پماد هیدروکورتیزون؛ موارد استفاده، طریقه مصرف، عوارض جانبی و تداخلات دارویی آن

پماد هیدروکورتیزون؛ موارد استفاده، طریقه مصرف، عوارض جانبی و تداخلات دارویی آن کرم هیدروکورتیزون برای معالجه انواع بیماری های پوست استفاده می شود. برخی از کاربردهای پماد هیدروکورتیزون: درمان اگزما، جوش، درماتیت و ... می باشد. بهتر است پیش از هر بار استفاده دست های خود را بشویید.

کرم (پماد) هیدروکورتیزون چیست و کاربرد آن

کرم هیدروکورتیزون برای معالجه انواع بیماری های پوست استفاده می شود (به عنوان مثال: نیش حشرات، سم بلوط یا پیچک، اگزما، درماتیت، آلرژی، جوش، خارش قسمت بیرونی دستگاه تناسلی زنانه، خارش مقعد). هیدروکورتیزون می تواند تورم، خارش و قرمزی را که در اثر این نوع شرایط ایجاد می شود، کاهش دهد. این دارو، کورتیکواستروئید خفیف است.

نحوه استفاده از کرم هیدروکورتیزون

بسیاری از محصولات هیدروکورتیزون موجود است. بسیاری از آنها بدون نسخه قابل خریداری هستند. برخی از محصولات آن نیاز به نسخه دارند. در مورد انتخاب محصولی که برای شما مناسب است، با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید. از این دارو فقط می توانید بر روی پوست خود استفاده نمایید. با این وجود، از آن برای پوست صورت یا زیر بغل خود استفاده نکنید مگر اینکه توسط پزشک شما تجویز شده باشد. برخی از محصولات آن جهت استفاده در پوست سر برای دلایل مختلف  است. برای استفاده صحیح از این محصول، از دستورالعمل های موجود در بسته بندی محصول تبعیت نمایید.

 • دست های خود را قبل از هر بار استفاده از این محصول بشوئید.
 • ناحیه آسیب دیده را تمیز و خشک نمایید.
 • اگر از حالت لوسیون یا کف مانند آن استفاده می کنید، قبل از استفاده به خوبی آن را تکان دهید.
 • اگر از حالت اسپری مانند این دارو استفاده می کنید، بسته محصول را بررسی کنید تا ببینید که آیا قبل از هر بار استفاده باید آن را تکان داد یا خیر.
 • مقدار کمی از دارو را در ناحیه آسیب دیده اعمال کرده و مالش دهید که معمولاً تا 4 مرتبه در روز یا طبق دستور پزشک یا بسته محصول است.
 • دوز و طول مدت درمان به نوع بیماری که برای درمان آن استفاده می شود، بستگی دارد.
 • ناحیه آسیب دیده را باند پیچی نکرده، نپوشانده یا پانسمان نکنید مگر اینکه پزشک به شما انجام این کار را تجویز کرده باشد.
 • در صورت استفاده در ناحیه پوشک کودک، از پوشک های تنگ یا شلوارهای نایلونی برای کودک استفاده نکنید.
 • پس از استفاده از دارو، دستان خود را بشویید، مگر اینکه از این دارو برای درمان دستان استفاده نمایید.

از مصرف این دارو در چشم، بینی یا دهان خودداری کنید. اگر دارو با این نواحی تماس داشت، آنها را با آب زیادی بشوئید. اگر تحریک رخ داد یا ادامه داشت، سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید. از این دارو فقط برای شرایطی که برای آن تجویز شده یا وضعیتی که در بسته محصول ذکر شده است، استفاده کنید. از مصرف آن برای مدت طولانی تر از مدت ذکر شده در دستورالعمل بسته محصول یا طبق تجویز پزشک، خودداری نمایید. اگر علائم شما بعد از 7 روز ادامه داشت و یا وخیم تر شد و یا تصور می کنید که ممکن است یک مشکل جدی داشته باشید، با پزشک خود تماس بگیرید.

نحوه استفاده از کرم هیدروکورتیزون

عوارض جانبی کرم هیدروکورتیزون

 • ممکن است ضعف، سوزش، التهاب، خشکی یا قرمزی در محل اعمال دارو ایجاد شود. آکنه، رشد غیر معمول مو، «برآمدگی مو» (فولیکولیت)، نازک شدن یا تغییر رنگ پوست و یا علائم کشیدگی پوست نیز ممکن است رخ دهد. اگر هر یک از این اثرات ادامه داشت یا وخیم تر شد، سریعاً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.
 • به خاطر داشته باشید که پزشک این دارو را تجویز کرده، زیرا او تشخیص داده است که فواید این دارو برای شما بیش از خطر عوارض جانبی آن است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند، عوارض جانبی جدی ندارند.
 • اگر ناحیه در حال درمان شروع به خونریزی کرد، به خصوص اگر از این محصول برای خارش مقعد استفاده می کنید، سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید.
 • یک واکنش آلرژی زا بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، اگر متوجه علائم یک واکنش آلرژی زا جدی از جمله: جوش یا خارش یا تورم (به خصوص صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، مشکل شدید تنفسی شده اید، سریعا در جست و جو کمک پزشکی باشید.

این فهرست کاملی از تمام عوارض جانبی احتمالی این دارو نیست. اگر اثرات دیگر ذکر نشده در بالا را مشاهده کرده اید، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی کرم هیدروکورتیزون

اقدامات احتیاطی قبل از استفاده از پماد هیدروکورتیزون

 • قبل از استفاده از هیدروکورتیزون، اگر به این محصول و یا به سایر کورتیکواستروئیدها (مانند: پردنیزون، تریامسینولون) آلرژی داشته، و یا هر گونه آلرژی دیگری دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعال باشد، که می تواند باعث بروز واکنش های آلرژی زا یا سایر بیماری ها شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید. اگر هر گونه بیماری دارید، قبل از استفاده از این دارو با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.
 • اگر دچار خارش دستگاه تناسلی زنانه همراه با ترشح واژنی هستید، قبل از مصرف این دارو با پزشک خود مشورت نمایید. در صورت وجود زخم یا عفونت در ناحیه درمان، از آن استفاده نکنید. عفونت های پوستی با استفاده از این دارو می توانند وخیم تر شوند. اگر در قرمزی، تورم یا سوزش بهبودی حاصل نشد، سریعا به پزشک خود اطلاع دهید.
 • کودکان ممکن است نسبت به اثرات داروهای کورتیکواستروئیدی بیش از حد حساس باشند. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.
 • در دوران بارداری، این دارو فقط در مواردی که به وضوح مورد نیاز باشد، باید مورد استفاده قرار گیرد. در مورد خطرات و فواید آن با پزشک خود صحبت کنید.
 • مشخص نیست که آیا این دارو هنگام استفاده روی پوست به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. داروهای مشابه در صورت مصرف از طریق دهان به شیر مادر منتقل می شوند. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

اقدامات احتیاطی قبل از استفاده از پماد هیدروکورتیزون

تداخلات دارویی کرم هیدروکورتیزون

اگر این محصول را تحت نظر پزشک خود مصرف می کنید، پزشک یا داروساز ممکن است از هر گونه تداخلات احتمالی دارویی آن آگاه باشد و ممکن است شما را برای آن تداخلات تحت نظارت قرار دهد. بدون مشورت با پزشک یا داروساز خود، مصرف این دارو را شروع یا متوقف نکرده و دوز آن را تغییر ندهید. اگر این دارو توسط پزشک شما تجویز شد، به پزشک یا داروساز خود در مورد تمام داروهای تجویزی، داروهای فاقد نسخه یا داروهای گیاهی که قبل از استفاده از این دارو مصرف می کردید، اطلاع دهید. فهرستی از تمام داروهایی که مصرف می کنید، تهیه کرده و این فهرست را با پزشک یا داروساز خود به اشتراک بگذارید.

اوردوز

در صورت بلعیدن، این دارو ممکن است مضر باشد. اگر کسی اوردوز کرده و یا علائم جدی مانند بیهوشی یا مشکلات تنفسی دارد، با 115 تماس بگیرید. 

تذکر
 • این دارو را با دیگران سهیم نشوید.
 • در صورت تجویز پزشک، این دارو را فقط برای شرایط فعلی خود استفاده کنید. بعداً برای سایر مشکلات پوستی از آن استفاده نکنید، مگر اینکه پزشک به شما گفته باشد این کار را انجام دهید. در موارد دیگر، ممکن هست به یک درمان دیگر نیاز باشد.
 • مطابق با برنامه منظم به پزشک مراجعه کرده و یا آزمایشات پزشکی را انجام دهید.

تداخلات دارویی کرم هیدروکورتیزون

دوزهای فراموش شده

اگر مصرف یک دوز را فراموش کرده اید، آن را هر زمان که به خاطر آورید، مصرف کنید. اگر تقریبا زمان مصرف دوز بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را مصرف نکنید. دوز بعدی را مطابق با برنامه زمانی عادی آن مصرف کنید. هرگز دو دوز را به طور هم زمان برای جبران دوز فراموش شده مصرف نکنید.

نگهداری
 • به اطلاعات نگهداری از دارو درج شده در بسته بندی دارو مراجعه کنید. این دارو را به دور از نور و رطوبت نگهداری نمایید. آن را در حمام نگهداری نکنید. اگر در مورد ذخیره سازی دارو هر گونه سوالی دارید، از داروساز خود بپرسید. تمام داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
 • آنها را جهت دور ریختن در داخل چاه دست شویی یا فاضلاب نریزید، مگر اینکه در دستورالعمل دارو این گونه نوشته شده باشد.
 • این دارو را زمانی که تاریخ انقضاء آن گذشته و یا دیگر قصد استفاده از آن را ندارید، به درستی دور بریزید. با داروساز یا شرکت دفع زباله های محلی برای چگونگی روش های بی خطر دور ریختن دارو مشورت نمایید.

منبع: webmd

از
4
رای