کشیدن تنها یک سیگار در روز چه خطرات و عوارضی دارد؟

کشیدن تنها یک سیگار در روز چه خطرات و عوارضی دارد؟ مردانی که در روز یک نخ سیگار می کشند به میزان 46 درصد خطر ابتلا به سکته قلبی و 41 درصد خطر ابتلا به سکته مغزی افرادی که 20 سیگار در روز مصرف می کنند را دارند.

کارشناسان هشدار می دهند که تنها مصرف یک سیگار در روز، بیش از حد انتظار، خطر حمله قلبی و سکته مغزی را در پی دارد. هیچ میزان بدون ضرر و ایمنی از سیگار کشیدن وجود ندارد؛ اشخاص سیگاری باید به جای کم کردن مصرف سیگار، آن را کاملا ترک کنند. بررسی شواهد تحقیقات علمی نشان می دهد که مصرف تنها یک سیگار در روز، بیش از حد انتظار خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی و سکته مغری را به دنبال دارد (حتی مصرف نصف سیگار در روز نیز این آثار را در پی دارد).

خطرات و عوارض مصرف یک سیگار در روز 

محققان می گویند که یافته های آنها نشان دهنده عواقب جدی مصرف سیگار برای اشخاص سیگاری و متخصصان سلامتی است که اعتقاد دارند مصرف تنها چند سیگار در روز ضرر کمی داشته یا اصلا ضرری ندارد. آنها استدلال می کنند که سیگاری ها باید به جای کاهش مصرف سیگار، مصرف آن را به طور کامل متوقف نمایند تا خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته مغزی را به میزان قابل توجهی کاهش دهند. این اطلاعات ممکن است در ابتدای سال جدید بسیار مفید باشد، زیرا بسیاری از افراد سیگاری احتمالا در مورد ترک و یا کم کردن مصرف سیگار فکر می کنند.

مطالعات شخصی افراد نشان می دهد که مصرف یک تا پنج سیگار در روز، احتمال ابتلا به بیماری های قلبی را بیش از حد انتظار افزایش می دهد. برای بررسی بیشتر، گروهی از محققان به رهبری پروفسور آلن هکسوا در موسسه سرطان UCL در دانشگاه کالج لندن، نتایج 141 مطالعه را تجزیه و تحلیل کردند و ریسک نسبی مصرف یک تا پنج و حداکثر تا 20 سیگار در روز را تخمین زدند. آنها دریافتند که مردانی که در روز یک سیگار مصرف می کنند به میزان 46 درصد خطر ابتلا به سکته قلبی و 41 درصد خطر ابتلا به سکته مغزی افرادی که 20 سیگار در روز مصرف می کنند را دارند (5 درصد بیشتر از حد مورد انتظار). در مورد زنانی که هر روز یک سیگار مصرف می کنند 31 درصد خطر ابتلا به بیماری های قلبی و 34 درصد خطر ابتلا به سکته مغزی برابر با مصرف بیست سیگار در روز را دارند.

عوارض کشیدن یک سیگار در روز

هنگامی که تنها مطالعاتی که برای چندین عامل کنترل شده بودند، تجزیه و تحلیل شدند؛ مشخص شد که خطر ابتلا به بیماری های قلبی زنان با مصرف تنها یک سیگار در روز دو برابر می شود. نویسندگان بیان می کنند «ما نشان دادیم که بخش بزرگی از خطر بیماری های قلبی و عروقی ناشی از مصرف تنها چند نخ سیگار در روز است». آنها همچنین می گویند « این احتمالا به نظر بسیاری از مردم تعجب آور است. اما همچنان مکانیزم های بیولوژیکی وجود دارند که به توضیح خطرات غیر منتظره مصرف تعداد کمی سیگار در روز می پردازند».

آنها برخی از محدودیت های مطالعه را تأیید می کنند، اما عنوان می کنند که این مقاله اولین بار است که نتایج حاصل از مطالعات بسیاری را که شامل بیماری های قلبی عروقی و سکته مغزی است، پوشش می دهد. «این مطالعه را تبدیل به یک مرجع ارزشمند کرده است که می تواند برای تقویت کمپین های بهداشت عمومی مورد استفاده قرار بگیرد و انگیزه سلامتی برای افراد سیگاری است تا کاملا سیگار را ترک نمایند (به ویژه بانوان)».

ترک سیگار

بیماری های قلبی و عروقی و نه سرطان، بیشترین خطر مرگ و میر را برای افراد سیگاری دارد، 48 درصد مرگ و میر ها ناشی از مصرف سیگار است. نویسندگان نتیجه می گیرند: «هیچ سطح بی خطر و ایمنی برای مصرف سیگار بیماران قلبی عروقی وجود ندارد. در صورت نیاز، افراد سیگاری باید بجای کاهش مصرف سیگار، آن را با استفاده از داروهای متوقف کننده کاملا ترک کنند، که به طور قابل توجهی خطر ابتلا به این دو بیماری شایع را کاهش می دهد».

کنت جانسون، استاد حق التدریسی در دانشگاه اتاوا در یک سرمقاله مرتبط، پیامدهای مهم سلامت عمومی این نتایج را تشریح می کند و می گوید: «تنها ترک کامل سیگار اثربخش بوده و باید بر تمام اقدامات و سیاست های پیشگیرانه تاکید شود».

پیغام اصلی برای اشخاص سیگاری این است که «هر گونه در معرض سیگار قرار گرفتن بسیار زیان آور است» وی افزود «پیغام من برای تنظیم کنندگان که با شعار «کاهش خطر» محصول جدید به بازار عرضه می کنند؛ این است که «هر گونه پیشنهادی به منظور کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی و سکته مغزی با استفاده از این محصولات بی اساس است».

از
1
رای