یکشنبه، 26 آبان 98

عوارض جانبی نوشیدن زیاد کامبوچا (کامبوجا) + میزان مناسب مصرف آن

عوارض جانبی نوشیدن زیاد کامبوچا (کامبوجا) + میزان مناسب مصرف آن کامبوچا گازدار است، می تواند سرشار از قند و حاوی ترکیبات فودمپ باشد، که ممکن است باعث ناراحتی گوارشی در برخی افراد شود. همچنین نوشیدن کامبوچا قبل از خواب ممکن است باعث اختلال در خواب شود.

کامبوچا یک نوشیدنی چای تخمیر شده محبوب و دارای فواید چشمگیر سلامتی است. به عنوان مثال، کامبوچا منبع غنی پروبیوتیک ها و آنتی اکسیدان ها است. علاوه بر این، دارای خواص ضد میکروبی بوده و نشان داده شده است که عوامل خطر بیماری قلبی و سطح بالای قند خون را کاهش می دهد. اگر چه مصرف کامبوچا برای سلامتی مفید است، اما ممکن است بیش از حد آن را مصرف کنید. در اینجا 5 عارضه جانبی احتمالی نوشیدن زیاد کامبوچا ذکر شده است.

عوارض جانبی نوشیدن زیاد کامبوجا (کامبوچا)

1. نوشیدن زیاد کامبوجا ممکن است منجر به مصرف کالری بیش از حد شود

انواع مختلفی از ترکیبات کامبوچا در دسترس مصرف کنندگان قرار دارد. اگرچه برخی از آنها کم کالری هستند، اما برخی دیگر می توانند در هر بطری 120 کالری داشته باشند.  نوشیدن گاه به گاه این نوشیدنی آسیبی نمی رساند، اما مصرف هر روز کامبوچا ممکن است باعث مصرف بیش از حد کالری شود که می تواند منجر به افزایش وزن شود. افرادی که اغلب نوشیدنی هایی با کالری بالا مصرف می کنند، نسبت به سایر افراد در معرض چاقی بیشتر قرار دارند. این بدان علت است که مصرف کالری های مایع ساده تر است و مصرف آنها نسبت به غذاهای جامد کمتر شما را سیر می کند.

علاوه بر این، نوشیدنی های مملو از کالری اغلب باعث سیری بیشتر می شوند، میان وعده های مغذی که می توانند احساس سیری برای مدت طولانی تری بدهند. به عنوان مثال، یک میان وعده سالم از یک تکه نان برشته ازیکیل که بر روی آن تخم مرغ آب پز شده و یک چهارم یک آووکادو ریخته شده، کالری معادل دو نوشیدنی کامبوچا 120 کالری دارد.

چاقی از عوارض جانبی نوشیدن زیاد کامبوچا

2. نوشیدن زیاد کامبوجا ممکن است باعث نفخ و مشکل هضم شود

کامبوچا به دلیل دارا بودن پروبیوتیک ها یا باکتری های مفید باعث سلامت گوارشی شما می شود. با این وجود، مصرف بیش از حد آن ممکن است عوارض جانبی ایجاد نماید. از آنجا که کامبوچا گازدار است، مصرف زیاد آن ممکن است باعث نفخ شود. مصرف نوشیدنی های گازدار، کربن دی اکسید (CO2) را وارد دستگاه گوارش می کند که ممکن است باعث نفخ و گاز معده شود. علاوه بر این، کامبوچا حاوی ترکیباتی است که آن را فودمپ می نامند، که نوع خاصی از کربوهیدرات ها است که به خصوص در افرادی که از IBS رنج می برند می تواند منجر به مشکلات هضم شود. سرانجام، مصرف زیاد نوشیدنی های کامبوچا ممکن است منجر به مصرف زیاد قند شود که می تواند باعث شود آب به داخل روده شما کشیده شده و باعث اسهال شود. به همین دلایل، در صورت مصرف زیاد کامبوچا، ممکن است برخی از افراد دچار نفخ، گاز معده و اسهال شوند.

3. نوشیدن زیاد کامبوجا ممکن است حاوی مقدار بسیاری قند اضافه باشد

بسیاری از نوشیدنی های کامبوچا با آب میوه یا شکر نیشکر شیرین می شوند تا این محصول برای مشتریان جذاب تر شود. اگرچه این کار ممکن است محصول را خوشمزه تر نماید، اما میزان قند موجود در نوشیدنی را افزایش می دهد. هنگامی که به ویژه با مصرف نوشیدنی های حاوی قند، بیش از حد قند مصرف می کنید، می تواند به طرق مختلف بر سلامت تاثیر منفی داشته باشد. به عنوان مثال، نوشیدنی کامبوچا شیرین شده با شکر با افزایش خطر ابتلا به دیابت، چاقی، کبد چرب و بیماری های قلبی مرتبط است.

بسته به مارک محصول، تنها یک وعده کامبوچا می تواند حاوی 28 گرم شکر باشد که معادل با 7 قاشق چایخوری شکر است. اگرچه برخی از مارک های کامبوچا ممکن است دارای قند بسیاری باشند، اما سایر محصولات آن ممکن است انتخاب بهتری باشند. هنگام خرید کامبوچا، به دنبال نوشیدنی هایی باشید که در هر وعده کمتر از 4 گرم شکر داشته باشند تا مصرف قند مازاد خود را به حداقل برسانید.

عوارض احتمالی نوشیدن زیاد کامبوجا

4. نوشیدن زیاد کامبوجا برای افراد خاصی خطرناک است

اگرچه نوشیدنی کامبوچا برای بسیاری از افراد بی خطر است، اما می تواند در برخی افراد باعث عوارض جانبی جدی شود. از آنجا که کامبوچا پاستوریزه نشده است و حاوی انواع مختلفی از مخمرها و باکتری ها است، می تواند باعث رشد باکتری های فرصت طلب شود که می تواند منجر به عفونت در افراد خاص شود. به عنوان مثال، کسانی که مشکل ضعف سیستم ایمنی بدن دارند، مانند افراد مبتلا به سرطان، بیماری کلیه یا HIV، مصرف کامبوچا توسط آنها می تواند منجر به عوارض جدی شود. اگرچه نادر است، اما مواردی از واکنش آلرژی زا شدید، اسیدوز و مشکلات کبدی به دلیل مصرف احتمالی کامبوچا گزارش شده است. از آنجا که کامبوچا به صورت پاستوریزه نشده است و حاوی مقدار کمی الکل و کافئین می باشد، زنان باردار و شیرده نیز باید از مصرف آن اجتناب کنند.

5.  ممکن است منجر به مصرف بیش از حد کافئین شود

نوشیدنی کامبوچا اغلب از چای سیاه یا سبز درست می شود که هر دو آنها حاوی کافئین هستند. اگرچه کامبوچا نسبت به چای سنتی دم کرده حاوی کافئین بسیار کمتری است، اما مصرف زیاد کامبوچا ممکن است باعث شود که کافئین بسیاری مصرف نمایید. به عنوان مثال، کامبوچا جی تی حاوی 8 تا 14 میلی گرم کافئین در هر 8 اونس (240 میلی لیتر) وعده است. اگرچه این مقدار کمی در مقایسه با 47 میلی گرم کافئین موجود در یک فنجان چای سیاه دم کرده است، اما نوشیدن بیش از حد کامبوچا می تواند بر افراد حساس به محرک ها تاثیر بگذارد. افراد حساس به اثرات کافئین، ممکن است در صورت مصرف بیش از حد کامبوچا دچار اضطراب یا لرز شوند. علاوه بر این، نوشیدن کامبوچا قبل از خواب ممکن است باعث اختلال در خواب شود.

عوارض مصرف بیش از حد کامبوجا

چه میزان چای کامبوچا در هر روز باید نوشید؟

اگرچه کامبوچا برای اکثر افراد بی خطر است، بهتر است به دلایل مختلف مصرف آن را محدود کنید. نوشیدنی کامبوجا سرشار از کالری و قند است، بنابراین مصرف بیش از حد آن انتخاب مناسبی برای سلامتی نیست. فواید کامبوچا را بدون مصرف بیش از حد کالری کسب کنید، مصرف خود را به یک یا دو وعده 8 اونسی (240 میلی لیتر) در روز محدود کنید. مهم است که بدانید بطری های کامبوچا برای دو وعده تهیه شده است- 16 اونس یا 480 میلی لیتر. محصولات با کیفیت، کم کالری و با قند کم را که در ظروف شیشه ای تیره نگهداری می شوند، انتخاب نمایید. این بسته بندی از پروبیوتیک ها در برابر آسیب نور محافظت می کند. کامبوچایی را انتخاب نمایید که بیش از 50 کالری در هر وعده نداشته باشد تا میزان مصرف کالری مایع خود را کنترل کنید.

نکات ایمنی در مورد دم کردن چای کامبوچا در منزل

هنگام تهیه کامبوچا در خانه، مهم است که از پروتکل ایمنی پیروی کنید. تهیه کامبوچا به طور نادرست می تواند منجر به یک محصول نهایی آلوده شود که می تواند خطرات جدی برای سلامتی به همراه داشته باشد. به عنوان مثال، مواد شیمیایی موجود در ظروف سرامیکی یا سربی می توانند کامبوچا را آلوده کنند، به همین دلیل این نوشیدنی فقط باید در ظروف شیشه ای نگهداری و آماده شود. همیشه برای تهیه کامبوچا از تجهیزات استریل و در شرایط بهداشتی استفاده کنید و در هنگام استفاده از بسته های مخصوص لوازم تهیه کامبوچا، از دستورالعمل ها پیروی کنید. یادگیری چگونگی تهیه صحیح و تخمیر کامبوچا قبل از تهیه برای بار اول، بهترین راه برای اجتناب از خطرات احتمالی ایمنی است.

نکات ایمنی در مورد دم کردن چای کامبوچا در منزل

نتیجه

کامبوچا دارای فواید ایمنی بسیار زیادی است که منجر شده تا مردم بیش از حد از این نوشیدنی استفاده نمایند. نوشیدن بیش از حد کامبوچا می تواند منجر به مصرف قند و کالری زیاد و عوارض جانبی مانند مشکل گوارشی شود. این نوشیدنی همچنین پاستوریزه نشده و حاوی مقدار کمی کافئین و الکل است. این موارد باعث می شود که مصرف آن برای افرادی با سیستم ایمنی ضعیف، زنان باردار و شیرده محدود شود. مصرف روزانه را به یک یا دو وعده در روز محدود کنید تا مزایای سلامتی گیاه کامبوچا را بدون خسته شدن از آن، دریافت کنید.

منبع: healthline

از
1
رای