علت خارش شدید در واژن چیست و چگونه درمان میشود

علت خارش شدید در واژن چیست و چگونه درمان میشود ناحیه تناسلی زنان محیط مناسبی برای رشد انواع میکروب و قارچها است و این موضوع عامل بوجود آمدن دردی مشترک در زنان شده است. داشتن حس خارش در واژن برای زنان دردی مشترک است.

در بین قسمت های مختلف بدن که می تواند دچار خارش، قرمزی و سوزش شود، تجربه آن در واژن بدترین حالت است، زیرا نمی توان با خاراندن آن را رفع کرد.

در واقع، علل زیادی برای داشتن حس خارش شدید در واژن وجود دارد. در اینجا برخی از دلایلی که باعث ایجاد خارش در واژن می شود، همچنین راه های درمان آن را به شما می گوییم.

مطلب پیشنهادی: علت سوزش دهانه واژن هنگام پریودی

درمان خارش واژن

دلایل احساس خارش در واژن و درمان آنها

1- واژینوز باکتریال

واژینوز باکتریال (BV) یک بیماری بسیار شایع است که از رشد بیش از حد باکتری ها و عدم تعادل PH در واژن ایجاد می شود.

Mary Jane Minkin، استاد بالینی زنان و زایمان می گوید: خارش تنها نشانه این بیماری نیست، نشانه های دیگر بوی شدید واژن و سوزش عمومی است (اگر چه قطعاً می تواند باعث خارش شود).

او می گوید: شما می تواند دارو OTC مانند RepHresh را استعمال کنید که واژن شما را اسیدی تر می کند، حالت اسیدیته در واژن خوب است، زیرا باکتری های بد را از بین می برد. اگر مفید واقع نشد، ممکن است پزشک برای شما آنتی بیوتیک تجویز کند.

2- عفونت مخمر واژن

عفونت مخمر واژینال، به خصوص رشد بیش از حد قارچ Candida، احتمالاً اولین چیزی است که افراد پس از احساس خارش خفیف به آن فکر می کنند. Minkin می گوید: "ترشحات پنیری مانند و قرمزی لبهای آلت تناسلی نشانه های متداول عفونت مخمر است."

او همچنین یادآور می شود که تنها حدود یک سوم زنانی که مبتلا به خارش و تحریک واژن هستند، واقعاً دارای عفونت مخمر هستند. ساده ترین راه برای گفتن اینکه شما مبتلا به کدامیک هستید این است که از درمان OTC مانند Monistat استفاده کنید؛ Minkin می گوید که اگر شما دچار عفونت قارچی باشید به این روش بهبود پیدا می کنید، اگر نه باید با پزشک خود مشورت کنید.

3- اگزما یا پسوریازیس

مشکلات پوستی مانند اگزما یا پسوریازیس می تواند ناشی از آلرژی یا بیماری های خود ایمنی باشد. اگزما اغلب در ناحیه بازوها، در کشاله ران و در لبه های مهبل دیده می شود و پسوریازیس می تواند در واژن نیز ایجاد شود.

اکثر افراد مبتلا به اگزما و پسوریازیس به ظاهر (و درمان) این بثورات قرمز و پراکنده آشنا هستند، اما اگر هرگز این علائم را نداشته اید، به پزشک مراجعه کنید. هر دو این حالات در صورت عود کردن قابل کنترل هستند، و گفته می شود که برای پسوریازیس گاهی اوقات می توان قرص خوراکی یا کرم موضعی تجویز کرد.

دلایل خارش واژن

4- درماتیت تماسی 

آیا پیش آمده است که چند روز پس از استفاده از یک کرم مرطوب کننده جدید دچار خشکی، پوسته پوسته شدن یا تحریک پوست بشوید؟ چنین حالتی می تواند در واژن شما نیز اتفاق بیفتد. صابون، مواد پاک کننده، یک لباس زیر نو و هر محصول جدیدی که در تماس با واژن شما باشد می تواند موجب این مسئله شود.

اگر در واژن احساس خارش و سوزش داشتید، اما هیچ یک از نشانه های دیگر را نداشتید باید فکر کنید که آیا اخیرا از محصول تازه ای استفاده کرده اید. پدها و تامپون ها، کاندوم ها و روان کننده ها، محصولات اصلاح و حتی کاغذ توالت می تواند مقصر باشد (اساسا هر چیزی که عطر یا مواد شیمیایی به آن اضافه شده، بنابراین اگر حساسیت دارید از مواد حساسیت زا دوری کنید).

در ضمن، استفاده از هر چیزی که فکر می کنید باعث آزردگی بدن شما می شود را متوقف کنید، خارش را با حمام نمک فرنگی اصل یا استفاد خارجی از کرم هیدروکورتیزون OTC درمان کنید، و چند روز منتظر بمانید تا نتیجه را ببینید. اگر بهبودی حاصل نشد به پزشک مراجعه کنید.

5- بیماری های منتقله از راه جنسی (STDs)

اجازه دهید با این مقدمه شروع کنم، هر نوع خارش یک نشانه متداول از بیماری STDs نیست، اگرچه گاهی اوقات می تواند اولین نشانه از چیزی باشد که در حال وقوع است. پس از این مرحله، خارش ممکن است تبدیل به سوزش، دفع دردناک ادرار، ترشحات بد بو، زخم روی دستگاه تناسلی یا آمیزش دردناک بشود که در این مرحله شما باید برای تست کشت واژینال به پزشک مراجعه کنید.

هر چند یک نوع از STD اغلب همراه با خارش همراه است: زگیل تناسلی. زگیل های تناسلی، زخم های روی پوست هستند و به طور کلی ناشی از نوع کم خطر HPV است. این نوع از STD می تواند PH واژن را تغییر دهد، که پس از آن باعث بروز خشکی و خارش می شود.

شما نمی توانید زگیل تناسلی را به طور کامل درمان کنید، اما می توانید علائم را درمان کنید یا برای کاهش شیوع آن از پزشک کمک بگیرید. همانند دیگر STD ها، معمولاً آنتی بیوتیک ها به خلاص شدن از این عارضه کمک می کنند. اما اگر فکر می کنید دچار بیماری های این چنینی شده اید، مهم است که خودتان اقدام به درمان نکنید و توسط پزشک معاینه بشوید.

6- شپش عانه یا شپش ناحیه تناسلی 

هیچ کسی دوست دارد به وجود شپش در هر یک از قسمت های بدن فکر کند، به خصوص در ناحیه تناسلی. متاسفانه، شپش ها دقیقاً همین قسمت را آلوده می کنند: یک آلودگی ناشی از شپش های کوچک در دستگاه تناسلی، که به آسانی منتقل می شود می تواند موجب خارش های دیوانه کننده ای شود. دو دلیل برای خارش وجود دارد: گزش شپش ها و وجود تخم آن ها روی پوست شما، هر دو باعث تحریک می شوند.

خبر واقعاً بد این است: داشتن رابطه جنسی تنها راه انتقال این شپش ها نیست. آنها از تماس پوست به پوست نیز منتقل می شوند. برای مثال، شما به هتل کثیفی می روید و در آنجا از ملافه هایی استفاده می کنید که قبلاً افراد آلوده به شپش در آن خوابیده اند، پس از برگشت به منزل و داشتن رابطه جنسی با همسرتان این شپش ها را به او نیز منتقل خواهید کرد. یا شلوار خواهر خود را که مبتلا به شپش عانه است را می پوشید و دچار می شوید.

اگرچه این مشکل با داروهای OTC مانند کرم پرمترین قابل درمان است، بخش اخلاقی داستان هنوز ادامه دارد: داشتن رابطه جنسی سالم، مطالعه امکانات هتل، عدم قرض دادن شلوار خود به افراد دیگر.

خارش واژن به دلیل شپش

7- لیکن اسکلروسوس

یکی دیگر از مسائل پوستی مانند اگزما یا پسوریازیس، لیکن اسکلروسوس است. این بیماری منجر به راش سفید پوستی می شود و خارش شدید ایجاد می کند و اغلب در ناحیه تناسلی شما ظاهر می شود (اگرچه ممکن است در سایر قسمت های بدن نیز ظاهر شود). برای درمان این بیماری می توان یک استروئید موضعی قوی تجویز کرد، اما از آنجایی که برخی نشانه های لیکن اسکلروسوس به سرطان مهبل شباهت دارد، ممکن است تشخیص نوع بیماری پیچیده شود.

در زنان جوان، احتمال لیکن اسکلروسوس بیشتر از سرطان است، اما اغلب سعی کنید چند هفته پس از شروع درمان برای معاینه به پزشک مراجعه کنید، به خصوص در سنین بالاتر. باید اطمینان حاصل کرد که در صورت بروز سرطان فرصت را از دست نداده اید، بنابراین اگر درمان صورت نگرفته باید برای آزمایش میکروسکوپی بافت زنده به متخصص مراجعه کنید.

8- تغییرات هورمونی و پره اکلامپسی

وقتی در دوران قاعدگی هورمون های شما نوسان پیدا می کند، ممکن است بافت های واژن شما خشک تر از حد نرمال شود، که این باعث خارش می شود. اما پره اکلامپسی (به دوره زمانی قبل از شروع یائسگی هم شناخته می شود) یک دلیل رایج برای خشکی واژن و خارش به دلیل کاهش استروژن است.

یک مرطوب کننده OTC مانند Replens می تواند در طول سه روز خارش را تسکین بدهد و متخصص می تواند کرم استروژن تجویزی برای هر نوع خارش خارجی به شما بدهد.

9- عفونت دستگاه اداری

عفونت دستگاه ادرای (UTI) یک آلودگی باکتریایی است که در هر جایی از دستگاه اداری شما (کلیه ها، مثانه، میزنای و مجرای پیشاب) ایجاد می شود و معمولاً باعث درد لگنی، میل شدید به ادرار و سوزش هنگام ادرار می شود.

این عارضه همچنین می تواند باعث خارش به شکل احساس سوزش و تحریک شود، به خصوص اگر عفونت در نزدیکی مجرای ادراری قرار داشته باشد. شما باید به پزشک مراجعه کنید و یک آزمایش ادرار برای بررسی وجود باکتری ها انجام دهید.

10- درمان های زیبایی

در چند دهه گذشته، زنان توجه بیشتری به ظاهر اندام تناسلی خود نشان داده اند، گاهی اوقات این مسئله منجر به درمان های زیبایی غیر متعارف می شود مانند: ماسک های زغال فعال (مخصوص واژن) و بخور واژینالی.

هرگز این کارها را با واژنتان انجام ندهید، نه تنها به این خاطر که لزومی برای انجام آن وجود ندارد، بلکه بخاطر اینکه باعث واکنش بدن به شکل خارش و تحریک پوست می شود. بافت این قسمت از بدن به شدت حساس است، پس بهتر است با آن به ملایمت رفتار کنید.

11- برنزه کردن

اول اینکه چرا می خواهید رنگ پوست خود را با برنزه کردن تغییر بدهید؟ این کار نه تنها می تواند باعث سرطان پوست بشود، بلکه می تواند باعث سوختگی واژن نیز بشود. قرمزی و پوست انداختن این قسمت از بدن می تواند موجب خارش شود.

در مرحله اول، لطفاً از برنزه شدن در زیر نور خودداری کنید. اما اگر برنزه کردید و دچار سوختگی شده اید، می توانید مقداری آلوئه ورا را با روغن نارگیل یا روغن درخت چای ترکیب کنید و به محل سوختگی بمالید.   

خارش واژن با برنزه کردن

12- وکس یا اصلاح ناحیه تناسلی

منطقه بیکینی شما بسیار حساس است. وقتی شما هر قسمت از بدن را وکس یا اصلاح می کنید، ایمنی پوست را مختل می کنید. اگر پوست خیلی حساسی داشته باشید ممکن است قرمزی، سوزش و خارش در این محل رخ بدهد.

توصیه می شود از کرم های ضد حساسیت یا لوسیون برای محافظت و خشک و تمیز نگه داشتن محل استفاده کنید. اگر این مسئله موجب بروز مشکل برای شما می شود، بهتر است وکسینگ را متوقف کنید، به ندرت وکس کنید یا وسایل اصلاح خود را با محصولات سازگارتر با پوستتان تعویض کنید.

منبع: womenshealthmag

از
2
رای