نوسانات خلقی در دوران بارداری و نحوه مدیریت آن

نوسانات خلقی در دوران بارداری و نحوه مدیریت آن نوسانات خلقی در دوران بارداری ناشی از دلایل و عوامل زیادی است. تغییرات و نوسان‌های هورمونی، فشارهای جسمی و نگرانی‌هایی که در رابطه با آینده وجود دارد تا حدی باعث می‌شوند تا مادران دچار این نوسانات خلقی در دوران حاملگی شوند.

بارداری به دلیل نوسانات هورمونی شامل تغییرات جسمی، روحی و خلقی فراوانی می باشد. احساس ناراحتی و غم در طول دوران بارداری کاملا عادی است. با این وجود، در صورتی که این احساس یا فکرهایی در رابطه با خودکشی بیش از حد در این دوره طول بکشد می توان گفت که شما دچار افسردگی شده اید. این احساسات تا زمانی که باعث نشود که شما بیش از حد نسبت به خودتان بی توجه شوید، خطری برای جنین شما نخواهد داشت. بی توجهی به تغذیه و نداشتن خواب کافی یا استراحت می تواند به طور جدی برای نوزاد شما، به دلیل نرسیدن مواد غذایی ضروری به بدن او، مشکل ایجاد کند. اگر این احساس ناراحتی دائمی نیست و گاه به گاه به سراغ تان می آید، شما مشکل خاصی ندارید. این مساله صرفا در نتیجه تغییرات هورمونی و رویدادهای به وقوع پیوسته در زندگی شخصی شما (مالی، استرس در رابطه با زندگی زناشویی یا نگرانی درباره کودک تان) ایجاد شده است. اگر این احساسات تشدید شدند یا به نظر نمی رسد که فروکش کنند (بدون توجه به رویدادهای زندگی شما) در این زمان شما باید برای یافتن درمان مناسب به پزشک مراجعه نمایید. گزینه های درمانی مختلفی وجود دارند که بدون آسیب رسیدن به جنین می توانند به شما کنند. 

علت نوسانات خلقی در دوران باردری

چرا در دوران بارداری دچار نوسانات خلقی می شوید؟

نوسانات خلقی در دوران بارداری یه فرآیند طبیعی است و می تواند جزو اولین علائم و نشانه های بارداری محسوب شود. احساسات متفاوتی که در این دوره تجربه خواهید کرد (شادی، غم، استرس، نگرانی، هیجان و غیره) بدون شک باعث ایجاد این اختلالات می شود. فقط شما نیستید که دچار این وضعیت می شوید و این کاملا عادی است. این وضعیت می تواند باعث شود شما رفتار عادی نداشته باشید و حتی گاهی این نوسانات رفتاری ممکن است برای اطرافیان تان نیز مشکل ساز شود و این گاهی باعث بدتر شدن حال شما می شود. اما نگران نباشید، همسر شما خیلی زود حساسیت های شما را درک کرده و به زودی خودش را با آن ها تطبیق خواهد داد. اطرافیان شما نیز معمولا در این زمینه با شما هم دلی نموده و درک خواهند کرد که علت نوسانات خلقی شما چه بوده و آن را به حساب دلایل شخصی نخواهند گذاشت. با این وجود، شما نباید بارداری خود را بهانه ای برای این رفتارها در نظر بگیرید.

افسردگی در دوران بارداری

چگونه می توانید نوسانات خلقی خود را در دوران بارداری مدیریت نمایید؟

نوسانات خلقی در دوران بارداری به دلیل افزایش بیش از حد هورمون ها ایجاد می شود و بر اثر اموری که در زندگی روزمره شما روی می دهند، تشدید می شود. به همین دلیل است که در این شرایط ممکن است در هنگام وقوع بعضی رویدادها، واکنش های متفاوتی نسبت به حالت عادی از خود نشان دهید. برای کمک به مدیریت بهتر نوسانات خلقی در این دوران، این نکات را مدنظر داشته باشید:

  • تغذیه مناسب داشته باشید
  • به اندازه کافی استراحت کنید
  • یک خواب کوتاه روزانه داشته باشید
  • زمان خود را با افرادی که دوست دارید، سپری کنید
  • ورزش کنید

راه های مقابله با افسردگی دوران بارداری

مهم ترین چیز در رابطه با تغییرات خلقی در دوران بارداری این است که تغییرات احساسی چه هستند و از کجا نشات می گیرند. در صورتی که بدانید چه چیزی باعث بروز این تغییرات می شود و از نکات ارائه شده پیروی نمایید، قادر خواهید بود خودتان را با آن ها وفق دهید. نه ماه بارداری، طولانی ترین نه ماه زندگی به نظر می رسد و شما ممکن است احساس کنید که به فرد دیگری تبدیل شده اید اما در واقع تنها چیزی که به آن نیاز دارید، حفظ آرامش، تفکرات مثبت و به خاطر داشتن این مطلب است که روزها سپری می شود شما به در آغوش گرفتن فرزند زیبایتان نزدیک تر می شوید.

منبع: babymed