عوارض جانبی کوتاه مدت و بلند مدت هیسترکتومی (برداشتن رحم) چیست؟

عوارض جانبی کوتاه مدت و بلند مدت هیسترکتومی (برداشتن رحم) چیست؟ روشی که پزشکتان از آن برای عمل برداشتن رحم (هیسترکتومی) استفاده می کند، نقش مهمی در عوارض جانبی که شما بعد از عمل تجربه می کنید، ایفا می کند.در ادامه عوارض جانبی کوتاه مدت و بلند مدت هیسترکتومی بیان شده است.

هیسترکتومی هم از طریق واژن و هم از طریق شکم انجام می شود. برخی از این جراحی ها را می توان با لاپاروسکوپی یا با کمک فناوری انجام داد.

هیسترکتومی چیست؟

هیسترکتومی عمل جراحی است که در طی آن، رحم را خارج می کنند. بر اساس آنچه که از بدن برداشته می شود، انواع مختلفی از هیسترکتومی وجود دارد: در هیسترکتومی جزئی، رحم را برداشته، اما دهانه رحم دست نخورده باقی می ماند. در یک هیسترکتومی استاندارد، هم رحم و هم دهانه رحم را خارج می کنند. یک هیسترکتومی کامل، رحم، دهانه رحم، و یا یک یا دو تخمدان و لوله های فالوپ را خارج می کند. هیسترکتومی هم از طریق واژن و هم از طریق شکم انجام می شود. برخی از این جراحی ها را می توان با لاپاروسکوپی یا با کمک فناوری انجام داد. روشی که پزشکتان از آن استفاده می کند، نقش مهمی در عوارض جانبی که شما بعد از عمل تجربه می کنید، ایفا می کند. به خواندن این متن ادامه دهید تا در مورد عوارض جانبی هیسترکتومی اطلاعات بیشتری کسب کنید.

هیسترکتومی چیست؟

عوارض جانبی هیسترکتومی (برداشتن رحم)

عوارض کوتاه مدت هیسترکتومی چیست؟

عمل هیسترکتومی می تواند باعث چندین عوارض جانبی کوتاه مدت فیزیکی شود. برخی نیز ممکن است در حین روند بهبودی، عوارض جانبی احساسی را نیز تجربه کنند.

الف: عوارض جانبی فیزیکی

پس از یک هیسترکتومی، ممکن است نیاز باشد برای یک یا دو روز در بیمارستان بمانید. در طول مدت ماندن شما در بیمارستان، همانطور که بدن بهبود پیدا می کند، ممکن است نیاز به دارو برای کمک به تسکین درد باشد. یک هیسترکتومی لاپاروسکوپی گاهی اوقات به ماندن در بیمارستان نیازی ندارد. همانطور که بهبود پیدا می کنید، احتمالا در روزها یا هفته ها بعد از عمل، مقداری ترشحات خونین واژن را مشاهده خواهید کرد. این امر کاملا طبیعی است. ممکن است احساس کنید که استفاده از پد قاعدگی در این مدت به شما کمک می کند.

زمان واقعی که برای بهبودی نیاز دارید، بستگی به نوع جراحی تان و اینکه چقدر فعال هستید، دارد. اکثر افراد 6 هفته بعد از هیسترکتومی شکمی، می توانند فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرند. اگر هیسترکتومی واژنی انجام داده اید، زمان بهبود شما عموما کوتاه تر خواهد بود. باید قادر باشید که در مدت 3 تا 4 هفته فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرید. در هفته های بعد از هیسترکتومی، ممکن است متوجه موارد زیر شوید:

 • درد در محل بریدگی
 • تورم، قرمزی یا کبودی در محل بریدگی
 • سوزش یا خارش در نزدیکی بریدگی
 • احساس بی حسی در نزدیکی بریدگی یا پایین پا

به خاطر داشته باشید که هیسترکتومی کامل، تخمدان های شما را خارج می کند، و شما فورا دچار یائسگی می شوید. این حالت می تواند منجر به موارد زیر شود:

 • گر گرفتگی
 • خشکی واژن
 • تعریق شبانه
 • بی خوابی

عوارض جانبی فیزیکی هیسترکتومی

ب: عوارض جانبی احساسی

رحم یک عضو مهم برای بارداری است. برداشتن رحم به این معنا است که شما قادر به بارداری نیستید، که عادت به این مساله می تواند برای برخی از اشخاص دشوار باشد. همچنین بعد از هیسترکتومی، قاعدگی شما متوقف می شود. برای برخی از افراد، این مساله یک تسکین بزرگ است. اما حتی اگر احساس راحتی کنید، ممکن است حس از دست دادگی را تجربه کنید.

برای برخی از اشخاص، بارداری و قاعدگی جنبه های مهم زنانگی هستند. از دست دادن هر دو آنها با استفاده از تنها یک عمل جراحی، می تواند هضم این مساله را برای برخی از افراد دشوار کند. حتی اگر در مورد اینکه دیگر نگران بارداری یا قاعدگی نمی شوید، هیجان زده باشید، احساسات متناقض ممکن است بعد از عمل ایجاد شود. قبل از انجام عمل هیسترکتومی، کسب اطلاعات و ملاقات افرادی که عمل جراحی هیسترکتومی را انجام داده اند؛ می تواند کمک کننده باشد. این زنان  جنبه های احساسی هیسترکتومی را درک می کنند.

عوارض جانبی احساسی برداشتن رحم

عوارض جانبی طولانی مدت هیسترکتومی چیست؟

بعد از هر نوع جراحی هیسترکتومی، شما دیگر دچار قاعدگی نمی شوید. همچنین نمی توانید باردار شوید. اینها عوارض جانبی طولانی مدت هیسترکتومی هستند. مشکلات مربوط به پرولاپس ارگان ممکن است بعد از هیسترکتومی رخ دهد. مطالعه ای در سال 2014 بر روی بیش از 150000 بیمار، نشان داد که 12 درصد از اشخاصی که هیسترکتومی انجام داده اند، نیاز به عمل پرولاپس اندام لگنی دارند. در برخی موارد پرولاپس ارگان، واژن دیگر به رحم و دهانه رحم متصل نمی شود. واژن می تواند دچار پایین افتادگی شده یا حتی از بدن بیرون بیاید.

سایر اندام ها مانند روده یا مثانه می توانند دچار پایین افتادگی شده و در جایی قرار بگیرند که قبلا رحم قرار داشت و به واژن فشار وارد کنند. اگر مثانه در این مساله درگیر شود، می تواند منجر به مشکلات دستگاه ادراری شود. جراحی می تواند این مشکلات را اصلاح کند. اکثر خانم ها پس از هیسترکتومی، پرولاپس را تجربه نمی کنند. برای جلوگیری از مشکلات مربوط به پرولاپس، اگر می دانید که قرار است هیسترکتومی را تجربه کنید، انجام ورزش های کف لگن را برای تقویت عضلات پشتیبان اندام های داخلی انجام دهید. ورزش های کیگل را می توان در هر زمان و مکانی انجام داد.

اگر در حین جراحی تخمدان هایتان را برداشته اند، علائم یائسگی ممکن است برای چند سال ادامه داشته باشد. اگر تخمدان ها از بدن خارج نشده باشد و هنوز دچار یائسگی نشده اید، ممکن است یائسگی تان زودتر از زمان مورد انتظار شروع شود. اگر تخمدان های خود را برداشته و دچار یائسگی شده اید، برخی از علائم ممکن است بر زندگی جنسی تان تاثیر گذار باشد. عوارض جانبی یائسگی می تواند به شرح زیر باشد:

همه این موارد در اثر تغییر در میزان تولید استروژن در بدن است. اقدامات متفاوتی را می توان برای بی اثر کردن این مشکلات در نظر بگیرید که از جمله آنها جایگزینی هورمونی است. با این وجود، بسیاری از زنانی که جراحی هیسترکتومی داشته اند، اثرات منفی در زندگی جنسی خود تجربه نمی کنند. در برخی موارد، رهایی از درد مزمن و خونریزی باعث افزایش انگیزه جنسی می شود. در مورد رابطه جنسی بعد از هیسترکتومی اطلاعات بیشتری کسب کنید.

عوارض جانبی طولانی مدت هیسترکتومی چیست؟

آیا خطرات سلامتی با برداشتن رحم وجود دارد؟

هیسترکتومی یک جراحی اساسی است. مانند همه جراحی ها، با تعدادی از خطرات فوری همراه است. این خطرات به شرح زیر است:

 • از دست دادن میزان زیاد خون
 • آسیب به بافت های اطراف، از جمله مثانه، مجرای ادراری، عروق خونی و اعصاب
 • لخته شدن خون
 • عفونت
 • عوارض جانبی بیهوشی
 • انسداد روده

این نوع خطرات در اکثر جراحی ها وجود دارد و به این معنی نیست که جراحی هیسترکتومی خطرناک است. پزشک باید قبل از انجام عمل جراحی این خطرات را بررسی کرده و در مورد این مراحل به شما اطلاعاتی دهد تا عوارض جانبی جدی را به حداقل برساند. اگر این مسائل را برای شما توضیح ندادند، از پرسیدن آن احساس ناراحتی نکنید. اگر آنها نتوانند این اطلاعات را ارائه داده یا پاسخ سوالات شما را بدهند، ممکن است پزشک مناسبی برای شما نباشند.

خطرات برداشتن رحم برای سلامتی چیست

قبل از عمل جراحی هیسترکتومی، باید چه سوالاتی بپرسید؟

عمل هیسترکتومی، می تواند یک جراحی تغییر دهنده زندگی باشد که دارای مزایای عمده و برخی از خطرات احتمالی است. به همین دلیل مهم است که قبل از انجام عمل جراحی، پزشکی پیدا کنید که به آن اعتماد داشته و قبل از جراحی احساس راحتی برای صحبت کردن با او داشته باشید. یک پزشک خوب زمان صرف کرده تا قبل از جراحی به سوالات و نگرانی های شما گوش دهد. اگرچه هر سوالی که در ذهنتان وجود دارد را باید بپرسید، اما سوالات خاصی وجود دارد که باید به طور ویژه در نظر بگیرید:

 • آیا درمان غیر جراحی وجود دارد که بتواند علائم من را بهبود ببخشد؟
 • کدام نوع از عمل های جراحی هیسترکتومی را توصیه می کنید و چرا؟
 • خطرات خارج کردن تخمدان، لوله فالوپ یا دهانه رحم چیست؟
 • از کدام روش برای این جراحی استفاده می کنید، و چرا؟
 • آیا  هیسترکتومی واژنی، جراحی لاپاروسکوپی یا جراحی رباتیک برای شما گزینه مناسبی است؟
 • آیا از آخرین تکنیک های جراحی در این عمل استفاده می شود؟
 • آیا تحقیقات جدیدی در مورد اختلال شما صورت گرفته است؟
 • آیا بعد از هیسترکتومی نیز به آزمایش پاپ اسمیر نیاز است؟
 • در صورت خارج کردن تخمدان ها، آیا روش جایگزینی هورمونی را پیشنهاد می کنند؟
 • آیا بیهوشی عمومی همیشه ضروری است؟
 • بعد از جراحی شدن چه مدت نیاز به بستری شدن در بیمارستان است؟
 • زمان بهبود استاندارد در خانه چقدر است؟
 • آیا بر روی بدن زخمی ایجاد می شود، و این زخم در کجاست؟

قبل از عمل جراحی هیسترکتومی، باید چه سوالاتی بپرسید؟

نتیجه گیری

برداشتن رحم یا همان هیسترکتومی می تواند چندین عارضه جانبی طولانی مدت و کوتاه مدت داشته باشد. همچنین می تواند به کاهش درد ناخوشایند، خونریزی شدید و سایر علائم ناامید کننده کمک کند. با پزشک خود صحبت کرده تا فواید و خطرات انجام این عمل را مورد بررسی قرار دهید و ایده بهتری از آنچه که باید بعد از عمل جراحی انتظار داشته باشید، به دست بیاورید.

منبع: healthline

از
4
رای