسته بندی آن خارج کنید. آن را درون اپلیکاتور جای بدهید. فرو بردن انتهای شیاف در آب ممکن است باعث شود تا وارد کردن آن آسانتر بشود.
 • کرم شیاف: قسمت باز تیوب کرم را به انتهای اپلیکاتور متصل کنید. اپلیکاتور را پر کنید تا اینکه به دوز صحیحی برسد.

 نحوه استفاده از شیاف واژینال: راهنمای قدم به قدم

ب: روش استفاده

شیاف های واژینال را می تواند در حالت دراز کشیده یا ایستاده استفاده کرد، هر کدام احساس راحتی می کنید. برای افرادی که از شخصی دیگر برای اینکار کمک می گیرند، شاید راحترین گزینه در حالت دراز کشیده باشد. برای شروع، به پشت دراز بکشید و زانوها را خم کنید. یا بایستید در حالی که پاها به اندازه عرض شانه ها از هم باز هستند و یکی از پاها را بر روی سکو یا چهار پایه قرار دهید.

 • مرحله 1: اپلیکاتور را در دهانه واژن قرار دهید. به آرامی اپلیکاتور را تا جایی که پیش می رود درون واژن وارد کنید، بدون اینکه باعث ناراحتی شود.
 • مرحله 2: به آرامی قلم اپلیکاتور را فشار بدهید تا جایی که فشرده تر نشود. به این ترتیب شیاف به اعماق واژن وارد می شود.
 • مرحله 3: اپلیکاتور را به آرامی خارج کنید.
 • مرحله 4: در صورت استفاده مجدد از آن، آن را با مقدار صابون ملایم و آب گرم بشوید. اپلیکاتورهای یک بار مصرف را بعد از هر بار استفاده دور بیندازید.

روش استفاده از شیاف واژینال و اپلیکاتور

نکات اضافی
جلوگیری از نشت
 • شاید بهتر باشد قبل از خواب از شیاف واژینال استفاده کنید. دراز کشیدن باعث کاهش نشت دارو در هنگام نشستن یا ایستادن می شود.
 • با استفاده از پد بهداشتی مانع از آغشته شدن لباس زیر و ملافه ها به دارو می شوید.
 • در مورد دوز صحیح قابل استفاده، اطمینان حاصل کنید
 • خانم ها می توانند در طول قاعدگی از شیاف واژینال استفاده کنند. اما باید به جای تامپون از پد بهداشتی استفاده کنند، زیرا تامپون ها ممکن است دارو را جذب کنند.
 • دارو باید طبق تجویز پزشک و به مدت توصیه شده استفاده شود، حتی اگر نشانه های بیماری از بین رفته باشد.
 • اگر شخصی یک دوز مصرفی را فراموش کرد، باید منتظر باشد تا طبق برنامه نوبت دوز بعدی شود.

شیاف واژینال برای چه مواردی استفاده می شود؟

شیاف های واژینال می توانند در درمان عفونت های قارچی و خشکی واژن موثر باشند. شیاف های ضد بارداری نوع دیگری از شیاف های واژینال هستند که برخی افراد از آن برای پیشگیری از بارداری استفاده می کنند. بسته به هدف استفاده، شیاف ها مدت زمان متفاوتی را برای اعمال اثر نیاز دارند. اندازه و مواد شیمیایی شیاف تعیین می کند که انحلال آن چقدر طول می کشد.

1. کنترل بارداری

شیاف های ضد بارداری حاوی اسپرم کش هستند که برای جلوگیری از بارداری به دو روش عمل می کند:

 • این شیاف کف ایجاد می کند که ورودی دهانه رحم را مسدود می کند، بنابراین اسپرم نمی تواند از آن عبور کند.
 • به این ترتیب اسپرم بی حرکت شده و از بین می رود، بنابراین قادر به وارد شدن به رحم نیستند.

افراد باید حداقل 10 دقیقه قبل از رابطه جنسی، شیاف را داخل واژن قرار بدهند. به این ترتیب زمان کافی برای ذوب شدن دارو و پراکنده شدن اسپرم کش وجود دارد. طبق بررسی ها مشخص شده است، هر ساله 18 درصد از زنانی که از شیاف های ضد بارداری استفاده کرده باردار می شوند، علیرغم اینکه روش استفاده هم صحیح بوده باشد. در صورت استفاده نادرست، این رقم می تواند تا 28 درصد برسد.

کاربردهای شیاف واژینال

2. عفونت های قارچی واژن

عفونت قارچی واژن که به نام کاندیدیازیس واژن شناخته می شود، یک بیماری شایع است. این عفونت به دلیل قارچ کاندیدا رخ می دهد. می توان عفونت های قارچی واژن را با استفاده از شیاف های بدون نسخه و شیاف های طبیعی درمان کرد.

شیاف های بدون نسخه پزشک برای درمان عفونت قارچی واژینال

برخی از داروهای ضد قارچ به شکل کرم یا شیاف در دسترس است، مانند: کلوتریمازول و میکونازول. این داروها در دوزهای مختلف و به شکل بدون نسخه قابل خریداری هستند. بسته به دوز آن، دارو می تواند در طول 3 تا 7 روز عفونت را از بین ببرد. شیاف ها معمولاً در دوزهای کمتری نسبت به کرم ها لازمند و درمان را در مدت کوتاهتری انجام می دهند. پزشک می تواند یک دوره 14 روزه شیاف برای عفونت های شدیدتر یا پیچیده تر قارچی تجویز کند. هنگام استفاده از شیاف واژینال برای عفونت قارچی، لازم است دوره درمان را تکمیل کنید حتی اگر قبل از اتمام دارو علائم برطرف شدند.

شیاف های طبیعی واژینال برای درمان عفونت قارچی واژن

در طول چندین دهه، مردم از شیاف های اسید بوریک به عنوان یک درمان جایگزین برای عفونت قارچی واژن استفاده می کنند. این شیاف ها در بیشتر فروشگاه های محصولات بهداشتی و به صورت خرید آنلاین در دسترس هستند. یک مقاله در سال 2011، تاثیر اسید بوریک در درمان کاندیدیازیس واژینال را تحت بررسی قرار داد. در 14 مطالعه، تعداد زنان درمان شده از عفونت بین 40 تا 100 درصد است. یک مطالعه آزمایشگاهی تازه تر در سال 2018 نشان داد که اسید بوریک با محدود کردن رشد گونه های کاندیدا آلبیکنس و کاندیدا گلابراتا که به درمان دارویی معمولی مقاومت نشان می دهند، کار می کند. شیاف اسید بوریک ممکن است بخصوص برای افرادی که علائم کاندیدیازیس واژینال آنها بعد از استفاده از دوره طولانی از درمان معمولی بهبود نمی یابند، بسیار مفید است.

شیاف های طبیعی واژینال برای درمان عفونت قارچی واژن

3. خشکی واژن

خشکی واژن می تواند افراد را در هر سنی تحت تاثیر قرار دهد، اما در بین افرادی که دچار یائسگی شده اند شایع تر است. شیاف های خاص می توانند به حفظ رطوبت واژن و سطح متعادل PH کمک کند.

شیاف هورمون

یک مطالعه بالینی اخیر نشان داد که شیاف های هورمونی ممکن است یک درمان موثر برای خشکی واژن باشد، خصوصاً در بین خانم هایی که قادر به استفاده از سایر روش های جایگزین هورمون نیستند. بعد از 12 هفته، 352 زن از شیاف هورمونی به نام Prasterone و 157 زن از دارونما استفاده کردند. در پایان 12 هفته، زنانی که این دارو را مصرف کرده بودند، در مقایسه با افرادی که دارونما دریافت کرده بودند، بهبود قابل توجهی در خشکی واژن نشان دادند. همچنین به نظر می رسد که Prasterone به صورت موضعی روی سلول های واژن تاثیر می گذارد و در نتیجه عوارض جانبی کمتری دارد.

شیاف ویتامین E

یک مطالعه جدید دیگر نشان داد که استفاده یک دوره 12 هفته ای از شیاف ویتامین E ممکن است برای درمان خشکی واژینال و دیگر نشانه های آتروفی واژن مفید باشد. یک مطالعه کوچک، تاثیر شیاف ویتامین E و کرم واژینال حاوی هورمون استروژن را در 52 زن مقایسه کرد. هر دو گروه بعد از 4 هفته علائم بهبود قابل توجهی را نشان دادند، اگرچه کرم استروژن موثرترین بود. اما ویتامین E ممکن است کندتر از کرم استروژن تاثیر گذار باشد زیرا در هفته های 8 و 12، اختلاف معنی داری بین این دو درمان وجود نداشت. برای زنانی که به هورمون درمانی حساس هستند، شیاف های ویتامین E می تواند به طور بالقوه ای یک جایگزین مناسب و بی خطر باشد.

 از انواع شیاف های واژینال: شیاف های ویتامین E

جمع بندی

شیاف های واژینال برای جلوگیری از بارداری نسبت به روش های متداول پیشگیری، کمتر مفید هستند. با این حال، شیاف های واژن برای درمان عفونت های قارچی و خشکی واژن عموماً ایمن و موثر در نظر گرفته می شوند. در بسیاری موارد، آنها همچنین سریعتر و هدفمندتر از داروهای خوراکی موجب بهبود بیماری می شوند و با عوارض جانبی کمتری همراه است. استفاده از شیاف های واژن نسبتاً آسان است و تنها باید باعث حداقل ناراحتی شود. هنگام استفاده از این شیاف ها، ممکن است افراد بخواهند روش های مختلف را امتحان کنند که روش بهتر را پیدا کنند.  

منبع: medicalnewstoday

از
13
رای