علت خارش پوست سر و راههای درمان خارش سر

علت خارش پوست سر و راههای درمان خارش سر علت و درمان خارش سر چیست ؛ با 10 بیماری که باعث خارش پوست سر می شود ؛ علت خارش سر در نوجوانان، بزرگسالان و کودکان و روش های درمان خارش سر در سلام دنیا بخوانید.

وقتی پوست سرتان دچار خارش می شود، فکر کردن به چیز دیگری دشوار است. ممکن است حس کنید که خارش هیچوقت قطع نمی شود، اما تسکین و درمان آن امکان پذیر است. درمان خارش با پیدا کردن علت خارش پوست سر شروع می شود. در این مطلب سلام دنیا،  10 علت و درمان خارش پوست سر همراه با توصیه های متخصصان پوست در مورد آنچه می تواند باعث تسکین آن شود، ارائه شده است.

1. علت خارش سر: شوره سر

اگر پوست سر شما خشک و دچار خارش است و پوسته ها را روی مو یا لباس خود می بینید، ممکن است دچار شوره سر شده باشید. شوره سر اغلب باعث ایجاد پوسته های قابل مشاهده روی پوست کف سر می شود.


حتما بخوانید: درمان خانگی شوره سر با طب سنتی


درمان خارش سر ناشی از شوره سر

اگر دچار شوره سر هستید، استفاده از شامپو شوره سر و درمان های پوست سر می تواند برای رفع این مشکل مفید باشد.

علت خارش سر: شوره سر

2. علت خارش سر: واکنش به یک محصول مراقبت از مو خارش

خشکی و پوسته پوسته شدن پوست سر می تواند به شما می گویید باید شامپوهای روی موها را بهتر بشویید. زیرا ماندن مقداری شامپو روی پوست سر می تواند باعث تحریک آن شود.

3. علت خارش سر: درماتیت تماسی آلرژیک

درصورتی که دچار خارش پوست سر و بثورات پوستی هستید، ممکن است به شرایطی به نام درماتیت تماسی آلرژیک مبتلا باشید. این شرایط در بین افرادی که موهای خود را رنگ می کنند رایج است. اغلب علت بروز این مشکل ماده ای در رنگ به نام پارافنیلن دی آمین (PPD) است که در رنگ موهای سیاه یافت می شود. همچنین ممکن است به شامپو، نرم کننده یا سایر محصولاتی که پوست سر شما را لمس می کند، حساسیت داشته باشید. اگر اینطور باشد، احتمالاً روی پوست سر و هر پوست دیگری که محصول با آن تماس می‌گیرد، جوش‌های خارش‌دار خواهید داشت.

درمان خارش سر ناشی از درماتیت تماسی آلرژیک

برای متوقف کردن خارش، باید استفاده از محصولی که باعث واکنش شده است را قطع کنید. اگر پیدا کردن محصولی که باعث این مشکل شده برای شما سخت است، یک متخصص پوست  می تواند کمک کند. واکنش آلرژیک به شامپو باعث ایجاد جوش در پوست سر و پلک او شد.

علت خارش سر

4. علت خارش سر: کهیر

کهیرها برجستگی‌های قرمز، برآمده و بسیار خارش‌دار هستند که می‌توانند در هر نقطه از پوست از جمله پوست سر ایجاد شوند. کهیر در عرض چند ساعت ظاهر می شود و از بین می رود. گاهی کهیر از بین می رود و دوباره برمی گردد. اگر کهیر بیش از 6 هفته ظاهر شود و از بین برود، کهیر مزمن (طولانی مدت) نامیده می شود.

درمان خارش سر ناشی از کهیر

 کهیر اغلب خود به خود از بین می رود، اما اگر طولانی مدت باشد، درمان می تواند کمک کننده باشد. متخصصان پوست معمولا کهیر را درمان می کنند.


حتما بخوانید: علائم کهیر چیست و چگونه درمان میشود


5. علت خارش سر: شپش سر

خارش پوست سر شایع ترین علامت شپش سر است. اگر مشکوک هستید که شپش سر باعث خارش شما می شود، از کسی بخواهید که پوست سر و موهای شما را برای وجود نشانه هایی از این حشرات ریز به دقت بررسی کند.

درمان خارش سر ناشی از شپش

 برای خلاص شدن از شر خارش، باید شپش را از بین ببرید.

علت خارش سر:شپش

6. علت خارش سر: گال

گال توسط یک حشره کوچک به نام کنه خارش انسانی ایجاد می شود. اگر این کنه ها پوست سر شما را سوراخ کنند، می توانند پوست سر را دچار خارش کند. خارش شایع ترین علامت گال است و می تواند آنقدر شدید باشد که شما را در طول شب بیدار نگه دارد.

درمان خارش سر ناشی از گال

برای اطمینان از ابتلا به گال، باید به پزشک یا یک متخصص پوست مراجعه کنید. در صورتی که به گال مبتلا باشید، به درمان نیاز خواهید داشت که فقط با تجویز پزشک در دسترس است.


حتما بخوانید: درمان خانگی بیماری گال (جرب)


7. علت خارش سر: کرم حلقوی پوست سر

کرم حلقوی توسط کرم ها ایجاد نمی شود، بلکه این یک عفونت ناشی از یک قارچ است. در صورتی که پوست سرتان دچار بیماری کرم حلقوی شود، احتمالاً یک جوش قرمز و شدید خارش دار هم خواهید داشت.

درمان خارش سر ناشی از کرم حلقوی

برای تسکین، به تشخیص و درمان دقیق کرم حلقوی نیاز دارید. درمان کرم حلقوی روی پوست سر نیاز به تجویز دارو دارد، بنابراین باید به پزشک مراجعه کنید. متخصصان پوست اغلب کرم حلقوی را درمان می کنند، بنابراین مراجعه به یک متخصص پوست می تواند مفید باشد.

علت خارش سر:کرم حلقوی

8. علت خارش سر: پسوریازیس پوست سر

حدود 50 درصد از افرادی که دچار پسوریازیس پلاکی هستند، در برخی مواقع شعله ور شدن خارش پوست سر را تجربه می کنند. در این شرایط ممکن است، روی پوست سر لکه های قرمز، پوسته پوسته شدن شوره مانند، پوسته های سفید نقره ای و پوست سر خشک داشته باشید. پسوریازیس پوست سر اغلب با خارش همراه است و خارش آن از خفیف تا شدید متغیر است.

درمان خارش از سر ناشی از بیماری پسوریازیس

درمان های زیادی برای پسوریازیس پوست سر وجود دارد. برخی از افراد با شامپوی دارویی یا سایر درمان‌هایی که می‌توانید بدون نسخه خریداری کنید، تسکین می‌یابند.


حتما بخوانید: بیماری پوستی پسوریازیس [صدفک] چیست


8. علت خارش سر: درماتیت آتوپیک

درصورتی که به نوعی اگزما به نام درماتیت آتوپیک (AD) مبتلا باشید، این بیماری می تواند روی پوست سر شما ایجاد شود. هنگامی که این اتفاق رخ می دهد، با  قرمزی و پوسته پوسته شدن روی پوست سر خود مواجه خواهید شد. برخی افراد می گویند که پوست سرشان می سوزد و اغلب پوست سر دچار خارش است.

درمان خارش سر ناشی از درماتیت آتوپیک

درمان درماتیت آتوپیک می تواند باعث تسکین خارش می شود. از آنجایی که پوست سر شما با پوست سایر نقاط بدن شما متفاوت است، بهتر است برای یک برنامه درمانی به یک متخصص پوست مراجعه کنید.

9. علت خارش سر: مشکل اعصاب

خارش شدید پوست سر بدون علائم بثورات یا واکنش پوستی دیگر می تواند نشانه ای از مشکلات عصبی باشد. پزشک ممکن است بگوید که به نوروپاتی (neu-rop-ah-thie) مبتلا هستید. این بیماری به مشکل در امتداد عصب به دلیل آسیب، بیماری یا ناهنجاری در عملکرد عصب اشاره دارد. بیماری هایی که می توانند بر اعصاب شما تأثیر بگذارند عبارتند از زونا و دیابت.جای زخم هم می تواند به اعصاب آسیب برساند. اگر ریزش مو دارید که باعث ایجاد زخم های عمیق شده است، این زخم ها ممکن است به اعصاب شما آسیب رسانده باشند. این آسیب می تواند باعث خارش پوست سر شما شود.

درمان خارش سر ناشی از مشکل اعصاب

 یک متخصص پوست می تواند علت بروز مشکل را پیدا کند.

علت خارش سر:مشکل اعصاب

10. علت خارش سر: سرطان پوست

اگر سرطان پوست روی پوست سر شما ایجاد شود، این بیماری می تواند باعث خارش سر شود. 

درمان خارش سر ناشی از سرطان پوست

 یک متخصص پوست باید پوست سر شما را معاینه کند. این پزشکان در تشخیص سرطان پوست تخصص دارند و می توانند به شما بگویند که آیا نیاز به آزمایش سرطان پوست دارید یا ممکن است علت خارش سر  چیز دیگری بوده باشد.

نتیجه گیری:

متخصصان پوست می تواند برای پیدا کردن درمان خارش سر به بسیاری از افراد کمک کنند. شما در این مطلب با 10 بیماری که می تواند باعث خارش پوست سر شود، آشنا شدید، اما موارد بیشتری نیز وجود دارد. اگر در فهمیدن علت خارش مشکل دارید، حتماً به یک متخصص پوست مراجعه کنید. این متخصص می تواند یک تشخیص دقیق به شما بدهد و یک برنامه درمانی متناسب با نیاز شما ایجاد کند.


مقالات مرتبط:

کمبود کدام ویتامین باعث خارش بدن میشود و راه درمان آن

علائم سرطان پوست چیستاز
3
رای