گیاه تربد چیست؛ خواص و عوارض ریشه تربد برای سلامتی در طب سنتی

گیاه تربد چیست؛ خواص و عوارض ریشه تربد برای سلامتی در طب سنتی گیاه تربد چیست؛ مشخصات، انواع و خواص و مضرات گیاه تربد برای معده، کبد، کلسترول، یبوست، مشکلات پوستی و تنفسی، دیابت و تب در طب سنتی و نام دیگر آن را در سلام دنیا بخوانید.

تربد گیاه رونده معطر چند ساله است و آب شیری رنگی از آن ترشح می شود. ساقه های گیاه تربد بلند، دوقلو، پیچ خورده، سفت و قهوه ای هستند. برگهای آن زیاد، کوچک و بیضی شکل هستند. گیاه تربد گلهای سفید رنگی به طول 1 تا 4 اینچ و دارای 3 تا 4 شاخه دارد. میوه های آن گرد هستند و از دانه های براق 2 اینچی تشکیل شده اند. ریشه ها ضخیم، منشعب و سیاه رنگ هستند. ریشه ها سیاه رنگ، بلند، باریک، گوشتی و بسیار منشعب هستند. میوه ها و گل ها گیاه تربد را در ماه مارس تا دسامبر شکوفا می شوند. در این مطلب سلام دنیا، درباره اینکه گیاه تربد چیست ؛ خواص و مضرات ریشه تربد برای پاکسازی کبد، دستگاه گوارش، دیابت، تب، یبوست، پوست و درمان بیماری ها در طب سنتی و همچنین مقدار مصرف و نام های دیگر گیاه تربد، صحبت کردیم. با ما همراه باشید.

گیاه تربد چیست

در طب آیورودا، تربد در دسته گیاهان بسیار مفید قرار می گیرد. گیاه تربد دارای خواص پاک کنندگی است، بنابراین به دفع سموم از بدن کمک می کند. گیاه تربد دارای خواص ضد تب و ضد التهابی است. استفاده از گیاه تربد برای ناراحتی های کبدی بسیار مفید است زیرا به پاکسازی معده کمک می کند. گیاه تربد برای مشکلات مختلف مانند نفخ معده، یبوست، بواسیر و حرکات نامناسب روده مفید است. پوست ریشه تربد حاوی حدود 10 درصد گلیکوزید رزین است. همچنین حاوی گلیکوزیدی به نام turoethin است که خاصیت تصفیه کنندگی دارد. به جز این، حاوی دو گلیکوزید، روغن های فرار است که دارای خواص درمانی نیز می باشد.

گیاه تربد چیست

طبقه بندی گیاه تربد

 • گیاهان: سلطنتی
 • شاخه: ماگنولیوفیتا(گیاهان گلدار)
 • رده: گیاهان دولپه ای
 • سفارش: سولانالس (راسته ای از گیاهان گلدار هستند که در گروه دولپه ای ها قرار می گیرند)
 • تیره: پیچک
 • جنس: نیلوفر
 • گونه: تربد

حتما بخوانید: خواص درمانی و مضرات گیاه ناخک [اکلیل الملک] 


محل رویش گیاه تربد

گیاه تربد معمولاً در کنار جاده ها در سراسر هند یافت می شود. این درخت انگور چند ساله علفی و مودار به طول 4 تا 5 متر است که بومی هند است. گیاه تربد معمولاً در شمال سیرکار و منطقه دکن تا ارتفاع 3000 فوت یافت می شود.

قسمت های قابل مصرف

 • ریشه
 • پوست
 • برگ

مقدار مصرف گیاه تربد

1-3 گرم  از پودر ریشه گیاه تربد را در دوز تقسیم و میل نمایید.

مقدار مصرف گیاه تربد

نام های گیاه تربد

 • نام لاتین: Operculina turpethum
 • نام سانسکریت: Tribhandi، Tripura، Trivrita، Sarala، Suvah، Recchani، Ardhachandra، Kumuda Gandhini
 • نام انگلیسی: India Jalap، Saint Thomas Lidpod، گل رز چوبی شفاف، ریشه Turpeth
 • نام هندی: Nisoth، Panila، Pithori
 • نام تلوگو: Tegade
 • نام بنگالی: Tevudi
 • نام مراتی: Nisottar، Nishottar
 • به نام گجراتی: Nasttara
 • نام های تامیل: Sivadai, Adimbu, Kumpncan, Paganrai
 • نام مالایالام: Chivaka
 • نام کانادایی: Vilitigada، Aluti Gida، Bangda Valli، Bilitigade، Devadanti، Nagadanti

حتما بخوانید: خواص و مضرات گیاه افدرا برای لاغری و سلامتی


نام علمی گیاه تربد

نام علمی گیاه تربد: Convolvulus turpethum L

خواص گیاه تربد برای سلامتی و درمان بیماری ها در طب سنتی

1. خواص گیاه تربد برای یبوست

گیاه تربد دارای خواص پاک سازی کننده است. به همین دلیل به دفع آسان مدفوع کمک می کند و همچنین حرکات روده را افزایش می دهد. گیاه تربد به جلوگیری از یبوست نیز کمک می کند

2. خواص گیاه تربد برای بواسیر

استفاده از گیاه تربد برای رفع مشکل بواسیر بسیار مفید است. گیاه تربد به تسکین علائم مرتبط با بواسیر مانند خارش، سوزش، قرمزی، درد و تورم اطراف مقعد کمک می کند.

3. خواص گیاه تربد برای بیماری ادم (edema)

 گیاه تربد یک درمان خوب برای بیماری ادم شناخته شده است زیرا به دفع آب اضافی از بدن کمک می کند. علاوه بر این، به مدیریت علائمی نظیر پف کردگی یا تورم بافت های زیر پوست، افزایش اندازه شکم و کشیدگی پوست کمک می کند.

خواص گیاه تربد:بیماری ادم (edema)

4. خواص گیاه تربد برای کبد

گیاه تربد همچنین از سلامت کبد حمایت می کند. با حذف سموم به پاکسازی کبد کمک می کند


حتما بخوانید: برای پاکسازی کبد چه بخوریم


5. خواص گیاه تربد برای معده

اثر پاک کنندگی گیاه تربد در ناراحتی های مختلف معده مانند نفخ شکم، سوء هاضمه و اجابت مزاج نامطلوب و غیره بسیار مفید است.

6. خواص گیاه تربد برای کلسترول

گیاه تربد همچنین به حفظ سطح کلسترول سالم در بدن کمک می کند.

خواص گیاه تربد:کلسترول

7. خواص گیاه تربد برای آرتروز

استفاده از گیاه تربد به دلیل خاصیت مسهلی برای درمان آرتروز و  اُستئوآرتریت بسیار مفید است. به کاهش التهاب و تورم مفاصل کمک می کند. علاوه بر این خواص ضد التهابی آن به کاهش درد کمک می کند.

8. خواص گیاه تربد برای دیابت

 گیاه تربد حاوی خواص ضد دیابتی است که به حفظ سطح قند خون سالم در بدن کمک می کند. علاوه بر این، گیاه تربد همچنین به مدیریت علائم مرتبط با دیابت از جمله خستگی، افزایش ادرار، کاهش وزن، تشنگی بیش از حد، تاری دید و بهبود آهسته زخم ها کمک می کند.


حتما بخوانید: درمان خانگی دیابت نوع دو با بهترین داروهای گیاهی


9. خواص گیاه تربد برای کاهش تب

از آنجایی که گیاه تربد دارای خاصیت ضد تب است، به کاهش تب کمک می کند.

خواص گیاه تربد:کاهش تب

10. خواص گیاه تربد برای مشکلات تنفسی

استفاده از گیاه  تربد در درمان عوارض تنفسی مانند سرفه، برونشیت، تنگی نفس، ذات الریه و سل کاملاً مفید است.مصرف گیاه تربد به  پاکسازی مخاط از مجرای تنفسی کمک می کند. گیاه تربد همچنین باعث تسکین تنگی نفس، احتقان ریه، احتقان بینی و سرفه می شود.

11. خواص گیاه تربد برای مشکلات پوستی

خواص تصفیه خون گیاه تربد در درمان بیماری های پوستی کاملا موثر است. به تسکین علائم مرتبط با بیماری های پوستی مانند خارش، احساس سوزش، قرمزی و ترشح و غیره کمک می کند.

12. خواص گیاه تربد برای دفع کننده کرم 

 گیاه تربد دارای خواص دفع کننده کرم است که به پاکسازی کرم‌های روده از بدن کمک می‌کند. از این رو استفاده از گیاه تربد در درمان انواع عفونت های روده ای که توسط باکتری ها، ویروس ها، پروتوزوئات و پاتوژن های مختلف دیگر ایجاد می شوند که ممکن است منجر به مشکلات گوارشی جدی مانند وبا شود، بسیار موثر است.

13. خواص گیاه تربد برای تسکین درد بدن

خواص ضد التهابی گیاه تربد به تسکین درد بدن کمک می کند.

خواص گیاه تربد: تسکین درد بدن

عوارض گیاه تربد

مصرف گیاه تربد به دلیل طبع گرمی که دارد برای افراد گرم مزاج مضّر است. اگر این افراد بنا به ضرورت تصمیم به مصرف تربد گرفتند باید پوست سیاه آن را بتراشند و با روغن بادام یا روغن پسته چرب نموده و با کتیرا میل نمایند. علاوه براین، ریشه گیاه تربد دارای خواص مسهلی قدرتمند و سمی است و مصرف روزانه آن نباید از نیم گرم بیشتر شود.

سخن پایانی:

گیاه تربد با داشتن ترکیبات شیمیایی و خاصیت ضد التهابی و پاک سازی کننده ای که دارد برای درمان یبوست، بواسیر، سلامت کبد و معده و تسکین علائم آرتروز موثر عمل می کند. اما مصرف گیاه تربد برای افراد گرم مزاج مضر است.


مقالات مرتبط:

خواص و مضرات گیاه اشق برای لاغری و سرفه در طب سنتی

خواص و مضرات کاپاریس [گیاه کبر] برای سلامتیاز
2
رای